План – конспект уроку на тему:
«Будова і функції скелетних м’язів. Основні групи м’язів.»
Тема уроку. | Будова і функції скелетних м’язів. Основні групи м’язів. |
Навчально-виховна мета: | Розкрити особливості будови і функцій м’язів, їх зв’язок з нервовою системою та скелетом; ознайомити з основними групами м’язів людського тіла; сформувати поняття про фізіологічний механізм скорочення м’язового волокна; виховувати свідоме ставлення до особистого здоров‘я. |
Розвиваюча мета: | Розвивати уміння порівнювати будову та функції основних груп м`язів між собою, уміння логічно мислити, співставляти та робити висновки та узагальнення. |
Тип уроку: | Комбінований урок |
Методи навчання: | Словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, робота з підручником. Наочний: ілюстрація, схеми; Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту, презентації та ілюстрацій нових знань. |
Література: | Біологія: 8кл.: Підруч: для загальноосвіт. навч. закл./ Н. Ю. Матяш, Л. І. Остапченко. – К.: Генеза, 2016. – 288с.: іл. |
Обладнання: | Схеми, ілюстрації в підручнику, презентація, таблиця «М’язи тіла людини». |
Основні поняття і терміни: | Посмуговані, гладенькі м’язи, серцевий м’яз, фасція, міофібрила, актин, міозин, сфінктер, діафрагма, збудливість, скоротливість. |
Структура уроку
I Організаційний етап…………………………1 хв
II Актуалізація опорних знань………………...4 хв
III Мотивація навчальної діяльності…………..2 хв
IV Вивчення нового матеріалу………………....22 хв
V Узагальнення та систематизація знань...........12 хв
VI Підведення підсумків уроку……………......2 хв
VII Повідомлення домашнього завдання….......2 хв
Хід уроку:
І Організаційна частина
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності класної кімнати та учнів до уроку. Перевірка присутніх.
Народна мудрість говорить:
« Скажи мені, і я забуду. Покажи мені, і я запам’ятаю. Дай можливість діяти самому, і я навчуся» . Тому я пропоную працювати сьогодні на уроці під таким девізом.
ІІ Актуалізація опорних знань
Біологічний диктант:
1. Клітини кісткової тканини називають …….2. Розрізняють такі з`эднання кісток …, …., …. .
3. Нерухомо з`єднані кістки …. . 4. Одна рухома кістка на голові – це … . 5. Рухомі з`єднання кісток – це … . 6. Скелет голови – це … . 7. Скелет голови складається з двох відділів: …, … .
8. Скелет тулуба складається з …. і …. . 9. Хребет утворений …. . 10. Перший шийний хребець називають … . 11. Грудна клітка утворена … . 12. Скелет верхньої кінцівки складається із …. .
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Обговорення висловів видатних людей:
«Рух основне джерело здоров`я, а бездіяльність його могила»
Жак- Жозеф Тиссо
«Людське тіло складається з маси м`язів. Отже, дати спокій цій частині нашого тіла, історично тренованій, не давати їй роботи – це величезна втрата, це може призвести до різкої нерівноваги цілої нашої суті, емоції»
І. Павлов
Вправа « Дешифрувальник»
Визначте тему уроку використовуючи склади з кожного кола:
тні М'язи ле ске
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Зовнішня та внутрішня будова скелетних м’язів. (Розповідь вчителя з елементами бесіди, записи в робочих зошитах).
Скелетний м`яз утворений групами видовжених м`язових клітин – міоцитів, зібраних у пучки і з`єднаних між собою прошарками сполучної тканини. Зверху кожний м`яз вкритий тонкою сполучнотканинною оболонкою – фасцією.
М`яз складається з головки (початок м`яза), черевця (середня частина) і хвоста (кінцева частина).
У тілі людини налічують 639 м`язів. Вони становлять до 44 відсотків від маси тіла.
Основні властивості міоцитів:
— Форма — циліндрична.
— Багатоядерні. (Ядра на поверхні волокна).
— Розміри: довжина = 12 см, діаметр 0,01-0,1 мм.
— Наявність м’язових волоконець (міофібрил).
2. Посмугованість скелетних м’язів. Актин і міозин — складові частини м’язових волокон. (Пояснення учителя, коментування малюнка у підручнику).
3. Механізм скорочення м’язів. М’язи-синергісти і м’язи-антагоністи. (Робота учнів із підручником).
Фізкульхвилинка
Вправа - енергізатор «Цифри»
««Ми з вами сьогодні будемо писати цифри в незвичний спосіб»
цифру 1 «пишемо» носом,
цифру 2 – підборіддям,
цифру 3 – правим плечем,
цифру 4 – лівим плечем,
цифру 5 – правим ліктем,
цифру 6 – лівим ліктем,
цифру 7- правим коліном,
цифру 8 – лівим коліном,
цифру 9 – правою ногою,
а десяточну – «всім тілом».
4. Різноманітність м’язів, їх класифікація. (Розповідь з елементами бесіди, записи в робочих зошитах. Складання схем. Виступи учнів з повідомленнями).
За формою розрізняють такі м’язи:
довгі м’язи широкі м’язи короткі м’язи колові м’язи, або сфінктери (кінцівок) (на тулубі) (між ребрами) (навколо отворів)
За функцією м’язи поділяють на:
- згиначі;
- розгиначі;
- відвідні;
- привідні;
- м’язи-обертачі.
5. Основні групи м’язів та їх функції. (Заповнити у зошитах таблицю «Основні групи м’язів».)
Групи м’язів | Особливості будови | Функції |
М’язи голови | Представлені мімічними й жувальними м’язами. Мімічні м’язи прикріплені до шкіри обличчя й під час скорочення переміщують окремі ділянки шкіри | Забезпечують процес жування й міміку |
М’язи тулуба | Складаються з м’язів грудної клітки, живота і спини. До них також належить діафрагма | Забезпечують процеси дихання, руху тулуба й кінцівок. Утримують внутрішні органи, попереджаючи їх опущення й випадання |
М’язи верх- ніх кінцівок | До них належать дельтовидний м’яз, двоголовий (біцепс) і триголовий (трицепс) м’язи, а також м’язи передпліччя й кисті | Забезпечують рухливість верхньої кінцівки |
М’язи нижніх кінцівок | До них належать кравецький м’яз, чотириголовий м’яз, двоголовий м’яз, литковий м’яз і м’язи стопи |
IV. Узагальнення та систематизація знань
Питання для бесіди:
Яка будова скелетного м`яза?
Чому скелетні м`язи називають посмугованими?
Які м’язи належать до групи м’язів голови?
Які м’язи належать до групи м’язів тулуба?
Які м’язи належать до групи м’язів живота?
Які м’язи належать до групи м’язів кінцівок?
Встановлено, що людина при нормальній середній рухливості протягом дня робить не менше 25000-30000 кроків, що в середньому становить 20 км. Підрахуйте, скільки кілометрів людина проходить:
а) протягом року;
б) протягом життя (70 років).
V. Підведення підсумків уроку
Вправа «На сьогоднішньому уроці я дізнався (-лася) про …»
V. Повідомлення домашнього завдання.
Прочитати §31. Дати відповідь на запитання 1-5 на с. 156 (усно). Складіть таблицю «Суглоби і м`язи, які забезпечують їхні рухи».