Українська мова 6 клас

Тема. Фразеологізми. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення. Ознайомлення із фразеологічним словником.

Мета:створити умови для ознайомлення учнів із фразеологізмами, їхніми

властивостями, пояснювати лексичне значення фразеологізмів і правильно

використовувати їх у мовленні; ознайомити школярів із фразеологічним словником;

сприяти розвиткові усного і писемного мовлення учнів, вмінню самостійно

опрацьовувати інформацію, виділяти в ній головне, узагальнювати та

систематизувати матеріал;

виховувати любов до рідної мови, фразеологізмів — скарбів мовної

образності.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь і навичок.


Крилате слово — от моя стріла.

Леся Українка

Хід уроку

І.Організаційний момент. Створення «ситуації успіху»

Доброго дня! Подивіться друзям в очі й подаруйте посмішку. Візьміться

за руки й скажіть один одному доброзичливі слова.

Аутотренінг (учні повторюють за вчителем).

Я учень.

Я — особистість творча.

Я думаю, замислююся.

Я хочу знати.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Послухайте, будь ласка, вірш Г.Бойка «Веремій», в якому розповідається про мудрого дідуся Веремія, якого чомусь не розуміли внуки. Подумайте: чому вони не розуміли?

ВЕРЕМІЙ

Це дідусь хороший мій,

Звуть його так -Веремій.

Так він дивно розмовляє,

Що попробуй – зрозумій!

В цирку був я з дідусем -

Ми там бачили усе:

Іжонглера, і ведмедя

На швидкім велосипеді...

Я крутивсь, дідусь спитав:

-Ти прийшов ловити гав?

Аж піднявся я із лави:

-Та які ж у цирку ґави?

Ну й дідусь мій, Веремій!

Що він каже? Зрозумій!

Грались ми з Рябком кудлатим,

Посварилися із братом.

Брат мовчав, і я мовчав,

А дідусь обох повчав:


-Так до бійки недалеко! -Де ж у мене задні ноги?

Що це ви розбили глека ? Ну й дідусь мій, Веремій!

Братик, плачучи, сказав: Що він каже? Зрозумій!

-Глека я не розбивав! Я,сестричка, менший брат,

Ну й дідусь мій, Веремій! Втрьох збирали виноград.

Що він каже? Зрозумій! Сперечалися ми все:

Братик спать ніяк не хоче: Хто з нас кошик понесе?

Хоч і сонні в нього очі, Дідуся ми розгнівили:

Вередує:-Я не ляжу! -Що ви кашу заварили?

А дідусь ласкаво каже: -Де ж та каша, -мовив брат.-

-От якби ти зараз ліг -Ми ж збирали виноград!

Ти б заснув без задніх ніг! Ну й дідусь мій, Веремій!


  • Так чому ж онуки не розуміли дідуся?

  • Зверніть увагу на виділені вирази. Що вони означають?

Подумайте і скажіть, чи можна значення сполучень слів, поданих у тексті, передати одним словом?

ІІІ. Етап покладання мети та проектування

1.Слово вчителя.

Із народження і до старості людина пізнає світ. Пізнання мови — це мандрівка в світ прекрасного. Кожне слово має певну будову та значення. Існують слова, які об'єднались у стійкі вирази і називаються фразеологізмами. У фразеологізмах слова втрачають свою самостійність, а зміст має тільки весь вислів разом.

2.Оголошення теми, мети уроку
Запис у зошити теми уроку.

Виберіть із наведених завдань ті, що потребують розв'язання на уроці і з'єднайте їх із поняттями, а наприкінці уроку прозвітуєте, чи змогли ви справитись із поставленими перед собою завданнями.

♦♦♦ пояснювати значення фразеологізмів;

♦♦♦ користуватися фразеологічним словником;

♦♦♦ розуміти значення фразеологізмів в українській мові;

♦♦♦ вживати фразеологізми у власному мовленні з метою його

збагачення.


ІV. Етап організації виконання плану діяльності

1.«Мозковий штурм»( На дошці записаніфразеологічні звороти, учням потрібно шляхом проголошення ідей вивести правило про те, що називається фразеологізмом).

  • Прикусити язика.

  • Кури не клюють.

  • Ні світ, ні зоря.

  • Зарубати на носі.

У результаті бесіди на дошці записуються ідеї, на основі яких виведеться правило.

Бесіда

Записи на дошці

-Подумайте і скажіть, чи можна передати значення фразеологічного звороту одним словом?

-За смислом фразеологічний зворот часто дорівнює одному слову.

-Чи можна сполучення слів у фразеологізмі поширювати або замінити окремі слова, не порушивши при цьому смислу звороту?

-Фразеологізм - стійке,нероздільне сполучення слів

2. Бесіда.

  • Дайте визначення фразеологізму, орієнтуючись на записи, зроблені в зошитах і на дошці.

  • Порівняймо зроблені нами висновки з матеріалом підручника.

  • Як називається розділ мовознавства, що вивчає фразеологізми?

  • Де можна знайти значення фразеологізмів?

Ознайомлення дітей із фразеологічним словником української мови.

3.Слово вчителя.

Багатство і різноманітність фразеологізмів дають можливість живописно передати думку, відтворити й описати ситуації людського життя. Вони можуть дохідливо й дотепно висміяти, жартівливо натякнути, ввічливо підказати, передати похвалу й повагу. Їхні образність і емоційність здатні впливати не тільки на розум. А й на уяву і почуття людини. Тому так часто письменники використовують фразеологізми у своїх творах.

4. Лінгвістичне дослідження.

Робота з підручником. Впр. 126

Випишіть фразеологізми, доберіть синоніми.

  • Яка роль фразеологізмів у мовленні? (Надають мовленню виразності, образності, емоційності. Фразеологія – скарбниця спостережливості й мудрості народу)

  1. Відгадати загадки. На які фразеологізми натякають їхні тексти?

Користуючись фразеологічним словником пояснити значення.

Я м'якенький і пухнастий, Хоч не часто я хворію, Сірий, чорний чи смугастий, Та стогнати добре вмію. Маю доленьку гірку: Коли зла комусь бажають, Продають мене в мішку. Чомусь мене підкладають.

6.Гра «Відгадай фразеологізм за малюнком».Скласти із фразеологізмами речення.


V. Підсумок уроку

1. Бесіда.

  • Що називається фразеологізмами?

  • Наведіть приклади фразеологізмів, поясніть їх значення.

За допомогою методу «Мікрофон» учитель з'ясовує з учнями «Як я розумію тему уроку?»

Погляньте на завдання, які ви поставили перед собою на початку уроку.
Кому з вас їх вдалося виконати?

2. Анкетування

І.Чого я навчився(лася) на уроці?

2.Що було найцікавішим і чому?

З.Які труднощі зустрічалися і як я долав(ла) їх?

4.Мій настрій на уроці.

5.Побажання (собі, учителю)

3. Оцінювання

(За картами оцінювання роботи учня в групі).

Протягом уроку ви робили відмітки про активність на уроці кожного
члена команди. Хто ж найкраще працював сьогодні на уроці? А кому
необхідно бути активнішим?

V І. Домашнє завдання

  • Обов’язкове: опрацювати теоретичний матеріал підручника, виконати письмово впр.131.

  • За бажанням: виписати фразеологічні звороти, використані в казках.

-