7 кл. Тема . И та і в кінці прислівника
Мета: ознайомити семикласників з основними правилами правопису голосних и та і в кінці прислівників; сприяти формуванню предметної компетенції, зміцненню навичок правопису прислівників з відповідною орфограмою, пояснювати її за допомогою орфографічних правил; формувати загальнопізнавальні вміння правильно писати прислівники з вивченою орфограмою; розвивати полікультурну компетентність, творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати , конструювати мовні одиниці (слова-прислівники, словосполучення, речення, текст; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу висвітлити роль краси в житті людини, виховувати бажання творити красу, зберігати її.
Цілі. Учні знатимуть: правила написання и, і в кінці прислівників.
Учні вмітимуть: правильно застосовувати набуті знання практично, грамотно і свідомо писати букви и та і в кінці прислівників, обґрунтовувати вибір орфограми.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок – дослідження.
Формування надпредметних компетенцій: соціальної, ціннісно-смислової, пізнавальної.
Здоров’язбережувальний аспект: активізація різних органів чуття.
Обладнання:
Методи, прийоми, форми роботи:
Перебіг уроку
Епіграф. Краса таки світ порятує,
Якщо ми порятуємо красу.
І. Організаційний момент.
Доброго дня, дорогі мої діти! Я рада новій зустрічі з вами.
ІІ. Повідомлення теми, мети, мотивація. Сьогодні нас чекає не просто засвоєння нової теми, а захоплююче сходження на вершину гори Прислівник, що має назву «И та І в кінці прислівника». Час обмежений, тож ідімо швидко, знання використовуймо вправно, один одного слухаймо уважно, адже дружний клас - як команда альпіністів, у яких один - за всіх, всі – за одного. Перевіримо готовність: перед вами – смужки чотирьох кольорів – червоного, синього, зеленого, фіолетового, виберіть одну з них і підніміть. Виявляється: сині - готові, фіолетові – впевнені, зелені – спокійні, червоні – трішки схвильовані. Давайте підтримаємо їх, візьмемося за руки, я передаю вам імпульс добра, любові, тепла, впевненості, бо ми сьогодні (разом): один - за всіх, всі – за одного. Робота має бути продуктивною. Її результат - досягнення вершини - глибоке засвоєння теми.
ІІІ. Актуалізація вивченого. «Мозкова атака»:
- Скільки всіх частин мови? На які групи вони поділяються?
- Яка частина мови називається прислівником?
- Яку синтаксичну роль у реченні виконує прислівник?
- Що вам відомо про написання н, нн у прислівниках?
- Коли прислівники пишуться разом, а коли – через дефіс?
( 1учень у цей же час заповнює «паспорт» на прислівник /міні -проект) :
Місце розташування - країна Морфологія.
Частина мови (гора) - Прислівник.
Частиномовне значення – називає ознаку дії, ознаку предмета, ознаку іншої ознаки.
Відповідає на питання: як? де? коли? куди? звідки? з якої причини?
з якою метою? наскільки?
Синтаксична роль - обставина
Орфограми - Н, НН ; написання НЕ та НІ разом і окремо;
написання разом, окремо та через дефіс) .
(Представлення роботи, прикріплення її біля підніжжя макету гори, на якому позначено місця, де учні вже «побували», - вивчені теми).
Перевірка домашньої роботи (вправа № ).
Продовжуємо наш маршрут до вершини гори Прислівник під назвою « И та І в кінці прислівників».
Проблема: ЧОМУ восенИ, але навеснІ ?
ЧОМУ докупИ, але вкупІ ? ЧОМУ по – вовчИ, але поночІ?
ЧОМУ навкругИ, пошепкИ, верхИ ? ЧОМУ насторожі, позаочі, навесні, увечері, врешті, наодинці, дедалі, АЛЕ трохи, пошепки, по-молодецьки, по-українськи, по-італійськи, по-французьки, по-лисячи?
(Спостереження, гіпотези ( «коло ідей»). «Підказки» учителя: зверніть увагу на спосіб творення прислівників. Твердим, м’яким, пом’якшеним є приголосний у кінці прислівника ? Висновки учнів:
І - ПІСЛЯ БУКВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬ М’ЯКИЙ ЧИ ПОМ’ЯКШЕНИЙ приголосний.
И - ПІСЛЯ БУКВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬ ТВЕРДИЙ ПРИГОЛОСНИЙ;
ПІСЛЯ Г, К, Х;
ПІСЛЯ Ч, ЯКЩО ПРИСЛІВНИК УТВОРЕНИЙ ПРЕФІКСАЛЬНО - СУФІКСАЛЬНИМ способом , а префікс по- пишеться через дефіс.
(Правильність гіпотез перевіряємо за підручником ( самостійна робота з підручником (с.195), найуважніші доповнюють, уточнюють вже сказане).
(На «горі» прикріплюємо позначку про просування вперед, квітка тим, що відповідали). (Д/З: с.195, впр.426).
ЗАКРІПЛЕННЯ. Перевіримо міцність знань, закріпимо.
1.ДОСЛІДЖЕННЯ - обґрунтування «ПРЕС» (Згоден – Не згоден – Обґрунтуй!):
- Я стверджую, що в кінці всіх прислівників у впр.422 пишемо букву И. Хто думає так само?( Обґрунтування, запис слів із і в кінці прислівників).
- Я стверджую, що всі прислівники, утворені від поданих слів у вправі 424, у кінці матимуть літеру І. Хто не погоджується? ( Обґрунтування, запис слів із И в кінці прислівника).
- Я стверджую , що серед поданих слів : двічі, павичі, верхи, поверхи, береги, навкруги - є тільки ОДИН прислівник.
(на «горі»- позначка про просування вперед).
2. ДОСЛІДЖЕННЯ – ПОШУК З ОБҐРУНТУВАННЯМ.
( РОБОТА в ПАРАХ. Знайти прислівник з виучуваною орфограмою, обґрунтувати написання)
І в. Бабуся любила повторювати, що у людини все повинно бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки. Вона вкладала всі свої сили у виховання онука, водила його у зоопарк, у цирк, у театр, щоб він уповні бачив усе живе, а не з екрана телевізора. Інколи відвідували разом музеї, мовчки роздивлялися картини, скульптури, насолоджувалися красою і досконалістю мистецтва. Спілкувалися пошепки, це надавало таємничості, незвичайності. Раділа бабуся, що серце добре в онучка, відкрите, її шанує й допомагає у всьому.
ІІ в. Казочка про волошку
На світанні , як тільки защебетали соловейки, біля черствого чорного Каменя проросла Волошка.
- Якою мені бути? – спитала вона Каменя, запиленого Спориша, колючого Будяка.
- Чорною, щоб тебе боялися, - мовив Камінь.
- Сірою, запиленою, щоб тебе не побачили, так легше прожити, - прошепотів Спориш.
- Ставай колючою! – набундючено гукнув Будяк. – Усіх колотимеш, ніхто тебе не чіпатиме!
Цілий день думала Волошка, якою їй бути, тільки вночі трішки заснула. А коли засвітилися зорі, спитала Неба: «Якою мені бути?» І воно тихо-тихо поманило її своєю голубінню: «Йди сюди…»
- Як? Я не можу!.. –А ти набирайся соку, рости. Побачу, що ростимеш, - нахилюся!
- Не треба угору, це важко,- загув чорний Камінь.
- Рости боляче, краще стелитися, - зашепотів Спориш. Але Волошка потягнулася вгору. Хрускотіла стеблина. Ще трішки… Ще трішки…
- Викинь назустріч мені пелюстки,- сказало, прихилившись, Небо.
Перша пелюсточка… Друга… Третя… І Небо торкнулось їх своїм голубим крилом…
Удень Волошка тримала на зеленій долоньці маленьке небенятко…
( Обґрунтування учнями написання вибраних прислівників).
- Чим повчальний зміст тексту? (Так і люди, як Волошка. Незважаючи на життєві труднощі, маємо тягнутися до сонця, до неба, до краси, допомагати один одному, тоді й краса рятуватиме наш духовний світ від сірості, і ми зберігатимемо її). (відзначення просування на « горі»)
3. ДОСЛІДЖЕННЯ–КОНСТРУЮВАННЯ. Утворити прислівник, обґрунтувати написання (Хто перший?).
1. Перший префікс від прислівника НАВЕРХ, другий – від прислівника ВГОРУ, третій префікс – від дієслова ПРИЛЕТІВ, корінь - від дієслова СЯДУ, суфікс - від прислівника МОВЧКИ (навприсядки).
2. Цей прислівник має префікс від слова ПОЛІТ, корінь – від іменника Україна, І суфікс – від прикметника СІЛЬСЬКИЙ, ІІ суфікс - закінчення від іменника КВІТИ (по – українськи)
3. Цей прислівник має префікс від прислівника НАВЕСНІ, корінь – від іменника ОДИНИЦЯ, суфікс – від прислівника ВРАНЦІ ( НАОДИНЦІ). Молодці! Втомилися? Крута гора знань, а йти треба. Давайте відпочинемо.
4. Гра « НАВПАКИ»: (Завдання: учні виконують все навпаки до сказаного вчителем, у кінці – виписують прислівник з вивченою орфограмою):
-- Сядьте. Опустіть руки. Відведіть їх назад. Підніміть праву руку. Підніміть ліву руку. Підведіться навшпиньки. Сядьте навпочіпки. Вийдіть із – за парт. (Запишіть ті прислівники з вивченою орфограмою, які ви впізнали - навшпиньки, навпочіпки.).
5. Дослідження логічного взаємозв’язку між парами прислівників, обґрунтування написання:
Вранці – ввечері, навесні – восени, опівдні - опівночі (антоніми).
6. Дослідження – кубування. ( Метод – «Акваріум» -6 учнів, вийшовши, обирають цифру і відповідно – завдання):
*Дубль- диктант: по-українськи, … (пояснити написання).
**Вказати зайве, пояснити написання: а) восени, почасти, вранці, безвісти; б) анітрох…, тутечк…, насторож…, заввишк…, залюбк… .
***Розгадати ребус, пояснити написання прислівника.
(Книга мовчки все розкаже)
****Замінити словосполучення прислівниками, пояснити написання: Три рази - …. (тричі), частина від цілого - … (трохи), спілкування англійською мовою - … (по- англійськи).
***** И чи І у прислівниках? За яким правилом?
Один із елементів прекрасного українського танцю гопака – рух навприсядк… . Барвисті троянди плодів не дають, але люди залюбк… вирощують їх, милуючись красою.
******Назвати відомі прислівники з вивченими орфограмами. Написання одного пояснити.
(Відзначити просування по «горі» - до « вершини». Крута гора! Тяжка дорога до знань!)
7. Узагальнимо у грі «Вірю - не вірю»: погоджуючись, кажете «так»:
- Прислівник – самостійна змінювана частина мови. ( ні)
- У кінці прислівників ВОСЕНИ, ПОЧАСТИ, БЕЗВІСТИ пишемо И.(так)
- У прислівнику стільки н, скільки в прикметнику, від якого він утворений.(так)
- И в кінці прислівників пишемо після букв, що позначають твердий приголосний. (так)
- У кінці прислівників після г, к, х пишемо і. (ні)
- У прислівниках з префіксом по- після к, ч пишемо і . (ні)
(Відзначаємо просування по «горі»)
8. Дослідження – творче моделювання на тему « Наодинці з музикою». Скласти кілька речень (окремих або текст), використовуючи прислівники з вивченою орфограмою «и та і в кінці прислівника»(звучить інструментальна мелодія із фільму «Одинокий пастух у виконанні оркестру Поля Моруа) . Зачитування міні-проектів творчих робіт. (Підрахування кількості нагород. У кого найбільше – надається право Прапор України розмістити на вершині гори. Вершина підкорена, тема засвоєна. Обґрунтування оцінок).
Рефлексія . «Я- журналіст» . Кілька слів для преси про сьогоднішній урок: вивчили… , сподобалося…, найскладніше було… Якщо урок сподобався, хай над горою засяє сонце, якщо –ні , то хай заплаче хмара. Дякую за співпрацю. Як красиво сяє сонечко! Як дружно, красиво ви працювали. Візьміть з собою у життя велику мудрість: краса душі, краса мови, краса природи, краса праці краса мистецтва окриляє людину. Бережіть її! Хай ваше життя оточує краса, мир і дружба!