2014 рік



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ НОВОКАХОВСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ



МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ

ТЕМА УРОКУ: Обконопачування віконних та дверних коробок.


ПРОФЕСІЯ: ШТУКАТУР





Майстер виробничого навчання: Марковець Ольга Станіславівна


2014 рік 1


ПЛАН УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ


Тема програми: Прийоми виконання основних операцій штукатурних процесів.

Тема уроку: Обконопачування віконних та

дверних коробок.

Мета уроку:

навчальна ознайомити з інструментами, пристосуваннями та матеріалами для обконопачування віконних та дверних коробок. Формувати первинні знання, уміння та навички по підготовці та обконопачуванню дверних та віконних коробок з дотриманням правил техніки безпеки.

розвиваюча розвивати навички та уміння при виконанні обконопачування поверхонь; розвивати логічне мислення учнів, сприяти розвитку їх творчих здібностей;

виховнавиховувати наполегливість та працьовитість, виховувати любов до майбутньої професії, виховувати охайність при виконанні завдання, бережне ставлення до інструментів та робочого часу.


Тип уроку: Урок формування первинних знань, умінь, навичок.

Вид уроку: Виконання вправ учнями.

Дидактичне забезпечення: Плакат «Обштукатурювання укосів», картки завдання, інструкції з техніки безпеки, додатки.

Міжпредметні зв’язки: спецтехнологія, матеріалознавство та охорона праці.

Матеріально – технічне забезпечення:


штукатурна лопатка –15шт, відрізочка –15шт, киянка – 15 шт.; висок – 15шт, рівень – 15 шт, кутник – 15 шт, конопатка - 15 шт, хрестовина – 15 шт, клинки – 120 шт, респіратор – 15 шт, окуляри захисні – 15 шт, рукавиці гумові – 15 шт, зубила 15 шт, молотки –15шт, щітки по металу – 15шт, щітка махова –15шт, вапно, гіпс, сухий столярний клей, пакля, клоччя, бавовняне ганчір’я, тепло - звукоізоляційна піна.



ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА:


  1. Перевірка присутності учнів.

  2. Перевірка готовності майстерні до уроку.

  3. Перевірка готовності учнів до уроку.


II. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ:


1. Повідомлення учням теми уроку. - Обконопачування віконних та дверних коробок.

2. Актуалізація знань:

Перевірка опорних знань, умінь та навичок учнів методами -

Практичними:

1. Показати прийоми накидання розчину кельмою з ящика на поверхню стіни.

2. Показати прийоми розрівнювання розчину на поверхні стіни півтерком.

3. Визначити рухливість вапняного розчину для грунту.

Словесними:

1. Назвати інструменти, які використовують для штукатурних робіт та дати характеристику кожному інструменту.

2. Правила техніки безпеки під час виробничого навчання. (Роздати інструкції з техніки безпеки під час виробничого навчання з професії ШТУКАТУР).

3. Викладання нового матеріалу та формування нових професійних умінь та навичок.

Повідомлення нової навчальної інформації:

Конопачення коробок віконних та дверних прорізів, тобто їх герметизація, потрібне для того, щоб захистити внутрішні приміщення від холоду, вологи,пилу. Надійність і довговічність вікон і дверей на 80 % залежить від якості монтажу і матеріалу стику між віконною і дверною коробкою і стіною.

Сьогодні ми з вами розглянемо два види обконопачування коробок:

Традиційний ( використання повсті, паклі з гіпсовим молоком).

Сучасний ( використання монтажної піни).


Інструменти, пристрої, інвентар та матеріали які використовується для підготовки та обконопачування дверних та віконних коробок.


Перш ніж розпочати конопачення коробок віконних і дверних прорізів необхідно перевірити наявність матеріалів, інструментів,пристосувань, їхню справність.

Для виконання робіт нам потрібен наступний інструмент: рівень будівельний, висок, кутник, киянка, молоток, штукатурна лопатка, відрізовка ; пристрої: конопатка; інвентар: відро для води, ємність для клейової суміші, ящик для розчину, хрестовина, клинки.

Для виконання роботи традиційним способом нам потрібні наступні матеріали: столярний клей із розрахунку 50г сухого клею на 1л води, клоччя паклі, які потрібно розділити на пасма або бавовняне ганчір’я. ні в якому разі неможна використовувати шерстяне ганчіря, так як в ньому з часом заводяться личинки молі.


За сучасними технологіями використовуємо для герметизації коробок тепло звукоізоляційну піну (монтажну піну). Це дорогий матеріал ,але більш ефективний, витрачається менше часу для виконання робіт.


Монтажна піна - однокомпонентний герметик пінополіуретановий в аерозольній упаковці.




До складу монтажної піни входять:

  • газ-витискувач у вигляді пропан-бутанової суміші, предполімер (поліоли, поліізоціонат), а також активні речовини, що підсилюють адгезію до різних матеріалів (деревині, склу, бетону, металу). При використанні, коли піна виходить з балона, під впливом вологості повітря,






відбувається процес застигання. У твердому

стані монтажна піна являє собою пористий і твердий матеріалих застиглий пінополіуретан, стійкий до механічних впливів і низьких температур.


Побудова:

нагадує аерозольний спрей з прозорою дозуючою трубкою в комплекті. Користуватися ним надзвичайно просте: знімаєте ковпак, накручуєте трубочку на адаптер, перевертаєте балон вверх дном і тиснете на клапан. Розфасовка на будь-який смак: 300, 500 і 750 мл.

Професійна:

Виробляється з ковпаком під спеціальний пістолет. Фасують в балони місткістю не менш 750 мл. Вартість такої піни приблизно на 10 % більша, ніж побутової. Пістолет для піни

досить дорогий . За допомогою пістолета можна більш точно дозувати витрату піни.

Окрім цього, пістолет дозволяє задувати найвужчі шви шириною від 5 мм, з чим не




справиться одноразова побутова трубка.



3.1. Правила ТБ перед виконанням нових прийомів робіт.

Повинен:

  • Правильно тримати робочий інструмент.

  • Бути вдягнений в робочий одяг.

  • Правильно передавати іншому учню інструмент.

  • Під час конопачення коробок необхідно дотримуватися відповідних правил техніки безпеки.

  • Працювати потрібно в гумових рукавицях та захисних окулярах.

  • Під час конопачення верхніх ділянок використовуємо драбини, які треба вчасно очищати від налиплого розчину.

  • Під час роботи потрібно не відволікатися, бути винятково уважним і зосередженим.


3.2. Пояснення та показ трудових прийомів виконання операцій технологічного процесу по підготовці дверних та віконних коробок під обконопачування за традиційними та сучасними технологіями.


За допомогою виска чи рівня перевіряємо вертикальність коробки, а за допомогою кутника прямокутність коробки. Візуально перевіряємо міцність установки коробок. В коробку вставляємо хрестовину, зроблену за розміром прорізу коробки, і злегка скріпляємо її клинками. Це потрібно зробити, щоб запобігти викривленню брусків коробки. Поверхні стіни і коробко мають бути чистими і сухими. Стіни і коробки очищаємо від бруду та пилу. Перед безпосереднім нанесенням монтажної піни їх трохи зволожуємо.


Традиційний спосіб обконопачування коробок.


Клоччя ділимо на окремі пасма. Готуємо гіпсовий розчин на клейовій воді (50 г сухого столярного клею на 1 л води). Клоччя замочуємо у гіпсовому розчині до напіввологого стану і закладаємо у пази між стіною і коробкою. Якщо пази завширшки понад 20 мм, у них перед конопаченням забиваємо рейки чи планки, попередньо обмотані клоччям та змоченими гіпсовим розчином.

У паз вставляємо широкий кінець конопатки і по її ручці б’ємо киянкою. Заповнюємо пази ізоляційним матеріалом не до рівня поверхонь коробок, а залишаємо проміжок у 2 – 3 см, який під час обштукатурювання заповнюють розчином. Після повного затвердіння гіпсового розчину видаляємо хрестовину з коробки.


Сучасний спосіб обконопачування коробок.


Із звичайною (або літньою) піною рекомендують працювати при температурі повітря від +5'С до +30'С. Зимовою в народі називають піну з поліпшеною формулою, користуватися якою можна навіть при 10'С морозу. Деякі виробники заявляють, що їхня зимова піна буде добре працювати при -15'С, і навіть при -17'С. Але це просто рекламний хід.

Використання:

Перед використанням балон зберігати при кімнатній температурі не менше 12 годин. Балон з піною ретельно збовтуємо приблизно 20 разів, щоб його вміст став однорідною масою. Для нанесення монтажної піни зазвичай використовується спеціальний пістолет. Після струшування балон відкривають і в перевернутому стані приєднують пластикову направляючу трубку або пістолета до клапана.

Робоче положення балона – догори дном. У такому положенні він повинен перебувати протягом усього часу роботи, інакше газ, якіий витісняє монтажну піну, будучи значно легше інших компонентів, може вийти сам.

Шов заповнювати приблизно наполовину, залишок заповниться піною при її розширенні. Вихід піни контролюється натисканням на клапан. Поверхні, на які наноситься піна, повинні бути чистими та непильними. Забруднені місця та незатверділу піну можна видалити спеціальною очищаючою рідиною Somafix PU-CLEANER. Напливи затверділої піни необхідно зрізати ножем, затверділу піну можна видалити тільки механічно.



Відповіді майстра на запитання учнів – учні уточнюють незрозумілі питання.

3.3. Показ майстром прийомів роботи з даної теми уроку.

1. Показати прийоми підготовки дверної коробки під обконопачування.

2. Показати прийоми обконопачування дверної коробки традиційним способом.

3. Показати прийоми герметизації дверних коробок.


4. Закріплення нового матеріалу.

4.1. Питання учням з поясненої теми уроку.


  1. Для чого потрібно виконувати обконопачування дверних та віконних коробок?

  2. Якими інструментами ці операції виконуються?

  3. Які матеріали необхідні для обконопачування дверних та віконних коробок?

  4. Які бувають види обконопачування коробок?

  5. Яка техніка безпеки при виконання цих робіт?


4.2. Завдання учням відтворити показані дії або операції ( на виконанні подібного невеликого завдання або окремих операцій).

Розподілення навчально-тренувальних вправ серед учнів.

  1. Обконопачування дверних чи віконних коробок за традиційною та сучасною технологією.

  2. Обштукатурювання цегляних поверхонь вапняним розчином.

Повідомлення про критерії оцінювання виконаних робіт.


Цільові обходи робочих місць учнів з метою:

  • простежити за своєчасним початком роботи учнів;

  • перевірка дотримання правил безпеки і санітарії учнями;

  • підказка, допомога при необхідності.


  1. ПОТОЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ.


  1. Контроль за виконанням трудових прийомів:

Перевірити правильність виконання прийомів підготовки дверних коробок під обконопачування.

  1. Спостереження та індивідуальна робота з учнями – протягом всього робочого часу майстер в/н проводить цільовий обхід по робочих місцях учнів та перевіряє правильність виконання трудових прийомів, якість виконаних робіт.


  1. Правильність організації робочого місця контролює правильність організації робочого місця та самостійне виконання учнями прийомів обконопачування дверних та віконних коробок за традиційною технологією.


4. Звернути увагу на самостійне виконання робіт учнями по обконопачуванню дверних та віконних коробок традиційними та сучасними способами;

простежити за правильністю виконання прийомів обконопачування дверних та віконних коробок за сучасною технологією.


5. Виправлення допущених помилок:

надати допомогу учням, яким важко самостійно виконати прийоми обконопачування дверних та віконних коробок за традиційною та сучасною технологією.


  1. Самостійність учнів при виконанні завдань - заохочувати учнів до творчого, раціоналізаторського підходу до виконання завдань.


  1. Додатковий інструктаж учнів

з питань підготовки дверних та віконних блоків під обконопачування дверних та віконних блоків за традиційними та сучасними технологіями.


ІV. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ.

  • Аналіз діяльності всієї підгрупи.

Повідомити групі про успіх чи не успіх засвоєння прийомів роботи.


  • Аналіз типових помилок.

Вказати на типові помилки при виконання прийомів обконопачування дверних і віконних коробок за традиційним та сучасним способами.

  • Демонстрація кращих та невдалих робіт.

До кращих робіт підвести учнів і похвалити їх. Невдалі роботи показати і запитати учнів, які помилки в них допущені. Розказати, як треба правильно робити, щоб не допустити помилок, допущених цими учнями. Учням невдалих робіт дати поради, щодо виправлення помилок в роботі.


  • Повідомлення оцінок.

Повідомити учням оцінки за виконану роботу.



  • Видача домашнього завдання.


  • Прибирання робочих місць та майстерні.



КАРТОЧКА – ЗАВДАННЯ


ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1

ПІДГОТУВАТИ НЕОБХІДНІ ІНСТРУМЕНТИ.

2

ВИКОНАТИ ОБКОНОПАЧУВАННЯ ДВЕРНОЇ КОРОБКИ ЗА СУЧАСНИМ СПОСОБОМ.




КАРТОЧКА – ЗАВДАННЯ


ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1

ПІДГОТУВАТИ НЕОБХІДНІ ІНСТРУМЕНТИ.

2

ВИКОНАТИ ОБКОНОПАЧУВАННЯ ВІКОННОЇ КОРОБКИ ЗА СУЧАСНИМ СПОСОБОМ.




КАРТОЧКА – ЗАВДАННЯ


ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1

ПІДГОТУВАТИ НЕОБХІДНІ ІНСТРУМЕНТИ.

2

ВИКОНАТИ ОБКОНОПАЧУВАННЯ ДВЕРНОЇ КОРОБКИ ЗА ТРАДИЦІЙЙНИМ СПОСОБОМ.




КАРТОЧКА – ЗАВДАННЯ


ПРИКЛАДИ РОБІТ.

1

ПІДГОТУВАТИ НЕОБХІДНІ ІНСТРУМЕНТИ.

2

ВИКОНАТИ ОБКОНОПАЧУВАННЯ ВІКОННОЇ КОРОБКИ ЗА ТРАДИЦІЙНИМ СПОСОБОМ.