Тема: Громадяни, права, обов`язки.
Мета: Розширювати знання учнів про конституцію України як Основний Закон
держави, формувати в учнів уявлення про Декларацію прав дитини,
поглиблювати знання учнів про права і обов’язки громадян; розвивати вміння аналізувати та порівнювати матеріал, висловлювати свою думку; виховувати
патріотичні почуття, повагу до Конституції України, до прав інших людей.
Обладнання: тематично оформлена дошка, робочий зошит, підручник «Я у світі» О.В. Тагліна, Конституція України, Деклараціюя прав дитини.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
4. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Вступна бесіда.
- В якій державі ми живемо?
- Хто ми за національністю?
- Яка наша рідна мова?
- Про що говорить дата 24 серпня?
- Кого називають громадянином?
Громадянин- це особа, що перебуває у юридичних зв`язках з певною державою, має взаємні з нею права і обов`зки. Ми з вами гродянини України.
4.2. Робота з підручником.
Відкрийте підручник на сторінці на 90. Прочитайте перше завдання, розгляньте малюнок. Хто на ньому зображений, що вони роблять?
З поняттям «громадянин» ви вже знайомі, а як ви вважаєте, що означає «патріот». Щоб дізнатися, що означає слово «патріот», знайдіть визначення у тексті, і зачитайте його. Патріот – це людина, яка любить свою батьківщину, віддана своєму народові. Патріотизм- це гордість за ті досягнення і культуру, які має країна. Як ви думаєте, кого ми на малюнку можемо назвати патріотом?
4.3 Ознайомлення з правами і обов`язками.
Ми з вами живемо у вільній і незалежній державі. Про Україну знають у всьому світі як миролюбну, працьовиту і незалежну державу. Тепер ми вільні. У нас є своя Конституція.
- Пригадайте,що таке Конституція?
Звернемося до наших словничків термінів. Конституція - Основний закон. У її статтях записано всі права і обов'язки громадян, за якими ми живемо.
Ми всі, дорослі і маленькі, є громадянами великої країни у центрі Європейського континенту і молодої держави, яка, за історичними вимірами, утворилася зовсім нещодавно. Від нас залежить, якою стане наша рідна держава: сильною й розвинутою, з високим рівнем життя її громадян, чи слабкою, залежною від волі інших держав, із незахищеним і малозабезпеченим населенням. Ми, на підставі законів, використовуючи свої права і здійснюючи громадянські обов'язки, зміцнюємо державу, підтримуємо її, допомагаємо подолати кризу. Ось що таке – бути громадянином своєї держави.
Чим сильніша і розвиненіша держава, тим краще в ній живеться людям – її громадянам; чим більше піклуються про державу її громадяни, тим вона сильніша й розвиненіша.
- Всі громадяни мають рівні права і обов'язки.
Права-це загально-обов`язкові норми і правила поведінки , які контролюються державою.
Прочитайте в підручнику, які права має громадянин.
Обов`язок– це те, що ми повинні виконувати, щоб бути корисними собі та оточуючим. Прочитайте, які обов`язки має громадянин.
4.4. Ознайомлення з Декларацію прав дитини.
- За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян. Але в усіх малих громадян є ще своя Конституція. Вона називається «Декларація прав дитини».
Декларація прав дитини дуже важливий документ, в якому визначені права дитини. Вона була проголошена 20 листопада 1957 року Генеральною Асамблеєю ООН, а прийнята аж у 1959році. Цей закон повинні виконувати люди всієї нашої Землі.
У 1989 році 191 прогресивна країна світу підписали Конвенцію прав дитини, яка має 54 статті, написаних на 6 мовах.
Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства.
- Що ж означають слова «декларація» та «конвенція»?
ДЕКЛАРАЦІЯ - це слово латинське, у перекладі означає заява,оголошення.
Це документ, у якому викладено важливі правила, обов'язки для всіх людей.
КОНВЕНЦІЯ – це угода, міжнародний договір із певних питань.
КОНВЕНЦІЯ допоможе отримати відповіді на багато питань, які цікавлять і можуть цікавити дітей.
Зараз я вам роздам табличку з правами і обов`язками дитини. . (Роздаю таблицю з правами і обов`язками. Подивіться на табличку, яку я вам роздала, прочитайте її ланцюжком.
Права та обов’язки дітей
Права 1 . Усі діти мають право на любов і турботу 2. Всі діти рівні у своїх правах 3.Особлива турбота — дітям- інвалідам 4. Усі діти мають право на повноцінне харчування 5. Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля 6. Усі діти мають право на освіту 7. Особлива турбота — дітям, які перебувають у конфлікті з законом 8. Діти мають право вільно висловлювати свої погляди 9. Всі діти мають право на медичну допомогу 10. Всі діти мають право на вільне спілкування 11 . Особлива турбота — дітям без сімей 12. Жодну дитину не можна примусово залучати до праці 13. Всі діти мають право на інформацію 14. Жодну дитину не можна ображати або принижувати 15. Всі діти мають право на життя. | Обов`язки 1 . Поважати і любити своє оточення. Ставитися до них так, як би ми хотіли, щоб ставились до нас 2. Поважати близьких та друзів. Не принижувати гідності кожної людини. Поводитись так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини 3. Бути толерантним до таких людей. Поважати їх і допомагати їм 4. Дотримуватись режиму харчування. Вживати продукти до кінця терміну придатності. Поважати працю кухарів 5. Дотримуватись правил моральної етики; організовувати дозвілля так, щоб воно приносило корись і не заважало іншим 6. Сумлінно навчатись; активно працювати на уроках, готуватись самотужки; старанно виконувати домашні завдання 7. Дотримуватись певних норм поведінки, прийнятих у суспільстві. Намагатись не створювати ситуації, 8. Діти мають право вільно висловлювати свої погляди 9. Всі діти мають право на медичну допомогу 10. Всі діти мають право на вільне спілкування 11 . Особлива турбота — дітям без сімей 12. Жодну дитину не можна примусово залучати до праці 13. Всі діти мають право на інформацію 14. Жодну дитину не можна ображати або принижувати 15. Всі діти мають право на життя які призводять до порушення закону 8. Поважати своє оточення. Давати нагоду кожному висловлювати свої думки. Не нав'язувати своїх поглядів іншим, якщо вони з ними не згодні 9. Цінувати і дбати про своє здоров'я. Виконувати приписи лікарів у разі потреби 10. Поважати співрозмовників. Коректно і тактовно висловлювати свої думки. Дотримуватись правил мовного етикету 11. З повагою ставитися до людей, які піклуються про нас 12. Виконувати роботу, яка не завдає шкоди здоров'ю. Виконувати всі види обслуговуючої праці 13. Самостійно знаходити інформацію в різноманітних джерелах 1 4. Не ображати і не принижувати оточуючих 15. Дотримуватись норм і правил поведінки, прийнятих у суспільстві. Не створювати ситуацій, що можуть спричинити нещасні випадки. |
Після прочитаного, який висновок можете зробити? (Права і обов’язки пов’язані між собою – без обов’язків немає прав).
Скажіть, які права і обов`язки ви маєте у своїй сім`ї.
4.5.Робота з робочим зошитом.
Відкрийте зошит на ст..28.
Виконайте перше завдання. Заповніть схему.
Громадянин України, якщо патріот України, якщо
Виконайте наступне завдання. Запишіть, які права мають громадяни України.
4.6.Тест «Що ти знаєш про права і обов`язки?»
1.Який документ затвердила у 1989 році ООН про права дітей:
А) Декларацію прав дитини;
Б) Конвенцію прав дитини;
В) Закон України про права дитинства.
2. Який документ прийняла Україна про права дитини у 2001 році?
А) Декларацію прав людини;
Б) Конвенцію прав дитини;
В) Закон України про охорону дитинства.
3. Як називається основний закон України, де записані всі права і обов’язки?
А) Декларація прав дитини;
Б) Конвенція прав дитини;
В) Конституція України.
4. Це те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі та іншим:
А) обов’язок;
Б) право.
5. Це те, що ти можеш робити:
А) обов’язок;
Б) право.
Зараз я буду вам зачитувати твердження, якщо воно вірне ви говорите – Так, а якщо невірне- то Ні.
1. Усі діти мають право на любов і піклування. (Так)
2. Кожна дитина має право їсти цукерки, чіпси.(Ні)
3. Усі діти рівні в своїх правах.(Так)
4. Жодна дитина не повинна мити посуд.(Ні)
5. Діти мають право вільно висловлювати свої погляди.(Так)
6. Кожна дитина має право відмовитись від обіду.(Ні)
7. Усі діти мають право на повноцінне харчування.(Так)
8. Усі діти мають право на освіту.(Так)
9. Жодна дитина не повинна прибирати свою кімнату.(Ні)
10. Жодна дитина не повинна стати жертвою насильства.(Так)