Конспект
відкритого уроку
з фізики
на тему:
«Маса тіла.
Густина речовини.
Вчитель: Пучкова Людмила
Олександрівна
Мета:
навчальна: сформувати поняття густини, навчити учнів визначати густину через масу та об’єм закріпити навички користування важільними терезами, мензуркою, лінійкою. Розвивати вміння використовувати теоретичні знання на практиці.
розвиваюча: формувати навички застосування набутих знань під час пояснення фізичних явищ та розв’язуванні задач; розвивати логічне мислення, пам’ять та увагу;
виховна: виховувати цікавість до дослідницької діяльності.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Вид (форма) уроку: урок-наукове дослідження.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Яка будова речовини?
Чи однакові молекули води, льоду, водяної пари?
Чому властивості водяної пари, води, льоду різні?
ІІ. Мотивація вивчення нового матеріалу.
Як визначити масу кам’яного вугілля, що знаходиться у Донецькому басейні?
Чому терези не в рівновазі? (На шальках тіла однакового об’єму, але виготовлені з різних речовин, або однакові мензурки – одна з водою, друга з олією – об’єми рідин однакові.)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Насамперед треба пояснити учням, що поняття «маса» стосується тіла, а поняття «густина» речовини. Тому густина речовини не залежить ні від маси тіла ні від його об’єму. Вона залежить лише від маси молекули речовини, їх кількості в одиниці об’єму, тому густину речовини можна визначити за формулою:
Густина = маса молекули х кількість молекул в одиниці об’єму
Густину позначають грецькою буквою ρ (ро) ρ = m0∙n ;
Щоб знайти число молекул у одиниці об’єму ( концентрацію молекул), треба кількість молекул (N)поділили на об’єм (V),який вони займають: n=N/V, якщо цей вираз підставити у формулу ρ=m0.n то дістанемо ρ=m0.N/V.
ρ=m/v – це формула одного з найпоширеніших способів визначення густини речовини, з якої виготовлене тіло.
Виводяться формули
;
. Можна порадити для запобігання помилок користуватися таким зручним засобом, як «трикутник»: закриваючи позначення шуканої величини, можна просто прочитати потрібну формулу.
;
Отже, густина – це фізична величина, яка чисельно дорівнює відношенню маси однорідного тіла до його об’єму.
Густина = маса/ об’єм ; ρ =m/v з формули видно що основна одиниця вимірювання густини [ρ]=кг/м3, якщо масу речовини вимірювати в грамах а об’єм в см3, то [ρ]=г/см3; 1кг/м3=1000г/см3; і навпаки 1 г/см3=0,001 кг/м3.
Одиницею густини речовини є 1кг/м³.
1кг/дм³ = 1000 кг/м³;
1г/см³ = 1000 кг/м³;
1кг/м³= 0,001 кг/дм³;
1кг/м³= 0,001 т/см³;
1г/см³= 1,кг/дм³= 1 Т/м³;
Заповнення таблиці:
Назва | Позначення | Одиниці | Прилад для вимірювання |
Густина | | | Немає (непрямі вимірювання) |
Можна, звичайно, повідомити, що для прямого вимірювання густини рідин існує прилад (ареометр), принцип дії якого вивчатиметься пізніше.
Густини більшості з поширених у природі речовин визначені в лабораторних умовах і занесені до відповідних таблиць.
Розглянути таблиці густин.
Густина речовин, зазначених в таблицях, обчислена при нормальному атмосферному тиску і температурі: для газів 0°С; для рідин і твердих тіл 20°С.
З підвищенням температури густина речовини зменшується, тому що збільшуються проміжки між молекулами, значить речовина стає менш щільною. Щільність – одна з важливих властивостей речовини.
Якщо взяти дві різні речовини однакових об’ємів і з однаковою кількістю молекул, то щільнішою є та, маса молекули якої більша.
Щільність речовини тим більша, чим масивніші її молекули і чим більша їх кількість в одиниці об’єму.
Мірою щільності речовини є її густина.
Проведемо декілька досліджень для визначення маси тіла і густини речовини:
Визначити масу однієї краплини води.
Обладнання6 піпетка, мензурка, посудина з водою, вимірювальна лінійка.
Накрапати в мензурку стільки крапель води N, щоб можна було легко виміряти їх загальний обєм V (до однієї з поділок). Потім за формулою
, де
-густина води, визначимо масу всієї води. Потім зрозуміло, щоб знайти масу однієї краплини води
, необхідно масу всієї води розділити на кількість крапель:
Визначити товщину алюмінієвої фольги.
Обладнання: алюмінієва фольга правильної геометричної форми (обгортка від цукерки), вимірювальна лінійка, терези з набором важків.
Така фольга є алюмінієвим паралелепіпедом з площею
та висотою h, яку саме і потрібно знайти. Математично це виглядає так:
, звідки
, де
-густина алюмінію, a та b – довжина та ширина фольги. Зваживши фольгу і отримавши її масу, ми визначимо товщину.
IV. Закріплення.
Густина заліза 7,8 г/см3. Що це означає?
Густина льоду 0,9 г/см3. Виразіть густину льоду в кг/м3.
Брусок з поролону, який має розміри 15х10х10 см зрівноважено на терезах важками 50, 20, і 5 г. Визначте густину поролону і запишіть її кг/м3.
V. Завдання додому.
Розв’язати задачі:
1. Підручник:
2. Експериментальна задача: Візьміть шматок мила у формі прямокутного паралелепіпеда, на якому написано його масу. Визначити густину мила.
3. Експериментальна задача: Визначити густину власного тіла.