Конспект заняття

з розвитку граматичної будови мовлення

з використанням елементів ейдетики

на тему: «Транспорт. Професії на транспорті»









ККДНЗ № 67

вчитель-дефектолог:

Бєліцька О. В.










м. Кривий Ріг

2017р.


Тема: «Транспорт. Професії на транспорті»

Мета: уточнити знання дітей про пасажирський, вантажний транспорт; наземний, підземний,повітряний, водний транспорт; навчати складати розповідь за сюжетною картинкою; користуватися опорними схемами-малюнками; збагатити словник дітей іменниками, прикметниками, дієсловами за темою; складними словами; складати пазли, розвивати дрібну моторику рук.

Матеріали: малюнки із зображенням різних видів транспорту, опорні схеми-малюнки; м’яч; картинка-символ; пазли для сюжетної розповіді, картки для гри «Який транспорт зайвий?», «зашумовані» картки.


Хід заняття


1. Організаційний момент.

Педагог пропонує дітям відгадати загадки та зясувати про що йтиметься на занятті. Для підказки на дошці зображено малюнки-відгадки.

Не гуде, не летить,

Жук по вулиці біжить,

Оченята у жука-

Два блискучих вогника.

(Автомобіль)

Що за диво, диво-дивне:

На колесах цей будинок,

Гумове взуття на нім,

А харчі- його бензин.

А в середині-малята,

І дорослих там багато.

(Автобус)

Він по рейках розїзджає,

Пасажирів він чекає,

Поспішай ї не зівай,

Щоб устигнути на …..

(Трамвай)

Педагог пропонує дітям скласти пазли до відповідної відгаданої загадки.

Діти складають пазли і називають транспорт, який у них вийшов на малюнках.


2. Етап пізнавальної діяльності.

Педагог поступово виставляє малюнки із зображенням різних видів транспорту.

-Діти, я к усе це назвати одним словом, що це? ( Транспорт).

-Що робить цей транспорт? (Перевозить людей, вантаж).

-Як називають людей, які їдуть у транспорті? (Пасажирами).

-Як називають транспорт, що возить пасажирів? (Пасажирський).

-Який транспорт перевозить пасажирів? (Тролейбус, трамвай, метро, літак, пароплав, потяг..).


Гра « Опиши транспорт»

Складання опису транспорту з опорою на картинки-символи.

Розкажемо, як виглядає автобус. Нам допоможуть картинки-символи. Спочатку дізнаємось, що вони означають.

1.Що це?

2.Які частини є у автобуса?

3.Якого кольору автобус?

4. Які вікна? Які двері? Скільки їх?

5.Що написано на автобусі, номер?

6.Де місце водія?

7.Де місця для пасажирів?

8.Для чого потрібен автобус?

9.Що ще ти хочеш розповісти про автобус?

Гра «Чим схожі, чим відрізняються»

(Порівняння за зовнішнім виглядом)


Подивіться на малюнки. Назвіть транспорт. Порівняйте по зовнішньому вигляду.

1. Що це? (Автобус, тролейбус).

2. Для чого потрібен?.

3. Чим схожий?.

4. Чим відрізняється?

Можна користуватися схемою для опису іншої пари транспорту.


Фіз. хвилинка. «Ми їхали, ми їхали» (з мячем).

Педагог пропонує дітям «вирушити» у подорож. Діти стають колом і тримаючись за руки ходять колом, промовляючи: «Ми їхали, ми їхали… і нарешті приїхали!». Після слів «нарешті приїхали», хоровод зупиняється і педагог звертаючись до певної дитини, запитує: « Швидко, Таню, говори : на якому транспорті приїхала саме ти?» (Дитина відповідає: «Я їхала машиною»). Гра триває, поки всі діти не назвуть транспорт на якому «їхали».


3. Етап перетворювальної діяльності.


Гра «Який це транспорт?»

(Класифікація видів транспорту)

Розкажи, які види транспорту існують?

Наземний Підземний Повітряний Водний


Гра « Один-багато»

(Утворення родового відмінка іменників у множині багато: літаків, човнів..)

Гра « Хто ким працює

Дай відповідь на запитання, та назви, люди яких професій працюють на різних видах транспорту.

-Хто управляє автомобілем? - Хто управляє космічним кораблем?

-Хто управляє літаком? - Хто управляє трамваєм?

- Хто управляє кораблем? - Хто водить таксі?

- Хто управляє велосипедом? - Хто управляє мотоциклом?


Гра « Склади речення за допомогою малюнку»

(Складання речень за допомогою опорних малюнків)

- Діти, автобус, парк.

- Люди, літак, хмари.


Гра « Склади картинку з пазлів»

(Навчати складати розповідь за сюжетною картинкою)

Педагог пропонує дітям скласти пазли, тим самим спонукає дітей до складання сюжетної розповіді.




Гра « Що зайве?"

(Розвивати зорову увагу, мислення, здатність самостійно розмірковувати)













Гра «Порахуй скільки машин намальовано?». «Зашумовані» картки.

(Закріплення знання дітей про транспорт; учити впізнавати транспорт за силуетом; розвивати зорову увагу, пам’ять, мислення; )




Пальчикова гімнастика «Транспорт»

(Розвивати координацію рухів руки, пальців; розслаблення мязів рук)

4. Етап оцінно-контрольної діяльності.

- Які види транспорту Ви знаєте?

- Чим вони відрізняються?

- Хто такі пасажири?

- Які професії на транспорті ви знаєте?

- Що більше всього сподобалось на занятті?

- Педагог відмічає старанність дітей.