Подорож у природу взимку: урок-екскурсія

Тема: Спостереження за зимовими змінами в живій і неживій природі.

Мета: вчити спостерігати за зимовими змінами в природі, поведінкою птахів, тварин; розвивати спостережливість, вміння робити висновки, узагальнення; виховувати вміння бачити красу рідної природи в різні пори року і берегти її.

Місце проведення: шкільне подвір'я.

Об'єкти спостереження: сонце, небо, сніговий покрив; дерева, які ростуть на шкільному дворі, птахи біля годівничок, білочка (по можливості)

Обладнання: метрові лінійки 4шт., лупи, лопатки для снігу, корм для птахів.

Хід уроку:

І 1. Організація класу.

2. Ознайомлення з темою уроку.

Махнула птиця крилом
І покрила весь світ
Білим килимом. (Зима)

- Ви дуже спостережливі діти, завжди придивляєтесь до навколишнього світу, помічаєте зміни, знаходите цікаве. Сьогодні ми здійснимо екскурсію на шкільне подвір'я, щоб перевірити, що змінилося в нашому «куточку краси». Але пам'ятайте, що неможна сходити з доріжки, можна провалитися глибоко в сніг.

Поділ учнів на групи: фішки різних кольорів.

Об'єкти спостереження:

  • погода,

  • сніжинки, сніговий покрив,

  • рослини,

  • птахи,

  • тварини.

Спостереження за погодою

Існують різні народні прикмети: «Якщо на початку зими йде сильний сніг, то на початку літа падатиме сильний дощ», « Взимку сухо й холодно - влітку сухо й жарко», «Сніг дуже рипить під ногами — на мороз», «Ворони розкаркалися — на мороз, а влаштували в небі хоровод — на сніг»  

- Звідки люди дізналися про ці прикмети?(спостерігали за погодою)

Гра « Закінчіть речення»

Взимку стає … (холодно). Опади випадають у вигляді … (снігу). Часто дує холодний … (вітер). Небо … (ясне, хмарне, похмуре). Сонце взимку світить, але … (не гріє).

Спостереження за сніжинками і сніжним покровом.

Піймайте на рукав чи рукавичку сніжинку, роздивіться її під лупою.

- Якої вона форми? - Скільки має промінчиків? - Чим всі сніжинки схожі? - Чим відрізняються?

Висновок: Всі сніжинки мають шість промінчиків, вони схожі на зірочки. Розрізняються між собою розмірами і

узорами.

- Сніжинки падають на землю, утворюючи шар снігу, в якому окремі сніжинки вже не можна побачити. Так утворюються кучугури.

Практична робота.

  • Дослідити властивості снігу:

колір; на дотик; на вологість (сухий, вологий, сирий); на твердість (твердий, м'який, жорсткий).

  • Кожна група отримує метрову лінійку і визначає товщину снігового покрову на різних ділянках.

Спостереження за деревами.

Гра «Відгадай і знайди» (Учні відгадують загадки та підходять до дерева-відгадки.)

Зріст у неї, як в ліщини, А плоди, немов в калини.
Взимку пташечок годує,
Ягідками їх частує. (Горобина)

З жолудя він проростає, В кроні сил чимало має.
Кабани плоди смакують,

Люди міць його цінують. (Дуб)

- Це листяні дерева чи хвойні? (листяні) - Як змінилося життя листяних дерев з приходом зими? - Яке хвойне дерево росте біля школи? (ялинка) - Чим хвойні дерева відрізняються від листяних?

Спостереження за птахами біля годівничок.

Спостереження за білочкою . (за можливістю)

Чим живиться білка взимку? Навіщо вона поміняла шубку?

ІІ Підсумок екскурсії

- Яке значення має сніг для живої природи? Що нового ви дізналися про нього?

- Чим листяні дерева відрізняються від хвойних?

Бесіда про почуття, які викликала екскурсія.