Тема уроку: Зміна різниці при зміні зменшуваного або від’ємника на кілька одиниць. Усне віднімання трицифрових чисел способом округлення. Розв’язування задач
Мета уроку: ознайомити учнів з відніманням трицифрових чисел способом округлення; формувати вміння розв’язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати пам’ять, увагу, мислення; виховувати інтерес до математики, старанність, охайність
Тип уроку: комбінований
Обладнання:індивідуальні картки, таблиці
Використана література: підручник Богданович М. В. 3клас 2014р.
Хід уроку
Організація класу
1.1Привітання
Доброго дня!
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд.Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
1/2Представлення
Я студентка Педагогічного коледжу, сьогодні проведу у вас урок математики. Мене звуть Сніжана Сергіївна
1.3Перевірка готовності робочих місць до уроку
Перед початком нашої роботи зверніть увагу на свої робочі місця. Якщо у вас на партах є речі, які не мають відношення до математики, то сховайте їх у портфель.
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. А девіз нашого уроку такий:
Міркуємо — швидко!
Відповідаємо — точно!
Лічимо — правильно!
Пишемо — гарно!
Актуалізація опорних знань
2.1Робота з індивідуальними картками
Зараз я деяким учням роздам картки з індивідуальним завданням. Завдання не складні, потрібно обчислити вираз і розв’язати рівняння. Не забудьте їх підписати. Хто отримав карточку працює письмово, а з іншими учнями ми продовжуємо працювати усно.
Усні обчислення. Впишіть пропущені знаки і числа
Погляньте уважно на дошку. У дані вирази потрібно вписати пропущені знаки і числа. Зверніть увагу на перший вираз: нам відоме число 402 і результат 400. У даному випадку 402- зменшуване, від нього слід відняти 2 і ми отримаємо різницю 400. Хто знає, який знак і число пропущено у другому виразі? (…)
Гра «Хто швидше»
Зверніть увагу на дошку. Нам потрібно знайти значення виразів способом округлення доданка. Хто знає, як розв’язати перший приклад?(…)
Подивіться уважно, кожен правильно розв’язаний приклад приніс з собою одну літеру. Якщо розмістити літери у порядку зростання, яке слово ми отримаємо? (воля). Як ви вважаєте, що означає бути вільною людиною? (…) І справді, вільною вважається людина, яка сама керує своїм життям, завжди чинить на власний розсуд і готова нести відповідальність за свої вчинки. Воля - це бажання людини бути незалежною від обставин. У кожного з вас повинна бути сила волі, яка допоможе досягнути успіхів у навчанні.
Хто працював на індивідуальних картках, здавайте свою роботу.
Каліграфічна хвилинка
А зараз відкрийте свої робочі зошити, запишіть сьогоднішнє число, сьогодні у нас 11лютого, « класна робота». У нас каліграфічна хвилинка. Оксана полічи сотнями. Сотні від ста до сімсот пропишіть у зошиті. Слідкуйте за каліграфією, спинки рівненькі, ніхто не сутулиться, всі слідкують за поставою. Пишемо гарно, охайно.
Назвіть числа на 1 більші даних…..на одиницю менші.
Оголошення теми, мети і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися віднімати способом округлення, удосконалимо вміння розв’язувати задачі.
Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
4.1 Підготовча робота № 722
Зверніть увагу на дошку. Як називаються числа при відніманні? Як знайти різницю?
Яка різниця у першому прикладі? А у другому? Зверніть увагу, зменшуване у нас однакове, від’ємник у другому прикладі збільшився на 2 одиниці, як зміниться різниця?(…)Якщо від’ємник збільшується, то відповідно, різниця зменшується.
Зверніть увагу на другий і третій приклад. Зменшуване збільшилось на 10, як зміниться різниця? Отже, різниця теж збільшиться на 10 одиниць.
Подивіться уважно на третій і четвертий приклад. Зменшуване однакове, від’ємник на скільки збільшився? ( на2) Хто скаже, що відбудеться з різницею? ( зменшиться на 2).
Отже, робимо висновок, якщо зменшуване збільшиться на кілька одиниць, то різниця теж збільшиться на стільки ж одиниць. Якщо від’ємник збільшиться на кілька одиниць, то різниця зменшиться на стільки ж одиниць.
Відкрийте підручник на с. 112. Потрібно знайти різницю чисел 534 і 298. Хто бажає виконати розв’язання в стовпчик біля дошки? (…) Всі решту у своїх зошитах посередині робочого рядка записують : Приклади 723 і нижче запишіть розв’язання прикладу у зошит.
Отже, різниця 236. Нижче запишіть в рядочок другий приклад першого стовпчика, в якому потрібно знайти різницю чисел 634 і 297. Ми розв’яжемо цей приклад використовуючи результат першого прикладу. Порівняємо даний приклад з першим. Число 634 більше на 100. Оскільки зменшуване збільшилось, то різниця збільшиться на 100. Від’ємник зменшився на 1, то різниця збільшиться на 1
634-297=236+100+1 = 337
Зараз запишіть у зошит вираз 434-297. Отже, що відбулося зі зменшеним? Зменшене зменшилось на 100, то і різниця зменшиться на 100. Від’ємник зменшився на 1, то різниця збільшиться на одну одиницю.
434-297 = 236 -100+1 = 137
Хто спробує пояснити розв’язання третього прикладу 534-287? (учень коментує з місця) З зменшуване таке ж як у першому прикладі, від’ємник зменшився на 11, отже різниця збільшиться на 11. Перепишіть вираз у зошит 534-287= 236+11 = 247
Приклади №724
Ви вже добре вмієте додавати числа способом заокруглення. Зараз зверніть увагу на дошку. Нам потрібно знайти різницю чисел способом заокруглення.
534-298=
534-300=234
234+2=236
У даному прикладі від’ємник заокруглюємо і збільшуємо його на 2 одиниці, отримуємо число 300. 534-300 дорівнює 234. Якщо від’ємник збільшили на 2 одиниці, то отримали різницю на 2 одиниці меншу, тому до результату потрібно додати 2.
Хто бажає пояснити розв’язання другого прикладу і записати його на дошці? (….) Всі решту записують розв’язання у зошит. 723- 397 від’ємник заокруглюємо до 400. 723-400=323 . Якщо від’ємник збільшили на 3 одиниці, то отримали різницю на 3 одиниці меншу, тому до результату потрібно додати 3.
723 - 397
723-400=323
323+3=326
Хто пояснить розв’язання третього прикладу: різниця чисел 835 і 289.? ( 1 учень працює біля дошки) Заокруглюємо від’ємник до 300. Ми збільшили від’ємник на 11 одиниць. 835 – 300=535. Якщо від’ємник збільшили на 11 одиниць, то отримали різницю на 11 одиниць меншу, тому до результату потрібно додати 11
835 - 289
835-300=535
535+11=546
Поряд запишіть розв’язання цього прикладу у стовпчик. Таким чином ми перевіримо, чи правильно розв’язали цей приклад способом заокруглення.
Осмислення, узагальнення і систематизація нового матеріалу
5.1 Задача №725
Прочитайте задачу під номером 725
- Що відомо в задачі?
- Про що запитується?
- Зверніть увагу на короткий запис задачі
- Чи можемо одразу дати відповідь на запитання задачі( ні, не можемо)
- Про що потрібно дізнатися спочатку? ( скільки сторінок прочитав Петрик за 4 дні)
- Яку арифметичну дію потрібно для цього виконати?
- Що на що будемо множити ( 9*4 = 36)
- Чи можемо ми тепер дізнатися скільки сторінок у книжці? ( так, можемо)
- За допомогою якої арифметичної дії? (додавання) До кількості сторінок, які прочитав Петрик, додати кількість сторінок, що залишилось прочитати.
А зараз запишіть розв’язання задачі самостійно. Спочатку по діях, а нижче складіть вираз до задачі. Перші 3 роботи перевіряю. Маєте можливість заробити хорошу оцінку.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз
За роботу - все гаразд.
Задача №726
Зверніть увагу на 726-й номер. Прочитайте першу задачу.
Що відомо в задачі? ( У Толі а грн, а у Петрика –у 3 рази більше)
Як дізнатися у скільки гривень менше в Толі, ніж у Петрика?
Хто складе вираз до цієї задачі, усно. (а*3-а)
Подивіться уважно на дошку. Ми бачимо 4 вирази , які відносяться до різних задач. Один з цих виразів належить першій задачі.
Прочитайте уважно другу задачу( 1 учень зачитує вголос)
Хто знайшов вираз до цієї задачі? ( с:а-b) ( аналогічно виконую 3 і 4 задачу – усно)
Прочитайте уважно 5 задачу
Що відомо?
Про що запитується?
Зверніть увагу на вираз до задачі (а+15)-b
Що означає сума чисел а+15? ( скільки гривень у сестри)
Запишіть вираз у зошит і знайдіть його значення, якщо а=36, b=40
Нижче запишіть відповідь до задачі. Перші 3 роботи перевіряю
Задача № 727
Прочитайте уважно задачу під номером 727
Що відомо в задачі?
Про що запитується?
Які у вас міркування? ( на дошці розміщена схема до задачі, учень виходить до дошки і показує всі можливі варіанти. Всього є 8 способів.)
Підсумок уроку
Які знання закріпили на сьогоднішньому уроці?
Що вам вдавалося найкраще?
Над чим ще потрібно попрацювати?
6.1 Домашнє завдання
С. 113 №728, №729
Наш урок завершується. Я вдячна вам за хорошу роботу. Ви сумлінно працювали, були активними і старанними. До побачення!