РОЗРОБКА УРОКУ МУЗИКИ ДЛЯ 7 КЛАСУ

(інтегрований урок «музика+фізика»)

Демків Марія Василівна, вчитель музичного мистецтва Жовківської ЗОШ №1

ТЕМА: Музичний образ. Узагальнення теми. Виконання пісні «Ми

поклонімось, люди, цій землі.» Г. Васіної. Слухання: Е. Вебер.

Рок-опера «Ісус Христос – суперзірка»(увертюра)

МЕТА: Повторення різновидів музичних образів, закріплення по темі

«засоби музичної виразності»,знайомство з поняттям рок-опера,

вчити дітей аналізувати і розуміти музику, з’ясувати фізичну

природу звуків в цілому і музичних звуків, їх вплив на розкриття

кожного образу.

ОБЛАДНАННЯ: плакати, роздатковий матеріал, диски і комп’ютер,

мультимедійна дошка, тестові завдання, акордеон.

ТИП УРОКУ: комбінований.

ХІД УРОКУ: 1 МУЗИЧНЕ ВІТАННЯ:







ВЧИТЕЛЬ: Музика не має собі рівних серед інших видів мистецтва, які б теж так яскраво і витончено передавали емоції, почуття та переживання людини. Зміст твору композитор втілює в різних музичних образах. Про музичні образи ми багато вивчали і розмовляли на протязі 1 семестру. Сьогодні ж підведемо підсумки – узагальнення теми «Музичний образ» і спробуємо з’ясувати фізичну природу музичних звуків в цілому, їх вплив на розкриття кожного образу.

1 ОТЖЕ, які музичні образи ви знаєте? (орієнтовні відповіді дітей):

а) драматичні ( як у Бетховена наприклад)

б) героїчні ( згадайте «Т. Бульбу» Лисенка )

в) ліричні ( «Наталка Полтавка» Лисенка)

г) програмно-зображальні ( «Зима і Весна» Лисенка)

д) контрастні ( Бетховен «Весело-сумно»)

е) муз. образи в поліфонії.( як у Баха)


Вчитель: Дякую. Ви пригадали дуже детально. Тепер подумайте і скажіть, що ж допомагає композитору створити той чи інший музичний образ? Які ж це деталі «музичного конструктора», чи «музичні цеглинки», як ми

називаємо, він використовує?


( Вчитель викликає кількох учнів по одному відкривати пелюстки музичної квітки.. На кожній пелюстці є назва засобу музичної виразності захована. Учень відкриває пелюстку і пояснює значення засобу муз. виразності.):





музична квітка





























а) Засоби музичної виразності: штрихи, динаміка, висота, темп, тембр.

Приклади: «Дощик», «Сонечко», Ленінградська симфонія


б) Літературний зміст, слова. Вони підкреслюють музику.

Приклади: Шуберт «Лісовий цар»


в) Жанр твору. Епічним творам – великі форми, опери, симфонії, кантати, ліриці – переважно малі, мініатюри.

Приклади: «Т. Бульба», «Лебідь»


г) Виконання – вибір виконавця. Хор чи оркестр, соло чи ансамбль, акапела чи із супроводом.




ВЧИТЕЛЬ: Отже, саме музичний звук нам розкриває кожен образ, чи веселий, чи трагічний, гордий чи сумний. Але, діти, ви ще не знаєте, що бувають звуки, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА НАС, АЛЕ МИ ЇХ НЕ ЧУЄМО. Яскравий приклад цього відбувся колись в Англії ще у 19 столітті. В Лондоні повинна була відбутись прем’єра вистави «Виверження Везувію». Зібралась повна зала людей. Але от казус – ще до початку вистави раптово всі глядачі з жахом почали вибігати із залу. Чому? Зараз ми це спробуємо з’ясувати.


.

ПОЯСНЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ПРИРОДИ ЗВУКУ.


ВЧИТЕЛЬ: Сам звук, діти, це коливання повітря. Звукова хвиля йде в повітрі до нашого вуха, спричиняє коливання повітря і доходить до нашої барабанної перетинки. Кожен звук має свою частоту коливань та висоту: 1 Герц – 1 коливання в секунду. Згадайте, будь-ласка, як ми вивчали камертон.( 440 коливань в секунду). Ми чуємо звуки із частотою 16 – 20000 Герц. Але є звуки нижчі від 16 Герц, і вищі від 20000 Герц. Давайте глянемо в енциклопедію. Прочитайте , будь-ласка.(хтось із учнів зачитує інформацію з енциклопедії)


енциклопедія


ІНФРАЗВУК – Механічні хвилі із частотою, меншою ніж 16 Герц, називають інфразвуком. У людини вони не спричиняють звукових відчуттів. Інфразвуки виникають на морі, під час ураганів, вибухів, грозових розрядів, землетрусів. У воді цей звук поширюється швидше, ніж ураган або хвиля цунамі. Це дозволяє приладам і деяким тваринам одержати сигнал про наближення небезпеки.


УЛЬТРАЗВУК – Хвилю із частотою понад 20000 Герц людина теж не сприймає як звук. Це ультразвук . Він сильно поглинається газами і дуже слабо – твердими тілами й рідинами. Застосовують ультразвук у ехолоті (це прилад для визначення глибини моря), у локаторі. Він може подрібнювати тверді тіла міцної породи. Деякі тварини, наприклад, кажани, мають органи, що випромінюють ультразвук і приймають його, тому в повній темряві кажани добре переміщаються. Так само орієнтуються дельфіни.


ВЧИТЕЛЬ: Отже , повернімось до Англії знову. Чому втекли глядачі з прем’єри «Виверження Везувію»? БО ЧАСТОТА ТРУБОК ОРГАНУ БУЛА РЕЗОНАНСНА ЧАСТОТІ КОЛИВАНЬ ДІАФРАГМИ ЛЮДИНИ, простіше кажучи, вони співпадали, приблизно 4 Герци., і тим самим збільшували амплітуду коливань, глядачам тремтіло в грудях, це викликало підсвідомий страх в людей, от вони і покидали зал.


ОТОЖ, БАЧИТЕ, ЩО НА СТВОРЕННЯ МУЗИЧНОГО ОБРАЗУ МОЖУТЬ ВПЛИНУТИ І ТІ ЗВУКИ, ЩО МИ ЇХ ЧУЄМО, І ТІ, ЩО МИ ЇХ НЕ МОЖЕМО ЧУТИ. Мені залишилось додати, що людина може заспівати звуки частотою від 44 Герци( найнижчий), до





2300 Герц(найвищий) – такий звук брала французька співачка Мадо Робен, а еталоном частоти є нота «ЛЯ» (440 к/с.), таку частоту має камертон.


А ЯКІ ЧАСТОТИ ВМІЄМО СПІВАТИ МИ З ВАМИ? ДАВАЙТЕ ПРОДЕМОНСТРУЄМО ЦЕ В РОЗСПІВЦІ:

Учні виконують розспівку в три голоси, але починаємо із унісону. Розспівка в тональностях C-dur , D-dur.





ПІСНЯ «МИ ПОКЛОНІМОСЬ, ЛЮДИ, ЦІЙ ЗЕМЛІ»

Г.ВАСІНОЇ – ВИКОНАННЯ.


Композитори створюють музичний образ, але нашим завданням є вдало втілити його і виконати, передати у піснях. Тому перед тим, як ми заспіваємо пісню, скажіть, будь-ласка, які музичні образи ми будемо намагатися розкривати у цій пісні?( відповіді дітей: почуття гордості, вдячності своїй землі, оптимізм та мрії про майбутнє.) .

Емоційне виконання пісні.




ВЧИТЕЛЬ: Молодці, дякую вам за чудове виконання пісні. А зараз дамо перепочити вашим голосовим зв’язкам і водночас переконаємось, як ви запам’ятали наші уроки. Прошу вас виконати тестові завдання А поки ви працюєте, вчителі – гості на нашому уроці матимуть змогу переглянути фотоархів школи – із шкільних свят, конкурсів, батьківських зборів, тощо.


ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ.( зразок у додатку.)


ПІД ЧАС ПЕРЕГЛЯДУ ФОТОАРХІВУ І ВИКОНАННЯ ТЕСТІ ЗВУЧИТЬ МОЯ АВТОРСЬКА ПІСНЯ «ЖОВКВА» У ВИКОНАННІ АНСАМБЛЮ ШКОЛИ (запрошеного раніше на урок)





ВЧИТЕЛЬ: Наступний етап нашого уроку – слухання музики. І сьогодні це рок-опера Е. Вебера і Тіма Райса «ІСУС ХРИСТОС – СУПЕРЗІРКА».

Я недаремно підібрала для сьогоднішнього уроку саме рок-оперу, саме на духовну тематику. Адже ви, молоді люди, зараз захоплюєтесь сучасною рок- і поп-музикою, а на уроках ми переважно вивчаємо академічну музику . Власне, саме на цій рок-опері ми переконаємось, як можна «змішати» ці такі різні напрями, зробити, так би мовити, ремікс таке вам знайоме слово і поняття. Духовна тематика теж не випадкова: порівняйте, як колись ми вчили Баха – горда, величава музика, слухали органну музику, меси, інша цілком була музика наших композиторів Лисенка, Вербицького, хорова вже, не інструментальна, минулого року ми захід готували також на духовну тему, співали багато духовних пісень (серед них і сучасні ), запрошували священиків, і от зараз порівняйте : звучатиме рок-опера, а саме її початок, увертюра, в якій викладені усі музичні теми з опери. ( Учні можуть пригадати, що увертюру називають коротким конспектом опери.) Вслухайтесь в цю музику. Ознайомтесь із коротким змістом опери у ваших брошурках на партах.

СЛУХАННЯ РОК-ОПЕРИ «ІСУС ХРИСТОС – СУПЕРЗІРКА» (увертюра) під час звучання музики на мультимедійній дошці з’являються слайди (фото) із прем’єри рок-опери на Бродвеї , відео із тієї ж прем’єри.


Обговорення музики:

а) що ви можете сказати про цю музику?

б) яка, на вашу думку, це музика – драматична чи лірична?

в) охарактеризуйте музичний образ.

г) які засоби музичної виразності використав композитор?

д) порівняйте із класичними засобами муз. виразності:



серйозна академічна музика


рок-опера


літературна.

основа


інструменти



співаки



лібрето


симфонічний оркестр

( природні інструменти)


оперні солісти, хори


лібрето


симфонічний оркестр + рок-гурт( електр. інстр.)


солісти, хори,+ рок-гурт, ансамбль.






Цікавий факт: спец ефекти (світломузика, насамперед) виникла в серйозній музиці. Винахідником її був композитор Скрябін. Але використовується вона переважно у сучасній музиці, на видовищних концертах, дискотеках, тощо.


ВЧИТЕЛЬ: Сьогодні ми ґрунтовно повторили з вами тему «Музичний образ». Дякую вам за роботу на уроці.


МУЗИЧНЕ ПРОЩАННЯ:








Музичне мистецтво. Тестові завдання для 7 класу.


Тема: «Музичні образи» (підсумок і узагальнення)


1.Впізнайте, з яких творів ці рядки. Назвіть оперу і її автора.


а) звідкіля це ти узявся, де ти досі пропадав?


__________________________________________________________


б) гей, літа орел, гей, літає сизий та попід небесами.


__________________________________________________________



в) сонце низенько, вечір близенько лечу до тебе, спішу до тебе, моє серденько.

__________________________________________________________



г) що ти вчинив? Жіноча чара тебе навік перемогла.


___________________________________________________________






д) віють вітри, віють буйні, аж дерева гнуться, а як моє болить серце, а сльози не ллються.


____________________________________________________________



2. Завдання «Музичні асоціації». З’єднайте лініями прізвища кожного композитора з певним малюнком – асоціацією.



Сен-Санс Моцарт Шопен Бетховен Дж. Леннон Шостакович














3. Впізнайте композиторів і «відсортуйте» ( стрілочками) портрети в дві колонки:







а) композитори сучасної і легкої музики б) композитори академічної серйозної музики.

















4. З’єднай стрілочками твір і його музичний образ:


Лисенко «Тарас Бульба» драматичні образи

Бетховен «Симфонія №5» ліричні образи

Рахманінов «Весняні води» романтичні образ

Лисенко «Наталка Полтавка» героїчні образи

Сен-Санс «Лебідь» зображальні образи.



5. Що таке звук? Виберіть вірну відповідь.


а) відсутність повітря;

б) коливання повітря;

в) коливання води;

г) дифузія.


  1. Які звуки звучать мовчки? Виберіть вірну відповідь.


а) ультрафон і гомофон;

б) інфразвук і ультразвук;

в) інфрачервоний звук;

г) блютуз.


  1. Розкладіть кольорову гаму (світлу чи темну) відповідно до твору:

а) Шостакович «Симфонія №7. Ленінградська»;



б) Шуберт «Серенада»;


в) Сен – Санс «Лебідь»;



г) Бетховен «Симфонія №5».