Тема: Порядкова лічба. Поняття зліва – направо, справа – наліво, решта, кожний, вищий – нижчий. Підготовка до написання цифр.

Мета: ознайомити учнів з розміщенням предметів у просторі і на площині; пояснити порядкове значення чисел; показати, що порядковий номер залежить від порядку в якому виконується лічба; формувати поняття кількісна і порядкова лічба; навчати лічити в різних напрямках; розкрити зміст слів кожний, один, усі, решта; вчити порівнювати предмети за висотою; розвивати логічне мислення,графічні навички учнів, увагу, старанність у навчанні; вміння узагальнювати, робити висновки; виховувати культуру математичного запису.

Обладнання:наочність, числа, набірне полотно, палички, ілюстрації, таблиця, підручники, робочі зошити, призи.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Пролунав дзвінок,

Починається урок.

Працюватиме старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти – просто молодці!

Добрий день, діти! Сідають спочатку дівчатка, а потім хлопчики. Зараз у нас урок – математики. Перевірте, чи все необхідне є у вас на партах для уроку.

Діти, ось погляньте на урок я прийшла не сама, а з каченям. Воно буде слідкувати за вами на протязі всього уроку і воно приготувало для вас подарунки. Для того хто буде добре працювати і не порушувати дисципліну.

ІІ. Повторення й закріплення вивченого матеріалу.

1. Порівнювання паличок за довжиною.

На набірному полотні 3 довгі палички і 5 коротких.

- Полічіть окремо довгі і короткі палички.

- Скільки довгих паличок?

- Скільки коротких?

2. Порівнювання предметів за довжиною. За вказівкою вчителя учні порівнюють довжину палички й олівця, олівця й ручки, кілька пар з предметів інтер’єру.

3. Фронтальна робота.

- Погляньте на набірне полотно, що на ньому ви бачите ( крапельку дощу).

- Діти, вам потрібно виставити стільки ж квіточок?

- Скільки крапельок дощу? А скільки квіточок?

- Що можна сказати про цю групу предметів?(що крапельок дощу стільки ж скільки і квіточок).

- Чому? (кожній крапельці дощу відповідає квіточка).

Мета: порівну, стільки ж, з рівних утворити нерівні.

  • (забираю одну крапельку) А тепер чого більше?

  • Зробіть щоб було порівну.

  • А тепер зробіть, щоб квіточок було більше.

  • Я бачу ви добре засвоїли попередній матеріал. Каченя вами задоволене і думає, що ви будете активними до кінця уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Діти. Я знаю, що ви любите казки.

- А які казки ви вже знаєте?

- Яка казка є вашою улюбленою? Чому?

- Сьогодні ми відправляємось в дивовижну подорож до казки. Казкові герої дуже люблять рахувати і ми теж навчимося.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Порядкова лічба.

- Гляньте на дошку. Кого ви на ній бачите? ( зайчика, лисичку і вовка).

- Вам подобаються ці персонажі? З якої вони казки?

- Хто стоїть першим у цьому ряді?

- Хто другим? І т.д.

- А тепер ми з вами уявимо, що звірятка повернулись іншим боком. Хто тепер перший? Другий? Т.д.

- Діти, а тепер погляньте на набірне полотно кого ви на ньому бачите?(їжачків).

- Поставте відповідному їжачкові овочі.

- Давайте порахуємо попорядку, але ви ще не можете вірно рахувати.

- У житті нам часто доводиться користуватися словами: перший, другий, третій і так далі.

- Діти, а коли ми саме вживаємо ці слова?

- Так вірно коли щось лічимо.

Може хтось з вас чув або сам називав такі слова.

- Діти, ці слова вживаються, якщо потрібно визначити порядковий номер будь-якого предмета. Але щоб зробити це правильно, потрібно знати одне дуже велике правило.

- Але каченя говорить, що ви повинні бути дуже уважними й самі визначити це правило. І для цього воно вам запропонувало безліч вправ.

2. Гра «Назви своїх сусідів».

- Діти, а хто такий «сусід»?

- Кого ми називаємо сусідами?

Учитель демонструє дітям як вони повинні розміститися під час гри.

- У своєму мовленні ви повинні використовувати лише слова поруч, позаду, спереду, справа, зліва.

Гра повторюється 3-4 рази.


3. Фізхвилинка.

- Я бачу ви втомилися, давайте відпочинемо. 1- піднятись, підтягнутись,

2- зігнутись, розігнутись,

3- в долоні три хлопка,

Головою три кивка,

На 4 руки ширше,

5- руками помахать,

6- за парти тихо сісти,

7 і 8 – ліньки в скриньки.

- Відпочили, продовжуємо працювати.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з підручником (с. 4)

- Погляньте на малюнок. Скільки всього звірят?

- Хто з них найменший? Хто – найбільший?

- Хто заходить на корабель? Хто перший? Що він тримає? А хто другий?

- Діти, всі працюйте, бо каченя за вами спостерігає.

2. Завдання № 3.

- Назви казкових героїв з ліва на право.

- Хто перший? Другий? Третій?

- А тепер назвіть їх з права на ліво.

- Хто перший? Другий? Третій?

- Що ви помітили? Який висновок можна зробити?

Висновок: зі зміною напрямку руху змінюється і порядковий номер звірів.

- Давайте разом повторимо.

- Молодці.

- Назвіть мені хто з героїв найвищий, а хто – найвищий?

- Назвіть від найвищого до найвищого.

- Коли я йшла на урок, то зустріла Незнайку який був засмучений, що на уроці математики не міг дати відповіді на поставлені запитання, давайте йому допоможемо.

- зараз послухайте лічилку і назвіть ті слова що вивчали на сьогоднішньому уроці.

Лічилка

Перша, друга, третя хвиля

Чайці ніжки в річці мила,

Білі крила замочила,

Нагострила дзьоб.

- Отже, які слова прозвучали в лічилці?

- Молодці.

VІ.Робота в зошиті.

  • Зараз ми з вами напишемо похилі палички. Хто буде гарно писати в зошиті в того каченя посидить на парті.

  • Хто написав поклали ручки.

VІІ. Підсумок уроку.

- Чого навчилися на уроці?

- Які ви знаєте порядкові значення чисел?

- З якими поняттями ми познайомилися?

- Чи змінюються порядкові номери предметів, якщо спочатку їх лічити зліва направо, а потім – справа наліво?

- Діти, ви всі добре працювали і каченя вами задоволене. Воно мені сказало, що надалі буде приходити до вас на уроки.

- Полічіть у кого найбільше фішок отримує приз.

- Урок закінчено.