Рудьківська ЗОШ І – ІІІ ступенів
Бобровицької райдержадміністрації
Чернігівської області.
План-конспект уроку
з трудового навчання
на тему:
«Загальні відомості та основи технології художньої обробки деревини технікою інтарсії та інкрустації»
Учитель трудового навчання Ярошенко Валентина Павлівна
Тема: Історичні відомості про художню обробку деревини. Будова деревини. Характеристика порід деревини. Фізичні, механічні і технологічні властивості деревини. Сушіння деревини. Матеріали для інкрустації (деревина, шпон, метал, бісер та ін..). Вимоги до матеріалу. Інструменти для виконання інтарсії, інкрустації. Вимоги до якості леза та ручки.
Мета: Ознайомити учнів із історичними відомостями про художню обробку деревини, зокрема такими її видами, як інкрустація та інтарсія.
Повторити і поглибити знання про будову деревини,її фізичні та технологічні властивості.
Формувати уміння розрізняти техніки інтарсії та інкрустації, добирати конструкційні матеріали, інструменти та пристосування для роботи.
Повторити правила безпечної праці при виконанні оздоблювальних робіт.
Обладнання та матеріали: комп’ютер для демонстрування мультимедійної презентації, презентація «Інтарсія та інкрустація в декоративно-ужитковому мистецтві», зразки-плашки різної породи деревини, заготовки із дерева та шпону, набір стамесок для виконання практичної роботи.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку, підготовка робочого місця.
Часткова підготовка робочого місця проводиться перед початком уроку черговими учнями – розміщення на верстаках інструментів та матеріалів для практичної роботи.
ІІ. Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів про художню обробку деревини, відомі види оздоблення виробів із деревини. ( Розпис, випалювання, художня різьба по дереву.)
ІУ. Робота над новим матеріалом
Розповідь учителя про декоративно-ужиткове мистецтво, як сферу діяльності людини протягом багатовікової історії людства. (Розповідь супроводжується демонструванням окремих слайдів із презентації «Різьблення деревини»).
З давніх-давен людина намагалася прикрасити своє житло і все те, чим їй доводилося користуватися у побуті і в процесі трудової діяльності. Під час виготовлення будь-якого виробу людина думала не тільки про його практичне (функціональне) призначення, а й намагалася зробити кожну річ красивою. Краса і користь у діяльності людини завжди були нероздільні. Для досягнення цієї єдності, виготовлені вироби людина оздоблювала. За багатовікову історію людство віднайшло дуже багато способів оздоблення виробів, виготовлених із різноманітних матеріалів. Причому в окремих народів виникли свої, самобутні, способи оздоблення різноманітних виробів, які складалися століттями завдяки зусиллями майстрів багатьох поколінь.
Із часом виокремилась така сфера діяльності людини як народні промисли. Згодом ця діяльність дістала назву декоративно-ужиткове мистецтво.
У процесі виготовлення будь-якого виробу майстер приділяє значну уваги красі його форми. Проте і її він не може створювати без врахування практичного призначення виробу. Пояснити це можна на простому прикладі. Чи замислювалися ви над тим, чому звичайний глечик для молока має широку горловину, а посуд для інших рідин - вузьку? Секрет дуже простий. Молоко, на відміну від інших рідин, утворює на стінках глечика нерозчинні осадки. Видалити їх можна лише механічним способом. Тобто, щоб помити глечик, у нього повинна заходити рука людини. І це мусить враховувати гончар.
З окремими видами оздоблення виробів із деревини ви ознайомилися у 5-7 класах. Про історію виникнення оздоблення виробів із деревини різьбленням ви можете пригадати переглянувши слайди мультимедійної презентації «Різьблення деревини». ( Перегляд слайдів)
А сьогодні знайомитимемося з оздобленням деревини вставками із різноманітних матеріалів.
Повторення будови деревини, фізичних і механічних властивостей деревини.
Перш ніж ми приступимо до ознайомлення із новим методом оздоблення виробів із деревини,давайте пригадаємо будову деревини, її фізичні і технологічні властивості, про які ми дізналися в процесі розробки попереднього проекту. (Розповіді учнів з коментуванням та доповненням відповідей учителем.)
Перегляд мультимедійної презентації « Інтарсія та інкрустація в декоративно-ужитковому мистецтві». ( Під час перегляду учитель коментує матеріали слайдів.) Обговорення результатів перегляду.
Повідомлення учителя про інкрустацію та інтарсію, як види оздоблення деревини, технологію їх виконання.
Оздоблення виробів вставками із різноманітних матеріалів називається інкрустацією. При цьому вставки знаходяться на одному рівні з оздоблюваною поверхнею і відрізняються від неї лише кольором, блиском або фактурою. Як вставки використовуються елементи з різнокольорової деревини, металу, перламутру, бісеру, кістки, рогів. Причому в одному виробі можуть використовуватися вставки, виготовлені з різних матеріалів.
Оздоблення виробів деревиною, перламутром, кісткою і рогом дістало в народі назву «викладачка». Інкрустація деревини металом називається «жировання», а бісером - «впускання».
Починати навчатися інкрустації потрібно викладанням деревиною по деревині – маркетрі, або врізанням елементів мозаїчного набору в товщину основи - інтарсії. Перш за все треба заготовити деревину різних кольорів, які б добре контрастували з кольором деревини виробу. Для цього нарізають плашки (приблизно 1,5 х 50 х 150) зі сливи, вишні, акації, вільхи мореного дуба тощо. З цією метою можна використати й шматочки різнокольорового шпону.
Існує багато способів виконання інкрустації. Для початківців найбільш доступна інкрустація геометричними вставками.
Перш за все потрібно розробити ескіз орнаменту в натуральну величину.. Для початку можна використати поєднання двох фігур. Розміщуючи по-різному одні і ті ж геометричні фігури, можна отримати безліч орнаментів.
На готовому ескізі підраховують кількість вставок кожної конфігурації і приступають до їх виготовлення. Розмітити велику кількість однакових вставок можна за допомогою шаблонів, попередньо виготовлених із тонкої жерсті або картону.
Коли всі вставки готові, рисунок із ескізу за допомогою копіювального паперу переносять на поверхню оздоблювального виробу. Щоб рисунок не стирався у процесі роботи, його можна закріпити тонким шаром лаку, що швидко висихає.
Спочатку тренувальні вправи можна виконати на окремому шматку деревини. Сьогодні ми виконаємо оздоблення виготовленої раніше кухонної дошки методом інтарсії.
VІІ. Вступний інструктаж учителя. Роботи виконуються у такій послідовності: (Учитель демонструє послідовність виконання роботи і коментує в процесі виконання.)
Вставку кладуть на оздоблювану поверхню і міцно притискають її пальцями. Гострим кінчиком ножа-різака обводять вставку з усіх боків так, щоб було добре видно риски.
Вставку відкладають у сторону і, з силою натискуючи на різак, прорізають деревину по розмічених рисках на глибину, яка дорівнює товщині вставки.
Потім за допомогою стамески необхідного розміру вибирають гніздо. Вичищати дно гнізда дуже гладко не потрібно, оскільки шорстка поверхня сприяє кращому склеюванню.
Вставку вкладають у гніздо. Вона повинна заходити без особливих зусиль, але й щілин між вставкою і основою не повинно бути. На верхній грані вставки ставлять номер і проводять лінію так, щоб вона перетинала одну із її сторін. Вставку виймають і на дні гнізда ставлять такий же номер. Тепер, користуючись такими помітками, вставку можна буде у будь-який час вкласти у відповідне гніздо.
Перед вклеюванням нижні сторони вкладок необхідно зробити шорсткими і знежирити. Для вклеювання можна використати універсальний клей ПВА, який практично придатний для склеювання будь-яких матеріалів.
Вставку і гніздо намазують тонким шаром клею. Потім вставку вкладають у гніздо так, щоб співпали відрізки лінії, проведеної олівцем. Клей, який виступив із щілин, витирають сухою чистою ганчіркою. Коли буде вклеєна остання вставка, зверху на оздоблювану поверхню накладають у кілька шарів папір і дерев'яний щит. Усе це разом кладуть під прес і витримують добу.
Після висихання оздоблену поверхню вирівнюють за допомогою наждачного паперу. За бажанням інкрустацію можна покрити лаком і відполірувати.
Практично така ж технологія використовується і для інкрустації виробів вставками із інших матеріалів.
VІ. Об’єднання учнів в пари для виконання інтарсії.
Перед початком роботи познайомимося з правилами безпечної праці під час виконання оздоблювальних робіт.
V. Ознайомлення з правилами безпечної праці під час виконання оздоблювальних робіт.
Під час виконання оздоблювальних робіт дотримуйтеся таких правил безпеки
1. Користуйтеся лише справним, добре загостреним інструментом.
2. Ручки різальних інструментів, молотків, киянок повинні міцно
триматися.
Під час різання слідкувати, щоб пальці руки не знаходилися на лінії напряму руху леза інструмента.
Різальні інструменти розміщують у футлярах або лотках різальною частиною вниз «від себе».
Відходи стружки не здмухувати, а прибирати щіткою-зміталкою.
Передавати різальні інструменти іншому учневі можна лише лезом «до себе».
Інструменти не розміщувати та не зберігати в робочому одязі.
Після завершення роботи інструмент зберігати у відведених для цього місцях.
VІІІ. Виконання практичної роботи – оздоблення виробу (кухонної дошки) способом інтарсії (врізування вставки - елемента зі шпону контрастного кольору).
ІХ. Перевірка та оцінка робіт.
Х. Підсумок уроку. Домашнє завдання : розробити ескізи для виконання інкрустації.