План уроку
Урок №
Тема. І. Карпенко-Карий. «Мартин Боруля». Психологічна переконливість і трагікомічне звучання образу головного героя. Засоби комічного у творі, художня майстерність автора і значення творчості драматурга
Мета: допомогти учням усвідомити значення цінностей, що їх утверджує письменник у творі,з’ясувати засоби творення комічного, визначити художню майстерність драматурга; розвивати творчі здібності, вміння характеризувати образи, аналізувати роль художніх засобів, висловлювати власні судження; прищеплювати прагнення до виховання в собі чесності, порядності, працелюбності, почуття гумору, поваги до рідної мови.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього.
Теорія літератури: трагікомедія, засоби творення комічного, художній образ, художні засоби.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вступне слово викладача
ІІ . Оголошення теми й мети уроку
ІІІ . Систематизація та узагальнення вивченого
1. Літературний диктант.
1) На кого Боруля образився й збирався подати апеляцію?
2) Чому радів повірений Трандалєв?
3) Як Боруля звелів Марисі називати його з матір’ю?
4) Хто такий Микола?
5) Ким і де служив Степан?
6) Хто кому говорив: «Слухай старших, виписуй почерка, завчай бумаги напам’ять… Трись, трись меж людьми, і з тебе будуть люди!»
7) Чому Боруля відмовив сватам від Миколи?
8) Що трапилося з Омельком у місті?
9) Чим Марися нагадує Наталку Полтавку?
10) Через що посварилися Боруля і його дружина Палажка?
11) Чому Націєвський хотів одружитися з Марисею, а потім утік?
12) Хто і з якого приводу сказав: «Чую, як мені легко робиться, наче нова душа сюди ввійшла, а стара, дворянська, попелом стала!»
2. Взаємоперевірка літературного диктанту.
(Здійснюється в парах під керівництвом викладача; кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.)
3. Слово викладача
Один із методистів, дослідників літератури, Н. Думанський склав «формулу» життєпису комедійного героя. Спробуємо й ми за цією формулою схарактеризувати образ Мартина Борулі, героя однойменного твору І. Карпенка-Карого, враховуючи поки що лише комедійний бік його характеру.
4. Дослідження-спостереження.
5. Проблемне запитання до учнів.
— У чому трагедійність образу Мартина Борулі?
6. Робота в групах.
Складіть характеристики образів Марисі, Степана, Миколи,Омелька, чиновника Трандалєва, підтвердивши свої думки цитатами з тексту.
7. Пошуково-дослідницьке завдання.
Визначте засоби комічного в п’єсі.
8. Творче завдання.
Опишіть ситуацію з нинішнього часу, яка б нагадувала історію Мартина Борулі.
(Учні показують інсценівки, підготовлені за твором.)
ІV. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення.
«Найцікавішим мені здалося те, що …»
«Я думаю, що справа не в тому, до якого соціального стану належиш, а в тому …»
«Трагікомедія “Мартин Боруля” для мене — …»
V. Домашнє завдання
Вміти характеризувати образи п’єси, художню майстерність автора; скласти тези до теми «Значення творчості І. Карпенка-Карого».