Тема. Діалог, його розігрування відповідно до запропонованої ситуації спілкування, пов’язаної із життєвим досвідом учнів (діалоги етикетного характеру, діалоги-розпитування), за поданим початком, малюнками
Мета: навчити шестикласників оцінювати діалогічне мовлення щодо його змісту, мовного оформлення, відповідності ситуації спілкування; сприяти удосконаленню мовленнєво-комунікативних вмінь складати й розігрувати діалоги (орієнтовно 6-7 реплік для двох учнів) з урахуванням мети й адресата мовлення, використовувати репліки для стимулювання й підтримання діалогу; підвищувати мовну й мовленнєву культуру п’ятикласників.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь
ХІД УРОКУ
1. Організаційний момент
2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку
3. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда-розминка
Яку роль у житті кожного відіграє спілкування?
Від чого воно залежить?
Як називається розмова двох і більше осіб?
Як називаються слова кожного учасника діалогу?
Як вести діалог?
У яких стилях мовлення найчастіше використовується діалог?
4. Сприйняття і засвоєння матеріалу
Спостереження над мовним матеріалом ( учням на парту подається текст, який містить діалог)
СКУПИЙ
Усі вважали мене добрим, та я був скупий. Мені, наприклад, було шкода віддавати свої речі, навіть непотрібні. Я казав: «Бери, будь ласка», а самому було жаль. Або приходив із гостей додому і починав шкодувати, що з’їв мало цукерок. Мені було дуже соромно, що я такий жадібний і скупий. Скоро мені стало зовсім тяжко віддавати свої речі.
Якось до мене підійшов Володя.
-Дай книжку почитати…
-Не можу. Сам читаю,- кажу.
-А потім даси?- питає Володя.
-Потім дам.
Петя попросив у мене олівці – помалювати, а Гена – шахи – пограти.
- Не можу дати. Сьогодні сам малюватиму,- сказав я Петі.
А Гені сказав:
- Увечері сам гратиму в шахи.
Через два дні Володя зустрічає мене і каже:
-Прочитав?
-Що?- запитую.
-Книжку.
-А-а-а! Ще ні. Я повільно читаю. Кожну сторінку.
-Ну добре. А коли закінчиш, даси?
-Дам.
Того ж дня до мене підійшов Петя.
-Сьогодні даси?- питає мене.
-Ні, не можу. Сам читаю.
-Що читаєш? – усміхнувся Петя.
-Книжку.
-Та я в тебе олівці просив,- нагадав він.
-А-а! Малюю ще, малюю!
Потім я зустрів Гену.
-Ну як? Зараз даси?- питає
-Ні, ні! Сам читаю! Тобто малюю! Тобто граю!
Після цього хлопці в мене нічого більше не просили.
Дати відповідь на запитання.
Як хлопчик характеризує сам себе на початку оповідання?
Яку людину вважають скупою, а яку жадібною?
РОЗРІЗНЯЙТЕ
Скупий
| Жадібний
|
- Нічого, - усміхнувся я. – Скоро тато купить мені футбольний м’яч, і всі відразу почнуть зі мною розмовляти.
Мені купили м’яч, і я вийшов з ним у двір. Хлопці грали у настільний теніс. Я прибіг до них, показав м’яча і запитав:
Подобається?
Хороший м’яч!- сказали хлопці й знову почали грати в теніс.
Від здивування я не знав, що робити. Я бачив, що хлопцям дуже хочеться пограти, та вони не просили м’яча. Я пограв трохи сам, і мені стало нецікаво. Я пішов додому. На столі лежали мої речі: книжки, олівці, шахи. І раптом я зрозумів, що ось зараз, цієї миті, я можу втратити всіх своїх друзів назавжди.
Дати відповідь на запитання.
Який вид мовлення – монолог чи діалог – становить основу тексту?
Скільки осіб бере участь у діалозі?
Як виділяються на письмі слова кожного співрозмовника?
Чи є тут слова автора? Де вони? Які розділові знаки їх відокремлюють?
З’ясувати значення слів настільний, теніс.
Настільний. 1. Призначений для столу. Настільна гра. 2. Завжди потрібний і такий, що використовується постійно. Словник – моя настільна книжка.
Теніс. 1. Спортивна гра, суть якої в перекиданні ракеткою невеликого м’яча від одного гравця до іншого через низьку сітку. Настільний теніс – перекидання ракеткою м’ячика через сітку, натягнуту поперек невеликого прямокутного стола.
5. Фізкультхвилинка
6. Колективне складання і розігрування діалогу-розпитування
Зразок
- Наталко! Що ти найбільше полюбляєш робити у вільний час.
- Я люблю читати.
- А які твори тобі найбільше подобаються?
- Казки. А чим ти займаєшся?
- Я люблю вишивати.
- І що ти вже вишила?
- Я почала вишивати рушничок.
- Колись навчиш і мене.
7. Самостійне складання діалогів у парах.
ВАРІАНТ І. Придумати закінчення оповідання, використовуючи діалог.
ВАРІАНТ I І. Скласти діалог, використовуючи даний початок.
Привіт, друже!
Привіт!
Що ти робитимеш завтра? Я хочу запросити тебе на день народження. Чи зможеш ти прийти?
Вдячний за запрошення.
8. Розігрування діалогів у парах
Прослухати кінець оповідання «Скупий» і дати відповіді на запитання.
Тоді я схопив книжку для Володі, олівці для Петі, шахи для Гени, м’яч для всіх і вибіг у двір. І тепер я знаю: є речі, які не купиш ні за які гроші.
Чи траплялися схожі ситуації у вашому житті?
Чи зрозумів скупий свою помилку? Чи буде він таким і надалі?
У яких рядках сформульована основна думка оповідання?
9. Підсумок уроку
Бесіда з учнями
Що називається діалогом?
Що таке репліка?
Що ви навчилися на сьогоднішньому уроці?
Чи важко складати діалог?
У яких стилях мовлення діалог використовується найчастіше?
Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
Що вам найбільше запам’яталося?
Що ви побажали б своїм однокласникам?
10. Домашнє завдання
Скласти діалог етикетного характеру, використовуючи «чарівні» слова