Чернігівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №21 Просяник І.А.
Дата _______________________ Клас _____________________________
9.Лабораторна робота № 4 «Визначення показника заломлення скла відносно повітря»
Мета уроку: в ході дослідницької діяльності закріпити знання про явище заломлення світла та закони, які його описують.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.
Наочність і обладнання: підручник; скляна пластинка з паралельними гранями, косинець із міліметровою шкалою, циркуль, олівець.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Повторення, перевірка домашнього завдання
III. Актуалізація опорних знань
IV. Виконання учнями лабораторної роботи
Тема. Визначення показника заломлення скла відносно повітря.
Мета: визначити показник заломлення скла відносно повітря.
Обладнання: скляна пластинка з паралельними гранями, аркуш гофрованого картону, олівець, 4 шпильки, косинець із міліметровою шкалою, циркуль.
Хід роботи
Підготовка до експерименту
1. Перед тим як виконувати роботу, згадайте:
1) вимоги безпеки під час роботи зі скляними предметами;
2) закони заломлення світла;
3) формулу для визначення показника заломлення середовища 1 відносно середовища 2.
2. Підготуйте рисунки для виконання роботи (див. рис. 1). Для цього:
1) покладіть скляну пластинку на сторінку зошита і гостро заточеним олівцем окресліть контур пластинки;
2) на відрізку, що відповідає положенню верхньої заломної грані пластинки:
• позначте точку О;
• проведіть через точку О пряму k перпендикулярну до даного відрізка;
• за допомогою циркуля побудуйте коло радіусом 4-5 см із центром у точці О;
3) під кутом приблизно 45° накресліть промінь, який задаватиме напрямок пучка світла, що падає в точку О; позначте точку перетину променя і кола літерою А;
4) повторіть дії, описані в пунктах 1-3, ще двічі (виконайте ще два рисунки на тій самій сторінці зошита), спочатку збільшивши, а потім зменшивши заданий кут падіння променя світла.
Експеримент
Суворо дотримуйтесь інструкції з безпеки.
1. Покладіть під сторінку зошита з рисунками аркуш гофрованого картону та накладіть скляну пластинку на перший контур.
2. Уздовж заданого променя встроміть вертикально шпильки 1 і 2, причому одна зі шпильок має бути в точці О (рис. 2).
3. Дивлячись на шпильки 1 і 2 крізь скло, встроміть шпильки 3 і 4 так, щоб усі чотири шпильки здавалися розташованими на одній прямій.
4. Приберіть шпильки та позначте положення шпильок 3 і 4 точками.
5. Повторіть дії, описані в пунктах 1-4, ще для двох контурів.
Опрацювання результатів експерименту
Для кожного досліду:
1. Установіть напрямок заломленого променя ОМ (див. рис.3).
2. Знайдіть точку перетину променя ОМ із колом (точку В).
3. Із точок А і В поставте перпендикуляри на пряму k і виміряйте довжини а і b отриманих відрізків. Результати вимірювань занесіть до таблиці.
4. Визначте показник заломлення скла відносно повітря
№ | Довжина відрізка а, мм | Довжина відрізка b, мм | Показник заломлення n21 |
1 | | | |
2 | | | |
3 | | | |
Аналіз експерименту та його результатів
Проаналізуйте експеримент і його результати. Сформулюйте висновок, у якому зазначте: 1) яку фізичну величину ви визначали; 2) який результат отримали; 3) чи залежить значення отриманої величини від кута падіння світла; 4) у чому причини можливої похибки експерименту.
Висновок
Творче завдання
Скориставшись рисунком, продумайте та запишіть план проведення експерименту з визначення показника заломлення води відносно повітря. У разі можливості проведіть експеримент.
Завдання «із зірочкою»
Оцініть відносну похибку експерименту, проведеного в ході лабораторної роботи, скориставшись формулою:
де nвим – отримане під час експерименту значення показника заломлення скла;
nтабл – табличне значення показника заломлення скла, з якого виготовлена пластинка.
VІ. Підсумок
Повторити § 12