Тема 2. Правильні многокутники

УРОК №18

Тема уроку. Формули радіусів вписаних і описаних кіл правильних многокутників.

Мета уроку: Виведення формул для радіусів вписаних і описаних кіл правильного многокутника. Формування вмінь застосо­вувати виведені формули до розв'язування задач.

Тип уроку: комбінований.

Наочність і обладнання: табл. 5, 6.

Вимоги до рівня підготовки учнів: записують і пояснюють формули радіусів вписаного та описаного кіл правильного многокутника; радіусів вписаного й описаного кіл правильного трикутника, чотирикутника (квадрата), шестикутника та доводять їх.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

Перевірити наявність виконаних домашніх завдань та відпо­вісти на запитання, які виникли в учнів під час виконання до­машніх завдань.

Задача 1. Розв'язання

Оскільки = 150°, то 180 ∙ (п 2) = 150n; 180п – 360 = 150п; 30п = 360; п = 12.

Відповідь. 12 сторін.

Задача 2. Розв'язання

Оскільки = 24°, то 360 = 24п; п = 15.

Відповідь. 15 сторін.

Задача 3. Доведення

Н ехай А1А2...Ап — даний правиль­ний n-кутник (рис. 74), точка О — його центр. В1, В2, ..., Вп — середини сторін А1А2, А2А3, …, АпА1.

Тоді ОВ1 = ОВ2 = ... = ОВп — як радіуси вписаного кола в многокут­ник А1А2...Ап і В1ОВ2 = = В2ОВ3 = ... = BnOB1 = 2 B1OA2. Рівнобедрені трикутники В1ОВ2, В2ОВ3,..., ВпОВ1 рівні за двома сторонами і кутом між ними. Із рівності трикутників маємо: В1В2 = В2В3 = ... = ВпВ1і B1B2B3= B2B3B4 = ...= = BnB1B2 = 2 OB1B2. Отже, п-кутник В1В2...Вп правильний.


Математичний диктант

Дано правильний п-кутник.

Варіант 1 (п = 4), варіант 2 (п = 6).

Знайдіть:

а) суму кутів многокутника;

б) внутрішній кут многокутника;

в) зовнішній кут многокутника;

г) центральний кут многокутника;

д) сторону многокутника, якщо його периметр дорівнює 24 см;

є) апофему многокутника, якщо його сторона дорівнює 20 см.

Відповіді

Варіант 1. а) 360°; б) 90°; в) 90°; г) 90°; д) 6 см; є) 10 см.

Варіант 2. а) 720°; б) 120°; в) 60°; г) 60°; д) 4 см; є) 10 см.


II. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Виведення формул радіусів вписаного і описаного кіл правильного многокутника

Н ехай задано сторону an правильного п-кутника (рис. 75), знайдемо радіус R описа­ного кола і радіус r вписаного кола.

Розглянемо трикутник АОВ, у якому АВ = an, АОВ = як центральний кут правильного п-кутника. Проведемо висоту ОС цього трикутника, тоді АОС = = = .

Із трикутника АОС знаходимо:

R = AO = = ; r = OC = = .

Отже, , .

Виведення формул радіусів вписаного і описаного кіл правильного трикутника, чотирикутника, шестикутника

Виразимо радіуси описаного та вписаного кіл через сторону правильного трикутника, чотирикутника і шестикутника.

Для правильного трикутника (рис. 76):

;

.

Для правильного чотирикутника (рис. 77):

;

.

Для правильного шестикутника (рис. 78):

;

.

Результати наших досліджень оформимо у вигляді табл. 5.

Таблиця 5


n

R, r

п — довільне,

n = 3

n = 4

n = 6

R

a6

r


Виконання вправ

  1. Сторона квадрата дорівнює 20 см. Знайдіть радіуси вписаного й описаного кіл.

  2. Сторона правильного трикутника дорівнює 15 см. Знайдіть радіуси вписаного й описаного кіл.

  3. Сторона правильного шестикутника дорівнює 12 см. Знай­діть радіуси вписаного й описаного кіл.

  4. У правильного трикутника радіус вписаного кола вдвічі мен­ший за радіус описаного кола. Доведіть це.

Доведення

Оскільки R = , а r = , то R : r = = 2, що і треба було довести.

  1. Радіус кола, описаного навколо правильного трикутника, до­рівнює 2 см. Знайдіть сторону трикутника і радіус кола, вписаного в цей трикутник.

  2. Радіус кола, вписаного в правильний чотирикутник, дорівнює см. Знайдіть сторону чотирикутника і радіус кола, описа­ного навколо цього чотирикутника.

  3. Радіус кола, описаного навколо правильного шестикутни­ка, дорівнює см. Знайдіть сторону цього шестикутника та діаметр кола, вписаного в цей шестикутник.


Колективне розв'язування задачі

Виразіть сторону ап правильного n-кутника через радіус R описаного навколо нього і радіус r вписаного в нього кола. Об­числіть ап, якщо п = 3, 4, 6.

Результати розв'язування задачі можна оформити у вигляді табл. 6.

Таблиця 6

R, r

an

R

г

aп

2Rsin

2r tg

a3

R

2r

a4

R

2r

а6

R

r


III. Закріплення й осмислення нового матеріалу

Розв'язування задач

  1. Хорда, яка перпендикулярна до радіуса й проходить через його середину, дорівнює стороні правильного вписаного три­кутника. Доведіть це.

Д оведення

Нехай AB OD,DC = CO (рис. 79). У прямокутному трикутнику ВОС катет CO дорівнює половині гіпотенузи ВО. Нехай

BO = R, тоді СО = , АВ = 2 ВС = 2 = = = R .

Отже, довжина хорди дорівнює стороні правильного трикутника.


  1. Сторона правильного трикутника, вписаного в коло, дорів­нює а. Знайдіть сторону правильного шестикутника:

а) вписаного в це коло;

б) описаного навколо цього кола.

Розв'язання

Сторона правильного трикутника дорівнює а, отже, радіус описаного кола R = .

а) Радіус кола, описаного навколо трикутника, дорівнює ра­діусу кола, описаного навколо шестикутника, і тому сто­рона цього шестикутника b = R = = .

б) Радіус кола, описаного навколо трикутника, є апофемою правильного шестикутника, і тому сторона цього шестикутника b = = = .

Відповідь, а) b = ; б) b = .


IV. Домашнє завдання

  1. Вивчити формули радіусів вписаного і описаного кіл правиль­ного n-кутника.

  2. Розв'язати задачі.

  1. Сторона правильного вписаного в коло трикутника дорів­нює а. Знайдіть сторону квадрата, вписаного в це коло.

  2. У коло радіуса 4 см вписано правильний трикутник, на сторо­ні якого побудовано квадрат. Знайдіть радіус кола, описаного навколо квадрата.


V. Підбиття підсумків уроку

Запитання до класу

  1. Запишіть, як виражаються радіуси вписаного й описаного кіл правильного n-кутника через його сторону.

  2. Чому дорівнюють радіуси вписаних і описаних кіл для пра­вильного трикутника, чотирикутника, шестикутника?

5

РоРоганін О.М. Геометрія 9клас: Розробки уроків Урок 18