Технологія виготовлення витинанки (Мал. 30)

Витинанка квадратної форми. Аркуш складають учетверо так, щоб вийшов квадрат. Щоб з прямокутного аркуша паперу дістати квадрат, нижній кут загинають до верхньої сторони. При цьому слідкують, щоб співпали краї аркуша. Далі згинають одержаний трикутник ще раз і відрізають зайвий прямокутник. Це буде ¼ квадрата. Якщо трикутник зігнути ще раз, рівняючи гострі кути і край, дістанемо 1/8 квадрата. На цій частині і виконують олівцем орнаментальний мотив.

Виконуючи малюнок, враховують, яка частина буде зображенням, а яка фоном чи простором. Вирізувати слід спочатку маленькі деталі, а потім більші.

Найпростіші декоративні композиції в квадраті народні майстри виконують здебільшого без попереднього малюнка. Вирізають ножицями зубчики, кружечки, дугоподібні та вільні лінії, листочки і одержують певні, часом не передбачені декоративні композиції.

Коли ж у декор витинанки вводяться якісь стилізовані елементи (тваринні чи рослинні), необхідно уявити собі їх образ, виконати на заготовці олівцем.

Витинанка прямокутної форми. Беруть аркуш тонкого білого паперу завдовжки 20х30см, згинають його навпіл так, щоб вийшло три або чотири смужки, і розрізають. Далі смужку згинають навпіл, вирівнявши краї. Потім знову згинають два рази так само, як і попередню. Таким чином смужки ділять на 8 частин. На 1/8 частині наносять простий малюнок і вирізають ножицями по контуру.

Витинанки круглої форми. Аркуш для композиції в колі згинають так само, як і в квадраті. Здебільшого малюнок витинанки виконують на 1/8 або 1/16 частині кола. Щоб дістати коло радіусом коротшої сторони заготовки, з вершини кута проводять дугу. Це і буде коло. Як правило, це роблять на око. Заготовку, де багато згинів, важко розрізати ножицями чи ножиком. Краще повторити дзеркальний малюнок на іншій половині і прорізати менше згинів паперу. Вибираючи папір для композиції в колі, слідкують, щоб він був тонким, але не дуже просвічувався.

Малюнок для композиції у колі спочатку виконують з простих прямих, дугоподібних ліній та трикутників, далі зображення ускладнюють, вводять рослинні елементи, розміщують декор на вісях симетрії або по колу.

Сюжетно – декоративні композиції будують переважно відносно вертикальної осі симетрії.

Прямокутник паперу згинають навпіл по довжині чи ширині. Сюжет малюнка виконують на одній з половинок паперу. Легенько намічають лінії листочків, квітів, птахів чи тварин. Це можуть бути окремі декоративні композиції з тваринними та рослинними мотивами, сюжетних казок, байок та оповідань чи просто стилізована рослина, яка символізує життя на землі.

Кольорова витинанка досить складна у виготовленні. Цей вид витинанок принципово відрізняється від попередніх. Вони мають кілька варіантів виготовлення.

Перший – це витинання основного малюнка з чорного паперу і підклеєння в залишені прорізи кольорових елементів. Другий спосіб, коли отвори не прорізують, а зверху на основний колір витинанки наклеюють елементи узору іншого кольору. Третій спосіб – виготовлення кольорових витинанок – аплікацій. Усі крупні елементи узору вирізають окремо і об’єднують у загальну композицію. Завдяки цьому способу можна створити дивовижні витвори мистецтва.

Щоб наклеїти виготовлену композицію, користуються клеєм ПВА, желатином, казеїном, крохмалем, клеючими олівцями. Наклеювання витинанки – досить відповідальна робота. Спочатку виріб прасують праскою через газету чи якийсь папір. Далі добирають кольоровий папір, який слугуватиме фоном. Колір фону має доповнювати і підкреслювати красу виробу.

Якщо фоном буде цупкий папір, а витинанка однотонна, без аплікації, її найкраще клеїти крохмалем густоти сметани. Аркуш паперу – фону рівномірно покривають клеєм. Витинанку кладуть на інший аркуш цупкого паперу, при цьому її краї мають трохи виступати за аркуш. Далі один із країв витинанки притискують до змащеного клеєм фону, а папір, на якому лежала витинанка, обережно витягують. Краще це робити вдвох. Тепер швидко пригладжують витинанку заздалегідь заготовленою газетою рухами руки від середини до боків. Мокру газету знімають і кладуть іншу, суху. І знову пригладжують витинанку.

Якщо витинанка складається з кількох вирізаних елементів, приклеюють її по – іншому. Витинанку кладуть на фон, притискують посередині якимось важким предметом, щоб вона не зсунулась з місця під час приклеювання. Беруть смужку цупкого паперу чи плівки, трохи змащують кінці її клеєм і підсовують під крайні деталі витинанки. Змастивши краї витинанки, смужку витягують. Змащене місце притискують до фону. Зайвий клей знімають вологим фланелевим лоскутком. Так приклеюють одну деталь за іншою. Коли приклеєно кілька основних місць, тягар можна зняти. Закінчивши приклеювання, витинанку акуратно розгладжують вологою фланелькою і кладуть між газетами під прес.

Склавши аркуш паперу навпіл, і помітивши олівцем силует, починають витинати ножицями. Так з’являться зайчик, жабка, метелик, пташка…, а пташку та жабку можна поставити, до стелі, приколоти до стіни, або наклеїти на папір .