Свято зустрічі з майбутніми першокласниками
Мета: познайомити дітей один з одним, збагачувати словниковий запас дітей, виховувати інтерес до української казки.
Хід заняття
Вчитель.
Добрий день, мої любі діти!
Ви прийшли в школу в перший клас.
Вчитись будете і радіти,
І рости кожен день і час.
Школа двері для вас відчинила
І запрошує вчитись вас,
Бо знання — це велика сила!
Тож навчайтеся! В добрий час!
Я, ваш учитель. Моє ім’я …
А познайомитись усі нам допоможе ось такий чарівний м’яч. Йому дуже кортить дізнатись, як же звати кожного із вас.(Гра «Ти мені, а я тобі»)
- Сьогодні для вас розпочався перший у вашому житті шкільний урок. Ви переступили поріг Країни Знань. Усі жителі цієї країни носять почесне звання — учень, школяр. Сьогодні ви із звичайних хлопчиків і дівчаток перетворитесь на учнів, школярів. Я вітаю вас усіх з цією визначною подією і хочу вручити символічні медалі — ключики від Країни Знань.
Прислухайтесь…
Хто це під дверима стука,
Розсипає дрібно звуки?
Може, це із поля вітер
Об задвірок чобіт витер?
Може, клен скрипить і злиться,
Зимно кленові без листя.
Чи на нічку хуртовина
Настеля собі перину?
Чи морозець біля брами
Пританцьовує ногами?
Ні, то казка в білий вечір
Стука в двері до малечі.
Казка. Добрий день, діти! Чи тут проходить довгожданна, дивовижна зустріч з майбутніми першокласниками?
Діти. Так!
Казка. До вас я прийшла з далеких доріг. Ви всі мене добре знаєте. Я прихо- джу до вас із самого народження. Маленькими мене ви слухали із уст матусі. А хто вже навчивсь читати, чи є такі?.. Той казки читає сам. Напевне, багато казок ви знаєте? (Стук у двері).
Казка. Хто це стукає до нас?
Зайчик. Добрий день, любі дітки! Дуже багато казок я обходив, а ось у школі ще не був.
Вчитель. Добре ти зробив, що завітав на наше свято. Ми тобі дуже раді. А з яких же ти казок прийшов до нас?
Зайчик. Не скажу, відгадайте. (Діти називають казки, де героєм виступає зайчик).
Зайчик. Молодці. Ви, діти, справжні знавці казок. А я прийшов до вас з важливим дорученням. У мене для вас є сюрприз. Це телеграми.
Казка. Цікаво, хто ж їх надіслав?
Зайчик. А вони без підписів.
Вчитель. Дай, Зайчику, я прочитаю, а діти нехай відгадають, від кого вони надійшли. (Читає телеграми).
Телеграма 1. На свято прибути не можемо. Ніяк не витягнемо ріпку. (Дід, баба, внучка)
Телеграма 2. З'їв семеро козенят. Болить живіт. (Вовк)
Телеграма 3. Прийти не зможемо. Півника вкрала лисичка. (Котик)
Телеграма 4. Від дідуся втік, від бабусі втік, а лисичка відпускати не хоче. (Колобок)
Вчитель. Причини поважні, і тому не змогли герої казок з'явитися до нас.
Казка. Зайчику, це ще не все. Дивись, ось у мене конверти, а у них предмети, які зустрічаються у казках. Я показую предмет, а ви називаєте казку. Зрозуміло?
(Чобіток — «Кіт у чоботях»,
колосок — «Півник та двоє мишенят»,
рукавичка – казка «Рукавичка»,
шапочка - «Червона шапочка» ,
човник «Івасик-Телесик»,
ріпка — казка «Ріпка»,
Зайчик. Ох і розумники. Але, Казочко, ти ж знаєш які у мене прудкі ніжки.
Ніяк на місці не стоять. Давай пограємо.
Казка. Давай. Я і гру про тебе знаю. Дітки хто хоче пограти.
Фізкультхвилинка
Сірий зайчик вирвав травку
І поклав її на лавку,
Хто травичку цю візьме,
Той на святі в нас буде.
Казка.
Якось ішла я гаєм,
Аж зайчик вибігає!
З лукавими очима,
З мішечком за-плечима.
Прудкий, мов колобок,
По стежці скок та скок.
Побачив він мене
Та в ліс як дремене.
Як зайчик налякався,
Мішечок розв'язався,
І загадки в травиці
Розсипав між ялиці.
А я їх позбирала
І діткам загадала.
Ану лиш, маленята,
Ви, знаю, молодці, —
Хто зможе відшукати
Всі загадки оці?
Вчитель. Ану, спробуйте відгадати. (Діти відгадують загадки).
Що за хатка на узліссі?
Вся ворушиться, дрижить.
Де не взявсь, кабан біжить,
Тут і вовк іде, й ведмідь,
Й кожен в хатці хоче жить.
(«Рукавичка»)
Я — бичок-третячок,
Смоляний в мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив.
(«Солом'яний бичок»)
Виріс цей хлопчина
З маленької деревини,
У печі Зміючку спік,
Сам на дерево утік.
Його гусенятко врятувало —
На крилечка свої узяло,
Принесло до тата й мами,
Частувалось пирогами.
(«Івасик - Телесик»)
Зайчик. Молодці, дітки. Багато казок ви знаєте.
Учитель. Ці ж загадки не прості, а шкільні. Слухайте уважно!
Стоїть веселий світлий
Дітей багато дуже в нім.
Там пишуть і рахують,
Читають і малюють.
( Школа)
В сумці зошити, буквар. Хто до школи йде? ( Школяр)
Хто скликає на урок? То дзвенить шкільний... ( Дзвінок)
Коли хочеш ти читати,
То мене повинен знати.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу.
( Книга)
Для письма, сказати прошу, Що потрібно взяти?.. (Зошит)
Малювать в альбомі цім вам поможуть... (Олівці).
Казка. А зараз, Зайчику, відгадай наші загадки. Завдання твоє буде легким. Розглянь уважно ілюстрації, ти повинен впізнати героїв, назвати казку:
(Демонструються ілюстрації до казок)
Зайчик. Ох і важке завдання ви мені загадали. Нелегко мені було з ним справитись.
Вчитель. А чи любите ви слухати казки?
Сьогодні ми не посто будемо слухати казку. Ми спробуємо її показати.
Згадайте в якій добре відомій казочці події відбувались взимку?
( «Рукавичка»)
(Інсценізація казки « Рукавичка»).
Казка. Прийшов час прощатись. Дякую вам, діти.
Я рада, що ви так багато знаєте казок. Адже казка допомагає у житті не лише дітям, а й дорослим.
Зайчик. Малята, читайте нові казки. А на згадку про нашу зустріч я залишу вам фото мого старого знайомого …Кого? Так. Вірно, Колобка.
Вчитель. Ви вдома розфарбуєте його, а поряд намалюєте зайчика, або якогось іншого казкового героя. Спасибі, Казочко, спасибі, Зайчику, що завітали до нас у школу. Дякую вам, діти, за плідну роботу. До побачення! До нових зустрічей!
Додаток –слова для казкових героїв
….Чи морозець біля брами
Пританцьовує ногами?
Ні, то казка в білий вечір
Стука в двері до малечі.
Казка. Добрий день, діти! Чи тут проходить довгожданна, дивовижна зустріч з майбутніми першокласниками?
Діти. Так!
Казка. До вас я прийшла з далеких доріг. Ви всі мене добре знаєте. Я приходжу до вас із самого народження. Маленькими мене ви слухали із уст матусі. А хто вже навчивсь читати, чи є такі?.. Той казки читає сам. Напевне, багато казок ви знаєте? (Стук у двері).
Казка. Хто це стукає до нас?
Зайчик. Добрий день, любі дітки! Дуже багато казок я обходив, а ось у школі ще не був.
Вчитель. Добре ти зробив, що завітав на наше свято. Ми тобі дуже раді. А з яких же ти казок прийшов до нас?
Зайчик. Не скажу, відгадайте. (Діти називають казки, де героєм виступає зайчик).
Зайчик. Молодці. Ви, діти, справжні знавці казок. А я прийшов до вас з важливим дорученням. У мене для вас є сюрприз. Це телеграми.
Казка. Цікаво, хто ж їх надіслав?
Зайчик. А вони без підписів.
Вчитель. Дай, Зайчику, я прочитаю, а діти нехай відгадають, від кого вони надійшли. (Читає телеграми).
………………………………………………………………………………………
Гра……………………………………………….
Зайчик. Ох і розумники. Але, Казочко, ти ж знаєш які у мене прудкі ніжки.
Ніяк на місці не стоять. Давай пограємо.
Казка. Давай. Я і гру про тебе знаю. Дітки хто хоче пограти.
Фізкультхвилинка
Сірий зайчик вирвав травку
І поклав її на лавку,
Хто травичку цю візьме,
Той на святі в нас буде.
Загадки ……………………………………………………….
Інсценізація казки …………………………………………
Казка. Прийшов час прощатись. Дякую вам, діти.
Я рада, що ви так багато знаєте казок. Адже казка допомагає у житті не лише дітям, а й дорослим.
Зайчик. Малята, читайте нові казки. А на згадку про нашу зустріч я залишу вам фото мого старого знайомого …Кого? Так. Вірно, Колобка.
Заняття 2
Тема. Подорож у казкову Країну шкільних речей.
Мета. Ознайомити дітей з походженням назв шкільного приладдя та його призначенням, виховувати бережливе ставлення до своїх і чужих речей.
Хід заняття
І частина
- Дорогі діти, я дуже рада вас бачити. А ще на вас з нетерпінням чекав той сіренький зайчик, який разом з нами грався на минулому занятті.
Пам’ятаєте гру, яку ми розучили? Давайте повторимо.
Сірий зайчик вирвав травку
Та й поклав її на лавку.
Хто травичку ту знайде
Той на святі в нас буде.
Та й колобкові було дуже цікаво, як ви його намалювали.
( Створення виставки дитячих робіт).
А Лисичка-сестричка, так та , хитрюща, пообіцяла відпустити Колобка, якщо ми викладемо з букв його ім’я.( Сподівається, що ніхто з вас букв іще не знає.)
- Врятуємо Колобка? Молодці!
Сьогодні ми вирушаємо в подорож до Країни шкільних речей. Але спочатку нам необхідно придбати квиток-перепустку. Оскільки країна чарівна , то й квитки у нас будуть незвичайні.( Зайчики-іграшки)Щоб отримати квиток, потрібно пригадати назви речей , які нам потрібні для навчання в школі? (Парта, портфель, ручка, зошит, крейда, книга, пенал тощо.)
Молодці, ви назвали багато шкільних речей. Отже, ми можемо вирушати. А зараз уявіть, що ви сидите в зручному салоні автобуса.
А поки ми будемо у дорозі, я розповім вам про старого Майстра.
Було це дуже давно. Старий Майстер дуже любив дітей і часто бував у школі. А школа ця існувала вже багато-багато років. Училися діти раніше за довгими столами, сиділи на довгих лавах, які були дуже
незручні. І добрий Майстер замислився, як зробити так, аби дітям було зручно. Він довго креслив, майстрував, і... як ви гадаєте, що йому вдалося зробити? Правильно, парту. Це і є наша перша зупинка.
Ми з вами будемо вчитися правильно сидіти за
партою.
- А чи знаєте ви, що речі вміють розмовляти? Якось я підслухала таку розмову.
3 парти капнула – сльоза ...
Смолиста і густенька.
- У парти столик запитав:
«Чому ти плачеш, дорогенька
Нумо витри свої очі,
Та розкажи, у чому річ?»
'' Вона зітхнула неохоче:
Згорю даремно, як прості дрова,
А я ж була така новенька і здорова.
Дві букви лише вивчив Коля
Й надряпав їх маленькою рукою.
І доки алфавіт цей учень вчитиме,
Мене він шкрябатиме і губитиме
_ Мораль такою буде на цей раз
Добре, якщо такого Колі
Немає серед вас.
- Скажіть, чому плакала парта?
- Чи правильно робив Коля?
- Як треба ставитися до чужих речей?
Ой, наш зайчик засумував.
Хочеться йому по травичці пострибати, морквинку пожувати.
Давайте йому намалюємо красиву рівненьку травичку.
Робота в зошитах в клітинку.
А в другому рядочку накреслимо трикутнички. Уявимо собі , що це буде морковка. Ту, яка вийде найкраще віддамо зайчикові. Згода?
- Ми з вами захопилися і не помітити, як наблизилися до наступної зупинки. Хто з вас відгадає, про що йдеться?
Темна; мов осіння річ,
Незамінна в школі річ.
(Дошка.)
Для чого потрібна дошка?
А яка незмінна супутниця є у неї? Правильно, крейда.
А на наступній зупинці нам час сходити на перерву.
ІІ частина
- Повертаємось у наш чарівний автобус. Сідаємо зручненько, правильно за партами і продовжуємо подорожувати країною шкільних речей.
Наступна зупинка теж пов'язана з історією про старого Майстра, бо він не тільки парту змайстрував, а ще й багато інших шкільних речей. Давно колись учні носили свої книги та зошити в руках. Майстер придумав для них... Що? Портфель. Для чого потрібен портфель?
Гра «Склади портфель»
На демонстраційному столі – книжка, зошит, олівець, ручка, пенал, лялька, лінійка, іграшковий автомобіль, м’яч.
Назвіть предмети, які знаходяться на столі.
Які з них не потрібні для навчання?
Як їх назвати одним словом?
Що учень візьме із собою до школи?
Ох і зайчик в нас бешкетник! Всю травичку пощипав, усю моркву позбирав! Давайте ще для нього попрацюємо.
( Робота в зошитах в косу лінію) .
На наступній зупинці ми познайомимося з пеналом. Його теж створив Майстер. Спостерігаючи за дітьми, він помітив як довго вони шукають ручку, олівець у портфелі, от і створив для цього приладдя пенал-домівку.
Розповім я, щоб ви знали,
Для чого є у нас пенали.
Щоби ручки не губились;
Щоб в портфелі не сварились,
Щоб знайти було їх зручно —
Пенал зробив Майстер влучно.
Ну, спасибі старому Майстрові, що відтак дбав про дітей. Раніше пенали були дерев'яні. А зараз бувають різні.
Та ось перед нами нова загадка. Швидше відгадаймо — й далі вирушаймо.
У коробці спочивають
Спритні хлопці-молодці,
Убрання барвисте мають і загострені кінці
На папері слід лишають, а зовуться ... (олівці).
Відгадали - молодці! Ось зараз ви і покажете, як умієте користуватися олівцями. На зворотній стороні аркуша Чарівний олівчик намалював для вас прапорці. А щоб ваші пальчики були вправними він загадав, щоб ви не просто їх розфарбували, а заштрихували, тобто провели рівненькі лінії на однаковій відстані одна від одної.
Впоралися? Молодці!
Які ще цікаві речі змайстрував для вас майстер? Правильно, це зошит, підручник, лінійка. А для чого вони потрібні учням?
Ось і закінчується наша подорож. А щоб дізнатися, якою казковою країною ми так цікаво подорожували і де живуть такі цікаві речі, пропоную відгадати ще одну загадку
Стоїть вулик придорожній,
Уночі завжди порожній,
Вранці і вдень гуде, оживає ,
А вночі відпочиває.
- (Школа.)
Бажаю вам, діти, бути добрими і розумними, як старий Майстер. Бережіть свої і чужі речі, шкільне майно. Пам'ятайте, що все це створено для нас працею багатьох людей! Любіть свою школу— незвичайну казкову Країну наук. А щоб ви пам’ятали, для чого ви ходите до школи, давайте розучимо такий вірш.
Ось і школа, ось і клас.
Він давно чекає нас.
І прийшли ми всі сюди.
Щоб учитись і рости.
Заняття 3
Тема. Зустріч з Дідом Морозом
Мета. Ознайомити дітей з розміщенням предметів у просторі, сприяти засвоєнню відповідної технології.
Хід заняття
І частина
— До нас у гості сьогодні завітала дивна особа, яка боїться тепла, на річках мости будує, нас за щічки щипає, ніжкам стояти не дозволяє. (Мороз)
— Який мороз? (Лютий, колючий, злий, тріскучий, білий…)
Так от, Дід Мороз Весни злякався, боїться, щоб вона його не розтопила, не поборола, то він до нас від неї втік, нам завдання приніс. Якщо ми їх не зуміємо виконати, то не переможе Весна Діда Мороза. Іще довго він тоді пануватиме, всіх холодом лякатиме.
Ну, то як, виконаємо всі забаганки Дідуся?
Тоді до праці.
Ось у Діда Мороза до нас таке перше завдання:
Розповісти, навіщо діти до школи ходять.( Міркування дітей)
А щоб дружно відповісти на це питання, давайте повторимо віршик про школу:
Ось і школа, ось і клас,
Він давно чекає нас
І прийшли ми всі сюди
Щоб учитись і рости
Мовна розминка.
Дідусеві до вподоби яка погода?
Вітер виє: у-у-у…
Завірюха змією сичить: с-с-с…
Голими вітами дерев шелестить: ш-ш-ш…
Земля від морозу тріщить: трісь-трісь-трісь…
— Сніг під ногами рипить: рип-скрип, рип-скрип…
— А ми долоньки гріємо: х-х-х…
3.Робота в зошитах в косу лінію
— Дід Мороз дуже здивований вашою багатою уявою і просить покататися з ним на ковзанах.
Кришталева стежка перед нами,
Креслимо мережки ковзанами,
Той вітрище зможе перегнати,
Хто мережки зможе гарно прописати.
4. А тепер він хоче погратися з вами у гру «Добав далі».
Скрипу скрипу, Все мандрує.
Жартома, а чи всерйоз,
Геть шибки всі замурує
Білим сріблом (Дід Мороз).
В небі хмара пролітала,
Білий пух порозсипала.
Він на землю міцно ліг,
Називають його …(сніг).
Хто наткав білого полотна
Аж від дому до вікна?
І сміється, задається: — От така ширина!
Ну звичайно, здогадались
Білосніжна це (зима).
— А ви любите зиму? Чому?
— А яка зима буває?
— Дід Мороз стверджує, що в цьому році зима ніжна. Ви згодні?
А які розваги приготувала зима для дітей. Як можна розважатися надворі взимку?
Перерва. Рухлива гра « Сніжки»
ІІ частина
1. Організаційний момент.
Діти, сьогодні ми проведемо перше заняття з математики. Математика навчить нас лічити, розв'язувати приклади і задачі, ознайомить із трикутниками і чотирикутниками, квадратами і прямокутниками, інщими фігурами. Це дуже цікава і потрібна нам у житті наука.
2. Робота в зошитах.
- Погляньте, знову в зошитах сліди від ковзанів.
Хоче Дід Мороз переконатись ,що всі гарно навчились писати похилі палички. Переконаємо його?
3. Робота з геометричним матеріалом.
- Діти, ми з вами сьогодні використовували на занятті ручки, зошити іграшки тощо. Усе це ми називаємо предметами. Предмети - це речі, що нас оточують, якими ми користуємося. Назвіть, які предмети ви бачите у класі. Крім: предметів, ми з вами будемо використовувати для роботи і фігури. '•
Показ геометричних фігур: круг, квадрат, трикутник, прямокутник, овал.
Діти повторюють їх назви.
4. Робота з олівцями.
Хоче Дід Мороз ,щоб ми його на потязі покатали. Та цей потяг потім щоб у себе в зошиті намалювали. А вагончиками в нашому чарівному потязі будуть прямокутники.
Поки дехто ще закінчує роботу в зошитах, ось вам ще мішок загадок від Діда Мороза:
Невеличкі дві хатинки,
В них м’які і теплі стіни.
По п’ять братиків малих
Прожива в хатинках тих.
( Рукавички)
В зимовий студений час
Люблять всі малята нас.
З гірки ми рушаєм в путь,
А на гірку нас везуть.
( Санчата)
І в вогні не горить, і в воді не тоне.
(Лід)
Взимку сад зацвів білим цвітом, неначе літом.
(Іній)
Взимку вкрили ми навкруг
Ліс, дорогу, поле й луг.
А як сонце припече –
Ми струмочком потечем.
(Сніжинки)
5. Усний рахунок
- Запросив до нас на урок Дід Мороз Сніжинок.
Вони весело в таночку закружляли
Хочуть, щоб ми їх порахували.
Скільки всього сніжинок?
Скільки великих ?
Скільки маленьких?
6. Заключна частина
Молодці! Гарно ви попрацювали
Аж Морозу жарко стало
Час йому від нас тікати
А на згадку про цю зустріч
Хоче вам дідусь подарувати
Своїх улюблениць – сніжинок
Щоб ви й надалі так старанно працювали
І все, чому навчились на уроці – пам’ятали.
Заняття 4
Тема. Дід Мороз і Весна.
Мета. На основі предметних малюнків, практичних дій з предметами розкрити поняття числа.
Хід роботи
І. Організація класу
1. Повторення вивченого вірша.
Ось і школа, ось і клас, він давно чекає нас
І прийшли ми всі сюди, щоб учитись і рости .
2. Заучування напам’ять віршованих рядків
Заходить вчитель – треба встать,
Коли дозволить – тихо сядь.
Сказати хочеш – не кричи,
А тільки руку підніми.
ІІ. Повторення вивченого раніше.
Відгадайте , хто ж сьогодні завітав до нас у гості:
Скрипу- скрипу
Все мандрує
Жартома , а чи всерйоз
Геть шибки всі замурує
Білим сріблом… (Дід Мороз).
- Правильно. Дуже Дід Мороз тепла боїться. Ось і вирішив у нас в класі заховатись, разом з вами, малята, позайматись.
Дозволимо?..
Робота в зошиті з письма.
Кришталева стежка перед нами, Креслимо мережки ковзанами,
Той вітрище зможе перегнати, Хто мережки зможе гарно прописати.
Фізкультхвилинка.
Дід Мороз, Дід Мороз
Ми тебе не боїмось!
Хоч ми невеличкі,
Є в нас рукавички.
Як одягнемо пальто
Не замерзне з нас ніхто.
2. Робота в зошиті з математики 1-ий рядок.
Для тих ,хто вітер обігнав Дід Мороз загадки підібрав.
Загадки
На голову тітка біла Казанок, погляньте, вділа І з мітлою в ранню пору Стоїть собі серед двору. Запитайте тітку, діти,
В чому буде борщ варити? (Баба снігова.)
Крешуть лід, ріжуть лід,
залишають дивний слід,
А які швидкі вони!
Що це, діти? (Ковзани.)
Усе літо стояли, зими чекали,
Діждалися пори, помчалися з гори. (Санчата.)
Дві смужки на снігу залишаю на бігу,
Я лечу від них стрілою, а вони слідом за мною.
(Лижі.)
Весела перерва. Гра « Сніжки».
ІІ частина
ІІІ. Ознайомлення з числом і цифрою 1.
1. Робота в зошиті. - В другому рядочку вже не мережки, а цифру прописав нам Дід Мороз.
- Хто назву цієї цифри знає?.. (1)
- Скільки ж предметів ця цифра позначає?..
- Правильно. Для позначення числа 1 користуються цифрою 1.
Перша цифра – одиниця –
Гостроноса, ніби спиця.
А що вам нагадує цифра 1? ( Прописування)
- Повторимо, хто запам’ятав…
Перша цифра – одиниця –
Гостроноса, ніби спиця.
Позначає що вона?
Що предмет один-єдиний.
Голова у нас одна,
Серце теж одне в людини.
Штрихування силуетних фігурок.
А скільки у вас в зошиті Дідусь Мороз намалював сердечок? (2)
Закрийте лівою долонькою одне сердечко. Скільки залишилось?
Закрийте правою долонькою друге сердечко?
Скільки залишилось?
Скільки ручок потрібно прибрати, щоб з’явилось одне сердечко? Два?
Заштрихуйте сердечко, що зліва.
Фізкультхвилинка
Гриб у лісі заблудився,
Бо від мух листком накрився.
Глянув вліво, глянув вправо
І подумав: «Кепські справи!»
А горобчик пролітав
І листок з грибочка зняв.
Усний рахунок
Діду Морозу так сподобалось, як ви були грибочками, що він вирішив намалювати гриби.
Порахуймо, скільки ж грибочків намалював Дідусь Мороз?(10)
А ще Мороз Дуже любить малювати квіти на шибках .Ось і нам він намалював чудові квіточки. Як вони називаються? (Ромашки)
Порахуймо, скільки їх? (9)
Чого більше? Менше?
Що треба зробити, щоб грибів і ромашок стало порівну?
А що в нашому класі теж одне?
Які ще предмети існують лише поодинці?
Повторення назв геометричних фігур.
ІV. Підсумок уроку.
Може хто з вас іще віршики знає про мороз , про зиму?
Дід Мороз вами дуже задоволений. Він від Весни тікав, а тут Його холодне серце потепліло і розквітло. Тож, щоб зовсім не розтанути, час йому від нас поспішати. А на згадку про цю зустріч він дарує вам сердечка, вітає вас із наступаючим Днем Св. Валентина і бажає вам бути добрими, чуйними, поважати один одного, піклуватися і допомагати своїм рідним.
Заняття 5
Тема. Весна і мама.
Мета: ознайомити з назвами кольорів, збагачувати лексичний запас, вчити будувати речення.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
ІІ. Повторення вивчених віршів.
1. Ось і школа, ось і клас, він давно чекає нас
І прийшли ми всі сюди, щоб учитись і рости .
2.Заходить вчитель – треба встать,
Коли дозволить – тихо сядь.
Сказати хочеш – не кричи,
А тільки руку підніми.
Розучування 2-го куплету.
У школі парту бережи
І на парті не лежи
Щоб урок минув не марно
Треба сісти рівно, гарно.
Не базікай на уроках
Як папуга чи сорока
ІІІ. Повідомлення теми заняття. Робота над новим матеріалом.
1. Бесіда
Мороз ховався, все тікав
Скажіть-но, хто ж його прогнав? (Весна)
Які зміни відбуваються в природі із приходом весни?
Весна і до нашого класу завітала.
Цікаво їй дуже стало
як же малята навчились писати?
Казав їй Мороз, що не варто поспішати.
Що гарно писати не вміють малята.
Правду казав Мороз Весні? (Ні)
Давайте дружно зошити відкриємо й покажемо Весні, як ми писати вміємо.
Зошит свій я відкриваю.
Правильно його кладу.
Ручку я ось так тримаю
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати гарно
До роботи я берусь.
2. Робота в зошитах.
Фізкультхвилинка.
Таночок весняних квітів.
3. Гра «Гостинці у скриньці»
- Кому які гостинці приготувала Весна, дізнаємось, якщо доримуємо вірш
Ішла Весна-красна у синій хустинці.
Несла Весна-красна у скриньці гостинці
Ягнятам – тра…(вицю)
Гусятам – во…(дицю)
Каченятам – ряску,
А малятам – … (ласку)
Весела перерва. Гра «Струмочок»
ІІ частина
Яка пора року вже минула? (Зима)
А якого кольору зима? (Білого)
Якого ж кольору земля, коли зійдуть сніги?
А коли прийшла весна
І пригріло сонце,
Стрілки вгору підняла
Від ласкавого тепла.
Он її навколо скільки!
Двір, і лан, і луг вкрива
Відгадайте що? (Трава)
Якого ж кольору трава?
2. Робота в зошитах.
- Намалюємо травичку.
- У травички є сестричка. Відгадайте, хто вона?
Навесні вона в теплі проростає з-під землі.
Має трунок, має вроду і дарує насолоду. (Квітка)
Які весняні квіти ви знаєте?
Якого вони кольору?
Фізкультхвилинка.
Таночок весняних квітів.
Якось я спитала у Весни:
Ти чому приходиш, поясни ? -
І Весна мені сказала прямо:
— Поспішаю я на свято МАМИ!
Поспішають квіти проростати,
Поспішають журавлі вертати,
Поспішає сонечко теплішать,
Поспішають дітки розумнішать.
В Африці далекій, пам'ятаю,
Говорив мені Премудрий Слон,
Що якби на світі мам не стало,
То й Весни б на світі не було!
Ще сказав: - Ви помічали, може,
- Кожна мама із Весною схожа?
- І відкрив мені він таємницю,
Що Весна із мамою — сестриці.
А Давайте ми з вами влаштуємо нашим мамам сюрприз.
Згода? Тоді часу не гаймо до роботи приступаймо.
Розучування вірша.
Ласкавими словами
Вітаю рідну маму
Вітаю із весною
І долею ясною!
2. Виготовлення листівки-сувеніру.
3. Міні-концерт для мам.
Любі матусі!
Наші діти - немов весняні квіти
Для вас вони танцюють
Любов свою дарують.( Діти виконують танок)
- Слово «мама» росте разом з нами тихо, як тихо ростуть дерева, сходить сонце, розцвітає квітка, як гладить дитину по голівці рідна рука. І так же тихо воно приходить на уста – промінцем маминої усмішки і ласкавістю її очей. Для вас, любі мами наші найщиріші вітання.( Читання вірша, вручення листівок)
Заняття 6
Тема. Моя сім’я.
Мета: познайомитися з сім'ями дітей. Виховувати любов та повагу до старших. Ознайомити з поняттями «більший — менший», «старший — молодший». Повторити кольори, порівняння за розмірами .
Хід заняття
І. Організаційний момент.
Повторення правил учня.
Заходить вчитель – треба встать,
Коли дозволить – тихо сядь.
Сказати хочеш – не кричи,
А тільки руку підніми.
У школі парту бережи
І на парті не лежи
Щоб урок минув не марно
Треба сісти рівно, гарно.
Не базікай на уроках
Як папуга чи сорока.
Повідомлення теми заняття.
ІІ. Бесіда
— На минулому занятті ми говорили про весну і мам, а сьогодні познайомимось з вашими сім'ями. Що таке, на вашу думку, сім'я?
Яку сім'ю можна назвати маленькою, а яку великою?
Яка сім'я у вас? Чому? Як звати, ваших маму, тата?
Сьогодні до нас у гості завітала маленька Катруся. Через рік вона збирається до школи. Прийшла до вас, щоб поцікавитись, чи вам подобається в школі. Що ви вже навчились писати? Покажемо Катруся, як гарно в нас виходить?
ІІІ. Робота в зошитах.
1-ий рядок
Фізкультхвилинка
«Сорока- ворона» Пальчикова гра
Сорока-ворона Він дрова не рубав
Пічку топила Пічку не топив
Воду носила Воду не носив
Кашку варила Кашку не варив
Діток кормила Нехай сидить голодний.
Цьому дала (4 р.)
А цьому не дала
2-ий рядок.
Фізкультхвилинка
Гоп-гоп, чики-чики
Є нові в нас черевики
Ми прийшли у них на свято
Танцюватимем завзято
Туп-туп каблучками!
Розведем в боки руками.
Сплеснем, вихрем закружляєм.
Черевики гарні маєм.
Скажіть, а як потрібно доглядати за взуттям, щоб воно завжди мало гарний вигляд?
А хто це робить у вашій сім’ї?
Всі члени сім'ї мають свої обов'язки. Що робить тато? Що робить мама?
А які обов'язки у сім'ї маєте ви?
Весела перерва. Гра «Помічники»
ІІ частина
І. Бесіда
Кожен з вас допомагав мамі мити посуд. І ви всі, напевно, добре знаєте, які предмети можна назвати посудом, а які ні?
Дидактична гра «Спіймай слово».
Показ Предметних малюнків (посуду та інших речей). Коли вчитель демонструє малюнок з посудом, діти плескають у долоні.
Порахуймо, скільки тарілок ми не розбили?(5) Чашок?(5) Ложок?(4) Виделок?(5) Ножів? (1)
Що можна сказати про тарілки і чашки?(Їх порівну)
Чого більше ложок чи виделок? На скільки?
Що потрібно зробити, щоб ложок і виделок стало порівну?
Якщо ми покладемо ще одну ложку, на скількох чоловік можна сервірувати стіл?
Якй предмет був один?
Чи вмієте ви писати цифру 1?
ІІ. Робота в зошитах.
— Катруся приготувала вам завдання. У неї є тільки білі тарілки, а вона хотіла б мати би мати розмальовані.
Скажіть, а як можна розмалювати тарілки?
(Зобразити на них листочки, квіточки, палички, кружечки.)
Розмалюйте тарілку і чашку для Катрусі.
ІІІ. Аналітико-синтетичні вправи
А хто у вашій сім'ї найстарший? (Бабуся, дідусь.)
А хто наймолодший?
Хто у вашій сім’ї найвищий? Найнижчий? Найвищий?
Катруся принесла вам два своїх портрети.
Чи зможете ви знайти усі відмінності між ними?
Кожна сім’я має свій дім. Поряд з вами в ньому знаходиться безліч речей? Чи вгадаєте ви їх в загадках, які дібрала для вас Катруся?
Сторожує дядько Висько,
Ледарює син Овисько.
В хату ж, не спитавши сина,
Жодна не зайде людина. (З а м о к, ключ.)
Багато сусідів поруч вік живуть, а ніколи не бачаться. (В і к н а.)
У нього є чотири ніжки,
Та ходить не вмів пішки,
Підставляє без упину
Всім свою надійну спину.
Як натомишся ти дуже,
То присядь на нього, друже. (С т і л е ц ь.)
На чотирьох ногах стою,
Ходити зовсім я не можу,
Коли ти стомишся гуляти,
Ти любиш на мені відпочивати. (Л і ж к о.)
Спить на ліжку біла сплюшка, В неї аж чотири вушка, Всі цю сплюшку звуть... (Подушка.)
Ніг немає, а ходжу,
Рота немає, а скажу:
Коли лягати спати,
Коли пора вставати. (Годинник.)
Висить груша, а з'їсти не можна. (Електрична лампочка.)
Без язика живе, не їсть,
Не п'є, говорить і співає. (Радіо.)
Диво — скринька, в ній — вікно.
У вікні — щодня кіно. (Телевізор.)
Є у хаті рахівник,
Дні рахує цілий рік.
В нього кожен день-деньочок
Має цифру і листочок.
А як вечір надійде,
Той листочок упаде. (Календар.)
По хатині, хоч без ніг,
Станцював і в куток забіг. (Віник.)
З головою він накритий,
Несуть йому їсти й пити.
Та він страви не вживає —
Все хтось інший поїдає. (О б і д н і й с т і л.) .
Згадайте, які ще є столи, крім обіднього. Чому вони так називаються?
Гра «Назвати два предмети»
Я назву одне слово (наприклад, меблі), а той, кому я кину м'яч, має назвати два предмети, які можна об'єднати одним цим словом (шафа, диван.)
ІV. Підсумок
Катрусі дуже сподобалось з вами працювати. Вона з нетерпінням чекатиме ,доки підросте і до школи піде. А сьогодні час прощатись.
Дякую вам за плідну роботу.
Заняття 7
Тема. Тварини.
Мета: ознайомити дітей з дикими і свійськими тваринами. Розвивати усне мовлення, логічне мислення. Виховувати любов до тварин.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Кожна зустріч з вами – свято,
Тож почнім його завзято.
Повторення розученої фізкультхвилинки
Гоп-гоп, чики-чики
Є нові в нас черевики
Ми прийшли у них на свято
Танцюватимем завзято
Туп-туп каблучками!
Розведем в боки руками.
Сплеснем, вихрем закружляєм.
Черевики гарні маєм.
- Але, щоб гарно працювати -
Виконувати правила учнів треба свято!
Повторення правил учня
ІІ. Повідомлення теми
- Сьогодні до нас у клас завітав пес Барбос. Каже, що теж хоче з нами вчитись в школі. Можна?(Ні)
- Чому?( Відповіді дітей)
- Правильно. У песика пальчиків нема і писати він не зможе, а в нас є і тому час нам ручку в ручки взяти і писати в зошитах почати. А ти песику посидь. Подивись, як гарно у діток виходить, як усі вони стараються.
ІІІ. Робота в зошитах
1-ий рядок
Фізкльтхвилинка
Я вам рухи покажу
А що значать - не скажу,
Ви їх точно повторіть
І що значать розкажіть.
2-ий рядок
Щоб почати фіззарядку
Відгадайте-но загадку:
Влітку медом ласував
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
а проспав аж до весни.
Фізкультхвилинка
Йшли ведмедики малі
Нахилились до землі
Потім встали, руки в боки
І зробили три підскоки.
Потім розминали плечі.
Рівні спинки у малечі!
Потім дружно потягнулись
Діти до занять вернулись.
ІV. Бесіда.
Погляньте, у Барбоса теж є конверт із загадками.
Плавала, купалася, сухою зосталася.
(Качка, гуска)
Хвіст гачком, ніс п’ятачком.
(Свиня)
З рогами, а не бик, доять а не корова,
кору здирає ,а кошиків не плете.
(Коза)
Гавкає, кусає, а в дім не пускає.
(Собака)
Лиш торкнись до колючок –
Він згортається в клубок.
Не вгадаєте ніяк? Підкажіть-но!
Це… (Їжак)
В темнім лісі проживає
Довгий хвіст пухнастий має
Їй на місці не сидиться
А зовуть її … (Лисиця)
Пазуристий він, гривастий,
Як збирається напасти.
Рявкне – ох ,і лютий рев…
Відгадали? Хто це… (Лев)
Не олень він і не бик,
В краях теплих жити звик.
Є на носі в нього ріг.
Хто ж це, друзі?.. (Носоріг)
Має клешні й довгі вуса
Я й сама його боюся:
Бо щипає, мов гусак,
Ну а звуть щипаку… (Рак)
А чи можна їх усіх назвати одним словом? (Тварини)
Де живуть тварини?
Тих, що живуть біля людей називають домашніми, а тих, що в лісі, у степу – дикими.
Яких домашніх тварин ви знаєте? Диких?
На минулому уроці ми з вами говорили про наші сім’ї.
Сім’ї є не тільки у людей, а й у тварин.
Чи знаєте ви як називаються малятка кішки?(Кошенята)
Собачки?(Цуценята)
Курочки? (Курчата)
Качки? (Каченята)
Гуски? (Гусенята)
Корови? (Телята)
Кобили? (Лошата)
А у вівці? (Ягнята)
Трапилась біда ,малята -
Загубились цуценята, кличуть маму, кличуть тата. Як?
(Гав! Гав! Гав!).
А у киці діти чемні, розмовляють так приємно. Як?
(Няв! Няв! Няв!).
Поросятко кличе друзів, щоб погратися на лузі.Як?
(Хрю! Хрю! Хрю!)
А корівка їсть травичку, Кличе донечку теличку. Як?
(Му! Му! Му!).
А малята наші знають, як горобчики співають.
Як? ;
(Цвір! Цвірінь!).
А що їсти полюбляють горобчики?
А котики? Корівка?
А що любить наш Барбос?
А що люблять білочки? Зайчики? Ведмедик?
Весела перерва. Гра «Зайці - вовки»
ІІ частина
Скажіть Барбосу він домашня тварина, чи дика? Чому?
Ось одного разу до нього приходив його дикий братик, як ви гадаєте хто? Вірно Вовчик. Послухайте, яку історію він розповів.
V. Розповідь-казка «Чия мама найгарніша».
В одному казковому лісі жили друзі-звірі: маленьке мишенятко, прудке білченятко, хитре лисенятко і вовченятко-розбишатко. Щоранку виходили вони на лісову галявину і гралися. Вовченятко з білченятком — у хованки, а мишенятко з лисенятком весело каталися на гойдалці, яку зробив для них старий, ведмідь. Ось цього ранку тваринки-дитинчата, як завжди, зібралися на лісовій галявині. І тільки вони почали гратися, як несподівано з-за лісу набігла хмаринка і пішов теплий літній дощ. Малеча від несподіванки голосно заверещала і чимдуж побігла до велетня-гриба, який стояв на краю лісу.
- Шкода, що немає моєї мами, - сказало лисенятко, - вона в мене найхит- ріша у світі і напевно, щось придумала б.
Але не встигло лисенятко до рити про свою маму, як його перебило мишеня:
— Найпрекрасніша у світі моя мама. Такого тоненького хвостика і м'якенької шубки, як у неї, має ні в кого.
Але тут втрутилося вовченя: «Що там ваші мами. Найсильніша у світі моя мама, а тому вона найпрекрасніша»;
Білченятко не витримало і вигукнуло:
— А моя мама найпрудкіша, вона миттю з дерева на дерево переска- кує.
І тут сталася справжня бійка, кожне із звірят доводило, що його мама найгарніша, найрозумніша най..., най..., най...
А ви як гадаєте, діти? Чия мама була найгарніша
Аналіз казки.
Висновок: для кожного його мама найкраща.
А тепер спробуємо попрацювати в наших зошитах так, щоб подивившись в них наші мами посміхнулись.
VІ. Робота в зошитах.
1-ий рядок.
Фізкультхвилинка
2-ий рядок
Фізкультхвилинка
- А тепер пора нам погратися з пальчиками.
Пальчиками тук, тук, тук,
Кулачками стук, стук, стук.
А долоні плесь, плесь, плесь.
Заховались пальці десь. (Діти ховають руки за пояс).
Вчитель. Де ви, пальчики, я вас шукаю і кругом все заглядаю.
Де ви, пальчики?
Діти. Ось.
Зраділи наші пальчики. Почали всі танцювати.
А тепер із пальчиків зробимо ми зайчиків.
Зайчик вушками тріпоче
Поспівати з нами хоче
Зайчик біленький,
Зайчик маленький
По лісу гуляє
Діток шукає
Ой! ( Сплеск руками)
Погляньте скільки діточок знайшов, і хлопчиків, й дівчаток.
Давайте порахуємо.
VІІ. Усний рахунок.
VІІІ. Підсумок уроку.
- У кого з вас є домашні тварини? Які? Що ви можете розповісти про них ? Як ви до них ставитесь?
Скажіть, а як потрібно ставитись до диких тварин.
Вірно, про домашніх треба дбати, а диких краще не чіпати, взимку птахам допомагати, ні гнізд , ні мурашників не руйнувати.
Щось наш Барбоси засумував. Послухав, як ви розповідаєте про своїх улюбленців й своїх хазяїв згадав. Мабуть вони його зачекалися. А вас, любі діточки, зачекались ваші мами. Час прощатись. Дякую вам за старанність. До побачення.
Заняття 8
Тема. Рослини.
Мета: вчити дітей порівнювати, визначати характерні особливості рослин. Продовжити роботу над формуванням понять «великий – малий», «більше – менше», один – багато». Виховувати любов до природи, бережне ставлення до рослин.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Повторення правил учня
ІІ. Гра «Домашні – дикі» (на закріплення. Закінчити … заєць, білка)
ІІІ. Повідомлення теми.
Доречі, нещодавно, коли ще лежав сніг, заєць білочці хвалився:
Я від снігу побілився. А як в ліс весна прибуде, я тоді зелений буду!
Скажіть, дітки, чи насправді зайчики з приходом весни стають зеленими? А що в природі має зелений колір?
Жабку, крокодила, ящірку, змію як можна назвати одним словом?
А дерева, кущі, травичку?
Отже, сьогодні ми з вами поговоримо про дивовижний світ рослин.
ІV. Робота в зошитах
Погляньте, хто до нас сьогодні завітав на урок? (Червона Шапочка)
Цікаво дівчинці, як ми навчились вже писати. Покажемо?
1-ий рядок.
Фізкультхвилинка. Пальчикова гімнастика.
Цей пальчик в ліс пішов
Цей пальчик гриб знайшов.
Цей пальчик гриб помив
Цей пальчик гриб зварив,
А цей пальчик гриб з’їв
І від того розтовстів
2-ий рядок
У Червоної шапочки для нас в кошику є загадочки.
Сидить дівка у коморі
А коса її надворі
(Морква)
Хто голівку свою влітку накриває
І по двадцять хустин на голівці має?
(Капуста)
Я кругленька червоненька,
З хвостиком тоненьким.
На городі мене рвуть
І до столу подають.
(Редиска)
Панич зелений - долі
Лежить і просить солі
( Огірок)
Я кругленький, червоненький,
І корисний, і смачненький.
Візьмеш мене в кошик
Зварить мама борщик.
(Помідор)
Хто ховає під кущі
Наші супи і борщі?
(Картопля)
Як можна одним словом назвати всі відгадки?
А де ростуть овочі?
А що росте в саду?
А берізки у садку ростуть? А дуби, ялинки, клени?
Де ростуть ці дерева? Які ще дерева ростуть в лісі?
Гра «Овочі –фрукти»
Весела перерва. Гра «Їстівне-неїстівне»
ІІ частина
V. Розвиток мовлення.
Діти, а ви любите слухати казки?
Давайте ми з вами складемо свою казку про Червону Шапочку.
(Діти розповідають, учитель допомагає)
Жила –була мама. І була в неї донечка – гарненька, слухняна, в усьому мамі допомагала. Пошила мама доні червону шапочку, Дівчинка як вдягла її, то так вона їй сподобалась, що стала носити її весь час. І тому всі почали називати її Червоною Шапочкою. Ось одного разу захворіла у Червоної Шапочки бабуся. Мама й каже:
Сходи, доню у садок та назбирай ягідок. Спечемо для бабусі пиріжки.
Які ягоди назбирає Червона Шапочка в садку?
А поки мама з донею будуть пиріжки пекти, ми з вами трішки попрацюємо в зошитах
VІ.Робота в зошитах
1-ий рядок
Фізкультхвилинка
Яка зараз пора року? (Весна)
Розучимо веснянку.
Повіяв теплий вітерець,
Прийшла весна, зимі кінець.
До сонця руки підійму
І помашу отак йому
Весні вклонюсь, весні вклонюсь
І до травички доторкнусь.
А потім встану, посміхнусь
І до роботи повернусь.
2-ий рядок
Фізкультхвилинка
Дерева – високі-високі,
Травичка – низенька-низенька,
Вітер дерева колише, гойдає,
То вправо, то вліво їх нахиляє
Птахи летять прилітають,
А учні тихенько за парти сідають.
- Отож, напекла мама пиріжків і послала Червону Шапочку до бабусі.
- А стежка до бабусі вела через ліс. Як почула Сорока-білобока, що в Червоної Шапочки бабуся захворіла – рознесла вістку по всьому лісу.
Бабуся була дуже доброю і її любили усі звірі. Вирішили вони теж свої гостинці передати. Білочка - що …(горішків).
VІІ.Усний рахунок.
Порахуймо скільки?
Їжачок зібрав…( грибочки)
Ведмедик … (меду і малинки)
А зайчата і лисички нарвали квіток і зробили гарний букет.
Як ви гадаєте яких квіток нарвали звірі?
А які квіти ростуть на клумбах, у садочках?
А вовк ( він в нашій казці буде добрим) допоміг Червоній Шапочці важкенький кошик із гостинцями донести до бабусиної хатинки.
Зраділа бабуся своїй онучці, випила гарячого чаю з медом, поїла малинку, пиріжки і одразу одужала.
А яблучка, які лежали в кошику, подарувала діткам, які склали таку цікаву, добру казочку.
VІІІ. Підсумок уроку.
- З приходом весни на деревах скоро з’являться листочки, в травичці розквітнуть квіточки. Чи можна їх рвати. (Думки дітей)
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти,
Вмійте ж природу любити
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави…
Цвіту не вирви задаром,
Гілки не втни для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стеблиночку в гаї.
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю
П. Ситниченко
Заняття 9
Тема. Моя улюблена іграшка
Мета: формувати вміння описувати предмети. Розвивати творчу уяву, фантазію. Виховувати бережне ставлення до іграшок.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
ІІ. Вступна бесіда. Повідомлення теми
Сьогодні у нас з вами незвичайне заняття. Ви прийшли на нього не самі, а зі своїми друзями. Назвіть їх. (Розповіді дітей з елементами опису)
ІІІ. Робота в зошитах.
Покажемо нашим любим іграшкам, як ми навчились вже писати.
1-й рядок
Фізкультхвилинка
Раз – два! Дружно встали,
Всі ми іграшками стали
Три-чотири! Нахилились
Із струмочка гарно вмились
П’ять – шість! Всі веселі
Летимо на каруселі
Сім – вісім! Зупинились
На дітей перетворились
Дев’ять- десять! Відпочили
І за парти тихо сіли
2-ий рядок
Доки ви писали, ваші іграшки вам запитання приготували.
— Чому кавун смугастий?
(Це він сам себе розмалював, щоб ми його по смужкам різали).
Чому не можна їсти слонів?
(Бо вони сирі).
Хто така кобила?
(Улюблена дружина коня).
Чим граються бабусі?
(Спицями).
Чому собака не ходить в туалет?
(Бо не вміє відкривати двері, а сказати не може).
Для чого кішці вуса?
(Щоб збирати молоко).
Весела перерва. Рухлива гра за вибором дітей
ІІ частина
Усний рахунок
Погляньте, хто до нас сьогодні завітав у гості: веселі різнокольорові чоловічки. Давайте порахуємо скільки їх? Скільки червоних? Зелених, і т.д.?...
Робота в зошитах.
1-ий рядок
Пальчикова гімнастика
Летіла бджола мимо чола. Бумц! (Діти обома руками торкаються обличчя).
Летіла оса мимо носа. Бумц! (Діти хапаються обома руками за ніс).
Летіла мушка мимо вушка. Бумц! (Діти хапаються обома руками за вуха).
Летів жук, і в око фук, і спіймався до рук! (Хапаються за очі)
2-ий рядок
Фізкультхвилинка
Я вам рухи покажу
А що значать - не скажу,
Ви їх точно повторіть
І що значать розкажіть.
- Чоловічки ці діти звуться кольорами. Чи впізнали ви їх? Давайте їх оживимо і послухаємо, що вони про себе нам розкажуть.
Гра «Я — колір» за методом емпатія.
Можливі розповіді дітей.
- Я - зелений колір, живу в листочках дерев, кущів, Я квітів, у травичці, в крокодилові, в гусені, в зеленій фарбі.
— Я — жовтий колір, живу в сонечку, в кульбабі, в курчаткові, в яєчному жовтку, яблуках, грушах, в плавленому сирку, в жовтій фарбі і т.д.
- Кольори різні за характером. Назвіть...
веселі (оранжевий, червоний);
спокійні (блакитний);
сумні (синій);
холодні (сірий, фіолетовий);
теплі (рожевий, жовтий)',
злі (чорний);
добрі (зелений, жовтий).
- Кольори іноді бешкетують. Ось погляньте, яку кляксу на аркуші паперу залишив жовтогарячий колір. Придивіться і скажіть, на що вона схожа. (Сонце, повітряна куля, яблуко, колобок, кульова блискавка, медуза, розкритий парашут, апельсин і т.д.)
- Давайте пограємо у парні слова.
Що спільного між повітряною кулею і кульовою і блискавкою?
(Вони літають)
Блискавкою і колобком? (Вони гарячі)
Колобком і яблуком? (Можна їсти)
Яблуком і сонцем? (Круглі)
- Уявіть, що куля ожила, стала чарівною,! вміє говорити і зустріла на шляху Бичка-Третячка, Курочку Рябу. Якою була б зустріч?
(Бичок здивувався, бо ніколи її не бачив, подумав, що це яблуко і з'їв би її; Курочка подумала б, що це її золоте яєчко)
- Якою була б зустріч з Колобком?
(Колобок злякався б, бо ніколи себе не бачив у дзеркало) |
- Чи змогла б куля допомогти Нуф-Нуфу і Наф-Нафу врятуватись від Вовка? Як?
(Якби вона перетворилась на блискавку, то припекла 6 йому хвостика, і Вовк би утік; запалила б листя на шляху у Вовка)
А тепер давайте заштрихуємо повітряну кулю в наших зошитах.
А поки вибудете штрихувати послухайте одну цікаву і повчальну історію.
На вулиці накрапав дощ, сонечко сховалося за хмари, а Оксанка, вмостившись у великому м'якому кріслі, заснула. І приснився їй дивний сон, у якому іграшки почали розмовляти.
Не хочу більше бути у того дівчиська, — сказав збентежений ведмедик, у якого праве вухо ледь-ледь трималося.
Хіба можна ходити у цьому брудному платті, — скаржилася лялька.
Колись яскраво-зелена машина стояла у куточку, бо у неї вже давно не було задніх коліс, і мовчки спостерігала за іграшками.
— Я пропоную втекти від Оксанки, — сказала лялька Катруся.
Раптом Оксанка прокинулася, вона згадала про свої іграшки, яких вона теж не шанувала, і швиденько кинулася до ігрової кімнати. А раптом це сталося з її іграшками...
Чому іграшки вирішили втекти від дівчинки?
Підсумок заняття
— Як треба ставитися до іграшок?
Заняття 10
Тема. Подорож до палацу Доброти і Дружби.
Мета: закріпити знання дітей про кількісну і порядкову лічбу та цифровий ряд у межах 10; розвивати мислення, пам’ять, увагу, вміння брати участь у діалозі, пізнавальну активність. Виховувати товариські стосунки.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми. Бесіда
Діти , сьогодні ми з вами вирушимо у чарівну подорож до палацу
Доброти і Дружби.
Візьмімося за руки і промовимо чарівні слова:
Знає сонце, знає вітер,
Знає поле, знає ліс,
Що під хмарами небес
Дружба – чудо із чудес.
- Попереду нас чекають три доріжки.
- По першій підемо, потрапимо до жаб у болото:
А до жаб у болото кому потрапити охота?
По другій підемо – потрапимо зразу ж до Баби Яги:
Тут в кінці доріжки чекає Баба Яга з книжки.
По третій підемо – друзів знайдемо.
Яку оберете?
Що ж часу не гаймо, у дорогу вирушаймо.
Ось вам перше завдання. Відгадайте, хто буде нашим провідником й помічником.
Всі від нього навкруги
Набираються снаги.
Тільки ранок настає,
Виглянь у віконце,
Всім воно життя дає —
Променисте... (сонце).
— Так, це сонечко. Яку користь воно приносить людям?
— Тож недарма добру людину називають сонечком, яке зігріває довкола своїми лагідними промінцями, своїм гарячим щирим серденьком. А вас, діти, хтось називає сонечком? Хто? (Відповіді дітей).
— Сьогодні ми з вами будемо вчитись, як стати сонечком для своїх рідних, для друзів. Доброму ж бо скрізь добре, всі його люблять.
— Кого називають добрим? Які добрі люди оточують вас удома? (Відповіді дітей).
— Давайте пригадаємо, що треба знати і робити, щоб стати сонечком для своєї сім'ї — мами, тата... (Відповіді дітей).
Як слід поводитися у дитячому садку, у школі, щоб
друзі, вихователі і вчителі називали вас сонечками. (Діти вислов-люють свою думку).
М
ІІІ. Робота в зошитах. (М)
1-ий рядок.
Фізкультхвилинка.
Сонечко прокинулось, потягнулось. (Діти встають, потягуються).
В різні боки повернулись. (Руки в боки, повороти).
Потім весело всміхнулось. (Посміхаються один одному).
Кругом себе повернулось. (Крутяться кругом себе).
Стали квіти оживати. (Піднімаються, ворушать пальчиками).
Пташки пісеньок співати. (Ковзний удар долонями).
Діти стали танцювати.
2-ий рядок
— О
Над лісами, над рікою
Кольоровий міст дугою
(Веселка)
Крил не має, скрізь літає,
Сині хмари розганяє.
(Вітер)
Летить орлиця по синьому небу,
Крила розкрила, сонце закрила.
(Хмара)
У зеленім картузі
На одній стоїть нозі.
Звичка в нього є ота:
Він голівку поверта
В бік, де сонце котиться,-
Родичем доводиться.
( Соняшник)
Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло.
Л
ІV. Розвиток мовлення. Складання казки.
— Зараз ми з вами складемо казку про Сонечка та його друзів. Давайте пригадаємо, якими словами починаються казки (Жили собі, за високими горами, давним-давно).
— Отже, жило собі Сонечко.
- Яким було Сонечко? (Привітне, ласкаве, веселе).
- Що воно робило? (Зігрівало землю, гралось на небі, дарувало радість).
- Хто одного разу заховав Сонечко? (Темна хмара, зла хмаринка).
- Яким стало все навколо? (Сумним, похмурим).
- Хто прийшов на допомогу Сонечку? (Його друг — веселий Вітер).
- Як він допоміг? (Прогнав хмарку).
- Що зробило Сонечко? (Подякувало і посміхнулось).
— Хто зрадів, що Сонечко повернулось? (Квіти).
Зразок розповіді.
«Жило собі Сонечко. Воно було привітне, ласкаве. Але одного теплого дня, коли Сонечко зігріло землю, налетіла на нього темна Хмара. Все раптом стало сумним, похмурим.
Побачив Вітер, що на землі лихо. Він прилетів та так подув, що Хмарина злякалась і втекла в темний ліс спати. Сонечко подякувало Вітру, усміхнулося і знову засяяло».
(Діти складають казку).
Весела перерва.
Сонечку дуже сподобалась ваша казочка. Воно хоче разом з вами погратись у гру «Струмочок»
ІІ частина
V О
Наша стежинка привела нас на лісову галявину, а там Лисичка з Зайчиком сперечаються, що вони геть однакові. Діти, допоможемо звірятам визначити, чим вони різняться?
Лисичка велика, а зайчик… (маленький).
У лисички шубка руда, а у зайчика… (сіренька).
У лисички хвостик великий, а в зайчика …(маленький).
В зайчика вуха довгі, а в лисички…( короткі).
Тож, наші дорогі звірята, ви зовсім різні, ідіть грайтесь і більше не сперечайтесь.
А щоб вміли миритись, розучимо мирилку:
Битися – не билися, трохи посварилися,
Потім посміялися, друзями зосталися.
Які ще мирилки ви знаєте?
Ой! До нашого зайчика наближається сірий вовк, щоб зайчатко врятувати треба між ним і вовком ліс намалювати.
V Д
Фізкультхвилинка
« Ц
VІІ.Усний рахунок (Ц)
А тепер сонячний промінчик вказує нам шлях до математичної галявини. На ній на нас чекають цікаві задачі.
1. Їжачок по лісу йшов,
На обід гриби знайшов.
Під березою – один,
Двоє під дубочком.
Скільки буде в їжачка
В кошику грибочків? (3)
Ох, було у нас мороки –
Посварились дві сороки.
На їх шум ще дві примчало,
Скільки разом усіх стало? (4)
Дві лисички, дві сестрички,
Заплели по дві косички.
Скільки разом у лисичок
Є заплетених косичок? (4)
Зайчик вуха нашорошив
В нього дуже добрий слух.
Хто з дітей полічить точно
Два зайці, то скільки вух?(4)
Три сови і два сичі.
Скільки всіх їх полічи?(5)
Ось грибочки у гайочку
Під осикою стоять.
Два грибочки, три грибочки
Разом буде скільки?(5)
Скачуть жабки : ква-ква-ква!
Ой, яка м’яка трава.
Тут п’ять жабок, а там дві.
Скільки жабок у траві? (7)
2 І
VІІІ. Гра «Що таке добре, а що погано» (І)
- Ось ми і не зчулись, як до палацу прийшли, але на його сторожі стоять вартові. Пропустять вони лише тих, хто вміє добро від зла відрізнити, а щоб це вияснити зіграють вартові з нами у гру.
Якщо у вчинку доброта –мерщій ви руку, підіймайте,
А якщо недобре чинять діти, руку аж під парту опустіте.
1.Друг в біді не лишить
Щирим словом втішить,
Отакий він незрадливий
Справжній друг.
2. У дівчаток гарні кіски,
Але надто вже малі,
А щоб більші виростали,
Ми їх тягнем до землі.
3. Галасуй, пищи, гукай, коли хтось відпочиває.
4. Усміхнися сонечку:
«Здрастуй, золоте!»
Усміхнися квіточці –
Хай вона цвіте!
Усміхнися дощику:
«Лийся, мов з відра!»
Друзям усміхнися,
Побажай добра.
Молодці! Ви витримали останнє випробування.
ІХ. Підсумок.
Озирніться, в нашому класі ніби посвітлішало. Це тому, до нас в клас завітала дружба. І відтепер коли ми будемо з 1 вересня до школи ходити, то будем один з одним щиро дружити.
Література
Букатова В. М., Ершова А. П. Я иду на урок: Хрестоматия игровых примов обучения: Книга для учителя. – М.: Издательство «Первое сентября». 2000. – 224с.
Матеріали журналів «Початкова школа», газет «Початкова освіта», «Розкажіть онуку». – 1995 – 2011.
Народ скаже – як зав’яже. Українські народні прислів’я, приказки, загадки. – К . Веселка. 1991.
Пометун О., Пироженко Л. Інтерактивні технології навчання: теорія, практика, досвід. – К., 2002. – 135с.
Ушинський К. Д. Питання виховання і навчання в початковій школі/ Вибрані твори: У 2-х т. – К., 1972. Т.1 – 487с.