Урок-роздум
(інтегрований урок
з читання, та я у світі 3 клас)
« КОГО МОЖНА НАЗВАТИ
СПРАВЖНІМ ДРУГОМ »
(за оповіданням В.Сухомлинського «Кінь утік…»
Та матеріалом теми «Дружні стосунки».
Розробку та презентацію підготувала
вчитель початкових класів Філатова Л.М.
Тема: Кого можна назвати справжнім другом. (за оповіданням Василя Сухомлинського «Кінь утік…» , та матеріалом теми « Дружні стосунки»)
Мета:
- створювати умови для розвитку критичного та аналітичного мислення, уваги та спостережливості;
- сприяти формуванню навичок визначати головну думку оповідання; удосконалювати вміння виразно читати в особах; залучати дітей до міркування щодо проблем дружби; формувати вміння висловлювати оцінні судження вчинків героїв;
розвивати критичне мислення,пам’ять,вміння зв’язно висловлюватися;
- виховувати позитивні людські якості: порядність по відношенню до інших, потребу у справжній дружбі, бажання бути справжнім другом; продовжити роботу над вихованням інтересу до творчості В.Сухомлинського, розуміння її значності.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу. Емоційний настрій учнів. Очікування.
1. Повторення хором за вчителем:)
Добрий день! Я вам сказала (Слайд№1)
Добрий день сказали ви.
І у серці запалало,
Сонце щастя й доброти.
Ранок!Сонце в небі піднімається
Наш третій клас з гостями вітається.
Ми посміхаємось до вас любі гості,
і зичимо вам добра.
(Учні повернулись і мовчки головою поклонились )
2.Елемент ранкової зустрічі ( слайд№ 2)
(діти стають в коло і говорять один одному компліменти)
3.Тема нашого уроку «Кого можна назвати справжнім другом» (слайд №3)
3. Діти закривають очі і промовляють: (Слайд №4)
Я вчуся,
я хочу вчитися.
Я працюю.
Я готовий до праці.
Отже на уроці ми повинні бути:Уважними,розумними,організованими, кмітливими.
ІІ мовна розминка (Слайд №5)
а) Вправи для правильного дихання
-задми свічечку:
-понюхай квіточку.
-пий чай з блюдця
-подми на кульбабку.
б).Пригадаємо скоромовки:
Робота з чистомовкою (Слайд №6)
Щоб наше мовлення було правильне, чітке, виразне, попрацюємо над чистомовкою
а )Жу-жу-жу – я з Оленкою дружу,
Ас-ас-ас- в нас чудовий клас!
Зі - зі – зі - друзі ми усі .
Жи-жи-жи – маєш друга – бережи!
Читаємо повільно, швидше, ніжним голосом матусі, буркотливим голосом дідуся, весело прочитаємо усі.
б) Кожна людина хоче мати гарну пам’ять , для цього ми систематично вчимо вірші як програмні так і позапрограмні.
(два учні читають вірші)
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Методика Передбачення за прислів’я
Групова робота.(з окремих слів діти складають прислів’я
Робота з прислів’ями (Слайд № 7
-Перевіряємо з дошкою:)
Справжнього друга за гроші не купиш.
Дерево міцне корінням , а людина друзями.
Без вірного друга – велика туга.
Якою темою можна об’єднати ці прислів’я?
ІІІ. Розмірковування над словом «дружба»
Які асоціації у вас виникають зі словом дружба?
Давайте перевіремо
Робота в групах:
Наші експерти знаходять слово «дружба» -1-а група у тлумачному словнику;
2-а група : у підручнику «Я у світі.»
3-я група: З групи слів вибрати зайві які не притаманні друзям
(зневага, підтримка, байдужість, співчуття, повага, розуміння, порядність, щирість, довіра, невдячність, щедрість)
А тепер експерти прочитають тлумачне значення слова «Дружба»
1 а група-(Дружба – добрі, приязні стосунки на основі прихильності і відданості); (Слайд№8)
2-а група (З підручника « Я у світі» ст. 62-63. )
3-а група (читає зайві слова)
ІУ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання
1. «Мозковий штурм» (Слайд №9)
- З яким автором ми познайомилися на попередньому уроці? (З Василем Сухомлинським)
Сьогодні до нас завітав «кубик».
Кубик, діти, не простий.
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжки прокладає.
Знання ваші перевіряє.
Увага! Аналізуємо завдання чарівного куба.
1)Хто це? (показую портрет В.О.Сухомлинського).
(Учитель, педагог – був учителем, директором школи
. 2)Кому Сухомлинський присвятив своє життя?
Все життя присвятив дітям.
3)* «Школа радості» або «Школа під Голубим небом» - заснував школу, в якій діти навчалися залюбки, з радістю; уроки у цій школі часто проходили у полі, у лісі.
*4)Письменник – написав більше 1000 казок та повчальних творів для дітей.
*5)Оповідання – які оповідання ви знаєте?
* оповідання («Покинуте кошеня» «Соромно перед соловейком», «Ледача подушка», «Горбатенька дівчинка», «Бо я людина», «Красиві слова і красиве діло»)
6) З яким оповідання Василя Сухомлинського ми познайомилися на попередньому уроці.
Прочитайте речення, у яких виражена головна думка оповідання.
Інсценізація!
З яким би хлопцем ви хотіли б товаришувати?
Чому саме з ним?
V. Повідомлення теми, задач уроку
-Сьогодні на уроці разом із героями твору В. Сухомлинського «Кінь утік»
Ми Знову будемо вчитися розмірковувати над глибоким змістом твору, аналізувати та оцінювати вчинки головних героїв, читати текст відповідно характеру та поведінці персонажів та познайомимось зматеріалом підручника « Я у світі» - «Дружні стосунки»
1. Саморефлексія.
—Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Чого хочете навчитися, що дізнатися, що найбільше цінуєте? (Слайд№10)
(Хочу дізнатися: що таке дружба;
Як це, бути справжнім другом
Хочу навчитися: виразно читати;
вибирати з прочитаного головне;
робити висновки.)
VІ. Первинне сприйняття нового матеріалу
1. Вправа «Передбачення» (спочатку за назвою, потім – за ілюстрацією)
- Про що буде йти мова в оповіданні? (Слайд № 11
Вправи для очей : з заплющеними очима намалюй носиком коня. (слайд№12)
2. Мовна розминка: читання в парах пірамідок слів з пришвидшенням
3. Словникова робота:
«словникова скринька» (Слайд №14-15).
подив – здивування; обурення – незадоволення; розголошувати – розказувати;вогнегривий – з гривою, як вогонь (блискучою, рудою, жовтою).
Читання оповідання вчителем.
Обговорення передбачень.
Чи здійснилися ваші передбачення?
Які почуття вас охопили?
Самостійне читання «Небо. Земля».
Фізкультхвилинка(під музику)
Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання
На якому уроці відбувалися описувані в оповідання події?
Чим був незадоволений Віталик?
Чому, на вашу думку, він вирішив розповісти вчителеві про записку?
Знайдіть речення, де є слово «вчинив», зачитайне. Як це, на вашу думку, «Негарно вчинив»
Читання за особами
7. Дискусія «Моя точка зору»
Питання для обговорення :
- Як ви вважаєте, чи правильно зробив Віталик, що розповів учителеві про записку? Справжній друг може так вчинити?
--Знову звернемося до підручника « Я у світі » сторінка - 65
Якщо хочеш бути справжнім другом,дотримуйся таких правил.
Продовжимо нашу дискусію
- На вашу думку, правильну пораду дав вчитель Віталику?
- Чи до кінця Віталік зрозумів свою провину? Він підійшов до Петрика і попросив малюнок коня, а повинен був що зробити?
- Як ви зрозуміли відповідь Петрика «Утік кінь»? Що зникло – кінь чи дружба хлопчиків?
- Чи засуджуєте ви вчинок Віталика? З’ясувати це нам допоможуть сигнальні фішки (Зелений – захищаю Віталика, Червоний – засуджую)
-Дайте поради хлопчикам , як їм порозумітися(інсценування діалогу)
. Тестування. В. Сухомлинський «Кінь утік»
1). В якому класі учились діти?
а) в першому;
б) в другому;
в) в четвертому.
2). Віталик отримав на уроці:
а) двійку;
б) записку;
в) зауваження.
3). Якого коня намалював Петрик?
а) червоного;
б) крилатого;
в) вогнегривого.
4). Після уроку Петрик сказав, що:
а) кінь утік;
б) кінь зник;
в) не хоче давати коня.
Увага ! Перевіряємо !
8. Робота з ілюстрацією до оповідання (Слайд №18)
- Розгляньте малюнок. Спробуйте розпізнати дійових осіб. Де Петрик? Де Віталик? Чому ви так вирішили? Тільки за малюнком у руці хлопчика? Який вираз обличчя в однокласникі
VІ. Узагальнення вивченого
Хвилинка релаксації. (Слайд № 19)
Нехай кожен візьме руки сусіда по парті і потримає у своїх долонях. А тепер всі закрийте очі. Відчуваєте, які теплі, ніжні, лагідні, добрі, гладенькі руки. Невже можна образити людину, якщо в неї такі теплі, добрі руки? Тож, якщо хочеться образити когось із товаришів, необхідно згадати про добрі руки. Руки допоможіть нам потоваришувати.
Чому кожен прагне знайти собі друга? (Без друга сумно, немає кому розповісти таємниці, друг допоможе у важку хвилину, без друга самотньо, можна з ним погратися)
Вірш про дружбу :
УІІ. Домашнє завдання (на вибір))
Попрацювати над творчим завдання: скласти лист Віталику чи Петрику
Скласти продовження оповідання, розпочавши його словами «Наступного дня…»
УІІІ. Підсумок уроку
Закінчити речення: (слайд №20)
Сьогодні на уроці-
Мені найбільше сподобалось….
Я не вмів , а тепер навчився…
Я вважаю…
Встали тихо,встали в коло:
Гра «Чарівний клубочок»
Намотуючи на пальчик нитку назвіть рису характеру справжнього друга. (Надійність, чесність, чемність, вірність, щирість, щедрість, довіра, співчуття, мудрість, доброта, скромність, кмітливість…)
Діти, давайте ворухнемо пальцями. Що ми відчуваємо? (Рух). Так. Оскільки, ми зараз з’язані чарівною ниткою. Такий чарівний клубочок є і в душі у кожного з нас. Ми його не бачимо, але відчуваємо, коли допомагаємо одне одному, або приймаємо допомогу. Тому що дружба залишається із нами на довгі роки. Навчіться, діти, дружити зі шкільної парти. Повірте у дружбу! Адже дружба – це перше почуття, з яким ви зустрічаєтесь у школі, тому шкільна дружба – найміцніша. Я бажаю вам вірних друзів у школі, і тоді наша школа стане справжньою школою радості. (Діти сідають на місця).
Я вважаю, що сьогоднішній урок не залишив вас байдужими. Декого з вас він змусив замислитися над тим, що треба змінити у своїй поведінці? Що саме? Цю відповідь ви повинні дати самі собі. Я впевнена, що ви всі можете бути справжніми друзями. А оцінкою за сьогоднішній урок буде у вас життєва – чим більше друзів у вас, тим вища оцінка. Хочу, щоб ми закінчили наш урок подарунком для вчителів(грає музика «Справжній друг»