Зінов’єв Олександр Анатолійович

практичний психолог та соціальний педагог

загальноосвітньої школи І ст. № 37

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

sashaz20@mail.ru


ПІДВИЩЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНОГО ІМУНІТЕТУ ТА

ПРОДУКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕДАГОГА


Мета: вивчення учасниками власних зон найближчого розвитку у професійних і особистісних сферах, сприяти підвищення мотивації до саморозвитку, формувати навички групового співробітництва.

Обладнання: проектор для демонстрації слайдів (тематичних заголовків та картинок для заняття), ПК, роздаткові малюнки із зображеннями «Бломберів».

ХІД ЗАНЯТТЯ


Психолог: Чи знайомий вам стан, коли несподівано відчуваєш себе дуже стомленим, з’являється відчуття, ніби всередині щось надломилося: до всього байдуже, усе дарма? Чи відчували ви, що робота, яка так подобалася, якій віддавався без останку, без якої не уявляли своє життя, тепер не тішить, а дратує, й в голові лише одна думка: скоріше б закінчився робочий день!?

На сьогоднішньому занятті ми спробуємо подолати ці негативні чинники, які заважають вам повноцінно насолоджуватися процесом роботи та взаємостосунків з іншими людьми, ви отримаєте рекомендації для підвищення психологічного імунітету та продуктивності професійної діяльності, а також отримаєте можливість практично попрацювати над власними зонами найближчого розвитку.



1. Притча «Жінка у лавці Бога»

Одного разу жінці приснився сон, що за прилавком магазину, стояв Господь Бог.
- Господи! Це Ти? - вигукнула вона з радістю.
- Так, це Я, - відповів Бог.
- А що в Тебе можна купити? - запитала жінка.
- У мене можна купити все, - пролунала відповідь.
- В такому разі дай мені, будь ласка, здоров'я, щастя, любові, успіху і багато грошей.
Бог доброзичливо посміхнувся і пішов у підсобне приміщення за замовленим товаром. Через деякий час він повернувся з маленьким мішечком.
- І це все?! - вигукнула здивована і розчарована жінка.
- Так, це все, - відповів Бог.

- Хіба ти не знала, що в моєму магазині продається тільки насіння? [4].

Психолог: А ось наскільки ви зможете проростити це насіння; скільки сил готові вкласти, щоб воно виросло і дало плоди – залежатиме від вас.

2. Вправа Бломбери (Бібери)

Мета: допомогти учасникам налаштування на роботу, вивчення загального настрою колективу.

Обладнання: малюнки із зображеннями «Бломберів» (додаток 1).


Учасникам роздаються малюнки із зображеннями «Бломберів». Завдання кожного: знайти «себе» (свій настрій, самопочуття) з поміж запропонованих (позначити свій вибір) і продумати чому саме ви вибрали його?

Через хвилину дається інша інструкція. Встаньте, будь ласка, з своїх місць і знайдіть людину з таким же персонажем. Об’єднайтесь в групи. Завдання для кожної групи: розкажіть один – одному про ваш вибір такого «Бломбера». Знайдіть спільну думку у ваших історіях. Після – кожна команда презентує свого персонажа.

Примітка: дана вправа може проводитись, як проективна методика (психодіагностика) так і в корекційно – розвивальних заняттях, як допоміжна вправа.

При невеликій кількості педагогів у класі (аудиторії) – роботу можна проводити індивідуально.

3. Вправа «3 речі, що роблять мене щасливим»

Психолог: дуже часто відбувається так, що за напруженим графіком роботи нам не вистачає життєвої енергії. З дня в день ми відчуваємо себе як вижатий лимон. А як ви виходите (справляєтесь) з такими ситуаціями? Хто (що) допомагає справлятись з цим?

Назвіть, будь ласка, 3 речі, що роблять вас щасливими. Це може бути: люди, предмети, події, явища… будь – що.

Примітка: після того як кожен учасник назве 3 речі, що роблять його щасливим – важливо підсумувати (зробити висновок) звідки беруть енергію (від живої чи не живої природи) та наголосити, що в цьому «підпитуючому режимі» повинен бути баланс.

4.1. Балансна модель Н. Пезешкіана (діамант Пезешкіана) – інформаційне повідомлення

Балансну модель щастя, враховує 4 якості життя, розробив Носсрат Пезешкіан, німецький учений, виходець з Ірану, засновник Позитивної психотерапії. У 2009 році професор Н. Пезешкіан був номінований на Нобелівську премію в медицині і фізіології.

Всім людям, не залежно від матеріального стану, соціального статусу та віросповідання, він ставив запитання: "Що робить Вас щасливими? Яка роль грошей у Вашому житті? Скільки часу Ви приділяєте роботі?" та інші. На основі аналізу отриманих відповідей булла розроблена "Балансна модель", яка увійшла в основу методу Позитивної психотерапії.

Носсрат Пезешкіан на основі своїх глобальних досліджень прийшов до висновку, що щастя в рівній мірі ведуть чотири шляхи:
Шлях відчуттів (Тіло);
Шлях інтуїції (Майбутнє);
Шлях традицій (Контакти);

Шлях розуму (Діяльність) [2, с. 100 - 106].
Тіло




Майбутнє Діяльність



Контакти

Завдяки тому що його метод об'єднав у собі філософську і інтуїтивну мудрість Сходу і раціональну системність та науковість Заходу, логічне і творче, він отримав широке розповсюдження і практичну придатність [5, с. 21].
Основні положення Балансної моделі - 4 якості життя. Кристал Пезешкіана (додаток 2).

1. У людини є чотири канали пізнання світу. Життєва активність гармонійна і існує енергетичний (емоційний) баланс, коли всім чотирьом сферам приділяється приблизно рівну увагу:

1.1. Майбутнє. Сюди входить: плани на майбутнє, мрії, цілі, віра, цінності, принципи, сенс життя.

1.2. Тіло. Сюди відноситься: фізичне здоров'я і фізична активність, відчуття і самопочуття, зовнішність.

1.3. Контакти. Сюди входить: близькі емоційні відносини, сім'я, друзі, родичі, спілкування.
1.4. Діяльність. Сюди відноситься: професійні та бізнес досягнення, навчання, наука, досягнення, кар'єра [3, с. 105 - 107] .

4.2. Балансна модель Н. Пезешкіана (діамант Пезешкіана)- практична діяльність

Накресліть, будь ласка, діамант Пезешкіана. Розподіліть його на чотири частини (дивись нижче зразок). Від центра (0 %) до кожного з чотирьох вуглів позначте по 25 % . Визначить від 0 – 25 %,на скільки кожна окрема з сфер (тіло, діяльність, контакти, майбутнє) займає (у відсотках) у вашому житті (приділяється вами). З’єднайте ваші позначки.

Тіло

25 %




М айбутнє 25 % 0 % 25 % Діяльність



25 %

Контакти

Пезешкіан говорив, що цей діамант схожий на парусник. І якщо якась частина цього менш розкрита (їй приділяється увага), то наш «кораблик» буде плести – буксуючи. Якась сфера постійно буде заважати розкрити парусник на повну силу.

Для гармонійного, ефективного і щасливого життя необхідно рівномірно розподіляти свою життєву активність (енергію) між 4 сферами.
Інакше сфера, якій приділяється недостатньо уваги, несподівано для самої людини зробить це сама, у вигляді виниклої проблеми, конфлікту [2, с. 100 - 106].

Примітка: головне наголосити про те, що 100 % людина не в силах набрати (ми можемо тільки йти до цієї мети) та самоудосконалювати себе та навколишніх.

Психолог: Пропоную вам розділитись на 4 команди. Кожна з яких отримує певну сферу (тіло, діяльність, контакти, майбутнє).

Завдання для кожної команди: поділитись своїм досвідом (досвідом

інших людей) практичними рекомендаціями у тому, як можна приділяти більше часу тій сфері.

Наприклад, у сфері «Майбутнє» ви можете поділитись назвами цікавих книг, фільмів, що змінило ваше світосприйняття (погляди на життя). Сфера «Тіло» - стандартні або не стандартні методи підтримки вашого організму. Сфера «Діяльності» - цікаві хобі та інтереси, що можуть зацікавити ваших колег та допомогти їм більше приділити цій сфері. Сфера «Контакти» - взаємостосунки у спілкуванні з іншими людьми.

Примітка: важливо, щоб кожна з команд мала можливість виступити. При неординарних (нестандартних) думок, команди можуть доповнювати один – одного (ділитися своїм досвідом).

ВАЖЛИВО зрозуміти для себе з виступу кожної команди:

- Що ви плануєте і що хотіли б робити? Що ви вже робите?

- Час, котрий ви плануєте потратити на роботу з певної сфери? [1, с. 46 - 48]

5. Притча «Бідняк і Святий»

До одного католицького храму прийшов бідняк і почав молитися біля статуї Святого. Щодня він приходив до статуї і в молитві просив.

- Я прошу, я прошу, я прошу тебе допоможи мені. Я і моя сім’я бідна (ми кінці з кінцями не зводимо). Допоможи мені виграти 1 000 000 в лотерейній вікторині.

Це продовжувалось протягом тривалого періоду. Одного разу Святий не витримав і перетворився з статуї в живу людину. І заговорив до бідняка:

- Я б з радістю тобі допоможу і я хочу тобі допомогти, але спочатку хоча б придбай лотерейний квиток [4].

Психолог: Тому сподіваюсь, що ви знайдете з мого заняття те насіння за котрим схочете доглядати, щоб воно дало плоди, адже, щоб виграти мільйон треба спочатку щось зробити для цього! Дійте! Все у ваших руках!

Дякую за увагу.


Список використаних джерел


1. Пезешкиан Н. Если ты хочеш иметь то, что никогда не имел, тогда сделай то, чего никогда не делал. – М.: Институт позитивной психотерапии, 2005. – 128 с.

2. Пезешкиан Н., Пезешкиан Н. Как позитивно преодолеть усталость и перенапряжение. С историями для размышления \ Пер. с нем. Е. Чистякова. – Черкассы: Брама – Украина, 2013. – 192 с.

3. Пезешкиан Н. Психосоматика и позитивная психотерапия: Пер. с нем. – М.: Медицина, 1996. – 464 с.: ил.

4. Пезешкиан Н.Торговец и попугай. Восточные истории и психотерапия: Пер. с нем./Общ. ред. А. В. Брушлинского и А. З. Шапиро, предисл. А. В. Брушлинского, коммент. А. З. Шапиро. — М.: Прогресс, 1992. — 240 с.

5. Пезешкиан Н. Тренинг разрешения конфликтов. Психотерапия повседневной жизни: Пер. С нем. \ Носсрат Пезешкиан. – 2 – е издание. – М.: Институт позитивной психотерапии, 2007. – 296 с.























Додаток 1






























Додаток 2



Основні положення Балансної моделі - 4 якості життя