Урок № ___

Біологія

7 клас

Тема: Будова Кишковопорожнинних.


Мета уроку: сформувати в учнів знання про середовища існування та особливості організації кишковопорожнинних на прикладі гідри; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати власну думку; удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати, творчо розв’язувати поставлені завдання; виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Обладнання: зошит, підручник, схеми, таблиці, комп’ютер

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.

ІІ. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

2.1. «Закінчи речення».

1. Наука про різноманітність живих організмів, завданням якої є опис і упорядковування різноманітних видів, їх розподіл на таксони,— це … (систематика).

2. Систематична категорія, що об’єднує споріднені ряди тварин,— це … (клас).

3. Найменша одиниця класифікації — … (вид).

4. Систематична категорія, що об’єднує найближчі родини тварин,— це … (ряд).

5. Систематична категорія, що об’єднує споріднені роди тварин,— це … (родина).

6. Систематична категорія, що об’єднує споріднені класи,— це … (тип).


2.2. Закінчити схеми.

1. Систематичні категорії рослин.

Скругленный прямоугольник 149 Скругленный прямоугольник 150 Скругленный прямоугольник 151 Скругленный прямоугольник 152 Скругленный прямоугольник 153 Скругленный прямоугольник 154 Скругленный прямоугольник 155 Прямая со стрелкой 156 Прямая со стрелкой 157 Прямая со стрелкой 158 Прямая со стрелкой 159 Прямая со стрелкой 160 Прямая со стрелкой 161



2. Систематичні категорії тварин.

Скругленный прямоугольник 174 Скругленный прямоугольник 173 Скругленный прямоугольник 172 Скругленный прямоугольник 171 Скругленный прямоугольник 170 Скругленный прямоугольник 169 Скругленный прямоугольник 168 Прямая со стрелкой 167 Прямая со стрелкой 166 Прямая со стрелкой 165 Прямая со стрелкой 164 Прямая со стрелкой 163 Прямая со стрелкой 162



2.3. «Загадковий диктант».

Вибрати правильні твердження, щодо особливостей будови, життєдіяльності та класифікації тварин і вписати відповідні букви в клітинки. У разі правильного виконання завдання можна визначити назву багатоклітинної прісноводної тварини, про яку розповідають легенди.

М Систематика — це наука, яка займається вивченням органів і систем органів тварин.

Г Найнижчою систематичною категорією є вид.

А Покриви тіла тварин утворені покривною тканиною.

I До складу органів тварин входить декілька типів тканин.

Д Тип живлення тварин — гетеротрофний.

Е Клітина тварин має декілька вакуолей з клітинним соком.

Р М’язова тканина забезпечує різні рухи тварин.

О Ядро забезпечує клітини енергією.

А Тварини опанували всі середовища існування.

Т Найбільша кількість тварин мешкає у ґрунтовому середо­вищі.

Відповідь: гідра.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Колись давним-давно біля міста Лерни з’явилась гідра, спустошувала все навколо. Геракл вирішив її вбити. Він палицею відбивав їйголови, але на їх місці виросталивсе нові. Тодівін покликав на допомогу Іолая. Іолай підпалив невеликий ліс, і головешками припалював відрубані голови. Аж таким чином їм вдалось позбавитись гідри. (А чи правда це чи вигадка? Яке явище описується у легенді?) 

Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з одним із типів багатоклітинних тварин та визначимо рівень ускладнення багатоклітинних тварин порівняно з одноклітинними


ІV. Засвоєння нового матеріалу

Кишковопорожнинні – багатоклітинні тварини, у яких закладається два шари клітин, розмежованихмезоглеєю. Внаслідок диференціації клітин у них формуються примітивні тканини. Характерною є наявність кишкової порожнини. Завдяки нервовій системі вони здатні реагувати на подразнення зовнішнього середовищау вигляді рефлексів.


Завдання для учнів:

Розгляньте малюнок і визначте, скільки площин симетрії можна провести через тіло поліпа або медузи. (Багато.)

— Як називається така симетрія тіла? (Радіальна (променева)

Підсумок учителя:

Через тіло таких тварин можна провести багато площин симетрії. Така симетрія називається променевою (радіальною), тобто ми можемо спостерігати радіальне розміщення частин тіла відносно осі тіла. Радіальна симетрія тіла є спільною ознакою для більшості кишковопорожнинних.

Технологія «Мікрофон»

— Як ви гадаєте, чому цих тварин назвали «кишковопорожнинними»?

Очікувана відповідь учнів:

Цих тварин названо так тому, що вони мають кишкову порожнину, яка є одночасно і «порожниною» тіла.

Розповідь учителя

Клітини кишковопорожнинних диференційовані не лише морфологічно, а й функціонально. Уперше в них з’являються залозисті, нервові, епітеліально-м’язові й статеві клітини, а також нервова система.


Особливості організації кишковопорожнинних: будова, дихання, живлення та розмноження (Розповідь з елементами бесіди та заповнення таблиці) підручник стр.36


Елемент будови

Цифра

Значення

Ротовий отвір

1

Захоплення їжі

Ектодерма

3

Зовнішній шар клітин

Ентодерма

4

Внутрішній шар клітин

Кишкова порожнина

2

В ній відбувається травлення

Жалка клітина

5

забезпечують таксиси (реакція гідри на подразнення)

Нервова клітина

7

утворюють нервове сплетення, забезпечують прості рефлекси

Травна клітина

6

Переміщення їжі всередину кишкової порожнини

Шкірно-м’язова клітина

8

забезпечують рух

Яйцеклітина

9

Жіноча статева клітина

Сперматозоїд

10

Чоловіча статева клітина

Залозиста клітина

13

виробляють травний сік

Підошва

11

Прикріплення до субстрату

Проміжна клітина

12

відповідають за процеси регенерації


Запитання до учнів:

— Вам відомо, що гідра веде малорухомий спосіб життя. Зробіть припущення щодо способів пересування цієї тварини.

Учитель вислуховує та корегує відповіді учнів:

Зазвичай гідри ведуть нерухомий спосіб життя, але інколи можуть робити достатньо швидкі рухи, особливо під час полювання. Переміщуються вони, згинаючись та опираючись на субстрат ротовим полюсом і щупальцями; потім відбувається розгинання з підняттям підошви і перенесенням її через «голову» із прикріпленням у новій точці. Ці рухи називаються кульбітами. Такими «перекидами» тварина може пересуватися на відстань до 10 см на день. Також гідри можуть переміщуватися за рахунок амебоїдних рухів підошви або просто відкріплюючись від субстрату та пливучи з плином води.

Запитання до учнів:

— Із чим пов’язана здатність гідри відновлювати втрачені частини? (З діяльністю проміжних клітин.)

— Як ви вважаєте, на якому рівні організації перебувають кишковопорожнинні тварини?

Обговорення відповідей учнів та формулювання висновку

Кишковопорожнинні мають примітивні риси будови, які дозволяють вважати рівень їхньої організації досить низьким у порівнянні з іншими багатоклітинними тваринами.


V. Узагальнення і закріплення знань

5.1. Фронтальна бесіда.

1. Які тварини належать до кишковопорожнинних?

2. Із чого складаються стінки тіла кишковопорожнинних?

3. Що зумовлює здатність тіла гідри скорочуватися?

4. Які особливості травлення кишковопорожнинних?

5. Яка будова і функція жалких клітин?

5.2. «Мозковий штурм».

— Чому променева симетрія тіла здебільшого притаманна тваринам, які ведуть малорухомий спосіб життя?


VІ. Підбиття підсумків уроку

Складання Т-схеми до уроку

Я знав

Я дізнався



VІІ. Домашнє завдання

7.1. Завдання для всього класу.

Опрацювати відповідний параграф підручника

7.2. Індивідуальні та творчі завдання.

1. Скласти сенкан на тему «Гідра».




3