Урок №25

Тема. Альдегіди. Склад, будова молекул альдегідів. Альдегідна характеристична (функціональна) група. Загальна та структурні формули. Систематична номенклатура і фізичні властивості альдегідів.

Мета уроку:

  • сформувати уявлення про склад, будову, фізичні властивості альдегідів, закріпити навички в назві речовин за систематичною номенклатурою,сприяти подальшому розширенню в учнів наукових знань, формувати науково –теоретичне мислення;

  • розвинути поняття про види ізомерії; сприяти розвитку інтересу до органічної хімії, продовжувати формувати хімічний світогляд і єдину картину світу; продовжувати формування вміння учнів працювати самостійно, використовувати інформацію з різних джерел; уміти аналізувати інформацію в електронному виді, формувати критичне мислення, розвивати вміння здійснювати розумові дії, операції різних рівнів складності, формувати наполегливість та старанність у виконанні завдань, охайності у записах, ціннісне ставлення до використання часу;

  • виховувати гуманне ставлення та любов до природи, готувати до активної участі в практичній діяльності щодо охорони природи; залучати учнів до активної природоохоронної роботи.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: презентація до уроку, мультимедійна дошка, моделі молекул альдегідів.





Хід уроку

І. Організаційний момент

Ну, що почнемо з приємного? Як настрій? Намалюй його сам.(учні малюють на папері свій настрій.) Вчитель оголошує тему уроку. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку (Технологія «Підбадьоримо одне одного»: «Ніколи не здавайся. Не йти вперед означає йти назад»)

ІІ. Актуалізація базових компетентностей учнів.

Вправа «Третій зайвий»

1) СН42Н42Н6.

2) СН3ОН,С2Н5ОН,С5Н12.

3) С3Н65Н105Н12.

Вправа «Інтелектуальна розминка»(фронтальне опитування)

  1. Що таке органічна хімія?

  2. Які сполуки називають спиртами?

  3. Яку групу атомів називають функціональною?

  4. Яка функціональна група характерна для спир­тів?

  5. Як впливає функціональна група спиртів на їх фізичні властивості?

  6. Що таке гомологи?

  7. Що таке ізомери?

  8. Які види ізомерії характерні для спиртів?



Робота з класом і біля дошки

З наданих груп атомів оберіть функціональні характеристичні групи:

СН3 -, ОН-, С2Н5-, С6Н5-

Встановіть відповідність між фізичними властивостями та органічною сполукою(робота з картками):

Етанол

Рідина, маслоподібна, солодка на смак розчинна у воді

Фенол

Рідина, зі специфічним запахом, нерозчинна у воді

Бензен

Білі кристали, які рожевіють на повітрі, розчинні у воді

Гліцерол

Рідина, без кольору, з характерним запахом, добре розчинна у воді

«Хімічна розминка»

Закінчіть схеми рівнянь реакцій, які характеризують хімічні властивості спиртів та фенолу (біля дошки та в зошитах):

1) …→Н2О + СО2

2) С2Н5ОН + Na →…

3) C2H5OH + HCl →…

4) C6H5OH +NaOH→…

5) …→CH3COH + H2O +Cu

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Девіз уроку: «Немає у світі пагорба, якого наполег­ливість урешті-решт не досягне» (Ч. Діккенс).

Разом із учнями визначаємо мету ( що будемо вивчати? навіщо? З чим в учнів асоціюється дана тема?)

Проблемне питання(на мультимедійній дошці малюнок)



Вправа «Про що йде мова?»

Як дізнатися, наскільки небезпечна пластмаса? На кожному виробі з пластмаси виробник зобов'язаний вказати матеріал, з якого вона зроблена.


  • В нашому житті ми постійно зустрічаємося з виробами з пластику? Які ви знаєте сполуки, які входять до складу?

  • Чи уявляєте ви своє життя без виробів з пластику?

  • Чи могли б ми жити без такого матеріалу як пластик, поліетилен?

  • Потрібні вам знання в житті, які отримаєте на уроці про альдегіди?

Формальдегіди - метаналь або мурашиний альдегід. Токсичний, вражає нервову і дихальну систему, негативно діє на статеву систему і здатний викликати генетичні порушення у потомства. Канцероген.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя користуючись мультимедійною дошкою

Органічні сполуки, молекули яких містять карбонільну групу називаються карбонільними сполуками. Залежно від характеру зв’язаних з карбонільною групою замісників карбонільні сполуки поділяються на альдегіди, кетони, карбонові кислоти та їхні функціональні похідні.

Альдегіди — це органічні сполуки, у молекулах яких атом Карбону карбонільної групи (карбонільний Карбон) зв’язаний з атомом Гідрогену.





Загальна формула:

С nH2n+1OH або брутто –формулу CnH2nO



Функціональна група називається альдегідною.



Робота в групі

Гомологічний ряд і номенклатура альдегідів

Правила складання назв альдегідів аналогічні до правил для вуглеводнів та спиртів. Відмінність полягає тільки в тому, що назва альдегідів за номенклатурою ІUРАС утворюється додаванням суфікса – аль до назв відповідних алканів. Однак деякі альдегіди мають свої історично сформовані тривіальні назви, які зустрічаються в літературі значно частіше, ніж назви за міжнародною номенклатурою.

Назва альдегідів складається з назви відповідного алкану з додаванням суфіксу –аль

Назви альдегідів

Формула

Назва IUРАС

Тривіальна назва

НСНО

Метаналь

Формальдегід, мурашиний альдегід

CH3CHO

Етаналь

Ацетальдегід, оцтовий альдегід

C2H5CHO

Пропаналь

Пропіоновий альдегід

C3H7CHO

Бутаналь

Масляний альдегід

С4Н9СНО

Пентаналь

Валеріановий альдегід

Загальна формула насичених альдегідів СnН2nO. Зверніть увагу на відмінність загальних формул альдегідів і насичених спиртів (СnН2n+2O) – вони відрізняються за складом на два атоми Гідрогену. Таким чином, альдегіди є дегідрованими спиртами.







Моделі найпростіших карбонільних сполук

(Перегляд відео 3 –D моделей)

Ізомерія альдегідів

Для альдегідів характерною є структурна ізомерія.

Ізомерія альдегідів:

• ізомерія карбонового скелета, починаючи із С4:

Пронумеруйте атоми Карбону в головному ланцюзі, починаючи з атома Карбону альдегідної групи

Будова карбонільної групи C = O.

Властивості альдегідів і кетонів визначаються будовою карбонільної групи

Атоми Карбону й Оксигену в карбонільній групі перебувають у стані sp2 -гібридизації. Карбон своїми sp2 -гібридними орбіталями утворює три σ-зв’язки (один з них — зв’язок С-О), що розташовуються в одній площині під кутом близько 120° один до одного. Одна з трьох sp2 -орбіталей Оксигену бере участь у σ-зв’язку С-О, дві інші містять неподілені електронні пари.

π-зв’язок, утворений р-електронами атомів Карбону й Оксигену

Зв’язок С = О дуже полярний. Його дипольний момент (2,6-2,8 D) значно вищий, ніж у зв’язку С-О у спиртах (0,70 D). Електрони кратного зв’язку С = О, особливо більш рухливі π-електрони, зміщені в бік електронегативного атома Оксигену, що приводить до появи на ньому часткового негативного заряду. Карбонільний Карбон набуває часткового позитивного заряду.

У молекулах альдегідів відсутні атоми Гідрогену, здатні до утворення водневих зв’язків, тому температури кипіння цих речовин нижчі, ніж у відповідних спиртів. Метаналь (формальдегід) — газ, альдегіди С2 — С5 і вищі — тверді речовини. Нижчі гомологи розчинні у воді завдяки утворенню водневих зв’язків між атомами Гідрогену молекул води й карбонільних атомів Оксигену. Зі збільшенням вуглеводневого радикала розчинність у воді знижується.

(Замалювати, записати, зробити висновки)

Вчитель. Порівняймо фізичні властивості деяких альдегідів за таблицею.

Робота з підручником, записують в зошит

Фізичні властивості деяких альдегідів

Бесіда.

1. Складіть формули перших п’яти членів рядів алканів та спиртів. Охарактеризуйте хній агрегатний стан.

2. Порівняйте фізичні властивості спиртів та алканів з відповідними альдегідами.

ІV. Закріплення матеріалу

Вправа «Кубування» за планом: опиши, проаналізуй, установи асоціації, застосуй, вислови свою думку за планом

  • Склад, будова молекул альдегідів.

  • Альдегідна характеристична (функціональна) група.

  • Загальна та структурні формули.

  • Систематична номенклатура

  • фізичні властивості альдегідів.

Вправа «Формули та назви альдегідів»

https://learningapps.org/3065089 альдегіди: ізомери та гомологи, номенклатура

https://learningapps.org/2959347 номенклатура альдегідів

V. Рефлексія. Підсумок уроку

Вправа-рефлексія «Наш корабель»

Корабель-це ваша модель виконання завдання, Вітрильник-це ідея, що рухала корабель, Хвилі-це проблеми, які заважали на шляху, Сонце-це те позитивне, що вело корабель уперед, Земля-це результат, якого досягли.



VI. Інструктаж домашнього завдання

  • Опрацювати §…,

  • Виконати завдання №, №* за рівнями складності

  • Підготувати цікаві презентації «Застосування метаналю, етаналю»











10