Тема уроку: Змінювання і творення слів. Основні

способи словотвору.


Мета уроку:

навчальна – ознайомити учнів з основними способами словотворення;

розвиваюча – сформувати загальнопізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова;

виховна – звернути увагу дітей на красу й багатство осені.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).


Хід уроку


І. Організаційний момент.

ІІ. Настановчо-мотиваційний етап.

Сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчення нового розділу української мови, який має назву СЛОВОТВІР. Запишіть тему уроку.

Словотвір – це розділ мовознавчої науки, який вивчає творення слів. (Учні записують визначення у зошити.

Під час вивчення цього розділу ми познайомимось із основними способами словотворення, зі змінами приголосних при творенні іменників і прикметників, з творенням складних і складноскорочених слів.

А на сьогоднішній урок я висуваю перед вами такі завдання:

  • ознайомитись із основними способами словотвору;

  • сформувати загальнопізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова;

  • звернути увагу на красу і багатство осені.


ІІІ. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.

  1. Дослідження-пошук.

При творенні нових слів розрізняють твірну основу (твірне слово) й похідне слово. Розгляньте таблицю (на дошці) й дайте визначення:

  • Яка основа називається твірною?

  • Яке слово називається похідним?


Твірна основа

Словотворчий суфікс

Похідне слово

заліз (о)

залізн (ий)

залізниц (я)

залізничн (ий)

-н (ий)

-иц (а)

-н (ий)

-ик

залізний

залізниця

залізничний

залізничник


Твірною називається основа, від якої утворено інше слово.

Утворене слово називається похідним.

  • Дослідіть, від якої значущої частини (кореня чи основи) утворено слова (записані на дошці): переможець, землячка, водопровід.

Переможець перемога, землячка земляк, водопровід вода, проводити.

пох.сл. тв.сл. пох.сл. тв.сл. пох.сл. твірні слова

  • Що відбувається під час творення слів? (чергування приголосних і голосних)

Отже, словниковий склад мови збагачується за рахунок утворення нових слів від спільнокореневих за допомогою афіксів, а також шляхом переходу з однієї частини мови в іншу.

Афікси – це значущі частини слова – префікс і суфікс.

  • До речі, а які ще значущі частини слова ви знаєте? (корінь, основа).

  • А що таке закінчення? (це змінювана частина слова).

  1. Робота з підручником.

Розгляньте таблицю «Основні способи словотворення» в підручнику та розкажіть про основні способи словотворення.


IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.

  1. Виконання вправ.

  • Вправа. Випишіть виділені слова та визначте спосіб їх творення (користуючись таблицею підручника).

Вибрала – брала (префіксальний)

Дев’ятилітньому – дев’ять літ (складання основ)

Надруковані – друк (префіксально-суфіксальний)

львівському – Львів (суфіксальний)

  • Вправа 128. Випишіть у дві колонки слова, утворені:

а) суфіксальним способом б) префіксальним способом (біля дошки)

горбочку притулилася

вишневому стиха

садочку вийшла

хатинка виглядати

дитинка засвітило

звеселило


ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА


У дорозі всі стомились,

Адже добре потрудились.

Тож давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки.

Руки - вгору, руки – вниз,

На сусіда подивись.

Руки – вгору, руки – вбоки,

І зроби чотири кроки.

Раз – присіли, два – устали,

Пострибали, пострибали.

За столи тепер сідаймо, у дорогу вирушаймо.


  1. Вибіроково-розподільна робота (для учнів достатнього і високого рівня).

Заповніть таблицю. Випишіть з висловів усної народної творчості слова, утворені різними способами, у відповідні колонки таблиці. Розберіть ці слова за будовою.

Як вересніє, то й дощик сіє. У жовтні виореш мілко, навесні посієш рідко, то вродиться дідько. Вересень пахне яблучками, а жовтень капусткою. Листопадовий день, що заячий хвіст. У листопаді сонечка, як у старої бабці чепуріння. Сніг на Покрову – щастя молодим.

префіксальний

префіксально-суфіксальний

суфіксальний

складання основ

перехід слів з однієї частини мови в іншу

Виореш

Посієш


Вродиться

Дощик

Яблучками

Капусткою

Заячий

Сонечка

Бабці

Чепуріння

Листопадовий

Навесні

Молодим


Вправа 143 (для середнього рівня).

Утворіть і запишіть від поданих пар слів нові слова способом складання основ.


Чорне море – чорноморський, робити хліб – хлібороб, зорі падають – зорепад, вода грає – водограй, карі очі – кароокий, сім струн – семиструнна, три поверхи – триповерховий, трусити землю – землетрус, чорні брови – чорнобровий, варити сталь – сталевар.


V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок.

  • Що вивчає словотвір?

  • Які ви знаєте способи словотвору?

  • На які групи можна поділити основи слів? (твірні і похідні).


VІ. Підведення підсумків уроку.

То чи виконали ми завдання, поставлені до уроку:

  • ознайомились із основними способами словотвору?

  • сформували загальнопізнавальні вміння змінювати й утворювати нові слова?

  • звернули увагу на красу і багатство осені? (частково)


VІІ. Домашнє завдання.

Вивчити способи словотворення (§14)


  • Середній рівень – впр.134 стор.62

  • Достатній рівень – впр. 136 стор.63

  • Високий рівень – скласти твір-мініатюру на тему «Осінь – чарівна господарка», використовуючи слова, утворені різними способами. Розібрати їх за будовою і визначити спосіб творення.













Завдання для учнів достатнього і високого рівня

Вибіроково-розподільна робота.


Заповніть таблицю. Випишіть з висловів усної народної творчості слова, утворені різними способами, у відповідні колонки таблиці. Розберіть ці слова за будовою.

Як вересніє, то й дощик сіє. У жовтні виореш мілко, навесні посієш рідко, то вродиться дідько. Вересень пахне яблучками, а жовтень капусткою. Листопадовий день, що заячий хвіст. У листопаді сонечка, як у старої бабці чепуріння. Сніг на Покрову – щастя молодим.

префіксальний

префіксально-суфіксальний

суфіксальний

складання основ

перехід слів з однієї частини мови в іншу














Домашнє завдання:

Високий рівень (Новосельський, Пилипенко) – скласти твір-мініатюру на тему «Осінь – чарівна господарка», використовуючи слова, утворені різними способами. Розібрати їх за будовою і визначити спосіб творення.