Урок № 4 _____________ 7 кл.(інформатика)

Тема уроку: «Хмарні технології як сервіси мережі Інтернет»

Мета уроку:ознайомити учнів з поняттям «хмарні технології», а також можливостями хмарного сервісу Документи Google, повторити етапи створення презентацій; розвивати прийоми розумової діяльності (вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки); виховувати самостійність, ІКТ - компетентність.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Методи та прийоми навчання: розповідь, бесіда, тестування, робота з опорним конспектом, створення проблемної ситуації.

Основні терміни і поняття: хмарні технології, Google Docs, Програмне забезпечення як сервіс, аккаунт.

Міжпредметні зв’яки:

  • інформатика – «Служби Інтернет»,

  • виробниче навчання – «Основи роботи в Інтернет»,

  • комп’ютерні мережі та системи – «Основи роботи в Інтернет»,

  • основи роботи в Інтернет.

Наочність:

  • презентація «Хмарні технології як сервіс мережі Інтернет»;

  • відеоролик «Хмарні технології»;

  • відеоматеріал про майбутнє Інтернету;

  • картки - завдання;

  • опорний конспект уроку;

  • практична робота «Спільне створення презентації в Документах Google».

Технічні засоби навчання:

  • комп'ютери з виходом в Інтернет;

  • мультимедійний проектор.


Хід уроку.


І. Організаційний момент


Ми починаємо урок. По ходу уроку ми будемо працювати з опорним конспектом, який лежить у вас на столах. Цей конспект після уроку ви візьмете з собою. Ознайомтеся, будь ласка, з ним.

Так як ми знаходимося у комп’ютерному кабінеті, про що ми повинні з вами пам’ятати? (Дотримуйтесь правил техніки безпеки). Яких саме? (відповіді учнів)


ІІ. Актуалізація знань

- Чи можете ви сьогодні уявити життя без комп'ютера, Інтернету та IT технологій? (відповіді учнів)

- Звичайно, ні. Сучасні люди не уявляють своє життя без Інтернету з його соціальним спілкуванням та інформаційними ресурсами.

Давайте згадаємо, які питання ми розглядали під час вивчення теми «Глобальна мережа Інтернет». (відповіді учнів)

Щоб перевірити, як ви засвоїли попередню тему, я пропоную виконати наступне завдання. На ваших робочих столах є картки-завдання, в яких необхідно розподілити терміни за групами.

(Учні виконують завдання).

ІІІ. Повідомлення теми та мети.


Ви бачите, як багато різних можливостей надає нам Інтернет. І тут перерахована лише невелика їх частина. Сьогодні ми продовжимо знайомство із сервісами мережі Інтернет.

Уявіть ситуацію: нам з вами потрібно створити проект, але виникли непередбачувані обставини. Погодні умови не дозволяють нам зібратися разом, щоб створити проект, а до його захисту залишилося кілька днів.

Що робити в такій ситуації?

Як ви думаєте? (Учні пропонують різні шляхи вирішення проблеми).

Молодці! Дійсно, ситуацію вирішити можна.

Завдяки сучасним технологіям і сервісам, що надаються за допомогою мережі Інтернет, можна створювати, редагувати, зберігати і здійснювати спільну роботу над різними документами на відстані.

Таку можливість надає нам хмарна технологія.

Сьогодні ми спільно з вами спробуємо створити проект-презентацію з використанням хмарних технологій, вдосконалимо вміння та навички працювати з Інтернетом, будемо розвивати прийоми розумової діяльності (аналізувати, узагальнювати, робити висновки).

Тема нашого уроку - «Хмарні технології як інформаційні сервіси Інтернет». Запишіть її в опорному конспекті (учні працюють з опорним конспектом).

ІV. Вивчення нового матеріалу.


Давайте з’ясуємо, що таке хмарні технології, переглянувши відео. (Відеоролик «Що таке хмарні технології»)

Хмарні технології - це технології розподіленої обробки даних, в якій комп'ютерні ресурси і потужності надаються користувачеві як Інтернет-сервіс.

Існує ще одне поняття «хмара» – це нова технологія використання серверних ресурсів.

А також є поняття хмарні обчислення – це новий підхід до організації обчислювального процесу, що передбачає розподілену віддалену обробку та зберігання даних. Хмарні технології мають багато видів модулів.

При застосуванні хмарних технологій немає необхідності встановлювати на всіх комп'ютерах дорогі програмні продукти.

Одним із основних видів хмарних технологій є модуль Програмне забезпечення як сервіс (SaaS) - це надання доступу до програм, запущених на віддалених серверах, через веб-браузер.

Знайдіть це визначення в опорному конспекті. Запишіть назву хмарної технології, воно виділено жирним шрифтом. Зачитайте визначення.

Згідно SaaS-концепції, користувач ніби бере продукт в оренду (часто відповідні сервіси є безкоштовними), причому використовує тільки ті функції програми, які йому потрібні.

Зручними у використанні є хмарні сервіси Google:

  • Диск Google,

  • документи Google.

Диск Google – це більше, ніж просто сховище файлів.

Завдяки використанню Диску Google можна зберігати файли, ділитися ними з іншими користувачами, синхронізувати файли з різних пристроїв. Цей сервіс підтримує близько 30 форматів файлів.

В Google Диску ви можете безкоштовно зберігати до 10 ГБ даних. Максимальний розмір файла, який можна закачати на диск – 2 Гб.

Документи Google – це безкоштовний набір веб-сервісів. Він дозволяє легко створювати, спільно використовувати і змінювати документи в Інтернеті.

Документи, що створюються, зберігаються на спеціальному сервері Google. Це одна з ключових переваг програми, оскільки доступ до введених даних може здійснюватися з будь-якого комп'ютера, підключеного до Інтернету (при цьому доступ захищений паролем).

Для того, щоб користуватися хмарним сервісом Google Docs, необхідно створити свій аккаунт.

  • А що таке аккаунт?

Аккаунт - це обліковий запис, в якій зберігається персональна інформація користувача для входу на сайт.

Тепер будьте дуже уважними, бо я показую, як треба завантажувати дану хмарну технологію. Перше, що потрібно зробити – це увійти в свій аккаунт. Ввести адресу електронної пошти і пароль. Потім натискаємо кнопку Сервіси. Натискаємо на слово Більше і вибираємо Документи.

Інтерфейс Google Docs складається:

  • область системи пошуку;

  • рядок кнопок служби Документи;

    • Праворуч - кнопки У вигляді списку, Сортування, Відкрити вікно вибору файлів;

    • Зліва - кнопка меню для вибору типу документа і структури папок ваших документів;

  • кнопка Створити.

Щоб створити новий документ в Google Docs, необхідно за допомогою меню вказуємо необхідний нам тип документа (наприклад: презентація).

Вікно програми для створення презентацій в Документах Google нагадує інтерфейс програми Microsoft PowerPoint. Тому працювати з даним сервісом досить просто.

У хмарних технологій є одна особливість.

- Яка? Знайдіть у конспекті.

Однією з особливостей хмарних технологій є можливість спільної роботи над документом групою користувачів.

(Керівник групи, відкриваючи «спільний доступ» для даного документа, надає іншим користувачам можливість переглядати або редагувати його.)


Практична робота.

А зараз ми як одна проектна група спільно попрацюємо над презентацією на тему «Хмарні обчислення та сервіси Google». Завдання та інструкція лежать на ваших столах.

Я зробила титульний слайд, встановила спільний доступ. Кожен з вас повинен створити свій слайд відповідно до теми, який оцінюватиметься 2 балами. Приступаємо до роботи.

- Хто впорався зі своєю роботою, закрийте свій аккаунт та браузер. Маєте можливість отримати додатковий бал, розгадавши ребуси.

А тепер давайте подивимося на результати вашої роботи. Я організую перегляд нашого проекту (організувати спільний перегляд одержаної презентації).

Яким ви бачите майбутній Інтернет? (відповіді учнів)

Випереджальним завданням для вас було підготувати матеріал з цього питання. (Відеоролик про майбутнє Інтернету)

- Чи корисним буде таке використання Інтернету?

Дійсно, майбутнє Інтернету може бути дуже цікавим і корисним для нас. Слід сказати, що в розвинутих країнах, а саме в Китаї та США такі технології вже використовуються.

Тому Білл Гейтс правду казав, що хмарні технології - це наше майбутнє і не тільки.

V. Первинна перевірка засвоєння знань

Пропоную кожному з вас перевірити засвоєні знання на уроці, відповідаючи на питання тесту. На робочому столі запускаємо MyTestStudent і виконуємо завдання, на яке відводиться 3-5 хв. Максимальна оцінка за тест – 5 балів. Оцінку переносимо в оціночний лист.


VI. Оцінювання результатів роботи.

Підрахування балів отриманих за урок.


VII. Підсумки уроку. Рефлексія.

Давайте повернемося до проблеми, яка була озвучена на початку уроку.

Чи можна нам, не зустрічаючись, створити спільний проект?

Дійсно, це так, і ви сьогодні в цьому переконалися. Хоча працювали ви над презентацією в одному кабінеті, однак це можна зробити і перебуваючи в сусідніх кабінетах або взагалі, сидячи у себе вдома.

Чи сподобався вам урок?

Що нового ви дізналися?

Що вас здивувало?

Що зацікавило?

Про що б ви хотіли продовжити розмову?


VIII. Інструктаж домашнього завдання: створити спільний проект на тему: «Україна - єдина країна».


Я рада, що ми з вами змогли створити наш проект-презентацію. На цьому урок закінчений. Спасибі за роботу. До побачення.

6