Урок № ___
Біологія
9 клас
Тема: Вуглеводи та ліпіди
Мета: ознайомити з особливостями будови та властивостями вуглеводів, ліпідів; сформувати поняття «моносахариди», «полісахариди», «ліпіди»; розкрити біологічну роль вуглеводів та ліпідів, значення необхідності різних продуктів харчування в раціоні людини; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, мову, уміння систематизувати інформацію, виокремлювати головне в тексті; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, формувати переконання необхідності раціонального харчування, науковий світогляд.
Обладнання й матеріали: підручник, робочий зошит
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів.
(Питання для бесіди)
1. Що таке біомолекули?
2. Назвіть біомолекули клітини.
3. Що таке малі біомолекули?
4. Назвіть основні групи малих біомолекул.
5. Що таке біополімери?
6. Назвіть групи біополімерів клітин.
ІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
Дають енергію Солодощі Хліб і макарони
Целюлоза Крохмаль Вуглеводи
Утворюються Хітин Глікоген
під час фотосинтезу
Визначення вуглеводів
Вуглеводи — це органічні сполуки зі змішаними функціями, що складаються з атомів Карбону, Оксигену і Гідрогену і до складу молекул яких входять кілька груп: гідроксильна (–OH), карбоксильна (–COOH) або карбонільна (–COH). Більшість вуглеводів мають загальну формулу Cn(H2O)m, звідки і походить їхня назва («вуглець» + «вода»).
Класифікація вуглеводів за кількістю мономерів
(один мономер) (2–20 мономерів) (більше 20 мономерів)
(глюкоза, фруктоза) (сахароза, лактоза) (целюлоза, глікоген, хітин)
Методична порада
Слід звернути увагу учнів на те, що моносахариди та олігосахариди добре розчинні у воді, а полісахариди переважно нерозчинні (за винятком деяких, наприклад крохмалю та інуліну, які розчиняються в гарячій воді).
Класифікація моносахаридів за кількістю атомів Карбону
(3 атоми) | (4 атоми) | (5 атомів) | (6 атомів) | (7 атомів) | (8 атомів) | (9 атомів) | (10 атомів) |
Методична порада
Слід звернути увагу учнів на те, що у природі найчастіше трапляються пентози та гексози. Найбільш поширені пентози — рибоза та дезоксирибоза, найбільш поширені гексози — глюкоза та фруктоза.
Біологічна роль вуглеводів
Значення | Приклад |
Структурна | Целюлоза у клітинних стінках рослин, хітин у клітинних стінках грибів, хітиновий покрив у членистоногих, муреїн у клітинних стінках бактерій |
Захисна | |
Резервна | Крохмаль у рослин, глікоген у м’язах і печінці тварин, у клітинах грибів, лактоза у молоці ссавців, інулін у коренях і бульбах деяких рослин |
Енергетична | Глюкоза — джерело енергії під час клітинного дихання, мальтоза дає енергію під час проростання насіння |
Сигнальна | Глікопротеїди у мембранах клітин специфічно реагують на різні речовини, які підходять до мембрани |
Транспортна | Сахароза в низхідному потоці речовин у рослин |
Пластична | Рибоза та дезоксирибоза беруть участь в утворенні РНК, ДНК, АТФ |
Загальноприйнята класифікація ліпідів
(естери жирних кислот зі спиртами) (крім залишку жирної кислоти та спирту містять
додаткові групи: вуглеводні, фосфатні тощо)
Жирні кислоти
Приклади: жирні кислоти (пальмінова, стеаринова, лінолева), жири (холестерин, тригліцериди — масла, олії), воски (бджолиний віск, спермацет, ланолін), фосфоліпіди (лецитин, кефалін), сфінголіпіди (сфінгомієліни, цереброзиди, гангліозиди), стероїди (естроген, прогестерон, тестостерон), сахароліпіди (похідні глюкозаміну), полікетиди (доксицеклін, еритроміцин), пренольні ліпіди (ретинол, вітамін A).
Біологічна роль ліпідів
Значення | Приклад |
Структурна | Фосфоліпіди у клітинних мембранах утворюють основну їх частину, сфінгомієліни входять до складу нервової тканини |
Захисна | Восковий шар на листі та плодах рослин, жировий секрет сальних залоз тварин, восковий секрет куприкової залози птахів забезпечують водонепроникність, жирова тканина тварин захищає внутрішні органи |
Резервна | Краплини жиру в цитоплазмі клітин, підшкірна жирова клітковина у тварин, тригліцериди в насінні рослин |
Енергетична | Жири є найважливішим енергетичним компонентом харчового раціону |
Регуляторна | Статеві гормони, кортикостероїди регулюють процеси життєдіяльності, вітаміни D, А беруть участь в обміні речовин, жовчні кислоти емульгують жири |
Пластична | Ліпіди, які разом з білками беруть участь в утворенні складних органічних речовин — ліпопротеїнів, фосфоліпіди у молоці ссавців беруть участь в окисно-відновних процесах і утворенні жиру молока в молочній залозі |
Терморегуляційна | Підшкірна жирова клітковина дуже розвинена у теплокровних тварин, які живуть у холодних умовах |
Джерело ендогенної води | Окиснення жирів у горбах верблюдів або підшкірного жиру у тварин, які впадають в сплячку, призводить до утворення води, необхідної організму |
Пігментативна | Деякі ліпіди є пігментами, наприклад, каротиноїди входять до складу хлоропластів рослин, а зеаксантин надає жовтого забарвлення пір’ю птахів |
Транспортна | Фосфоліпіди у сироватці крові транспортують повністю гідрофобні молекули, такі як холестерин та жирні кислоти |
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
1. Чому в живих організмах широко використовуються складні
ліпіди, хоча для їх синтезу потрібні більші енергетичні витрати, ніж для синтезу простих ліпідів?
2. Чому здатність ліпідів утворювати у водних розчинах краплі виявилася дуже важливою для появи життя?
3. Як пов’язана структура ліпідів із функціями, які вони виконують?
Вправа «Четвертий зайвий»
1. Целюлоза, глюкоза, глікоген, хітин.
2. Ланолін, інулін, хітин, глікоген.
3. Фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, целюлоза.
4. Естроген, прогестерон, лецитин, тестостерон.
Відповіді: 1. Глюкоза (бо це моносахарид, а всі інші — полісахариди). 2. Ланолін (бо це ліпід, а всі інші — вуглеводи). 3. Целюлоза (бо це полісахарид, а всі інші — моносахариди). 4. Лецитин (бо це віск, а всі інші — стероїди).
ІV. Підведення підсумків уроку.
Обговорення та виставлення оцінок
V. Надання та пояснення домашнього завдання.