Урок 30

З КУРСУ «ПСИХОЛОГІЯ»

11 КЛАС



Тема: Професіограма. Професійна придатність.

Мета: ознайомити учнів з поняттям «професіограма», «цілепокладання», «профпридатність», «профіль посади»; розвивати уміння орієнтуватися у світі професій та виокремлювати головне і потрібне; виховувати позитивні якості та властивості особистості.

Поняття для засвоєння: професіограма, цілепокладання, профпридатність, профіль посади.

Обладнання: зошити, ручки, дошка, крейда.

Хід уроку

І. Організаційний момент


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Давайте пригадаємо, з яким розділом ми зараз працюємо? (Психологія вибору професій).

  • Які є галузі діяльності?


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку


ІV. Робота над темою уроку

Сьогодні ви детальніше ознайомитесь з поняттями професії та професіограми, профпридатності і цілепокладання

Інформаційне повідомлення

Професійна інформація грунтується на даних професіографії — науки, яка описує професії і спеціальності з точки зору вимог до людини. Система цих вимог по кожній професії називається професіограмою. Професіограма — це спеціальна карта, яка містить розгорнутий перелік умов і характеристик трудової діяльності по конкретній професії, її окремих вимог і професійно важливих якостей, якими повинен володіти працівник.

Перелік вимог професії до психіки людини та необхідних здібностей складає психограму професії.

Під професійними здібностями розуміють достатньо стійкі властивості особистості, які змінюються в процесі діяльності і забезпечують її успішність та вдосконалення.

Професіограма містить:

● загальні відомості про професію та її динаміку в зв’язку з розвитком науки і техніки, соціальне та економічне значення;

● виробничу характеристику професії, опис трудового процесу (наводяться назви знарядь праці, за допомогою яких виконується робота, вказується рівень фізичного і психологічного напруження (значне, помірне, незначне), робоча поза тощо;

● санітарно-гігієнічні умови праці з виділенням професійних шкідливостей і переліком фізіологічних умов та медичних протипоказань;

● перелік обсягу знань і умінь, які необхідні для успішної професійної діяльності, з виділенням тих, що визначають професійну майстерність;

● характеристику видів і тривалості професійного навчання, можливості підвищення кваліфікації;

● психограму, тобто характеристику психологічних вимог професії до людини з виділенням основних і бажаних психічних особливостей, а також психофізіологічних протипоказань.

Професіограми і психограми є важливими методичними засобами профорієнтаційної роботи.

Процес створення професіограм базується на певних принципах, дотримання яких забезпечує наукову обґрунтованість результатів дослідження. Принципи професіографії сформулював К. К. Платонов. Основними з них є комплексність, цілеспрямованість, особистісний підхід, надійність (вимоги до емоційної стійкості особистості в умовах перешкод і шумів), диференціація, типізація, перспективність і реальність.

Комплексний аналіз особливостей будь-якої професії передбачає:

  • виробничу характеристику професії та її спеціальностей, включаючи економічне значення, соціологічну і соціально-психологічну, педагогічну (перелік обсягу знань і вмінь, необхідних для успішної професійної праці, термін професійної підготовки тощо)

  • характеристики професії, а також санітарно-гігієнічну характеристику умов праці з особливим наголосом на так званих шкідливих для здоров'я виробничих процесах;

  • перелік медичних протипоказань для роботи у даній професії;

  • психограму (перелік психологічних вимог професії до спеціаліста).


Профпридатність — це імовірнісна характеристика, що відображає можливість людини оволодіти якою-небудь професійною діяльністю.

Психологічний профіль особистості являє собою всебічну характеристику її розвитку, включаючи професійні інтереси і схильності.

Графічне зображення психологічного профілю особистості називається психограмою особистості. Вона враховує такі властивості особистості:

1. Фізичні:

— сила рук;

— витривалість;

— темп;

— витрати м’язової енергії.

2. Психофізіологічні:

— загальна рухливість;

— гнучкість рук і пальців;

—  зорове і слухове розрізнення об’єктів;

— чутливість аналізаторів (гострота зору, слуху, тактильних відчуттів);

— сенсомоторна координація, точність рухів;

— швидкість реакції.

3. Психічні процеси:

— концентрація, розподіл, стійкість уваги;

— сприймання форм і розмірів об’єктів;

— спостережливість;

— зорова, слухова, рухова пам’ять;

— логічне мислення;

— творче мислення і уява;

— лінгвістичні здібності;

— розуміння технічних пристроїв.

4. Темперамент і характер:

— емоційна стійкість і володіння собою;

— стресостійкість;

— тип вищої нервової діяльності;

— спрямованість особистості (інтроверт, екстраверт);

— вольові якості (наполегливість, ініціативність, рішучість
і т. ін.);

— здібності до керівництва, співробітництва.



Практична частина

Вашим практичним завданням буде об’єднатись у 5 мікрогруп і виконати наступне завдання: до запропонованих професій написати вимоги, які ставляться до людини, що хотіла б обрати цю професію, використовуючи домашнє завдання кожного.



V. Підсумок уроку

- Що таке професіограма?

- Що таке професійна придатність?

- Які галузі роботи ви знаєте?


VІ. Домашнє завдання

  1. Вивчити конспект.

  2. Скласти професіограму обраної вами професії.

  3. Підготувати інформацію про навчальні заклади, до яких ви плануєте вступати.