Урок 5
Мета: розрізнення спільнокореневих слів і слів-синонімів.
Тип уроку: вирішення окремих задач.
Хід уроку
1. Створення навчальної ситуації
На початку уроку необхідно з’ясувати, чи виникли в учнів труднощі під час виконання домашнього завдання, хто в своїй роботі використовував моделі споріднених слів і форм того самого слова.
– Які слова знайшли за допомогою моделі споріднених слів? (До дошки викликаються двоє учнів. Один записує першу пару слів, інший – другу:
Т
еатр, театральні учитель, учні.
Форми якого слова знайшли за допомогою іншої моделі (театр,
театри).
– Як ви гадаєте, чи є ще «родичі» у слів учитель і учні. Разом із сусідом по парті спробуйте їх знайти.
Запропоновані слова аналізуються за їх значенням і формою, після чого правильно дібрані слова поповнюють список споріднених слів, що мотивуються словом учити.
ІІ. Вирішення окремих задач.
Послухайте вірш Л. Біленької.
Черепаха у береті
Заблукала в очереті.
Їй зустрівся Чорногуз,
Ґречний птах, не боягуз.
Озирнувся – недалечко
Чапля чистила крилечко.
Запитав:– Чи можеш ти
Черепасі помогти?
Чапля каже: – Що ж, як треба,
Я візьму її до себе.
В черепахи щезла втома:
– Проведіть мене додому,
Бо сумна без мами хата,
Плачуть черепашенята.
Чи завжди ви поводитися один з одним, як Чорногуз з Черепахою –
ґречно?
Як гадаєте, що значить слово ґречний? (ґречний – значить ввічливий,
чемний)
Чи можна слова ґречний ввічливий, чемний вважати синонімами?
Якою моделлю скористаєтесь, щоб довести це? (Моделлю слів синонімів. Слова ці називають те саме, а звучать по-різному, значить це не просто різні слова, а слова-синоніми).
Учні із декількох запропонованих моделей обирають модель слів-синонімів:
= = = = =
– Прочитайте віршик самостійно і знайдіть в ньому форми слова Черепаха, а потім «родичів» цього слова. Якими моделями скористаєтесь? (Учні обирають потрібні моделі).
– Розкажіть, як ви розрізняєте споріднені слова і різні зміни одного слова? (У спільнокореневих словах основи різні, а у формах слова – та сама основа).
Завдання краще виконувати в парах. Сусіди по парті домовляються, хто з них буде виписувати споріднені слова, а хто – форми слова, після чого приступають до роботи: записують «свої» групи слів виділяють закінчення, основі і корінь; порівнюють слова за лексичним значенням. Біля дошки, теж розподіливши між собою слова, працюють два учня.
З
апис повинен бути таким:
=Черепаха = = Черепах а
=
=Черепасі черепашенята
Черепахи
– Підведіть руку, хто виписував споріднені слова? Ви впевнені, що виконали завдання правильно, адже корінь у них складається з різних звуків: черепах-, черепас- і черепаш-? (Корінь той самий, тільки приголосні звуки в ньому чергуються)
– Обведіть букви на позначення звуків, що чергуються. Чи залежить це чергування приголосних звуків від позиції? Та сама чи різні позиції у приголосних [х] [с’] і [ш]? (Однакова: всі вони знаходяться перед голосним.)
– Хто пам’ятає, як по-іншому називаються непозиційні чергування звуків? (Історичними).
2. – Прочитайте текст.
Лелеки, чорногузи, бусли… Як тільки не називають у народі цих птахів!
Кажуть, якщо лелека зв_ває гніздо на стрісі, то буде лад у сім’]. Коли ж хто руйнує лелече гніздо, накл_кає на себе лихо. Та й сусіди цураються злої людини.
Знайдіть в тексті споріднені слова (лелека, лелече). Визначте у цих
словах корінь.
Учитель проходить по класу, і дивиться, чи всі учні виконали завдання правильно. Якщо є розбіжності, учитель викликає до дошки учнів, які визначили спільнокореневі слова і корінь по-різному. Варіанти можуть бути такими:
лелека, лелеча; 2) лелека, лелеча.
– Подивіться на дошку. Хто виконав завдання так, як це зробила Н.? (діти підводять руки)
– А хто виконав завдання так, як В.?
– Давайте розбиратися, хто з вас помилився, а хто має рацію. Що таке споріднені слова? Розкажіть про це за допомогою моделі (діти «читають» модель споріднених слів: Слова, які «народилися», утворилися від того самого слова і мають з ним спільну частину, є спорідненими).
Яким словом ви пояснили слово лелека? (Це так називається птах.)
– Хто бачив цього птаха? Опишіть його. (Лелека – великий перелітний птах з довгим прямим носом і довгими ногами.)
Слова лелека і птах можна назвати спорідненими? (Ні, у цих слів
немає спільної частини)
– Яким словом поясните слово лелече (гніздо)? (Словом лелека: гніздо лелеки.
Отже, споріднені слова усі ви знайшли правильно. А корінь усі
визначили правильно?
Чому ж ті, хто виділив частину лел- помилилися? (Не врахували
чергування звуків[к] і [ч]).
Гном Пишинетак виконував завдання разом із вами. Прочитайте, які
слова він виписав: лелеки, чорногузи, бусли. Він вважає, що всі ці слова пояснюються словом птах. Чи правильно міркує гном? (Неправильно. Ці слова не мають спільної частини).
Хто може пояснити, у яку пастку потрапив Пишинетак? (Переплутав
слова, однакові за значенням і споріднені слова).
Чому ж він потрапив у цю пастку? (Звернув увагу на значення, а про
спільну частину забув).
– Як називаються слова, що є однаковими за значенням? (Словами-синонімами). Доведіть за допомогою моделі, що слова лелеки, чорногузи, бусли дійсно є синонімами (Варіанти відповідей дітей: «Слова називають одного птаха по-різному». «У цих слів значення одне, а звучать і пишуться вони по-різному»).
3. – Прочитайте другий абзац тексту. Вам його треба буде списати за правилами. Але перед списуванням перевірте пропущені орфограми. У який спосіб ви будете це робити? (Змінимо слова за питаннями: що робить? звиває – що зробити? звити, що робить? накликає – що зробити? накликати).
Під час списування особливу увагу слід приділити учням, у яких цей механізм досі не вдалося сформувати: можна стати у них за спиною і подивитися, який крок пропускає той чи інший учень, щоб у подальшому провести своєчасну корекцію.
ІІІ. Підсумкова рефлексія.
– Чим займалися на уроці?
– З якими труднощами ви зустрілися під час добору споріднених слів і визначення кореня слова?
Що треба робити, щоб не помилитися у визначенні «родичів»?
На що треба звертати увагу, щоб не помилитися у визначенні кореня
слова?
Дома учням пропонується за допомогою моделі визначити, які слова зайві в групах споріднених слів (впр. 212):
Руль, рульовий, керманич, вирулювати.
Барабанщик, барабан, барабанити, калатати, барабанчик.
Уроки розроблено з використанням матеріалів підручника: Ломакович С.В., Тимченко Л.І. Українська мова. Підручн. для 2 кл. загальноосвітньої шк. з укр. мовою навчання: Програма за системою розвивального навчання. У 2 ч. Харків: ФОП Бурдов, 2014)