Тема: Розбір слів за будовою.

Мета: продовжувати формувати поняття про частини слова: закінчення, основу, корінь, префікс, суфікс; вчити усно і письмово розбирати слова за будовою; розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення; виховувати охайність, працелюбність.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.

Обладнання: Знайко, Незнайко, таблиця «Розбір слова за будовою».

Хід уроку

І. Організація класу

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Біля парти станем чемно –

Плине час хай недаремно.

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Гра «Цікаві слова»

  • Які спільнокореневі слова ви дібрали до слів зими, восени, навесні?

  1. Гра «Веселий суфікс»

  • Ваше завдання полягає в тому, щоб усно до поданих слів дібрати спільнокореневі слова із суфіксом –ар, що означають назви професії.

Льон – льонар

Шахта – шахтар

Лікувати – лікар

Кухня – кухар

Пекти – пекар

Квітник – квіткар

  1. Каліграфічна хвилинка

К, оньк, очк, есеньк, яв, рибка, квітонька

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку

Якщо в слові неодмінно

Є його частина змінна,

То є та, що не зникає.

Як її ми називаємо? 

 ( Основа слова )

Я у кожній деревинці

Квітці, кущику, травинці.

В класі на уроці мови

Ти побачиш мене в слові (корінь)



Нас слова міняють часто Компанійську вдачу маю,

І, як видно, це - на щастя. Після кореня я скачу,

Бо якби ми не мінялись, Якщо закінчення там є,

То слова б не поєднались слова То і для мене місце є.

(закінчення) (суфікс)

Дуже порядний норов маю,

Перед коренем сідаю. (префікс)

  • Сьогодні на уроці ми активізуємо і систематизуємо наші знання про частини слова та навчимося розбирати слова за будовою.

IV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок

  1. Робота за підручником( ст..106 – 109)

1)Вправа 251

- Прочитайте текст. Недоречно вжиті в ньому слова замініть такими, що більше відповідатимуть змісту.

Морозець, хмарина, вітрисько, сніг.

2)Вправа 252

Робота над пам’яткою: «Послідовність розбору слова за будовою»

  1. Визнач слово за питанням і виділи закінчення.

  2. Назви основу слова.

  3. Добери до слова два-три слова споріднені та визнач корінь.

  4. Визнач префікс (якщо є).

  5. Визнач суфікс (якщо є).

Зразок письмового розбору слова за будовою

Розписка, маленький.

- Спочатку усно, а потім письмово розберіть за будовою такі слова: прохолодний, лікар, вовчисько.

3) Складання таблиці «Частини слова»

- Знайко нам хотів допомогти і приніс з собою таблицю «Частини слова», але зім’яв випадково її, і тому зникли деякі слова. Давайте разом відтворимо таблицю.

Частина слова

Місце в слові

Значення

Позначання на письмі

Закінчення

Після кореня або суфікса

Засіб зв’язку слів у реченні


Корінь

Центральна частина слова

Несе основне значення слова


Основа

Частина слова без закінчення

Несе значення слова


Префікс

Перед коренем

Служить для утворення слів


Суфікс

Після кореня

Служить для утворення слів




4)Вправа 256

- Прочитай текст-опис. Доберіть до нього заголовок. Випишіть виділені слова. Доберіть до них спільнокореневі слова з різними суфіксами. Проаналізуйте будову цих слів.

Ясне – ясненьке, вітер – вітрисько, сніг – сніговий.

Фізкультхвилинка

Буратіно потягнувся,

Раз — нагнувся, два — нагнувся,

Руки в сторону розвів —

Мабуть, ключик загубив.

А щоб ключик відшукати,

Треба нам навшпиньки встати.

5) Веселі загадки

Мій корінь – у слові лісник, суфікс – у слові грибочок, а зовуть мене….(лісочок).

Корінь мій – у слові літній, а закінчення – у слові село, люблять мене дітки і називають….(літо).

Префікс мій – у слові зав’язати, корінь – у слові кладочка, суфікс і закінчення – у слові книжка, і для книжки мене виготовляють…(закладка).

6)Встановіть відповіднісь

1.У всіх словах є префікс 2.А) сад, сонце, свято, прекрасний

2.У всіх словах є корінь 3.2.Б) маленький, світленький, лікар, білесенький

3.У всіх словах є суфікс 1.2.В) приїзд, беззмістовний, розвести, переспати

7)Складання синквейну «Частини слова»

Корінь слова

Центральна і неподільна частина слова

Несе основне значення слова, виділяється за допомогою зміни слова, позначається дугою на письмі

Якби його не було б не існувало б слів

Частина слова

Префікс

Прикріплений попереду і словотворчий

Служить для утворення нових слів, стоїть перед коренем, позначається прямою лінією із загином на правому кінці

Якби його не було б, то утворювались нові слова

Частина слова

  • Зараз ми поділимося на три команди. Кожній команді потрібно буде скласти синквейн з тією частиною слова, яку ви отримаєте. (закінчення, основа, суфікс).



VI. Підсумок уроку

1.Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Які знання, уміння і навички ми удосконалювали на уроці?

- З яких частин складається слово?

- Чи допоможуть нам отримані знання в повсякденному житті? Як саме?

VII. Домашнє завдання

Виконати вправу №255 на ст.. 108.





Список використаних джерел:

1.Вашуленко М.С. Українська мова:[підруч. для навч. закл. з навчан. укр.. мовою] / М.С.Вашуленко, О.І.Мельничайко, Н.А.Васильківська / За ред.. М.С.Вашуленка. – К.: Видавничий «Освіта», 2013. – 192 с.

2. Навчальна програма для 1 – 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою. Видавничий дім «Освіта» Наказ МОН молодь спорт №664 від 06. 06. 2012р.

3. Усі крилаті вислови, прислів’я, приказки, загадки / [укладач Н.В.Курганова]. – Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2007. – 320 с.