Розробка циклу уроків по темі:

Атмосфера”

6 клас









Урок 1. Тема: Атмосфера.

Мета: розширювати знання учнів про особливості газової оболонки Землі, з’ясувати особливості будови атмосфери та основні її функції,

    • розвивати вміння працювати з картою, знаходити задані об'єкти та вміння працювати з комп’ютерними продуктами,

    • формувати науковий світогляд.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.



Методи: розповідь з елементами бесіди, пояснення, частково – пошуковий.

Обладнання: карта. Атласи. Програмний продукт” Атлас світу”.



  1. Організаційний момент.

  2. Вивчення нового матеріалу.

Мотивація. Без їжі людина проживе 70 днів, без води – 7, а без повітря 7 хв.

Особливою ознакою відрізняється наша планета від інших планет – наявністю життя. Життя було б неможливе без повітря. Повітряна оболонка Атмосфера створила передумови, для виникнення життя на Землі.

План уроку.

  1. Повітря, його склад і властивості.

  2. Будова Атмосфери.

  3. Екологічні проблеми атмосфери.



Робота з програмним продуктом “ Атмосфера”

( самостійно створені слайди по темі).

Розповідь вчителя: “ Склад повітря”.

Такої атмосфери, яку має наша планета немає жодна із планет. Вона містить суміш газів, вкрай необхідний для життя, у належних пропорціях. Деякі з цих газів самі по собі є смертоносними. Проте оскільки вони входять до складу повітря у безпечних пропорціях, то їх вдихання не завдає нам шкоди.

Одним із таких газів є кисень, він становить 21 відсоток повітря, яким ми дихаємо. Без нього люди і тварини повмирали б за лічені хвилини. Але й наше існування було б піддане небезпеці, якби його було забагато. Чому? Чистий кисень стає отрутою, якщо його вдихати тривалий час. Крім того чим більше в повітрі кисню, тим легше проходить процес горіння. Якби в атмосфері було забагато кисню то займисті речовини стали б дуже вогненебезпечними. Важко було б дати раду пожежам. Котрі спалахували б дуже часто. Тому кисень завбачливо розріджений іншими газами. Здебільшого азотом, який становить 78 % атмосфери. Під час гроз кожного дня по цілій землі мільйони разів спалахують блискавки. Внаслідок цих грозових розрядів певна кількість азоту сполучається з киснем. Утворені сполуки з дощем потрапляють у грунт і використовуються рослинами, як добриво.

Вміст вуглекислого газу в атмосфері становить менше одного відсотка. Яка ж користь від такої малої кількості? Відсутність вуглекислого газу призвела б до відсутності рослин, які вбирають його виділяючи взамін кисень. Люди і тварини вдихають кисень, а видихають вуглекислий газ. Збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері шкодило б людям і тваринам, а його зменшення поставило б під загрозу зникнення рослинного світу.

Розповідь з елементами бесіди: “ Функції атмосфери”.

Розглядаючи питання про склад повітря ми зясували, що атмосфера підтримує життя на Землі. Учні, подумайте. Які ще функції виконує атмосфера?

  1. Атмосфера слугує захисною оболонкою. На висоті близько 25 км. від поверхні Землі тонкий шар озону поглинає згубне випромінювання Сонця. Якби цього озонового шару не було , це випромінювання знищило б все живе на Землі.

  2. Крім того атмосфера захищає Землю від бомбардирування її метеоритами. Більшість метеорів так і не досягають поверхні Землі. Вони згоряють проходячи через атмосферу, і ми бачимо їх, як падаючі зірки. В іншому випадку падаючі метеори становили значну загрозу життю.

  3. Атмосфера Утримує тепло на Землі , яке б інакше звітрювалось у космічну холоднечу. Сама ж атмосфера утримується біля Землі силою притягання останньої.

  4. Втім атмосфера не тільки важлива для життя, адже це завдяки її ми бачимо одну з найчудовіших в природі картин: як міниться різними барвами небо. Його грандіозність і велич вражають уяву. Очам відкривається безліч величних і яскравих панорам неба. Золота заграва на сході проголошує світанок. А призахідне небо прощається з днем розкішним переливом рожевого, жовтогарячого, червоного та пурпурового кольорів. Білі купчасто – бавовняні хмари віщують погожу весняну днину, а осіння пелена хмар, що нагадує овече руно. Звіщає близькість зими. Чудова картина – нічне небо з розсипаними по ньому блискучими зорями, по своєму чарівна і ясна.

Будова атмосфери.

Робота з підручником. Розгляд схеми “Будова Атмосфери”.

Замалювати в зошити основні складові повітряної оболонки.

Робота з програмним продуктом “Атмосфера”.

Робота в групах.

Проаналізувати, як використовується кожна складова частина атмосфери:

  1. Тропосфера.

  2. Стратосфера.

  3. Мезосфера.

  4. Іоносфера.

Які відомі вам явища природи виникають в межах цих сфер?

  1. Узагальнення інформації.

Використовуючи додаткову літературу проаналізуйте особливості складу повітря на інших планетах нашої Сонячної системи.

  1. Домашнє завдання.

  1. Вивчити параграф .

  2. Група 1. Заповнити таблицю.

Показник погоди

Одиниці вимірювання

Прилади для вимірювання

Температура



Атмосферний тиск



Вітер



Вологість



Хмарність



Опади



3. Група 2. Від яких факторів залежить погода нашої місцевості, дати пояснення цим факторам.



Урок 2. Тема: Погода. Температура повітря.

Мета: формувати знання про особливості погоди своєї місцевості, з’ясувати як змінюється температура з висотою, а також географічні закономірності розподілу температури повітря в горизонтальному напрямку.,

    • розвивати вміння працювати з картою, знаходити задані об’єкти.,

    • формувати науковий світогляд.

Тип уроку: Формування знань, умінь і навичок.

Методи: розповідь з елементами бесіди, пояснення, дослідницький, частково – пошуковий.

Обладнання: Фізична карта світу. Атласи, підручники, програмні продукти.

  1. Організаційний момент.

  2. Перевірка домашнього завдання.

Перевірку здійснюємо за такими запитанням:

1.Як Атмосфера вплинула на виникнення життя на Землі.

2.Розкрийте особливості будови атмосфери.

3.Охарактеризуйте склад повітря.

  1. Вивчення нового матеріалу.

У календарі погоди ви відмічаєте, як змінюється температура повітря протягом дня, вітер, хмарність, опади. Ми проводимо спостереження за станом нижнього шару атмосфери, тобто за погодою. Тема сьогоднішнього уроку: Погода. Температура повітря.

  1. Поняття про погоду. Завбачення погоди.

  2. Температура повітря.

  3. Побудова графіка температури повітря за місяць. За рік.

Погода – це стан нижнього шару атмосфери в даний час і в даному місці.

Погода дуже мінлива. Кожен день передбачають погоду. Ці данні потрібні людям різних професій: льотчикам, морякам, працівникам сільського господарства, лісового господарства. Метеорологи передають повідомлення в центри там складають карти. За цими картами можна визначити напрям і швидкість руху повітряних мас.

Температура повітря. Промінь сонця проходить через скло і нагріває парти. Якщо ми порухаємо скло то побачимо, що воно холодне. Так само і тропосферне повітря нагрівається вже від Землі. З підняттям в гори температура повітря падає.

На кожні 1000 м ----------------- температура знижується на 60 С.




Робота з програмним продуктом “Атмосфера”

Різниця між найбільшим і найменшим значення протягом доби – добова амплітуда температури повітря. Що таке річна амплітуда?

Амплітуда добових коливань температури влітку 7 – 10 градусів, взимку 2 – 3 градуси.

Показник амплітуди залежить від підстилаючої поверхні:

    • над океаном 1 – 2 градуси,

    • над пустельною 15 – 20 градусів,



Важливим чинником також є рельєф та хмарність.

Річні коливання залежать від широти місця. На екваторі 10, чим дальше на північ зростає до 5 0– 7 0.

Робота в групах.

  1. Чи вкриті снігом і льодом влітку вершини пд.. Уралу коли відомо, що середня температура повітря найтеплішого місяця біля підніжжя гір – ( 20 0 С). ( не будуть)

  2. На висоті 3000 метрів термометр показав 00С, яка температура в цей час біля підніжжя гори? ( 180С).

  3. Яка температура буде на поверхні Говерли . якщо біля підніжжя температура ( 140С). ( 1, 40С)

Робота з картою світу. Проаналізуйте, як змінюється температура повітря в горизонтальному напрямку( від екватора до полюсів). Одна група – зміни температури в січні , інша – в липні.



Робота в електронних таблицях.

Побудова графіка ходу температури повітря № 1 ( за лютий), №2 ( за липень).

Таб. 1. Температура повітря в лютому.

Дні місяця

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

T0

-2

-2

-3

-4

-8

-9

-10

-11

-10

-9

-8

-8

-6

-5

Дні місяця

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

T0

-6

-5

-8

-9

-10

-11

-12

-13

-14

-14

-14

-12

-10

-9

Таб. 2. температура повітря в липні.

Дні місяця

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

t0

14

15

16

17

18

19

20

20

24

24

19

19

19

18

17


16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

t0

16

14

14

14

18

19

20

22

26

28

28

28

28

28

24

рис. 1. Графік ходу температури повітря в лютому.



рис.2. Графік ходу температури повітря в липні.

Проаналізувати особливості температурного режиму в лютому і липні.

  1. Узагальнення інформації.

Побудувати графік ходу температури повітря своєї місцевості ( за даними календаря погоди) за квітень і жовтень.

  1. Домашнє завдання.

  1. Вивчити параграф

  2. Група 1. На рівні моря температура повітря становить + 24 0С, яка температура на висоті 3000м?

На рівні моря температура повітря становить – +160 С, яка температура на висоті 5 000 м.

  1. Група 2. Визначити середню температуру доби за показниками:

6 год. – 00 С

9 год. – -30 С 13 год. – 00 С 17 год - + 20 С

21 год. - -10 С 24 год. - -40 С.







Урок 3. Тема: Атмосферний тиск. Вітер.

Мета: розкрити особливості формування вітрів на поверхні землі, сформувати поняття про атмосферний тиск та його розподіл на поверхні Землі,

    • розвивати вміння працювати з картою, знаходити задані об'єкти,

    • формувати науковий світогляд.

Тип уроку: Урок формування знань, умінь і навичок.

Методи: розповідь з елементами бесіди, пояснювально – ілюстративний, дослідницький, частково – пошуковий.

Обладнання: Фізична карта світу, атласи, Програмний продукт “ Атлас світу”.

  1. Організаційний момент.

  2. Перевірка домашнього завдання.

Перевірка домашнього завдання здійснюється за допомогою комп’ютерної програми “test. w”. Оцінку виставляємо за шкалою:

  1. Вивчення нового матеріалу.

Навколо нас оточує повітря. Відро повітря тисне на землю із силою рівносильною двом сторінкам цієї книжки. Повітря завжди тисне на нас зверху. Біля поверхні землі воно тисне на всі предмети. На 1 см2 цей тиск становить 1 кг. 33г. Тиск у нашому організмі такий, як і зовні. Але чому тиск не розплющує нас. Як він змінюється з висотою.

Це ми зясуємо розглянувши тему сьогоднішнього уроку.

  1. Поняття про атмосферний тиск.

  2. Прилади для вимірювання атмосферного тиску.

  3. Зміна тиску з висотою.

  4. Вітер. Види вітру.

Атмосферний тиск – це сила з якою повітря тисне на земну поверхню.

Вимірюється атмосферний тиск барометром. Розрізняють ртутний барометр і анероїд.

Робота з підручником. Розглядаємо принцип дії ртутного барометра і анероїда.

Нормальним атмосферним тиском вважається тиск 760 мм. Рт. ст. при температурі 00 С, на широті 450.

З висотою тиск змінюється. На кожні 100 м. тиск падає на 10 мм.

100 м --------------------10 мм., 1000м ----------------------100мм

Це явище характерне лише для нижніх шарів тропосфери.





Робота в групах. 1. Визначити нормальний атмосферний тиск для Києва, якщо його висота над рівнем моря 180 метрів.

2. Визначити який атмосферний тиск буде на висоті 3000метрів.

  1. Який атмосферний тиск буде на вершині Говерли, якщо її висота над рівнем моря 2061 метр.

  2. Визначити атмосферний тиск на вершинні Евересту. Її висота 8 848 метрів.

Повітря як і інші фізичні величини має свої властивості. При нагріванні воно піднімається в гору, тому тиск на земну поверхню менший.

Через нерівномірний розподіл атмосферного тиску на земній поверхні відбувається перенесення повітряних мас із області високого в область низького атмосферного тиску. Це явище називається – вітром.

Сила і напрям вітру вимірюється флюгером.

Типи вітрів:

  1. Пасати.

  2. Мусони.

  3. Бризи.

  4. Місцеві вітри ( містраль, чинук, бора).

Пасати – це постійні вітри, яку дмуть з тропіків до екватора. Розрізняють ПН.СХ. пасат і ПД.СХ пасат. Внаслідок сили Коріоліса вони звертають біля екватора ПН.СХ вправо, ПД. Сх.. вліво. З голланської мови ця назва означає – постійні. Вона виникла коли здійснювалась торгівля вітровими суднами. Моряки прагнули, щоб їх судна попадали в райони де дмуть постійні вітри.

Робота із схемою. Проаналізувати, як виникають пасати , східні і західні вітри.

Мусони – це вітри, які міняють свій напрям два рази на сезон.

Влітку Азіатський материк нагрівається і атмосферний тиск падає. Над океаном тиск зростає. Тут і виникає вітер, що дме влітку з океану на сушу. Він несе вологу, тому прибережні райони дуже родючі. Іноді мусони приносять повені.

Взимку ці вітри дмуть з холодних просторів материка на океан, викликають посуху.

В) Бризи – це вітри, що міняють свій напрямок два рази на добу:

Денний бриз дме з моря на сушу, нічний – з суші на море.

Робота з підручником

Місцеві вітри:

Таб. 1. Місцеві вітри.

Назва вітру

Регіон поширення

Фізичні властивості

Час прояву

1. містраль

Пд. Франції

холодний північний вітер

березень – квітень

2.чинук

Пн. Америка, схили Скелястих гір

теплий, сухий

Ранньою весною

3. бора

Байкал, Нова Земля, Новоросійськ

холодний

листопад – березень

Робота з підручником.

Таблиця 2.Співвідношення сили і швидкості вітру.





бали

Назва вітру

км\год

0

Штиль

1

1

Тихий вітер

1 – 5

2

Легкий вітер

6 – 11

3

Слабкий вітер

12 –19

4

Помірний вітер

20 – 28

5

Свіжий вітер

29 – 38

6

Сильний вітер

39 – 49

7

Міцний вітер

50 – 61

8

Дуже міцний вітер

62 – 74

9

Шторм

75 – 78

10

Сильний шторм

89 – 102

11

Жорсткий шторм

103 – 117

12

Ураган

117



Зачитування повідомлень учнів про особливості вітрів силою більше 12 балів.

  1. Ураган

  2. Смерч

  3. Торнадо

  4. Тайфун.

Енергія вітру. Упродовж століть люди використовували енергію вітру, будуючи вітряки, за допомогою яких мололи зерно і качали воду. У Нідерландах за допомогою вітряків відкачують воду і осушують болота. Вітер – це таке джерело енергії, яке ніколи не вичерпується і не забруднює навколишнє середовище. Зараз одним із альтернативних джерел електроенергії є вітрова.

4. Узагальнення інформації.

Побудова діаграм, що відображають переважаючі напрями вітрів у січні та у липні. Робота в електроних таблицях “excel

рис. 1Кругова діаграма “переважаючі напрями вітрів у липні”



Умовні позначення: 1.пн, 2.3х , 3. пн. Зх., 4. пд., 5. сх. 6. пн. Сх., 7. пд. Зх., 8. пд.сх.



рис.2 Кругова діаграма “ Переважаючі напрями вітрів у січні”.

Аналізуючи діаграми ми побачили, що влітку у нашій місцевості переважають зх., пн. Зх., вітри, а взимку – пн., пн. Сх.

5. Домашнє завдання.

  1. Вивчити параграф

  2. Група 1. На рівні моря тиск становить 741 мм. рт. ст., який тиск буде на висоті 2000 м?

На рівні моря тиск 775 мм. рт. ст., який тиск на висоті 3000 метрів?

  1. Група2. Визначте за допомогою таблиці різницю тиску атмосфери, в якому випадку швидкість вітру буде найбільша, а в якому - найменша.

А. 786 мм. рт. ст. і 762 мм. рт. ст.

Б. 773 мм. рт. ст.. і 762 мм. рт. ст.

В. 768 мм. рт. ст.. і 760 мм. рт. ст.

Г. 785 мм. рт. ст. і 773 мм. рт. ст.

Д. 763 мм. рт. ст. і 760 мм. рт. ст.







Урок 4. Тема Опади

Мета: - розкрити особливості утворення атмосферних опадів, а також особливості їх географічного поширення., з’ясувати основні види опадів.,

    • розвивати вміння працювати з картою і підручником, знаходити задані об'єкти.

    • Виховати в учнів бережливе відношення до оточуючого середовища, як джерела життя на Землі.



Тип уроку: комбінований.

Методи: розповідь з елементами бесіди, пояснення дослідницький, частково – пошуковий,

Обладнання: фізична карта півкуль, атласи, підручники.

  1. Організаційний момент.

  2. Перевірка домашнього завдання.

Перевірку здійснюємо за допомогою поділу класу на групи:

1 група.

  1. Чи може бути в повітрі, температура, якого 20 градусів, 20 г. Водяної пари?

  2. Що спільного в утворенні туману і хмар?

2 група.

  1. Чи може 1 кубічний метр повітря при температурі(-20) градусів міститись 10 грам водяної пари?

  2. Над пустелею в момент спостереження в 1 кубічному метрі повітря при температурі 30 було 28 грам води, а в 1 кубічному метрі повітрі над тундрою при температурі ( -10 ) - 9 грамів води. Над тундрою чи над пустелею відносна вологість повітря була вища?

3 група.

  1. Чому влітку калюжі висихають швидше, а восени повільно, хоч води в них може бути однакова кількість?

  2. Що станеться з вологою, яка є в повітрі, якщо температура повітря уже насиченого водяною парою, знизиться? Як це можна помітити?

4 група.

  1. Чому, коли відкриваються двері або квартирка взимку, у повітрі утворюється туман( клуби пари), а влітку ми цього не спостерігаємо?

  2. Що являє собою туман і хмари?

5 група.

  1. Які ви знаєте види хмар?

  2. Що таке хмарність? В яких одиницях вона вимірюється?

Підведення підсумків учнівських відповідей та їх оцінювання.

  1. Вивчення нового матеріалу.



Сьогодні ми розглянемо тему, яка тісно пов’язана із темою вологість повітря. Запишемо план уроку:

  1. Атмосферні опади, їх утворення.

  2. Характеристика основних видів опадів.

  3. Розподіл опадів на Землі.

  4. Основні прилади для вимірювання кількості опадів.

    • Учні, згадайте як утворюються хмари?

    • Так, правильно внаслідок випаровування води із озер, морів, річок водяна пара піднімається у повітря і утворює хмари.



На висоті повітря насичене водяною парою охолоджується і випадає на Землю у вигляді атмосферних опадів. Отже, сформулюємо термін:

Атмосферні опади – це вода у краплино – рідкому стані, яка або випадає з хмар у вигляді дощу, граду, або осідає з повітря на поверхню Землі та різних предметів у вигляді роси, інею, паморозі, ожеледі.

    • Учні, скажіть коли вам доводилось зустрічати на рослинах крапельки роси, інею?

Так влітку ми можемо зустріти росу на траві, квітах. Взимку ми побачимо іній на проводах, деревах.

Опади поділяються на тверді і рідкі. До рідких опадів ми відносимо дощ, туман, роса., а до твердих – сніг, град, паморозь.

Як ми вже згадували опади випадають із хмар. Найдрібніші крапельки води, що містяться у хмарах за певних умов зливаються одна з одною, поступово збільшуючись. Хмара темнішає, збільшені крапельки води не можуть більше утримуватись в повітрі і падають на землю. Іде дощ. Коли починає падати дощ сонячна погода поступово змінюється похмурою, стає холодніше. Випадання дощу часто супроводжується грозами, тобто починає гриміти і появляються блискавки.

Робота з картою. Визначити території для яких найбільш характерне таке явище, як грози.

Найбільша кількість грозових дощів зареєстровано на острові Ява. В деяких його місцях з 365 днів 322 бувають з грозами. Над пустинею грози бувають рідко. Так в Єгипті одна гроза буває раз на 200 років.

За характером опади поділяються на

    • обложні,

    • мрячні,

    • зливові.

Коли хмари утворюються не з крапельок води, а з кристаликів льоду, утворюється сніжинка.

Град – це крупинки снігу, вкриті кірочкою льоду. Величина цих крупинок від міліметра до розмірів курячого яйця.

Робота в групах. Одна група вказує позитивне значення дощу, а інша негативне значення сильних зливових дощів та граду.

Туман – виникає біля поверхні Землі, тобто там де є умови зниження температури повітря. У холодному повітрі водяна пара конденсується в дрібні крапельки води. Які висять у ньому. Ось чому туман буває вранці, коли поверхня землі ще не встигла прогрітися. Туман. Що піднявся від поверхні землі є хмарою.

Роса – спостерігається літньої ночі у ясну погоду, коли повітря стикається з холодною поверхнею землі і залишає на ній крапельки води. Якщо поверхня землі чи предмети на ній охолоджуються до температури 0 то утворюється іній. Він буває пізньої осені або ранньої весни.

Опади на поверхні землі розподіленні нерівномірно.

Робота з картою і атласами. Проаналізувати розподіл опадів на території Землі. Розкрити особливості їх нерівномірного розподілу.



Вимірюється кількість опадів шаром води ( в мм), який утворюється, якщо вода не стікає і не випаровується. Для цього використовують прилад – опадомір. Тверді опади розморожують. Товщину снігу вимірюють снігомірною рейкою.

  1. Узагальнення інформації.

Побудова діаграми кількості опадів за рік . Робота з комп’ютером в електронних таблицях.

Таб. 1 Таблиця розподілу опадів за рік.

Місяць

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

К – сть

Опадів.

30

30

40

45

50

60

80

75

70

75

60

65

Р
ис. 1. Діаграма кількості опадів за рік.

Висновок: Аналізуючи діаграму ми побачили, що найбільша кількість опадів випадає влітку.

Робота з додатковою літературою. Проаналізувати розподіл опадів у різних кліматичних поясах.

5.Домашнє завдання.

  1. Вивчити параграф

  2. Група1. Скласти кросворд по темі Опади.

  3. Група 2.Замалюйте в зошиті хмари:

    • перисті

    • шаруваті

    • купчасті

4. Група 3. Побудувати діаграму кількості опадів за жовтень, січень, березень місяць (за даними календаря погоди). Порівняйте, зробіть исновки.



























Урок 5. Тема: Клімат. Залежність клімату від географічної широти місця. Тропіки. Полярні кола.

Мета розкрити причини різноманітності кліматів землі, а також особливості формування клімату на певній території, з’ясувати залежність клімату від широти місця.

    • розвинути в учнів вміння працювати з картою, знаходити задані об'єкти.

    • Виховати в учнів бережливе ставлення до природних багатств, охороняти навколишнє середовище, як основу життя на Землі.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Методи: пояснення, розповідь з елементами бесіди. Частково – пошуковий.

Обладнання: фізична карта півкуль, атласи, глобус.

  1. Організаційний момент.

  2. Мотивація навчального матеріал

Люди давно помітили, що температура в Тернополі нижча ніж у Ялті, опадів більше ніж у Казахстані.

Характерні типи погоди, які щороку повторюються - це клімат даної місцевості.

Давайте пригадаємо, що таке погода? Погода – це стан нижнього шару атмосфери в даний час і в даному місті. Поглянемо за вікно чи можемо ми щось сказати про погоду? Так.

А що ж таке клімат?

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Поняття про клімат

  2. Причини різноманітності кліматів Землі.

  3. Залежність клімату від широти місця.

  4. Теплові пояси Землі.

Клімат - це багаторічний режим погоди в даній місцевості.

Розглянемо з вами чи спорідненні поняття “погода” і “клімат”. Погодні умови міняються не дуже різко але часто. Наприклад : сьогодні сонячна погода, а завтра – дощова. А клімат більш стійкіший до змін, тобто щоб побачити зміни у певному типі клімату необхідні десятиліття і століття. Щоб визначити погоду необхідно знати яка температура повітря, який тиск, особливості вітрового режиму за один день. Клімат характеризується сукупністю погодних умов взимку, влітку, весною, осінню.

Питаннями клімату займається наука – кліматологія.

В нашій місцевості – тепле і вологе літо, м’яка зима – це помірний тип клімату.

На середземноморському узбережжі тепла і волога зима, жарке і сухе літо – середземноморський субтропічний тип клімату.На півночі де вічні морози – арктичний тип клімату.

Робота із програмним продуктом “Атлас світу”. Розглядаємо різні типи кліматів, які характерні для нашої землі.



Яка ж причина того що на землі в різних її місцях створюються неоднакові кліматичні умови?

Все це пояснюється кліматоутворюючими факторами, від яких залежить клімат даної місцевості. Їх є три:

    • географічне положення території від якого залежить кут падіння сонячного проміння, а звідси неоднакове нагрівання поверхні Землі.

    • Переміщення повітряних мас над суходолом і морем( вологе повітря з моря приносить багато опадів, а з суходолу рухається сухе повітря).,

    • Характер підстилаючої поверхні:

а) гори затримують повітря з океану,

в) на клімат морських узбереж впливають морські течії. Якщо біля берега проходить тепла течія то вона приносить на узбережжя вологу, якщо холодна то формується клімат узбережних пустель.,

в) висота над рівнем моря – чим вище над рівнем моря знаходиться територія тим нищі температури повітря будуть там.

Робота з географічною картою. Розглядаємо приклади територій для яких найхарактерніші дані кліматичні фактори.

Найважливішою причиною від якої залежить клімат будь – якої місцевості є кут падіння сонячного проміння на поверхню. Слово клімат в перекладі із латинської означає нахил. Стародавні греки вважали, що клімат визначається кутом під яким сонячні промені потрапляють на земну поверхню. Внаслідок обертання Землі навколо сонця відбувається зміна пір року.

Робота з підручником. Розглядаємо схему “Річний рух Землі навколо Сонця”.

Якщо промені Сонця падають на Землю під кутом 90 то ми це називаємо, що сонце в зеніті. У червні – серпні сонячні промені більше освітлюють північну півкулю. 22 червня сонячні промені падають під кутом 90 лише над паралелю 230 30 - це північний тропік. На паралелі 230 30 найвищі температури, а день найдовший. Цей день називається днем літнього Сонцестояння. Ми з вами проживаємо в північній півкулі отже у нас літо а в південній півкулі – зима. 22 червня у нас найдовший день ( в Києві16 год. 30 хв) і найкоротша ніч.

Чим дальше від північного тропіка на північ і на південь тим нижчі температури повітря і тим холодніше.

На широті 660 30 пн. ш. Сонце не заходить взагалі за горизонт і кут падіння сонячних променів невеликий. Там полярний день, а паралель 660 30 – північне полярне коло. На північ від неї тривалість полярного дня зростає від 1 доби до півроку в районі полюса.

На південь від 66 30 зміна дня і ночі відбувається щодоби. У південній півкулі на південь 66 30 пд. ш – полярна ніч, там сонце півроку не появляється над горизонтом.

Це було у червні, але минає півроку Земля обертається навколо сонця на півоберта сонячні промені освітлюють південну півкулю. В грудні – лютому там літо а у нас – зима. Паралель 23030 – південний тропік. День 22 грудня – день зимового сонцестояння. На широті 66030 пд. ш. – полярний день. , а 66 30 південне полярне коло. В цей день у нас найкоротша ніч ( Київ 15 год 40 хв).

Між літнім і зимовим сонцестоянням є день 23 вересня, коли земля так розміщена по відношенню до сонця, що воно одинакові обігріває, як південну так і північну півкулю. На всій земній кулі крім полюсів день рівний ночі. Це день осіннього рівнодення. Між днем зимового і літнього сонцестояння у березні 21 числа спостерігається таке саме явище. Як у вересні і цей день – весняне рівнодення.

Робота з програмним продуктом “атлас світу”. Розглядаємо схему розміщення теплових поясів на поверхні землі.

  1. Узагальнення інформації.

Визначити де знаходиться місто, якщо відомо його координати 43 зх.д. і те, що опівдні 22 грудня Сонце там буває над головою? (Ріо – де – Женейро).

  1. Домашнє завдання.

Вивчити параграф

Група1. Складіть таблицю. Як освітлюється Земля Сонцем у ці дні?

Дні

Північна півкуля

Південна півкуля

22 червня



22 грудня



23 вересня



21 березня



Група2. За даними географічних таблиць проаналізуйте кут падіння сонячного проміння в межах України ( з півночі на південь).













Урок 6. Тема: Залежність клімату від переміщення повітряних мас.

Залежність клімату від характеру підступаючої поверхні.

Мета: - формувати в учнів знання про особливості формування клімату під впливом переміщення повітряних мас та характеру підстилаючої поверхні, особливі риси клімату континентальних та приморських регіонів.

    • розвивати в учнів вміння аналізувати і співставляти, працювати з картою, знаходити задані об'єкти.

    • Виховувати в учнів бережливе відношення до оточуючого середовища, економне ставлення до дарів природи.

Тип уроку: комбінований.

Методи: розповідь з елементами бесіди, пояснення. Дослідницький, частково – пошуковий.

Обладнання: карта світу, атласи, підручники, програмні продукти.

  1. Організаційний момент.

  2. Перевірка домашнього завдання.

Перевірка домашнього завдання проводиться методом самостійної роботи.

Картка 1.

Що таке клімат? Назвіть основні фактори його формування.

Де розміщене сонце 21.03 та 23. 09. Які пори року в цей час в північній та південній півкулі. Яка назва цих днів?

Картка 2.

Де розміщене сонце 22. 06 та 22.12. Яка назва цих днів? Які пори року в цей час в північній та південній півкулях?

Що таке полярні кола та їх широти.

  1. Вивчення нового матеріалу.

На минулому уроці ми з’ясували пряму залежність клімату території від географічної широти місця. Ми дізнались, що ми живемо в умовах помірно – континентального клімату. Помірного ми знаємо чому, а ось чому – континентальний, ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці.

Якби клімат будь – якої території залежав тільки від географічної широти місця, то у містах, які знаходяться на однакових широтах. Був би один і той же клімат. Але це не так. Наприклад: Париж - 49 . Київ – 51 , Караганда - 55 , Южно – Сахалінськ – 47 . , розташовані майже на одній паралелі, але клімати у них різні.

Робота з підручником ст..220 таблиця “типи кліматів”.

Як ми бачимо чим дальше від океану знаходиться територія , тим клімат стає континентальним ( зростають амплітуди температур, зменшується кількість опадів). Отже велику роль у формуванні клімату відіграє океан, а зокрема повітряні маси, які формуються над океаном.

Внаслідок випаровування води з океану утворюються хмари, які приносять опади на узбережжя. Чим дальше в глиб материка. Тим менше опадів випадає.

Робота з програмним продуктом “Атлас світу”.

  1. На узбережжі формується морський тип клімату. Цей тип клімату характеризується теплою зимою, прохолодним літом, великою кількістю опадів до 700 мм. за рік, незначними амплітудами коливання температури повітря.

  2. Із просуванням в глиб материка зменшується кількість опадів до 300 мм. за рік. , зростають річні амплітуди температури повітря, літо стає жаркішим, зима холоднішою. Це континентальний тип клімату.

Розрізняють: а) помірно – континентальний територія України, температури змінюються не дуже різко, кількість опадів до 500 мм. за рік.

б) континентальний - відчутна велика різниця між температурами повітря на узбережжі і в центрі материка. Опади – 200 – 300 мм. за рік, великі амплітуди коливання температури повітря.

в) різко - континентальний – Сибір – дуже різкі температури повітря протягом року. Наприклад: найнижча температура в північній півкулі – це Оймякон. Морози тут сягають – 710 С. У південній півкулі - - 90 С Антарктида. Обидва ці райони знаходяться в центрі материка.

  1. Так, як острів Сахалін знаходиться вже на узбережжі Тихого океану, клімат тут уже інший.

    • учні згадайте які вітри характерні для узбережжя тихого океану. Так, це - мусони. Вони дмуть влітку з Тихого океану на материк, приносячи багато опадів, а взимку дмуть з холодного материка на океан. Цей тип клімату називається – мусонний .

Для цього типу клімату характерне тепле і вологе літо, холодна і суха зима. Це клімат характерний і для інших територій де поширенні мусони.

Отже ми з вами розглянули, як впливають повітряні маси на клімат окремих регіонів.

Робота з діаграмами. Розподіл опадів на території материків.









Ще одним фактором, який впливає на формування клімату є характер підстиляючої поверхні:

  1. Теплі течії.

  2. Наявність гір.

  3. Абсолютна висота гір.

Теплі течії, які проходять поблизу материка приносять багато опадів. Розглянемо на прикладі вплив теплих і холодних течій.

А) яскравим прикладом впливу теплих течій на клімат прибережних територій є незамерзаючий порт Мурманськ на півночі і замерзаючий одеський порт на півдні. На клімат північної частини значний вплив має тепла Північно – атлантична течія.

Б) Півострів Лабрадор в Америці знаходиться на широті Санкт – Петербурга і Києва, на півночі лабрадору тундра, а на півдні – тайга. А у наших містах ростуть мішані ліси. На формування клімату Лабрадору має вплив Холодна течія.

В) На півдні Скандинавського півострова, де має вплив тепла течія, ростуть мішані ліси. А південь острова Гренландія, що лежить приблизно на тих же широтах, покритий льодом.

Повітряні маси, що утворюються над водами теплих течій приносять на материк багато опадів і теплу погоду. Холодні течії різко знижують кількість опадів. У тих частинах суходолу де біля поверхні проходить холодна течія формується клімат узбережних пустель. Це спостерігається на пд. зх узбережжі Африки( пустеля Наміб), Пд. Америки( пустеля Атакама), Австралії( пустеля Зх. Австралійська).

Робота з географічною картою.

Розглядаємо на карті дані території.

Охолоджене над течіями повітря просувається в глиб материка, не утворює хмар, там постійні тумани, внаслідок конденсації водяної пари утворюються крапельки вологи, які так і висять у повітрі, а так як земля не прогрівається не утворюються хмари. Опади в таких районах велика рідкість.

Розповідь вчителя.

  1. На клімат територій впливають гірські хребти. Вони затримують повітряні маси.

Наприклад: Кримські гори не пропускають взимку холодне повітря північних широт. Тому на південному березі Криму морозів майже не буває.

На відстані 400 км. на схід від Каліфорнійської затоки лежить сувора пустиня, закрита високими горами від Тихого океану. Морський вітер несе хмари, але вони затримуються високими хребтами і дощі випадають лише на схилах гір звернених до океану. Отже тут клімат морський, а з другого боку гір – континентальний.

  1. Впливає на клімат і висота місцевості над океаном. Тому гори мають свій гірський клімат.

Біля підніжжя гір клімат такий як і у прилеглій місцевості, а з висотою змінюється і вологість, температура, кількість опадів. У місцях розташованих високо над рівнем моря, клімат холодніший. Там коротке літо і холодна зима.

Наприклад: На вершині гори Кіліманджаро в Африці розташованій поблизу екватора, протягом цілого року лежить сніг.

Рівнини навпаки пропускають повітряні маси на тисячі кілометрів. Цим пояснюється похолодання на території нашої країни коли дмуть холодні північні вітри. Клімат залежить від характеру підстилаючої поверхні. Оскільки вода, пісок, каміння, рослинність по-різному пропускають через себе сонячне світло.

4.Узагальнення інформації.

Біля підніжжя Гімалаїв дуже багато опадів до 12000мм. за рік і тут цілий рік тепло навіть у січні температура – 180 С . Поряд з Гімалаями в Тибеті кількість опадів до 200мм за рік, це справжня пустеля. Взимку в Тибеті так само холодно, як і в Арктиці. Морози досягають до – 40 С, колючки вкриваються кригою. Поясніть причину цього явища.

  1. Домашнє завдання.

Вивчити параграф .

Група1. Замалюйте в зошитах зміну рослинного світу з висотою в Карпатах і Альпах. Поясніть, як впливає висота гір на розміщення природних зон?

Група 2. Заповніть таблицю.

Підтип помірного клімату

Температура

Січня і липня

Амплітуда температури

кількість

опадів

Місце

розташування

морський





Помірно - континентальний





Різко - континентальний





муссоний