Бондарівська гімназія
Остап Вишня. «Моя автобіографія», «Сом»,
«Як варити і їсти суп із дикої качки». Оптимізм,любов до природи, м’який гумор
як риси індивідуального почерку
Остапа Вишні
Вчитель: Величко С.Д.
Мета: ознайомити учнів із трагічною долею письменника; з його творами «Моя автобіографія», «Сом», «Як варити і їсти суп із дикої качки»; талантом гумориста; формувати вміння працювати з текстами, аналізувати та визначати літературні засоби і прийоми письменника у досягненні комічного; розвивати естетичні смаки, почуття гумору;вміння вести діалог, слухати співрозмовника;виховувати любов до природи рідного краю, дбати про її збереження
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: комп’ютерні презентації,примірник «Мисливських усмішок»,підручники, зошити
Остап Вишня, хто він для нас?
Країна веселої мудрості.
Слава України, її невмируща краса
Олесь Гончар
Хід уроку
l. Організаційний момент
ll. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1.Вступне слово вчителя «Життя ж вогонь. У тім вогні серця людські палають, а сміху іскорки ясні над полум’ям літають» - писав відомий гуморист Павло Глазовий.
Сьогодні ми продовжуємо говорити про людину, яка була щедро наділена почуттям гумору.
Яким же ж був життєвий і творчий шлях Остапа Вишні? Поліна Корнієнко підготувала презентацію «Життя і творчість Остапа Вишні»
(Перегляд презентації)
II. Сприйняття учнями навчального матеріалу.
Вчитель. Діти, згадайте, що таке автобіографія? (Автобіографія – це документ, у якому особа власноруч у хронологічному порядку подає стислий опис свого життя та діяльності. Остап Вишня назвав свою усмішку «Моя автобіографія». Чому?
Зачитайте початок твору.
Вчитель. Остап Вишня став родоначальником нового жанру – усмішки. Від звичайної гуморески усмішка відрізняється тонким ліризмом і чудовими описами природи. Письменник створив великий цикл неперевершених за своєю майстерністю, тонкістю відчуття рідної природи «Мисливських усмішок.»
Мисливські усмішки є найбільш поетичними творами Остапа Вишні. Це справді ліричні вірші в прозі, які стоять в одному ряду з «Записками мисливця» Тургенєва, мисливськими етюдами та оповіданнями Лєскова і Пришвіна.
У центрі усмішок стоять благородні, розумні, кмітливі люди. Вони веселі оповідачі, знавці безлічі мисливських вигадок і побрехеньок. Це були щирі любителі й охоронці природи, які кохалися в пташинці й звіряткові, деревці і квіточці. Остап Вишня приятелював з цими людьми. Вирушав на полювання з Максимом Рильським, Андрієм Малишком. Переважно вони поверталися без здобичі, бо не за нею вирушали, але задоволені і щасливі, що відпочили, намилувалися краєвидами природою, нарозмовлялися з друзями, наслухалися побрехеньок.
Девізом Остапа Вишні були слова: «Живіть зайці!». Цей девіз стосувався і Рильського і Малишка. Якщо ж і траплялося вполювати звірину, настрій був зіпсований і полювання перетворювалося на траур по убитому.
«Мисливські усмішки» - це одухотворена природа. IV. Робота з текстом.
Вдома ви читали усмішки «Як варити і їсти суп з дикої качки», «Сом»
Кому присвячена усмішка «Як варити і їсти суп із дикої качки ?» (М. Рильському)
Що, окрім рушниці, набоїв і мисливського реманенту рекомендує взяти з собою Остап Вишня на полювання ? (…стопку. Для чого ? «Щоб було чим вихлюпувати воду з човна, коли човен тече…»)
Що автор пише про вечірню і ранкову зорьку ? (Учні зачитують)
Що згадує про качок і як їх стріляти ? (Відповіді учнів)
Якою дорогою потрібно повертатись з полювання?
Що найперше і найголовніше у приготуванні супу із дикої качки ?
У чому найбільший комізм твору?
Вчитель. Усмішка «Сом». Вже на початку твору ми поринаємо у вир мальовничої природи, яка заворожує читача.
Яким же може бути сом ? (Учні з тексту коментують: «Інтересна риба сом», «Сом – риба осіла», «Сом дуже сильна риба, могутня»)
Де живе сом?
Як ловити сомів ?
Вчитель. Отже, герої «Мисливських усмішок» - люди широкої натури, благородні, розумні, кмітливі, до безтями закохані в свій рідний край; люди, які полюбляють влучне і дотепне слово знають безліч мисливських вигадок. Це – щирі любителі й охоронці природи. «Мисливські усмішки» з повним правом можна назвати лебединою піснею письменника.
Вчитель. Тема людини і природи в «Мисливських усмішках» багатогранна. Ці твори порушують проблеми екології та захисту природи. Закликають добре ставитися до нашого довкілля. Крім того, вони сповнені міркувань: про сенс життя, про смерть. Письменник учить шанувати природу, засуджує браконьєрство, заохочує насолоджуватися природою. Чи є актуальними твори Остапа Вишні у наш час, у нашому селі?
Презентація проекту-телепередачі «Любителі природи» з постійною ведучою Анною Білоус.
Програма «Любителі природи» (круглий стіл з біологом, народознавцем, письменником Остапом Вишнею)
Ведуча (Анна): Добрий день! І знову в ефірі телепередача «Любителі природи» та я її ведуча Анна Білоус. Сьогодні на нашій телепередачі присутні гості:
неперевершений знавець жанру усмішки, письменник Остап Вишня;
біолог, чарівна Оксана Дзюба;
народознавець-дослідник Юлія Тіщенко.
Отже, ми починаємо! Спочатку поспілкуємося з письменником Остапом Вишнею.
Добрий день, пане Остапе!
Остап Вишня (Тарас):Добрий день!
Ведуча: З якою метою ви вирушали на полювання?
Остап Вишня: Щоб помилуватися густими лісами, зеленими луками, бездонними озерами, привітатися з улюбленими тваринами.
Ведуча: Пане Остапе! Що лежить в основі ваших усмішок?
Остап Вишня: В основі моїх творів лежать життєві факти, реальна дійсність, та звичайно, любов до рідного факту.
Ведуча: Дякую! А тепер ми звернемось до біолога Оксани Дзюби. Скажіть, чи турбує вас екологічне становище нашого села ? Чому? Який вихід із ситуації ви бачите?
Біолог(Оксана): Мене, звичайно ж, турбує екологічне становище нашого села, а саме: - вирубка зелених насаджень; - забруднення річки Соснянки; - сміттєзвалища у селі Бондарівка.
Пропоную:
організувати загони добровольців – охоронців лісосмуг та лісів, річки;
встановити штрафи за вирубку лісосмуг та лісів, за забруднення річки.
Ведуча: Дякую! А зараз ми звернемося до народознавця Юлії Тіщенко. Привіт, Юліє! Розкажіть, які скарби народно - поетичної творчості використовував Остап Вишня у своїх усмішках?
Народознавець (Юлія Тіщенко): Письменник використовував пісні, прислів’я, приказки; казкові зачини, які надають творам інтимності та ліричності. Використовував мисливські фразеологізми: «робити стойку», «сидіти на хвості», «брати на мушку», «стояти на гону», «піднімати звіра», «вечірня зорька», «стояти на тязі» та дуже багато інших.
Ведуча: Дякую всім за змістовні відповіді. А нашим глядачам раджу обов’язково прочитати усмішки Остапа Вишні. Закликаю вас любити природу кожен день, кожну хвилину бо вона наша мати, тож будьмо гідними її дітьми.
А я нагадую, що це була телепередача «Любителі природи» та її ведуча Анна Білоус.
До побачення! До зустрічі!
V. Підсумки уроку. Тестування.
1. Павло Михайлович Губенко – це справжнє ім’я:
а. Остап Вишня;
б. Миколи Хвильового;
в. Юрія Яновського;
г. Миколи Куліша.
2. «У мене нема жодного сумніву, що я народився…» Так починається гумореска Остапа Вишні:
а. «Як ми колись учились»;
б. «Моя автобіографія»;
в. «Зенітка»;
г. «Гіпно-баба».
3. «Мабуть, із часів Івана Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сміхом, яким вона засміялася знову в прекрасній творчості Остапа Вишні», - так сказав:
а. Максим Рильський;
б. Олесь Гончар;
в. Андрій Малишко;
г. Микола Хвильовий.
4. Псевдонімом «Остап Вишня» вперше була підписана усмішка:
а. «Зенітка»;
б. «Заєць»;
в. «Чудака, їй – Богу!»;
г. «Сом».
5. Табірний щоденник Остапа Вишні називається:
а. «Думи мої, думи мої…»;
б. «Живописна Україна»;
в. «Чиб’ю»;
г. «Вишневі усмішки».
6. В українську літературу усмішку ввів:
а. Василь Барка;
б. Микола Хвильовий;
в. Остап Вишня;
г. Юрій Яновський.
7. Остапу Вишні не належать:
а. «Отак і пишу»;
б. «Майстер корабля»;
в. «Дід Матвій»;
г. «Ленінград і ленінградці».
Вкажіть рядок, у якому правильно вказано місце народження Остапа Вишні (за усмішкою «Моя автобіографія»)
У капусті;
у картоплі;
витягли з колодязя;
у кукурудзі.
Вкажіть, яка подія раннього дитинства Остапа Вишні «твердо врізалася в пам’ять ”
Лайка матері;
падіння з коня;
навчання у школі;
розмова з батьком.
Вкажіть назву книги, «що найсильніше … враження справила в моїм житті»
«Катехізис» Філарета;
«Оракул» Соломона;
«Руський паломник»;
«Кобзар» Т. Шевченка.
Вкажіть рядок, у якому правильно названо цикл усмішок, що розглядався на уроці
«Вишневі усмішки»;
«Сільські усмішки»;
«Мисливські усмішки»;
«Познанські усмішки».
Вкажіть рядок, у якому правильно подано визначення літературного терміна «усмішка»
Невеликий за розміром твір, побудований за законами віршованої мови.
Прозовий твір малого обсягу з динамічним розвитком сюжету.
Різновид фейлетону та гуморески.
Міркування, яке різко відрізняється від традиційного, загальноприйнятого, а іноді розходиться із здоровим глуздом.
Вчитель. Мабуть не має жодної людини, яка б не читала чудових усмішок Остапа Вишні. Головним джерелом його гумору була любов до життя, до людини, а девізом: «Треба любити людину більше, як самого себе.»
Остап Вишня – це не просто гуморист, він поет за станом душі.
VI. Домашнє завдання.
Написати твір-роздум на тему: «Мої роздуми над «Мисливськими усмішками» Остапа Вишні».