Дата:
Клас: 5
Тема: Написання префіксів пре-, при-, прі-.
Мета: поглиблювати та удосконалювати знання учнів про вимову та написання префіксів пре-, при-, прі-, формувати вміння розрізняти ці префікси та за їх допомогою складати нові слова, розвивати пам’ять, уяву, творче мислення, збагачувати словниковий запас школярів, виховувати культуру мовлення школярів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:
І Організаційний момент
Вітання. Створення сприятливої атмосфери.
ІІ Актуалізація опорних знань
Перевірка д/з
«Кубування».
Завдання: дати визначення поняття, яке випаде на грані кубика (корінь, префікс, суфікс, закінчення, основа).
Для чого ми вивчаємо префікси? Чи потрібно це нам? (За допомогою префіксів творяться слова з новим лексичним значенням або з новим відтінком у значенні.)
ІІІ Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Діти, ми з вами уже знайомилися з деякими префіксами, а сьогодні на уроці будемо більш детально працювати над вимовою і правописом префіксів пре-, при- та прі-. Тож запишемо у зошитіах число, класна робота, тема уроку.
IV Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником. Вправа 167 (усно)
Пояснення учителя Ненаголошений голосний [е] у префіксах пре-, пере-, пред, перед-, як і в коренях слів, вимовляється наближено до [и]. Ненаголошений [и] у префіксі при- у вимові наближається до [е]. Щоб не помилитись у написанні префіксів пре-, при-, треба розрізняти їх за значенням.
Префікс пре- вказує на вищу міру ознаки (його можна замінити прислівником дуже) - прехитрий, пречудовий.
Префікс при- вносить у значення слова відтінок приєднання, приближения, неповноти дії й ознаки - принести, прикинути.
Префікс прі- пишемо лише у таких словах: прірва, прізвище, прізвисько.
Учні самостійно читають правило ст. 70-71
Робота біля дошки та в зошитах Вправа 168
Наближення, приєднання | Знаходження біль чогось | Найвищий ступінь ознаки |
Пришити, прибудувати, прищеплювати, приземлитися, приїздити, приковувати, | Присадибний, придорожній, прибережний, привокзальний, прикордоння | Предовжелезний, презавзятий, презлий, премудрий, преніжний |
Робота біля дошки.
Завдання: додати до кожного з поданих слів префікс пре- або при-. Пояснити свій вибір.
Багатий, везти, веселий, малий, вітати, в’язати, сісти, крутити, світлий, солити, писаний, довго.
Хвилинка відпочинку
Щоб ви, діти, набрались нових сил для наступного етапу, відпочиньте і відгадайте загадку.
Ми віддавна і віками
Чесно служимо з майстрами,
Які вміють нас так вжити,
Щоб нові слова творити.
(Префікси, суфікси)
Дібрати до поданих слів антоніми, утворити з ними словосполучення.
Зразок: Відліт — приліт, приліт птахів.
Відв’язати, від'їхати, прегарний, відчепити, пресумний, віднести, прехороший, відхід.
Робота з підручником
Вправа 169 самостійно
Вправа 171 – робота біля дошки
Вправа 173 (усно)
V Закріплення вивченого матеріалу
Виконання вправи 175
«Мозкова атака»
Префікс прі- пишемо лише у словах ...
Префікс пре- означає ..., його можна замінити словом ...
Префікс при- означає...
VІ Підсумок уроку
Бесіда.
Що на уроці було головним?
Чи було вам цікаво?
Що нового сьогодні дізналися?
Чого ми навчились на уроці? - учні роблять висновок.
VІІ Домашнє завдання
1) §22 – вивчити правила, вправа 176
2) Творче завдання (виконується за бажанням школярів)
Скласти казку за даним початком.
Казка
Троє братів Пре-, При-, Прі- йшли гірською стежкою.
Я премудрий, прегарний,- вихвалявся перший брат Пре-.
А я, - мовив При-, - приєднуючись до слова, надаю йому багато значень.
Наймолодший брат Прі- повільно йшов позаду. Він був скромний і не любив вихвалятися, бо вживався всього в трьох словах. Пре- та При- так захопилися хвастощами, що не помітили, як…..