Іван Котляревський «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки. Інші персонажі твору. Робота з текстом. Підбір цитат. Гумористичні засоби у творі.

Мета: проаналізувати образи твору, розкрити майстерність автора в індивідуалізації персонажів; розвивати навички роботи з текстом, виховувати благородні риси характеру, бажання чинити добро.

Цілі.

Учні знатимуть: зміст твору, особливості характерів та вчинків героїв.

Учні вмітимуть: характеризувати головну героїню «Наталки Полтавки», розповідати про інших персонажів.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: літературознавче дослідження.

Міжпредметні зв’язки: етика.

Формування надпредметних компетенцій:соціальної, ціннісно-смислової.

Здоров’язбережувальний аспект: активізація різних органів чуття.

Обладнання: підручник

Методи, прийоми, форми роботи: ігри, робота в групах , «мозковий штурм», робота в парі, сенкан, діаграма Вена, таблиця .

Перебіг уроку

І. Організаційний момент. Забезпечення емоційної готовності.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку, мотивація навчання.

ІІІ Актуалізація вивченого . Перевірка домашнього завдання.

1. Складіть сюжетний ланцюжок подій. Переказ уривків змісту п ̓ єси.

2. Гра «Упізнай героя».

_ Цей герой – дрібний чиновник, весь час підкреслює свою письменність, пересипаючи мовлення канцеляризмами. ( возний Тетерваковський)

- Цей герой – «золото – не дівка… себе і матір на світі держить». (Наталка)

- Цей герой – «хлопець славний, гарний , добрий, проворний і роботящий, од Наталки був старший років на три, з нею вигодувався і виріс вкупі». (Петро)

- Цей герой – « чоловічок і добрий був би, так біда – хитрий , як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій , там уродиться». (виборний Макогоненко)

- Цей герой жаліється : « На нас, бідних і безпомощних, як на те похиле дерево, і кози скачуть». (Терпилиха)

- Цей герой – «сирота без роду, без племені, без талану і без приюту, був у городі , шукав приюту, та скрізь запізнився». (Микола)

Прийом «Знайди пару»

Ім ̓ я Вчинок

1.Терпило А чотири роки чекає коханого, але заради

спокою матері готова пожертвувати

своїм щастям

2.Терпилиха Б просить Макогоненка бути йому сватом

3. Наталка Полтавка В виріс у родині Терпила за годувальника,

у всьому їм допомагав

4. Петро Г Збирається піти на Тамань, пристати

до чорноморців

5. Микола Ґ у городі на Мазурівці мав двір – гарний,

з рубленою хатою, коморою, льохом

та садком

6. возний Тетерваковський Д обстоює інтереси простого люду, розповідає,

що Наталка – красива , розумна , до всякого

діла дотепна, має добре серце, поважає матір,

шанує старших за себе.

7.Виборний Макогоненко Е Щастя Наталки і свою спокійну старість

вбачає в одруженні дівчини з багатієм.

(Взаємоперевірка)

Робота в групах. Виконання завдань пошуково-дослідницького характеру.

І група. Образ Наталки Полтавки ( Підтвердження суджень, цитати із твору).

Сенкан Наталка Полтавка

Добра, працьовита

Вірить, кохає, чекає

Дівчина готова на самопожертву заради матері.

Ідеал

ІІ група. Характеристика Терпила і Терпилихи ( осмислення прізвища героїні , оцінка її суджень і вчинків, ставлення до дочки).

ІІІ група. Характеристика Петра й Миколи, спільне й відмінне у долі й характерах . Заповнення діаграми Вена.

Спільне: юнаки, земляки, сироти, полтавці, заробітчани, добрі, щирі, співчутливі.

Відмінне: Микола - далекий родич Наталки, посередник між Петром і Наталкою, не байдужий до їхнього щастя, рішучий, розбирається в людях, планує податися на Тамань до козаків у пошуках кращої долі

Петро - коханий Наталки, годованець Терпила, вірний, працьовитий, заради спокою матері готовий відступитися від щастя,, не готовий долати моральні й суспільні перепони , зразок християнського смирення і всепрощення, віддає зароблене Наталці як придане…

ІV група . Характеристика возного та виборного, позитивне та негативне у їх характері та вчинках. Заповнення таблиці:

Ім ̓ я героя

Позитивне

Негативне

Возний Тетерваковський

- закоханий у Наталку;

-бажає створити сім ̓ ю, дбати про дружину та її матір;

- шукає шлях для здійснення задуму;

- відмовляється від одруження з Наталкою, благословляє закоханих, дарує їм весільний подарунок

- перекручує мову, підкреслюючи свій чиновничий стан, уживає канцеляризми;

- виправдовує брехню і гріховність;

- не вважає за потрібне для створення сім’ї , щоб кохання було взаємним ;

- переконаний, що чин і гроші дають владу над людьми

Виборний Макогоненко

Мудрий , хитрий, добре ставиться до Терпилихи. Високо оцінює позитивні моральні якості Наталки, уміє вирішувати проблемні питання, захищає бідних, проти брехні, негативно ставиться до хабарництва чиновників

Береться за сватання Наталки , бо розуміє, що з цього може мати користь.



V група. Мова дійових осіб . Роль пісень (У творі - 22 пісні, які допомагають розкрити характер персонажа. За змістом, мотивами, жанровими особливостями їх можна поділити на ліричні («Віють вітри»), історичні («Гомін, гомін по діброві»), сатиричні («Всякому городу нрав і права»), жартівливі («Дід рудий»), бурлацькі («Та йшов козак з Дону»).

VІ група. Гумористичні засоби у творі.

Презентація групами своєї роботи. Коментарі вчителя.

«Мозковий штурм»: Які вони, українці,змальовані І.П.Котляревським?

(«ґронування»: щирі, добрі, працьовиті, мають різні погляди на життя,на щастя, покірні, готові на самопожертву, деякі уміють захищати своє право на щастя, релігійні, дотримуються звичаїв та обрядів, чоловіки іноді забувають про обов’язки перед сім’єю , чиновники зловживають владою…)





Підсумки. Рефлексія. Оцінювання .

Домашнє завдання. Характеристика персонажів. Проблемний аналіз твору.