Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Вашингтонська конференція 1921 – 1922 рр.
Мета: визначити хронологічні межі роботи Вашингтонської конференції; проаналізувати рішення Вашингтонської конференції; характеризувати суперечності Версальсько-Вашингтонської системи; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
називати час роботи Вашингтонської конференції;
давати оцінку рішенням Вашингтонської конференції з позиції «великих» та «малих» держав;
характеризувати суперечності Версальсько-Вашингтонської системи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
Організаційна частина.
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
Робота з термінами та поняттями.
Установіть відповідність між поняттями та їх визначеннями.
| А повне або часткове відшкодування державою завданих нею збитків іншій або іншим державам у грошовій чи інших формах Б визначена міжнародною угодою територія, де заборонено тримати війська, озброєння, зберігати старі та споруджувати нові укріплення й військово-промислові підприємства В система держав, об’єднаних для створення бар’єру між державами, взаємодія яких становить небезпеку для інших Г перша міжнародна міждержавна організація, створена на Паризькій конференції 1919 – 1920 р. з метою розвитку співробітництва, досягнення безпеки й миру між народами |
Відповіді: 1Д; 2Г; 3Б; 4А.
Розподіліть твердження, вписавши в таблицю відповідні літери.
Мирні договори із союзниками Німеччини.
Сен-Жерменський договір | Нейїський договір | Тріанонський договір | Севрський договір | Лозаннський договір |
Д, Є | В | Б | Г, Е | А, Ж |
А. Туреччині поверталися території, передані раніше Греції та Вірменії.
Б. Угорщина втрачала вихід до Адріатичного моря.
В. Болгарія втрачала вихід до Егейського моря.
Г. Узаконив розпад і розподіл Османської імперії.
Д. Узаконив розпад Австро-Угорської імперії.
Е. Кількісний склад угорської армії скорочувався до 35 тис. осіб, скасовувалася загальна військова повинність.
Є. Кількісний склад австрійської армії обмежувався до 30 тис. осіб, заборонялося мати військово-морський флот, військову авіацію, танки та важку артилерію.
Ж. Визнавалася незалежність Туреччини та скасовувалася режим капітуляції щодо неї.
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
Вправа «Цікава арифметика».
+
+
= ?
(Суперництво за Китай)
+
+
+
= ?
(Договір чотирьох держав)
+
+
+
+
= ?
(Договір п’яти держав)
Сьогодні ми дізнаємося, які суперечності існували між державами в повоєнний час, які договори були підписані протягом 1921 – 1922 рр. та яке їх значення.
Вивчення нового матеріалу.
Коментоване читання тексту підручника (с. 30).
Опрацюйте текст підручника. З’ясуйте, яка країна стала епіцентром міжнародних суперечностей. (Китай)
Як ви гадаєте, чому?
Між ким виникло протистояння? (США, Велика Британія та Японія)
У руках якої з суперниць було зосереджено майже половину зовнішньої торгівлі Китаю? (Японії)
Яким чином вона цього досягла?
Як ви розумієте поняття політика «відкритих дверей» та «рівних можливостей»?
Хто наполягав на ній щодо Китаю? (США)
Що непокоїло США? (Будівництво суден Японією та Великою Британією)
Робота з таблицею.
Користуючись текстом підручника на с. 30 – 31 заповніть таблицю.
Вашингтонська конференція 1921 – 1922 рр.
№ | Дата | Договори | Держави | Зміст |
1 | 13 грудня 1921 р. | Договір чотирьох держав | США, Велика Британія, Франція, Японія |
|
2 | 6 лютого 1922 р. | Договір п’яти держав | США, Велика Британія, Франція, Японія, Італія |
|
3 | 6 лютого 1922 р. | Догові дев’яти держав | США, Велика Британія, Франція, Японія, Італія, Бельгія, Нідерланди, Португалія, Китай |
|
Робота в парах.
Опрацюйте текст підручника та визначте, у чому ж полягали суперечності Версальсько-Вашингтонської системи.
Робота з історичним джерелом.
Витяг із Договору дев'яти держав, укладеного на Вашингтонській конференції
Стаття 1. Інші, окрім Китаю, держави, що домовляються, згодні: 1) Поважати суверенітет, незалежність, територіальну та адміністративну недоторканність Китаю...
Стаття 3. Із метою найдієвішого застосування принципу «відкритих дверей», тобто рівних можливостей у Китаї для торгівлі й промисловості всіх націй, інші, окрім Китаю, держави, що домовляються, згодилися в тому, що вони не шукатимуть, а також не підтримуватимуть своїх громадян у пошуках:
а) угод, що могли б сприяти встановленню на їхню користь будь-якої зверхності у правах щодо торговельного чи економічного розвитку в будь-якому певному районі Китаю;
б) таких монополій або переваг, що могли б позбавити громадян будь-якої іншої держави права здійснювати в Китаї законну торгівлю чи промисел або можливості брати участь спільно з китайським урядом чи з будь-якою іншою місцевою владою у громадських підприємствах усякого роду чи підприємствах, що за своїми завданнями, діяльністю або географічним становищем були б розраховані на зупинення практичної можливості застосування принципу «рівних можливостей».
Постанови, які передують цій статті, не повинні розумітися в значенні заборони придбання власності або прав, що необхідні для ведення особливого роду комерційного, промислового чи фінансового підприємництва або заохочення досліджень та розробок.
Китай зобов'язується керуватися принципами, встановленими у викладених вище постановах цієї статті, під час розгляду заявок на економічні права й переваги з боку урядів або громадян усіх інших держав незалежно від того, чи є вони учасниками нинішнього договору.
Запитання:
У чому учасники договору вбачали зміст принципів «відкритих дверей» і «рівних можливостей» стосовно Китаю?
Якою є ваша думка про відповідність поваги до суверенітету й незалежності Китаю та необхідності здійснення ним політики «відкритих дверей» для держав-учасниць договору?
Узагальнення та систематизація знань.
Аналіз карикатур.
Проаналізуйте карикатури.
Карикатура на договір п’яти держав
Карикатура на Вашингтонську конференцію (Дядько Сем: «Хлопці! Не дайте їй відкрити по нас вогонь!»)
Бесіда за запитаннями.
Які держави брали участь у Вашингтонській конференції?
Назвіть держави, що підписали договір чотирьох держав.(США, Велика Британія, Франція, Японія).
Яке співвідношення флотів США та Великої Британії було встановлено Договором п’яти держав? (5:5)
Коли було укладено Договір дев’яти держав? (6 лютого 1922 р.)
Визначте переваги й недоліки Версальсько-Вашингтонської системи.
Підсумки уроку.
Інструктаж з домашнього завдання.
Опрацювати § 6 параграфа.