Тема уроку: Сучасні оздоблювальні матеріали та фурнітура

Мета уроку:

  • ознайомлювати учнів із сучасними оздоблювальними матеріалами та фурнітурою, поглиблювати знання про моду та сучасні модні тенденції в оздобленні;

  • виховувати художній та естетичний смак, творче ставлення до праці, охайність у роботі, уважність;

  • сприяти розвитку просторової уяви, творчого мислення, художніх здібностей, фантазії, розвивати в учнів уміння та навички, необхідні для вирішення нестандартних завдань, навички самостійного пошуку шляхів з’ясування істини, нової інформації, заохочувати прагнення до використання теоретичних знань у практичній діяльності.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань

Форма проведення: бінарний урок

Методи навчання: пояснювально-ілюстративний, проблемно-пошуковий

Міжпредметні зв’язки: виробниче навчання, технологія виготовлення одягу, конструювання, моделювання, технологія розкрою.

МТЗ: інтерактивна дошка, проектор, мультимедійні презентації, моделі одягу, зразки з різними видами оздоблення, публікації, креслення, опорний конспект для учнів, картки-завдання, експонати виставки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  1. Ділова гра Ательє мод «Креатив» (супроводжується переглядом презентації)

Викладач:

Шановне товариство! Сьогодні ми зібралися на свято відкриття нового ательє мод Креатив. Тут виготовляють швейні вироби різних фасонів для молоді і надають консультативні послуги з питань моди, стилю, створюють цілісний образ. Право першою звернутися до присутніх надається його директору.

Директор (майстер в/н): Спасибі за надану можливість відкрити наше ательє. А тепер я розповім вам про те, чим займається наше ательє. Ми зібрали команду однодумців, які здатні створювати сучасні моделі одягу і таким чином дарувати людям гарний настрій. Кожен з них фахівець своєї справи! І ви всі зможете сьогодні в цьому переконатися.

Журналіст (викладач): Шановний директоре! Дозвольте взяти інтерв’ю у ваших працівників.

Директор: Будь ласка!

Журналіст: Як розробляються нові моделі?

Менеджер: Ми працюємо з конкретними замовниками, тому на початковому етапі розробляється модель виробу, що відповідає сучасним тенденціям моди, смакам і уподобанням людини. При цьому враховується призначення одягу, вік і фігура людини, колір, малюнок тканини тощо.

Журналіст: А чи не можна про це дізнатися детальніше?

Директор: На всі ваші запитання дадуть відповіді мої учні, а я зайвий раз переконаюся в тому, що зробила правильний вибір і тут зібралися кращі з кращих!

Журналіст: Почнемо з текстильних матеріалів. Для реалізації творчого задуму художнику-модельєру, закрійнику важливо правильно підібрати матеріали для виготовлення одягу.

  • Які текстильні матеріали використовуються при виготовленні сучасного одягу? Як їх класифікують?

  • Що таке тканина?

  • Як властивості текстильних матеріалів впливають на процес моделювання одягу?

  • Що впливає на зовнішній вигляд та фактуру тканини?

  • Яким може бути малюнок на тканині?

  • Як він впливає на сприйняття одягу?

Директор: Коли тканина підібрана, виникає питання зняття мірок, побудови креслень та виконання розкладок з подальшим викроюванням на тканині.

Закрійник:

  • правила зняття мірок;

  • побудова креслень, моделювання;

  • види розкладок, напрямок нитки основи на деталях, припуски на шви.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

1. Вступне слово викладача:

Викладач: Протягом тисячоліть люди намагалися спілкуватися між собою мовою одягу. Демонструючи вбрання, повідомляли оточуючим важливу інформацію про свою стать, вік, приналежність до якогось класу, рід занять, походження, тип особистості, погляди, смаки тощо. А говорячи про моду, не можна не торкнутися оздоблення в одязі.

2. Повідомлення теми та мети уроку

ІV. Вивчення нового матеріалу

  1. Перегляд презентації Сучасні оздоблювальні матеріали та фурнітура

  2. Ознайомлення з питаннями, які розкривають тему:

  • підбір тканин, оздоблювальних матеріалів та фурнітури для сучасних моделей одягу;

  • оздоблення спортивного характеру;

  • оздоблення романтичного характеру;

  • постійне і змінне оздоблення;

  • до чого призводить невідповідність оздоблення призначенню одягу?

Викладач: Оздоблення не є самостійним елементом композиції, а служить доповненням до костюму. Оздоблення, як і прикраси, має відповідати призначенню одягу, а також властивостям тканини та комплекції людини.

Оздоблення поділяють на оздоблення спортивного, романтичного та гостросучасного характеру.

Оздоблення спортивного характеру прості за формою, виготовленням. Різні ґудзики, пряжки, шнурівки, емблеми, тасьма, краватки, пояси, аплікації найчастіше використовуються в повсякденному одязі.

Оздоблення романтичного характеру застосовується у святковому одязі. Це різні жабо, кокільє, волани, вишивка, буфи, коміри, манжети складних форм, оздоблені рюшем, або мереживом.

Гостросучасним оздобленням вважають буфи, плісе, гофре, цікаві форми застібок, комірів. Оздоблення може бути постійним і знімним, тобто тимчасовим.

Постійним оздобленням вважають ґудзики, вишивку, кант, бейку, рюші, плісе, гофре, складки, аплікації.

Тимчасове оздоблення – краватки, пояси, коміри, манжети, декоративні квіти, шарфи тощо. Ними можна в будь-який час доповнити костюм, знявши або замінивши на інше. Знімне оздоблення робить костюм багатофункціональним.

Оздоблення, крім декоративного та естетичного призначення, має ще й утилітарне. Так, гарні ґудзики на блузці одночасно є й застібкою, й оздобленням.

Фурнітура:

  • ґудзики;

  • гачки і петлі, пряжки, кнопки;

  • застібки-блискавки.

Необхідно пам‘ятати, що невідповідність оздоблення призначенню одягу, тканині, а також перевантаження моделі однорідним або різним за призначенням видом оздоблення призводить до порушення композиції одягу, що суттєво знижує його естетичні показники.

2. Випереджувальне завдання. Перегляд презентації «Оздоблення одягу»

Учні знайомлять аудиторію з темами своїх досліджень і характеризують:

  • Жабо

  • Кокільє

  • Оборки

  • Волани

  • Рюші

  • Банти

  • Буфи

  • Мереживо

  • Вишивку ручними швами

  • Машинну вишивку

  • Вишивку бісером

  • Аплікацію

  • Штучні квіти

  • Плетені елементи

  • Макраме

  • Тасьму

  • Шнури

  • Сутаж

  • Рулик

  • Кант

  • Помпони

  • Бахрому

  • Китиці

3. Майстер в/н: А тепер саме час ознайомитися з результатами застосування всіх цих знань в готових швейних виробах-корсетах, що відповідають рівню кваліфікації Закрійник 4-го розряду.

Завдання полягало в тому, щоб:

  • розробити модель корсету;

  • виконати побудову креслення, необхідне моделювання;

  • здійснити розкрій та виготовлення виробу, при цьому використати різноманітні оздоблювальні матеріали та фурнітуру, щоб отримати корсет класичного стилю, національного стилю, гостросучасного стилю.

Демонстрація моделей корсетів із коментарями учнів

Викладач: А звідки натхнення? Що надихає на створення цілісного образу, де важливі всі складові: і форма, і фактура, і туше, і оздоблення, і аксесуари, і навіть зачіска.

4. Презентація Вбрання повторює природи досконалість

5. Мудра порада від майстра в/н (оздоблення із нетрадиційних матеріалів)

6. Презентація бюлетеня Модні акценти

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

1. Гра Знайди помилку (супроводжується презентацією)

У моделях виробів на фото, які пропонує викладач, потрібно знайти помилки у створенні образу, виборі оздоблення, проаналізувати та обґрунтувати свої відповіді. Час виконання роботи – 5 хв.

2. Робота з картками-завданнями: Підберіть оздоблення відповідно до вказаного стилю

VІ. Рефлексія

Що дізналися нового на уроці? Як ви оцінюєте перспективи діяльності ательє Креатив у майбутньому?

VІІ. Підведення підсумків уроку. Оголошення оцінок.

VІІІ. Домашнє завдання.