Відділ освіти Яворівської райдержадміністрації
Середня загальноосвітня школа І-ІІ ступенів с.Залужжя
КОНСПЕКТ
уроку біології у 8 класі на тему:
«Загальна характеристика класу Земноводні.
Спосіб життя і будова тіла.»
Лабораторна робота №12
«Порівняння скелетів земноводних та риб».
(Засідання школи молодого вчителя біології
Яворівського району)
Підготувала та провела:
Левицька Людмила
Володимирівна,
вчитель біології
10.02.2014
Тема: Загальна характеристика класу Земноводні. Спосіб життя і будова тіла. Лабораторна робота №12 «Порівняння скелетів земноводних та риб».
Цілі уроку:
сформувати в учнів знання про наступний клас типу Хордові – Земноводні;
ознайомити учнів із середовищем існування земноводних, їх способом життя;
розглянути зовнішню будову на прикладі жаби озерної;
розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності цих тварин у зв’язку із середовищем існування;
визначити риси ускладнення земноводних порівняно з рибами;
розвивати навички самостійно працювати з текстом та малюнками підручника;
розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, уміння спостерігати та робити відповідні висновки;
розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення;
прищеплювати любов до живої природи, формувати науковий підхід до її пізнання;
виховувати бережливе ставлення до земноводних тварин,
проводити просвітницьку роботу з приводу корисного значення тварин даного класу.
Обладнання та матеріали: таблиці, малюнки, презентація, які ілюструють зовнішню будову та скелет.
Терміни та поняття: земноводні, батрахологія, заціпеніння, повіки, мигальна перетинка, барабанна перетинка, резонатори, ноги, стегно, гомілка, лапка, плавальна перетинка, плече, передпліччя, кисть, крижовий відділ, хвостова кістка, пояси кінцівок, плечовий пояс, груднина, ключиця, вороняча кістка, лопатка, тазовий пояс, тазові кістки.
Хід уроку.
Девіз уроку: Розум полягає не тільки у знанні, але й у вмінні
застосовувати знання.
Аристотель
І. Розминка
А. Прийом «Оптиміст-песиміст»
На пальцях різних рук діти пригадують останні дні та рахують оптимістичні та песимістичні події.
Вчитель: незважаючи на те, що у когось більше оптимістичних, а хтось має інші результати зараз ми з вами дуже постараємося, щоб усе у нас вдалося. І до того оптимістичного, що було у вас ми додали ще одну подію - наш урок.
Б. «Закінчи речення одним словом».
Я бажаю тобі…(можливі варіанти відповідей: успіху, вдачі, перемоги, творчості, хороших оцінок, побороти страх і т.д.)
В. Бесіда
- яку тему вивчали на попередніх уроках?
- чи цікавою булла тема?
- що найбільше запам'яталось?
Вчитель: Я отримала листа, лист без підпису, але він настільки щирий, що я вирішила його прочитати. Допоможете мені знайти автора листа.
Рятуйте! Шукаємо у Вас захисту!
Нас вражає невігластво людини, яка вважає себе вінцем творіння! Яких тільки небувальщин не вигадала вона про нас!
Французи і німці впевнені, що ми, висмоктуємо молоко в корів, усі вважають, що нас не можна брати в руки - з’являються бородавки.
« Якщо побачиш жерлянку й вона перевернеться на спину - чекай в домі нещастя». А нещастя від всього цього тільки нам!
Хто ж може захистити нас? По справедливості перед тим ,як звинувачувати, треба хоча б знати, кого звинувачувати!
2.Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вчитель:розповідь
1. На сьогоднішньому уроці ми розпочинаємо вивчення тварин, які в одних викликають огиду, а в інших – захоплення. Дехто вважає їх прекрасними, ніжними, мудрими створіннями. Деяким з них навіть поклоняються. А окремі особини можуть здатися непривітними і огидними. Деякі є настільки ядовиті, що можуть вбити людину, деяких важаються делікатесами та подають як «коронну страву» в ресторана, вони виводять «серенади», які чути на великих відстанях, здатні турбуватися про потомство.
Хто ж ці тварини?
2.Вправа «Ключове слово»: учитель зачитує питання, правильні відповіді прикріплює на дошку. Взявши з кожного слова певні літери, складається в кінцевому результаті слово земноводні):
Назва планети, на якій ми живемо. (Земля)
Яким прикметником описуємо те, що з'являється вперше? (Новий)
Віршований твір. (Ода)
Частка, що означає заперечення. (Ні).
Це, звісно, Земноводні ( Амфібії).
Робота в зошиті
План уроку:
1.Загальна характеристика класу Земноводні.
2.Походження земноводних.
3.Зовнішня будова земноводних.
4.Особливості будови скелету земноводних.
5.Лабораторна робота №12 «Порівняння скелетів земноводних та риб».
Словникова робота: Амфібії – земноводні.
Батрахологія – наука, що вивчає особливості будови і
життєдіяльності земноводних.
Відео «Квакання жаби»
Розповідь вчителя:
1.Земноводні - це перші хребетні холоднокровні тварини, які пристосувалися до життя на суходолі, проте їхнє розмноження і розвиток відбуваються у воді. Дорослі земноводні дихають за допомогою легенів і через шкіру, а їхні личинки та деякі дорослі особини - за допомогою зябер. Зустрічаються на всіх материках, крім Антарктиди. Більшість – мешканці вологих тропічних лісів. Живуть у вогких місцях: у болотах, вологих лісах, на берегах прісних водойм або в самих водоймах. Активні лише в теплу пору року. При зниженні температури (+4 С) вони опускаються на дно водойм, закопуються в мул і впадають у стан заціпеніння – не живляться, майже не рухаються і втрачають до половини своєї маси; інші – зимують у наземних укриттях – трухлявині, норах гризунів, заглибленнях грунту.
Випереджаюче завдання:
2.Предками амфібій були давні кистепері риби, які залишили водне середовище існування. Саме вони дали початок сучасному різноманіттю видів наземних хребетних тварин. Клас Земноводні, або Амфібії, налічує понад 4 тисячі сучасних видів (в Україні- 17). Сюди належать жаби, ропухи, квакші, тритони, саламандри тощо. Земноводні виникли біля 350млн. років тому і ведуть своє походження від кистеперих риб. Відомийвчений Ж. Сен-Ілер казав, що кожний, хто бажає переконатися в правдивості ідеї еволюції, може сам кожну весну бачити диво – вихід хребтових на суходіл. Цим дивом він вважав перетворення пуголовка на дорослу тварину.
Класифікація земноводних:
(бесіда з учнями класу, на дошку чіпають класифікацію)
Імперія Клітинні
Надцарство Еукаріоти
Царство Тварини
Підцарство Багатоклітинні
Тип Хордові
Підтип Черепні (Хребетні)
Надклас Чотириногі
Клас Земноводні
Підклас Дугохребцеві Підклас Тонкохребцеві
Ряд Безхвості Ряд Хвостаті Ряд Безногі
Родина Родина Родина
-часничниці -справжні -черв’яги
-квакші саламандри Вид кільчаста черв’яга
-ропухи -тритони
-справжні жаби
(слайди з представниками земноводних)
Земноводні нашої місцевості
3.Зовнішня будова земноводних. Розглянемо спосіб життя і будову тіла земноводних на прикладі жаби озерної – найпоширенішого представника прісних водойм України.
Слайд жаби озерної.
Підручник ст. 184, мал. 36.1
Відгадування загадки Ця загадка дасть вам підказку про будову та життєдіяльність земноводних.
А це що за поплигуша, що живе в воді й на суші,
Кожна скривлена нога,
І не ходить, а плига,
Ще й слизька, вирячкувата та до того ще й горбата,
Рот широкий, аж до вух, ловить комарів та мух ? (Жаба)
Особливості будови та покривів. Тіло земноводних, як і риб, складається з голови, тулуба ( іноді хвоста), двох пар кінцівок . Але в жаб, ропух і деяких інших представників цього класу хвостовий відділ не виражений. Шкіра гола, без лусок. У ній є багато залоз, які виділяють слиз. Цей слиз зволожує поверхню тіла й полегшує газообмін через шкіру, захищає тварин від проникнення хвороботворних мікроорганізмів. А в деяких видів (саламандри плямистої, кумок, деяких видів ропух) у шкірі є отруйні залози, тому їхній слиз містить отруйні сполуки, що захищає цих тварин від нападу хижаків. Полюють жаби лише на тих тварин, які рухаються. Якщо потенційна жертва не рухається, жаба не зверне на неї ніякої уваги.Помітивши жертву, жаба підпускає її на потрібну відстань, а потім влучно викидає з рота широкого липкого язика (підручник ст. 184, мал. 36.2). Мить – і язик знову в роті зі здобиччю.
Підручник ст. 185, мал.. 36.3
Голова жаби плеската й широка. Є великий рот з ледь помітними зубами на верхній щелепі ( для утримування здобичі), очі з повіками (нижня – прозора, верхня –шкіряста), мигальна перетинка, яка закриває око. За очима є барабанні перетинки ( орган слуху) та спеціальні голосові пухирі – резонатори (у самців), які підсилюють гучність квакання. Слайд з резонаторами ссавців жаб.
Слайд з будовою тіла жаби ( жаба плаває анімація)
Тулуб короткий і широкий, шия та хвіст відсутні. Дві пари ніг (задні довші за передні). Задні кінцівки складаються з трьох відділів:стегна, гомілки, стопи. Стопа має 5 пальців, з’єднаних між собою плавальною перетинкою. Передні кінцівки мають теж 3 відділи, але кисть жаби – 4 пальці.
Слайд зі скелетом земноводних.
4.Скелет земноводних складніший, ніж у риб (підручник ст. 185, мал.36.4) Хребет поділений
на шийний (1 хребець), тулубовий (7 хребців), крижовий (1хребець), хвостовий ( одна кісточка або багато хребців у хвостатих ) відділи. Єдиний шийний хребець з’єднує голову з тулубом. Тому рухливість голови у цих тварин обмежена. Жаба не має ребер. Череп переважно хрящовий.
Мал.2. Скелет жаби.
Скелет кінцівок включає кістки вільних кінцівок (передніх і задніх) та їхніх поясів. Він має типову для наземних хребетних тварин будову. Передню кінцівку утворюють кістки плеча, передпліччя та кисті.
Пояс передніх кінцівок (плечовий пояс) складається з парних кісток: лопаток, воронячих кісток і ключиць. У місці сполучення воронячих кісток приєднується грудина. Задня кінцівка складається з кісток стегна, гомілки та стопи.
Пояс задніх кінцівок утворений трьома парами зрослих між собою кісток. Кінцівки закінчуються пальцями (переважно п'ятьма).
5.Інструктаж з БЖД.
Виконання лабораторної роботи №12 «Порівняння скелетів земноводних та риб» ( у робочому зошиті ).
Інстукція виконання. Учні звертаються до таблиць, наявного скелета риб.
Відділу скелету | Риби | Земноводні |
Скелет голови ( череп) | Кістковий скелет із черепом. Скелет голови: мозковий та зяброво-щелепний | Хрящовий (складається з меншої кількості кісток). Скелет голови-мозковий, щелепний |
Хребет (відділи) | Тулубний та хвостовий відділи з'єднані з черепом нерухомо. | Шийний (1), тулубний (7), крижовий (1), хвостовий (1 кісточка або багато хребців) |
Грудна клітка | Ребра прикріплені до поперечних відростків хребців тулубного відділу – утворюють каркас | Відсутні ребра |
Таз | - | Тазовий пояс: сідничні, лобкові, клубові кістки, що зрослися) – опора кінцівкам |
Кінцівки | Скелет плавців непарних складається з ряду коротких плавцевих підпорок, грудні та черевні плавці підтримуються короткими плавцевими променями, що причленовуються до поясів кінцівок (плечового і тазового) | Передні кінцівки:плечова кістка, передпліччя, кисть, з'єднюються з плечовим поясом(лопаткою, ключицею, воронячою кісткою)- опора кінцівкам Задні кінцівки: стегнова кістка, гомілка, стопа ; з'єднюються із осьовим скелетом тазовим поясом |
6.Корекція знань.
* Які відмінності у будові скелета земноводних та риб?
- Хрящовий череп, що складається з меншої кількості кісток;
- Скелет міцніший як у риб, оскільки підтримується тіло на суходолі;
- Є шийний хребець і голова рухомо з’ єднується з хребтом;
- З’ являються п’ ятипалі кінцівки;
- Розвиваються пояси, які дають опору кінцівкам.
Ця система мов атлет рухає увесь скелет!
Мускулатура.
М’язи у земноводних краще розвинені і мають складнішу будову, ніж у риб
Це м'язи кінцівок та їхніх поясів.
М'язи земноводних поділяються на групи, що виконують спільні функції (наприклад, м'язи, що згинають кінцівки, або м'язи, які розгинають кінцівки).
Завдяки яким земноводні плавають, ходять, стрибають, чухаються
7.Підсумок виконання лабораторної роботи. Гра «Мікрофон».
8.Рубрика «Цікаво знати, що…»( повідомлення учнів)(загадки, цікавинки, народознавчий матеріал, народні прикмети)
- Очі жаби розрізняють лише предмети що рухаються, а не рухомі деталі лише тоді коли рухаються самі.
Людина сконструювала декілька електронних моделей жаб’ячого ока. Вони використовуються під час стеження за літаками і разом з локаторами роблять польоти більш безпечними
Шкіра земноводних багата на залози, що виділяють отруту. Ще в давньому Китаї відомі лікарські властивості жаб’ячої отрути, а європейським лікарям вона замінювала знеболюючі речовини. А японці готують із жаб препарати, які лікують пухлини
- жаби «мученики науки» на них проводять величезну кількість медико-біологічних досліджень. За це їм встановлено пам’ятники у Парижі і в Токіо.
Слайд «Пам’ятники жабам»
9.Значення земноводних:
- беруть участь у колообігу речовин на планеті;
- знищують комах, які завдають шкоди (мух, комарів…);
- є базою живлення для інших тварин (птахів…);
- у деяких країнах жаб вживають у їжу люди;
- джерело для отримання отрут для медицини;
- є об’єктами лабораторних досліджень.
10. До Червоної книги занесені: саламандра плямиста, тритон альпійський і карпатський, ропуха очеретяна, жаба прудка…
11.Домашнє завдання:
Вивчити параграф 36, сенкан «Земноводні», по можливості – презентацію «Різноманітність земноводних»
Конкурс «Жабобачення»
Нам жаби з очерету сказали по секрету,
що чули з телебачення про конкурс «Жабобачення».
А в жаб’ячій родині у кожнім поколінні
усі, кого не схрумкають,то квакають чи кумкають,
скрекочуть жваво навесні новітні шлягери-пісні.
Бо конкурс «Жабобачення» важливе має значення:
усі хіти-рингтони вантажать в телефони.
Ви не чули ще бум із мобілок «Ква-ква-ква»?
12. Підсумок уроку.
- Що було головним на уроці?
- Що нового дізнались?
- Що було для вас цікавим?
- Чого навчились?
- На якому етапі уроку було найцікавіше?
- Де можна застосувати свої знання?
- Що б ви розповіли своїм батькам чи рідним?
13. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Інструкція до виконання лабораторної роботи
Тема: «Порівняння скелетів земноводних та риб»
Мета: порівняти скелети земноводних та риб.
Хід роботи
1.Розгляньте загальні скелети жаби та риби і знайдіть їх відділи. Зверніть увагу на положення кінцівок відносно тіла в жаби.
2.Огляньте череп жаби і риби, подивіться, як він з'єднаний із хребтом.
3.Розгляньте хребет жаби і риби, знайдіть його відділи. Зверніть увагу на особливості будови.
4.Ознайомтеся з будовою скелета передніх і задніх кінцівок та їх поясів.
5.Порівняйте скелет жаби зі скелетом риби.
6.Дані запишіть у таблицю.
Відділу скелету | Риби | Земноводні |
Скелет голови ( череп) | | |
Хребет | | |
Грудна клітка | | |
Таз | | |
Кінцівки | | |
7.Зробіть висновок про схожість та відмінність у будові скелетів жаби та риби.
Інструкція до виконання лабораторної роботи
Тема: «Порівняння скелетів земноводних та риб»
Мета: порівняти скелети земноводних та риб.
Хід роботи
1.Розгляньте загальні скелети жаби та риби і знайдіть їх відділи. Зверніть увагу на положення кінцівок відносно тіла в жаби.
2.Огляньте череп жаби і риби, подивіться, як він з'єднаний із хребтом.
3.Розгляньте хребет жаби і риби, знайдіть його відділи. Зверніть увагу на особливості будови.
4.Ознайомтеся з будовою скелета передніх і задніх кінцівок та їх поясів.
5.Порівняйте скелет жаби зі скелетом риби.
6.Дані запишіть у таблицю.
Відділу скелету | Риби | Земноводні |
Скелет голови ( череп) | | |
Хребет | | |
Грудна клітка | | |
Таз | | |
Кінцівки | | |
7.Зробіть висновок про схожість та відмінність у будові скелетів жаби та риби.
Відділу скелету | Риби | Земноводні |
Скелет голови ( череп) | Кістковий скелет із черепом. Скелет голови: мозковий та зяброво-щелепний | Хрящовий (складається з меншої кількості кісток). Скелет голови-мозковий, щелепний |
Хребет (відділи) | Тулубний та хвостовий відділи з'єднані з черепом нерухомо. | Шийний (1), тулубний (7), крижовий (1), хвостовий (1 кісточка або багато хребців) |
Грудна клітка | Ребра прикріплені до поперечних відростків хребців тулубного відділу – утворюють каркас | Відсутні ребра |
Таз | - | Тазовий пояс: сідничні, лобкові, клубові кістки, що зрослися) – опора кінцівкам |
Кінцівки | Скелет плавців непарних складається з ряду коротких плавцевих підпорок, грудні та черевні плавці підтримуються короткими плавцевими променями, що причленовуються до поясів кінцівок (плечового і тазового) | Передні кінцівки:плечова кістка, передпліччя, кисть, з'єднюються з плечовим поясом(лопаткою, ключицею, воронячою кісткою)- опора кінцівкам Задні кінцівки: стегнова кістка, гомілка, стопа ; з'єднюються із осьовим скелетом тазовим поясом |
Відділу скелету | Риби | Земноводні |
Скелет голови ( череп) | Кістковий скелет із черепом. Скелет голови: мозковий та зяброво-щелепний | Хрящовий (складається з меншої кількості кісток). Скелет голови-мозковий, щелепний |
Хребет (відділи) | Тулубний та хвостовий відділи з'єднані з черепом нерухомо. | Шийний (1), тулубний (7), крижовий (1), хвостовий (1 кісточка або багато хребців) |
Грудна клітка | Ребра прикріплені до поперечних відростків хребців тулубного відділу – утворюють каркас | Відсутні ребра |
Таз | - | Тазовий пояс: сідничні, лобкові, клубові кістки, що зрослися) – опора кінцівкам |
Кінцівки | Скелет плавців непарних складається з ряду коротких плавцевих підпорок, грудні та черевні плавці підтримуються короткими плавцевими променями, що причленовуються до поясів кінцівок (плечового і тазового) | Передні кінцівки:плечова кістка, передпліччя, кисть, з'єднюються з плечовим поясом(лопаткою, ключицею, воронячою кісткою)- опора кінцівкам Задні кінцівки: стегнова кістка, гомілка, стопа ; з'єднюються із осьовим скелетом тазовим поясом |