5



Тема: сполуки літер йо, ьо. Фонетичний розбір.

Мета:

1) повторити правила вживання буквосполучень йо, ьо, правильного написання й вимови слів із цими буквосполученнями;

2) поглибити навички фонетичного розбору;

3) розвивати орфографічну пильність та грамотність, фонетичний слух учнів, уміння працювати з тестовими завданнями, порівнювати мовні явища;

4) виховувати мовленнєву культуру.

Тип уроку: повторення і поглиблення знань, умінь та навичок.

Обладнання: підручник, таблиця.

Методи та прийоми: слово вчителя, бесіда, метод вправ, запитання, пояснення, використання наочності, самостійна робота учнів.

Структура уроку

Етап уроку

Час

Методи і прийоми

1

Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів

2 хв

Слово вчителя

2

Активізація опорних знань, умінь і навичок учнів:

    1. . Відгадати загадку

    2. . Виконання учнями індивідуальних завдань

    3. . Порівняти вимову й написання слів у російській і українській мовах

2.4 . Перевірка індивідуальних завдань

7 хв

Слово вчителя, метод вправ, бесіда

3

Повторення знань,умінь та навичок учнів

3.1. Словниковий розподільний диктант

3.2. Диктант з коментуванням.

3.3. Виконання вправи

12 хв

Метод вправ

4

Поглиблення знань, умінь та навичок

4.1. Робота з таблицею

4.2. Виконання вправ


18 хв

Використання наочності, метод вправ

5

Підсумок уроку

2 хв

Запитання

6

Пояснення домашнього завдання

2 хв

Пояснення

7

Оцінювання

2 хв


Хід уроку

1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів.

2. Активізація опорних знань учнів.

    1. Відгадати загадку.

Я один в сім’ї такий,

Кажуть, надто вже м’який,

Хоч мовчун, та не дивак,

В слові я – не зайвий знак. (М’який знак)

2.2 Виконання учнями індивідуальних завдань.

1. Визначте, до яких частин мови належать записані слова. Утворіть із поданих груп слів два чарівних кола.

1. Батальйон, Воробйов, Соловйов, завойований.

2. Бульйон, йорж, йод, бойовий.

2. Прочитайте вірш. Із словами, у яких трапляються сполучення йо, складіть речення.

Йоржа впіймав на вудку Йосип,

Схопив і зойкнув: ой-ой-ой!

Не знав, напевно, Йосип досі,

Який колючий йоржик той.

2.3 Порівняти вимову й написання слів у російській і українській мовах.



Російською мовою

ерш

лен

подъем

летчик

Українською мовою

йорж

льон

підйом

льотчик

2.4 Перевірка індивідуальних завдань.

3. Повторення знань, умінь та навичок учнів.

3.1 Словниковий розподільний диктант.

Слова з йо та ьо записати в двi колонки.

Майор, льон, схвильований, район, пiдйомний, бойовий, у нього, затьохкати, бадьорiсть.

3.2 Диктант з коментуванням.

У цьому полi синьому, як льон, судилося тобi самому бути... (В.Стус.) Пiдводиться на древньому Днiпрi новiтнього моста будiвля строга. (Д.Павличко.) Розкуйовдженi тумани уквiтчалися стрiчками. (Д.Фалькiвський.) Небо потемнiло вiд хмар, лише там, де сховався окрайок мiсяця за хмару, свiтлiє її розвiяне пасмо. (О.Гончар.)

3.3 Виконання вправи.

Дібрати до поданих іменників спільнокореневі прикметники, в яких пишеться ьо або йо. Записати їх, підкреслюючи орфограми.

Поле, тінь, край, дія, ціль, гай, воля, бій, колір.

4. Поглиблення знань, умінь та навичок.

4.1 Робота з таблицею.


План фонетичного розбору

1. Слово.
2. Наголос.
3. Склади:
• відкриті;
• закриті.
4. Фонетична транскрипція.
5. Букви і звуки.
6. Характеристика голосних звуків:
• ненаголошений;
• наголошений.
7. Характеристика приголосних звуків:
• дзвінкі, глухі;
• тверді, м’які, пом’якшені.
8. Кількість букв і звуків.
джміль — 1 склад, закритий.
[джм’іл’]
дж [дж] — приголосний, дзвінкий, шиплячий, твердий;
м [м’] — приголосний, пом’якшений;
і [ ] — голосний, наголошений;
л [л’] — приголосний, м’який;
ь [–]
5 букв, 4 звуки.



4.2 Виконання вправ.


1. Прочитайте слова. Визначте кількість звуків і букв у кожному з них.

Район, павільйон, льон, підйом, льотчик.


2.Записати фонетичну транскрипцю слів.


Йодистий, майорiти, гайок, його, мiльйон, сьогоднi, сьомий, сльоза, льодовий, синього.

5.Підсумок уроку.

Які сполуки літер ми сьогодні розглядали на уроці?

Дайте визначення поняттю фонетичний розбір.

7.Пояснення домашнього завдання.

Виконати вправи 363, 364 на сторінці 177.

8. Оцінювання.

Список використаної літератури


  1. Методика навчання рідної мови в середніх навчальних закладах / За редакцією М.І. Пентилюк : Підручник для студентів-філологів. – К.: Ленвіт, 2000. – 264 с.

  2. Українська (рідна) мова. 5-12 класи : Програма для загальноосвітніх навчальних закладів / Автори Г.Т. Шелехова, В.І. Тихоша, А.М. Корольчук та ін. / За ред. Л.В. Скуратівського. – К.; Ірпінь : Перун, 2005. – 176 с.

  3. Глазова О.П. Рідна мова: підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл./

О.П. Глазова, В.Ю. Кузнєцов. – К.: Освіта України, 2005. — 288 с.