Конспект уроку всесвітньої історії 8 клас.

Тема уроку: Тридцятилітня війна. Вестфальська система міжнародних відносин.

Мета уроку: визначити особливості міжнародних відносин першої половини XVII ст., з’ясувати причини, характер та наслідки Тридцятилітньої війни в Європі періоду Нового часу, характеризувати історичні періоди; розвивати навички визначення причиново-наслідкових зв’язків між подіями, текстами історичних документів, картою та підручником, вміння давати відповідь на проблемне запитання, навички самостійної роботи учнів; виховувати непримиренне ставлення до війни,  любов  і повагу до історії різних народів.

Поняття уроку: підручник «Всесвітня історія.8 клас» О.В. Гісем, О.О. Мартинюк, 2016 рік, видавництво « Ранок»; тематична карта, атлас «Всесвітня історія.8 клас»; портрети історичних осіб (додатки).

Обладнання уроку:  Габсбурзький союз, Антигабсбурзька коаліція, Католицька ліга, Тридцятилітня війна, Вестфальський мир,експансія. Основні події:

1618- 1648 рр. – Тридцятилітня війна

1648  – підписання Вестфальського миру

Історичні діячі: Альбрехт Валенштейн, Густав ІІ Адольф



Хід уроку.

Організаційний момент. Актуалізація опорних знань

Бесіда

1.Назвіть провідні держави у XVI ст. Покажіть на карті території поширення протестантських віросповідань та панування католицької церкви.

2.У яких країнах тогочасної Європи перемогла Реформація, а де – Контрреформація?

3.Що ми називаємо протестантизмом?

4.До яких наслідків може призвести боротьба прихильників та противників протестантизму?

5.Розкажіть про зовнішню політику іспанських королів кінця XVI - першої половини XVII ст.

6.Які європейські держави претендували на панування в Європі?



Мотивація учнівської діяльності.

Учитель. Сьогодні ми розглянемо міжнародні відносини в Європі періоду початку Нового часу, визначимо причини,перебіг, основні періоди і наслідки Тридцятилітньої війни. Давайте згадаємо що ми називаємо «війною».

Проблемне питання уроку:

. Чи випадково підсумком Тридцятилітньої війни стало нове співвідношення сил в Європі?

Відповідь на це питання ми дамо в кінці уроку.



Вивчення нового матеріалу.

Скласти у зошитах план вивчення нового матеріалу (за допомогою параграфа підручника).

Опрацювати параграф 17 пункти 1-2 і визначити причини Тридцятилітньої війни (записати в зошити)

Причини війни.

  1. Боротьба європейських країн між собою.

  2. Загострення протиріч всередині Німеччини.

  3. Боротьба за першість між Габсбургами, які правили в Іспанії, Німеччині (з одного боку) та Францією (з іншого боку).

  4. Проти Габсбургів виступила протестантська Голландія.

  5. Лютеранські королівства Данія і Швеція лаввірували між 2 таборами: Англія не хотіла перемоги ні католиків, на протестантів.

  6. Початок 17 століття католики почали наступи у Німеччині; було створено Католицьку та Євангелічну ліги.

  7. Гоніння габсбурзьких властей у Празі в травні 1618 року на протестантів і всіх прибічників незалежності.

Привід до війни: повстання в Чехії 23 травня 1618 року – з вікон празького замку було викинуто трьох королівських радників, які управляли Чехією у відсутність короля.

  1. королем Чехії обрано курфюрста Фрідріха Пфальцського.

Довідка.

Швеція – в результаті Лівонської війни захопила території Естонії і за Столбовим миром 1617 р від Росії отримала узбережжя Фінської затоки – Карелію і Інгерманландію, а в 1629 р почала контролювати Курляндію (Латвію).

Учитель.Тридцятилітню війну розділено на окремі періоди. Детальніше про ни х ми дізнаємося зігравши у гру.

- Кожна група опрацьовує відповідний пункт параграфа і по-черзі розповідає про певний період Тридцятилітньої війни (п.3 - Чеський період 1618-1624; п.4 - данський період 1624-1629; п.5 - шведський період 1630-1634; п. 6 - французький період 1630-1634.)

- (Під час виступів груп слухачі у своїх зошитах заповнюють таблицю або схему довільної форми «Періоди Тридцятилітньої війни).

СХЕМА.

Грудень 1625 року – за ініціативою Рішельє між Англією, Голландією та Данією було укладено Троїстий союз проти австрійських та іспанських Габсбургів.

Валленштейна було усунуто від командування.

1629 р- мир у м. Любеку – Данія зобов’язалася не втручатися у справи Німеччини.

Данський період (1625-1629 рр)

Чеський період (1618-1624 рр)

1618 р – повстання в Чехії;

  1. р – битва під Білою горою – вщент розбите чеське військо;

  2. Розгром астрійськими Габсбургами Чехії і загарбання Іспані.ю Пфальцу.









Габсбурги

Німеччина

+

Іспанія

Шведський період (1630-1635 рр)

(з перемінним успіхом; зацікавлена Росія)

17.09.1631 р – під Лейпцигом розбито армію Католицької ліги (перелом у війні);

Повернення до командування Валленштейна;

1632-1634 рр – московсько-польська війна;

1634 р – під Нердмінгеном розбито шведську армію;

Валленштейна усунуто і вбито за наказом Католицької ліги.

Франко-шведський період (1635-1648 рр)

(підтримали Голландія, Савойя, Угорщина, Венеція, а Польща заявила про нейтралітет)

1644 р – початок мирних переговорів;

1646-48 рр – захоплення Баварії (Німеччина) і Відня, загроза поділу Німеччини;

1648 р – Вестфальський мир:

Швеція отримала Померанію і грошову виплату, річки Везер, Ельба, Одер, архієпископство Бременське і єпископство Верденське;

Франція отримала частину Ельзасу і Лотарингії, визнала незалежність Голландії і Швейцарії, приєднала Бранденбург, Саксонію, Баварію;

Іспанія продовжила війну з Францією до 1659 р – Піринейський мир (Франція розширила свою територію на південь і північний схід)





Самостійна робота з підручником. (Учні виписують у зошити основні положення Вестфальського договору.) Перевірка.

Учитель.

Наслідки війни(запис у зошити):

1.Територіальні здобутки країн-переможниць, посилення їхнього впливу в Європі (Франція, Швеція);

2.Закріплення роздробленості Німеччини ще на два століття;

3.Визнання незалежності швейцарського союзу та Нідерландів;

4.Суттєве скорочення чисельності населення Європи;

5.Владнання релігійного конфлікту;

6.Значні втрати учасників у економіці, культурі, торгівлі.



Закріплення нового матеріалу.

- Відповідь на проблемне запитання (поставлене на початку уроку). Метод «Мозковий штурм»;


- Складання схеми на дошці (з подальшим записом у зошити);


Заключне слово учителя.Тридцятилітня війна торкнулася усіх верств населення. За період Нового часу вона вважається одним з найбільш жахливих європейських конфліктів. Найбільших втрат зазнала Німеччина. Втрати серед населення рахуються від 300 тис. солдатів і понад 6 млн. мирних жителів і до загальних людських втрат понад 5-6 млн. населення. Населення Франції скоротилося більш ніж на 1 млн. осіб, Чехії – на 1400 тис. жителів. Нищівного удару було завдано економіці Німеччини, шведи знищили багато заводів і копалень. Війна призвела до краху Габсбургів і перерозподілу сил у Європі. Гегемонія перейшла до Франції, занепад Іспанії став очевидним. Тридцятилітня війна дала поштовх розвиткові військової тактики та стратегії в Європі. Укладання Вестфальського миру започаткувало сучасну епоху в міжнародних відносинах.



Домашнє завдання.

Опрацювати § 17 підручника, виконати завдання на контурній карті, вчити таблицю (схему) в зошиті; підготуватися до практичної роботи «Історичний портрет одного з монархів 16-17 ст».





































Додатки.

Густав ІІ Адольф (король Швеції)

Альбрехт фон Валленштейн (головнокомандувач військ Католицької ліги)