План уроку
Тема: Центральна та Південна Америка.
Економіко-географічне положення та склад території.
Політична карта. Різноманітність країн. Особливості населення.
Мета:
Навчальна –.формування знань про різноманітність країн регіону, забезпечення під час уроку понять про форми правління та адміністративний устрій в країнах регіону, закріплення вмінь працювати з картою, атласом;
Розвиваюча –активізація пізнавальної діяльності учнів при вивченні країн Центральної та Південної Америки, сприяння розвитку волі, наполегливості, розвитку пам`яті, мислення, мовлення;
Виховна –розвиток індивідуальних здібностей, творчості, працелюбства, поваги до історії та культури інших народів.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма проведення уроку: урок –мандрівка
Обладнання: підручники, карти, атласи, відеоматеріали, роздатковий матеріал, таблиці.
Структура уроку:
1.Організаційний момент - 2 хв.
Перевірити явку, готовність учнів до уроку. Назвати тему і мету уроку
2.Актуалізація опорних знань і умінь учнів. – 3 хв.
- назвіть прізвища відомих географів – мандрівників, які освоювали території континенту Південна Америка;
- до яких океанів мають вихід країни Північної Америки?
-який вид транспорту зручний і недорого вартісний для країн Північної та Південної Америки.
3. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів. 5 хв.
Слово викладача.
Країни Латинської Америки ( а саме так називають країни, що розташовані в Центральній та Південній Америці) відносять до країн, що розвиваються. Однак за рівнем економічного розвитку вони випереджають країни Африки, Південної та Південно-Східної Азії. Найрозвиненіші з них утворюють групу країн нової індустріалізації, до яких входять Мексика, Бразилія, Аргентина, Чилі, Венесуела.
Латинською Америкою називають регіон Західної півкулі, розташований між США і Антарктидою.
У складі Латинської Америки виділяють кілька субрегіонів.
Це Середня Америка (Мексика, країни Центральної Америки і Вест-Індії),
Андські країни (Венесуела, Колумбія, Еквадор, Перу, Болівія, Чилі), що розташовані в горах Анди;
країни басейну Ла-Плати (Парагвай, Уругвай, Аргентина), Бразилія.
Назва "Латинська Америка" поясняється істотним впливом на цей регіон мови, культури і звичаїв
Перегляд відеоролика про країни ЛА.
4.Вивчення нового матеріалу. 30 хв.
4.1.Центральна та Південна Америка.
Латинською Америкою вважають великий регіон, який розміщений між США та Антарктидою.
Ці території називали «Індоамерикою», «Іспанською Америкою», «Ібероамерикою».
Сучасна назва утвердилася в середині 30-х років XX ст.
Латинська Америка займає територію 20,5 млн км2, що складає понад 15 % площі суходолу світу.
Тут проживає 552 млн чол., тобто 8,5 % населення Землі.
4.2Економіко-географічне положення та склад території.
Територія Латинської Америки простягається з півночі на південь на 13 тис. км, зі сходу її омиває Атлантичний океан, із заходу - Тихий. Велике значення моря в заселенні і економічному розвитку регіону. З 33 держав регіону тільки Парагвай і Болівія не мають безпосереднього виходу до моря. Економіко-географічне положення Латинської Америки визначається також тим, що вона знаходиться порівняно близько від США, але на значній відстані від інших великих регіонів.
Регіон розташований в межах великої кількості кліматичних поясів і зон: від тропічних пустель і напівпустель на півночі до мішаних субтропічних вічнозелених лісів на півдні. У зарубіжному світі Латинська Америка виділяється по запасах ніобію, літію, берилію, молібдену, сірки, мідних, залізних і олов'яних руд, бокситів, нафти.
На сучасній політичній карті регіону 46 держав і територій. З них 33 незалежних держави, члени ООН.
4.3.Політична карта. Різноманітність країн.
За рівнем економічного розвитку майже всі держави Латинської Америки належать до країн, що розвиваються. Лише Куба є країною з плановою економікою. Латиноамериканські країни, що розвиваються, різні за рівнем економічного розвитку. До нових індустріальних країн (НІК) відносять Бразилію, Мексику та Аргентину. До них наближуються Венесуела, Колумбія, Чилі. До групи дрібних островів з високими прибутками належать більшість острівних країн Карибського басейну, відомих своїми курортами та банківським бізнесом: зокрема Багамські Острови, Барбадос. Країнами середніх можливостей, які мають значний потенціал для економічного зростання, є, наприклад, Парагвай, Болівія, країни Перешийку. До групи найменш розвинутих країн відносять в регіоні лише Гаїті — найбіднішу державу всією Західної півкулі, де 85 % населення живе за межею бідності, а понад 60 % громадян є безробітними та неписьменними
4.4. Особливості населення.
Сучасна расова та національна структура населення регіону склалася за період колонізації шляхом змішування трьох основних її компонентів: індіанців, європейців і негрів.
Більшість країн Латинської Америки є однонаціональними. В них склалися різні, переважно іспаномовні нації: мексиканці, кубинці, панамці, венесуельці, перуанці, чилійці, аргентинці та інші. Основою формування націй були креоли — нащадки європейських колонізаторів. В інших країнах нації складаються на 55—90 % з представників мішаних рас: метисів, мулатів, самбо.
У Бразилії виникла нація бразильців, мовою яких є португальська. Бразильці сформувалися внаслідок змішування представників трьох основних рас, тому зовнішні ознаки нації виражені не чітко. В невеликих за чисельністю населення англомовних і франкомовних країнах переважають негри та мулати.
Корінні жителі Америки, індіанці, є нащадками давніх, різних за мовою, культурою та зовнішніми ознаками, народів. Найвідоміші з них - нащадки майя, ацтеків та інків. Індіанців у Латинській Америці збереглося значно більше, ніж у США та Канаді. Вони складають більше половини населення Болівії, Гватемали та Парагваю, до 40 % населення Перу та Еквадору, близько 12 % населення Мексики.
У більшості країн Латинської Америки сповідують християнство католицького напрямку. Цю релігію завезли іспанські та португальські конкістадори. В колишніх англійських колоніях живуть прибічники протестантизму.
Середня густота населення в регіоні майже вдвічі менша, ніж у світі 27 чол./км2. Це пояснюється переважно природними та історичними причинами. Населення розміщене дуже нерівномірно. Більшість людей сконцентровано у районах, пов'язаних з осередками доколумбівського заселення та початкових етапів колонізації. Тому найбільше людей живе на островах Карибського басейну, гірських районах Середніх Анд та східному узбережжі Південної Америки. Тут густота населення сягає 100— 600 тис. чол./км2 , майже не заселені Амазонія, басейн Оріноко та крайній південь.
У Латинській Америці склалися високий рівень та дуже високі темпи урбанізації. За другу половину XX ст. міське населення регіону зростало в 4 рази швидше, ніж сільське. Це явище тут назвали «міським вибухом». Шукаючи роботи, люди переїздять з сіл у міста, а також з малих містечок до великих міст. Проте урбанізація у Латинській Америці набула хибного характеру, адже її темпи значно випереджають швидкість приросту промисловості, будівництва та сфери послуг. Тому всі міста регіону мають однотипну прямокутну забудову з діловим центром з хмарочосами, які оточують квартали старого міста, та перенаселені околиці - квартали суцільного жебрацтва. Найвищим рівнем урбанізації в регіоні вирізняються Венесуела (93 %), Уругвай (90 %), Аргентина (88 %), Чилі (84 %).
В Латинській Америці швидко зростає кількість міст-мільйонерів. Ще 50 років назад їх було 6, нині — близько 30, в тому числі 7 з населенням понад 5 млн. чол.: Мехіко (23,9 млн чол.), Сан-Паулу (18,4 млн чол.), Буенос-Айрес (13,9 млн чол.), Ріо-де-Жанейро (12,1 млн чол.), Ліма (8,2 млн чол.), Санта-фе-де-Богота (8 млн чол.), Сантьяго (6 млн чол.). Навколо міст виникли великі міські агломерації.
Уряди країн намагаються подолати негативні наслідки хибної урбанізації. Для цього обмежують притік мігрантів у великі міста, створюють нові робочі місця, ведуть будівництво житла, переносять столиці в інші міста. Наприклад, у 1960 р. було перенесено столицю Бразилії. Планується змінити місцеположення столиць Мексики та Аргентини.
Ось так ми коротко ознайомилися з цікавим регіоном нашої планети. Дальше ми з вами помандруємо країнами Латинської Америки.
У нас є дві команди туристів –мандрівників. Одна команда має назву «Кечуа», друга команда –«Сомбреро».
Попрошу пояснити назви команд.
Ке́чуа— індіанський народ, який проживає в Південній Америці (Перу, Болівія, Еквадор, Аргентина, Колумбія, Чилі) і є спадкоємцем культурної традиції держави інків Тауантінсую. Чисельність за останніми даними приблизно 25 млн. осіб
Сомбре́ро це традиціний капелюх населення Піренейського півострова й Латинської Америки.
Сомбреро являє собою крислатий, найчастіше плетений (наприклад, з соломи) капелюх, що нагадує український бриль, однак найчастіше значно більших розмірів, з високим конусоподібним денцем (тулією) й зазвичай закругленими догори краями.
Великої популярності сомбреро набуло в Центральній Америці, зокрема, у Мексиці, Гватемалі
Добре. Чудово! Молодці! Ви неперевершені у своїх відповідях!
Мандруємо далі!
У вас на столах є конусоподібні фігури з надписом кран. Хто з вас може розповісти про ці країни щось цікаве?
Якщо нічого поки що не знаєте, то в роздатках –листках, є питання,які допоможуть вам зорієнтуватися в мандрівці країнами Латинської Америки.
-Чи омивають води океану цю країну?
Якого саме океану?
З ким межує ця країна?
Чи вигідне її географічне положення?
Добре. Дякую.
Ви отримали випереджувальне завдання – підготувати коротку довідку про одну із країн цього регіону. (Аргентина, Бразилія). Учні, які підготувались читають.
Продовжуємо нашу мандрівку , вивчаючи країни Латинської Америки шляхом роботи на контурній карті.
Будь- ласка, представники від кожної команди підійдіть до плакату на якому збільшене зображення контурної карти, і цифрами позначте країни , які є у вашому списку. Їх не багато, а тільки 10-ть.
Добре. Дякую.
Щось цікаве хотілось би почути про країни регіону. Правда? Адже у нашій мандрівці багато чого можна зустріти , особливо в тропічних лісах! Що там можна зустріти? Звичайно! Звірів! (тварин).
Тваринний світ Південної Америки неймовірно багатий! Він включає в себе велику кількість рідкісних і прекрасних видів тварин. Наприклад, у лісі водяться такі цікаві ссавці як лінивці і броненосці, а в горах Анди – вікуньї і альпаки, котрі входять до родини верблюдових. Також степи Пампи є домом для американських страусів, або великих нелітаючих птахів нанду. На околицях півдня, де найхолодніше, мешкає безліч тюленів і пінгвінів. Галапагоські острови, які лежать в Тихому океані, славляться тим, що на них можна знайти таких рідкісних представників світу тварин як річкові гігантські черепахи, які є найбільшими представниками сімейства черепахових. Виключно в Південній Америці водяться тітікакський свистун і безкрила пірникоза. Також, тільки там можна зустріти оленя пуду, мало схожого на інших оленів. Він є рідкісним видом тварини, занесеним до Червоної книги, і зустрічається тільки на острові Чілос і в Південному Чилі, в районі моря.
Тварини, що мешкають в Південній Америці, добре пристосовані до життя в суворих умовах і виживанню в субекваторіальних лісах, саванах і високогір’ях. Також їм часто доводиться переносити тропічні зливи. Можливо, якраз завдяки різноманітності кліматичних зон і сформувалась ця дивовижна фауна Південної Америки.
Подивимось відеоролик?
Так, ми вже поглибили свої знання мандруючи по території країн Латинської Америки. А зараз ми позмагаємося командами, що цікавого є в цьому регіоні. У вас є роздаткові матеріали з картинками. Ваше завдання правильно внести назву в пусті клітинки кросворду. Кожна команда повинна записати по три назви і той хто пише, відразу ж коментує свій запис.
Добре. Підведемо підсумки нашого уроку . я
Я вам даю по листку на кожну команду і ви одним знаком висловіть свою думку стосовно засвоєння матеріалу.
Це може бути знак оклику, тобто вам сподобалось і ви багато чого дізналися, це може бути знак +, і якщо не сподобалось чи незрозуміло то ставите знак –(мінус)
Рефлексія -5 хв.
Сьогодні я дізнався…
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів, що…
Тепер я зможу…
Я навчився…
У мене вийшло …
Я зміг…
Молодці всі сьогодні, працювали активно. Отримують оцінки слідуючі учні.
Домашнє завдання: прочитати параграф 44-45 підручник «Географія».Пестушко.