Тема. Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц». Людські взаємини, моральні цінності в казці-притчі.
Мета: познайомити учнів з біографією письменника; навчити розуміти підтекст філософської казки «Маленький принц»; розвивати навички самостійного пошуку матеріалу, виразного читання, інсценування, вміння робити висновки; формувати естетичний смак; виховувати доброту, чуйність, відповідальність.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування вмінь та навичок.
Обладнання: виставка книг А. де Сент-Екзюпері, ілюстрацій, відео презентації, аудіо запис пісні О. Дольського.
Найскладніший політ – це політ над собою…
А. де Сент-Екзюпері
Людська душа і друг, безсумнівно, цінніші над усе.
Г. Сковорода
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Слово вчителя.
Діти, цим уроком ми розпочинаємо тему «У пошуках себе і високого польоту». Ви вже знайомі з творами про душу людини, моральні цінності, стосунки з іншими людьми?
Учні називають твори українських, зарубіжних авторів.
2. Бесіда:
- Пригадайте твори української письменниці Емми Андієвської за уривками (вивчали у 6-му класі):
«Це слово знають усі яяни: звичанісіньке ти. Але коли хтось із яян, а це стається так рідко, що про це ходять лише легенди, отож коли хтось із яян пробує вимовити ти, в устах яянина це чомусь завжди обертається на я, і тому брами не відчиняються» («Казка про яян»).
«Хоч скільки риба розповідала пригод, хоч скільки показувала, як легко і приємно говорити, вистачає тільки розтулити рота, і голос так і стелиться по воді,.. скоро стало відомо, що балакуща риба, говорячи без упину, заважає рибам зосередитися, а це порушує гідність риб’ячу» («Говорюща риба»).
-Чим подібні ці твори?
-Про який літературний жанр йдеться: «Невелике оповідання, що в алегоричній формі містить повчання»?
3. Слово вчителя.
Притчі відомі здавна. Наприклад, біблійні притчі (Соломонові, Ісуса Христа) містили не тільки повчання, а й релігійні настанови. У сучасній літературі притчова форма дозволяє просто і доступно висловити філософські думки про життя, взаємини людей, вічні цінності.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми будемо говорити про казку-притчу, створену 1943 року, але яка надихає музикантів, скульпторів, режисерів, акторів на нові інтерпретації . Одна з найулюбленіших книг на всіх континентах – «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері. Твір перекладений 180 мовами, посів третє місце з продажів у світі (після «Біблії» та «Капіталу»), перевершивши навіть «Поттеріану», а цитують його в соцмережах і підлітки, і дорослі, і «ботаніки», і неформали. Можливо, ви дивилися новий французький мультфільм «Маленький принц», що вийшов на екрани минулого року? Автори дещо змінили сюжет, розширивши проблему людських взаємин. А от як вона розглядається у першоджерелі – книзі Сент-Екзюпері, піде мова на нашому уроці.
ІV. Оголошення теми, мети уроку.
V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
1. Виступи учнів – «біографів» із повідомленнями та презентаціями
1.1. Щасливе дитинство Антуана-Марі-Роже.
1.2. Юність. Пошуки себе.
1.3. Творчість.
1.4. Увічнення пам’яті на землі й на небі.
2. Звернення до епіграфа уроку. Проблемне запитання:
- Як цей вислів А. де Сент-Екзюпері перегукується із його життям?
3. Робота над книгою.
3.1. Бесіда
-Якою була історія створення казки-притчі «Маленький принц»?
- Які деталі біографії автора знайшли втілення у творі?
- Як характеризує автора присвята: «Леонові Верту, коли той був маленьким»?
- Що ми дізналися про дитинство оповідача?
-Що дивного було у знайомстві пілота з Маленьким принцом?
3.2. Завдання
-Опишіть астероїд В-612. Створіть його «карту-схему».
-Від імені Маленького принца розкажіть про його заняття, уподобання.
-Чому Маленький принц почувається нещасним із трояндою?
3.3. Слово вчителя.
Основний композиційний прийом у творі А. де Сент-Екзюпері – розповідь про мандрівки та зустрічі Маленького принца з різними істотами, кожен з цих епізодів логічно завершений, кожен ніби крок хлопчика до істини. Зустрічі з дорослими людьми ілюструють картину існування людства.
3.4. Групова робота. Творче завдання.
Уявімо себе журналістами – спробуємо написати невеличкі репортажі про відвідини планет, на яких побував Маленький принц:
1 група – зустріч з королем;
2 група – зустріч з ділком;
3 група – зустріч з шанолюбом;
4 група – зустріч з географом;
5 група – зустріч з пияком;
6 група – зустріч із ліхтарником.
3.5. Виступи учнів.
3.6. Автор називає дорослих дивними людьми. Для кого вони дивні? Яке значення слова «дивний» у контексті?
(Ненормальні, нецікаві, корисливі, розсудливі, помірковані, фальшиві, ті, що не мають фантазії та уяви).
3.7. Висновки: Майже усі мешканці сусідніх планет ведуть безглузде існування, вони не турбуються про свою планету, не вміють бачити красу та щиро радіти, вони не знають, що таке любов і дружба. Повагу Маленького принца викликає лише ліхтарник, вірний обов’язку, який виконує наказ, не жаліючи себе.
4. Складання таблиці, запис у зошити
Порівняння світу дорослих і світу дітей у казці «Маленький принц»
| Дорослі | Діти |
Життєві цінності | практична користь, гроші, влада, кар’єра, слава | дружба, краса, зорі, любов, співчуття, творчість, радість, пригоди |
Цінують у взаєминах | загальновизнаний стандарт, престижність | неповторність, взаєморозуміння |
Сприймають інших | очима | серцем |
Вірять | у цифри, точні науки (арифметику, правопис, географію) | У диво |
Фальшива система цінностей Справжня система цінностей
5. Бесіда.
-Чи випадково зустрілися Маленький принц і пілот? Чому автор їх звів саме у пустелі?
(Обидва самотні, сумують без друзів).
-У чому їхні погляди збігаються? (Вони не розгубили «дитинності», тобто прагнуть чистоти та краси у стосунках, щирі та чуйні, однаково розуміють дружбу).
6.Слово вчителя.
Обидва герої пройшли довгий шлях від порозуміння через малюнки до криниці з живою водою, їхні серця поступово відкривали для себе істинні цінності.
Діти, зверніть увагу на другий епіграф до уроку: «Людська душа і друг, безсумнівно, цінніші над усе». Вислів належить відомому українському філософу ХУІІІ століття. Чи поділяєте ви його думку?
7. Бесіда.
-Що означає «прибрати свою планету»? Як це стосується людської душі?
-Квітка з трьома пелюстками (ХУІІІ розділ) сказала про людей: «Їх носить вітром. У них нема коріння, це дуже незручно…». Про яке коріння йдеться?
-Чому заплакав Маленький принц у трояндовому саду?
8. Інсценізація ХХІ розділу.
Лис. Добрий день.
Маленький принц. Хто ти?.. Ти такий гарний…
Лис. Я – лис.
Маленький принц. Пограйся зі мною. Мені так сумно…
Лис. Я не можу з тобою гратися. Я не приручений.
Маленький принц. А що означає «приручити»?
Лис. Ти нетутешній. Що ти шукаєш?
Маленький принц. Я шукаю людей. А що означає «приручити»?
Лис. Це давно забуте поняття. Воно означає привернути до себе. Будь ласка, приручи мене.
Маленький принц. Я б з радістю, але в мене мало часу. Мені ще треба знайти друзів і узнати багато речей.
Лис. Узнати можна лише те, що приручиш… Як хочеш мати друга – приручи мене!.. І ось тобі мій секрет. Він дуже простий: добре бачить тільки серце. Найголовнішого очима не побачиш.
Маленький принц. Найголовнішого очима не побачиш…
Лис. Твоя троянда така дорога тобі через те, що ти віддав їй стільки часу. Люди забули цю істину. Але ти не повинен забувати. Ти завжди береш на себе відповідальність за того, кого приручив. Ти відповідаєш за свою троянду…
Маленький принц. Я відповідаю за свою троянду…
9. Бесіда.
-Як пов’язані розділи ХІХ (про відчуття самотності принца в горах) і ХХІ (зустріч з Лисом)?
-Чи відчуваєте ви себе прирученими?
-Чи є у вашому житті хтось, за кого ви відповідаєте?
10. Складання асоціативного грона до поняття дружба.
р
озуміння допомога турбота
щ
астя Дружба терпіння
духовна праця сонце розлука
Висновок: Зустріч принца з пілотом – і випадковість, і закономірність, і диво, і вияв справедливості.
VІ. Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу.
1.Бесіда:
-Як змінився погляд пілота на «серйозні» на «несерйозні» справи?
-Як ви розумієте слова з казки «Діти! Стережіться баобабів!»?
-«Усі люди однакові», - вважає Лис. Чи ви поділяєте його думку? Аргументуйте відповідь.
-Що означає фраза Маленького принца «Якщо йти все вперед та вперед, далеко не зайдеш»?
-Яку роль в житті людини відіграють відповідальність, дружба, любов?
2.Обговорення ілюстрації.
Подивіться на ілюстрацію сучасного художника до книги Сент-Екзюпері. Як ви розумієте такий подвійний образ героя? Яким чином ця ілюстрація стосується теми нашого уроку?
3. Слово вчителя
Світи дорослих і дітей надто різняться, тому діти й дорослі не завжди розуміють один одного. Хоча усі дорослі колись були дітьми, але розгубили «дитинність» на життєвих шляхах. Дуже прикро, що іноді дорослі руйнують віру дитини в себе, у свої сили, і це призводить до знеособлення, до втрати творчих начал.
Основний конфлікт казки «Маленький принц» - зіткнення двох світоглядів, двох систем цінностей – справжніх і фальшивих.
А найцінніше в житті, на думку Г.Сковороди і А. де Сент-Екзюпері, духовність і дружба.
VІІ. Підсумок уроку.
1.«Мікрофон»
Що ж означає «політ над собою»?
То кому ж адресована книга – дітям чи дорослим? Доведіть свою думку.
2.Звучить пісня О.Дольського «Маленький принц».
VІІІ. Домашнє завдання.
1.Прочитати розділи ХХІІ – ХХУІІ.
2.Виконати завдання за вибором:
Виписати афоризми з казки-притчі «Маленький принц».
Уявіть себе володарем планети. Опишіть її: як би вона виглядала, хто б на ній жив, як ви облаштували б життя? (хлопцям)
Вигадайте монолог троянди, коли вона залишилась сама на астероїді В-612 (дівчатам).
Які ви ставитесь до переробки сюжету книги А. де Сент-Екзюпері у сучасному мультфільмі «Маленький принц» (Франція, 2015)? Чи збережено ідею твору?
Намалювати свою обкладинку до книги.