Тема. Подорож Скруджа різдвяної ночі в часі й просторі як можливість осягнути своє життя. Причини деградації його як особистості. Переродження Скруджа – наслідок осмислення власного життя.
Мета: простежити життєвий шлях героя та його мандри у часі та просторі; розкрити причини деградації Скруджа; допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа; виробляти вміння аналізувати зміст художнього твору; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення; удосконалювати навички виразного читання; формувати теоретико-літературні знання учнів; навички психологічного аналізу літературного персонажа; розширювати словниковий запас шестикласників; виховувати людяність, доброту, милосердя, уміння співчувати, неприйняття надмірної жаги до збагачення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.
Обладнання: портрет Ч. Діккенса, тлумачний словник, роздатковий матеріал (картки з таблицею), підручник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда з учнями за запитаннями.
─ Що таке гуманізм?
─ Чи важко бути гуманним?
─ Чи вважаєте ви себе гуманними?
─ Ви завжди чините так, як підказує вам совість?
─ Чи завжди ви задоволені своїми вчинками?
─ Чи відчуваєте ви сором за якийсь епізод свого життя?
─ Чи має людина право робити помилки?
─ Ви вмієте вибачати чужі провини?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Розкриття афористичності змісту словосполучення дядечко Скрудж.
─ Герой на ім’я Скрудж добре вам відомий з мультсеріалу Уолта Діснея «Качині історії». У цих мультфільмах Скрудж МакДак – скупий і розважливий дядько чарівних каченят. Те саме ми бачимо й у Діккенса – герой-скнара має життєрадісного, доброго племінника. Ім’я діккенсовського містера Скруджа («Scrooge» в перекладі з англійської – скнара, скупий) стало загальним ще у ХІХ столітті. Образ скупого, схожого на Скруджа, багатія є у багатьох творах світової літератури.
Цікаво, чи зможе герой Діккенса подолати свою непривабливу сутність?
Гра "Обери позицію":
Засуджую Скруджа.
Співчуваю Скруджу.
Презентація теми, мети уроку.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Словникова робота.
Деградація — рух назад, поступове погіршення, втрата якихось якостей, властивостей. Те саме, що занепад, виродження.
Введення терміна до активного словникового запасу:
— Доберіть антонім до слова "деградація ". (Відродження, переродження.)
— Складіть словосполучення зі словом "деградація ".
— Як ви розумієте словосполучення "деградація суспільства", "деградація особистості", "деградувати під впливом обставин", "деградація героя" ?
Гра "Впізнай героя".
"Сріблясте, мовби сиве від старості волосся спадало гостеві на потилицю й на плечі, а проте на обличчі не видно було ані зморщечки й на щоках рожевів ніжний рум'янець. Вбрана була ця істота в якусь білосніжну туніку, оперезану прегарним осяйним поясом, і тримала в руці зелену гілочку гостролисту, але поділ її вбрання прикрашали літні квіти. Однак найдивнішим у цього прибульця було те, що з його тімені бив угору, осяваючи його постать, ясний струмінь чистого світла". (Дух Колишнього Різдва).
"Вбраний ... був у простий зелений балахон, чи то мантію, оторочену білим хутром. Це вбрання висіло на ньому так вільно, що відкритими лишалися широкі груди, от ніби... принципово не хотів закривати їх чи ховати чимось штучним. На голові також не було жодного головного убору, крім вінка з гостролисту, на якому де-не-де поблискували крижинки. Вільні, відкриті були його привітне обличчя, іскрометні очі, долоня правиці, бадьорий голос, нескута постам весь радісний вигляд". (Дух Нинішнього Різдва).
"Схоже на чорний саван Привидове одіяння закривало йому голову, обличчя, стан, лишаючи видимою тільки одну простерту вперед руку. Коли б не та рука, Привид злився б із ніччю, став би нерозрізнимий серед довколишньої темряви. Та постать висока, величава… її таємнича присутність сповнює всю душу якимсь похмурим жахом". (Дух Прийдешнього Різдва).
Складання плану подорожі Скруджа.
Можливий варіант плану.
Мандрівка в далеке минуле.
Самотня сучасність.
Страх перед майбутнім.
Бесіда за запитаннями:
— Яку роль виконує Дух Минулого Різдва?
(Висвітлює Скруджу його минуле, нагадує, що він не завжди був жмикрутом, що в дитинстві і юності любив Різдво, своїх рідних, друзів; навіває давно пригаслі почуття, мрії).
— Яка роль у повісті Духу Теперішнього Різдва?
(Дає відчути Скруджу, що той втратив, відмовившись від свята. Розворушує його сумління, примушує задуматись над своїм життям. Скруджу захотілося бути з сім'єю племінника, грати в ігри, співати — в ньому оживають людські почуття).
— Яка роль у повісті Духу Майбутнього Різдва? Що він зробив для Скруджа?
(Показав, як закінчиться його життєвий шлях. Скрудж доходить висновку, що як людина живе, так і закінчить життя. А якщо вона змінить свою життєву поведінку, робитиме добро людям, то й зазнає змін кінець його життєвого шляху).
— Яка роль у повісті привиду Марлея? Що символізує ланцюг, який його обтяжує?
(Це його земні гріхи, які слід спокутувати сотнями літ каяття в загробному світі).
— Чи завжди Скрудж був бездушним егоїстом?
— Які причина деградації Скруджа? (Зосередженість не матеріальних інтересах і цінностях, жага до збагачення, влада, байдужість до інших людей).
• Коментоване читання окремих фрагментів тексту:
— каяття на кладовищі;
поведінка Скруджа на різдвяних вулицях міста;
розмова з Бобом Кретчитом у конторі.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в групах. Складання таблиці “Характер Скруджа”, І група — до різдвяної подорожі; ІІ група — після різдвяної подорожі.
| До подорожі | Після подорожі |
Риси обличчя | Старечі, сковані | Щасливий вигляд, наче помолодів |
Голос | Скрип | Прекрасний сміх |
Настрій | Сувора похмурість | Торжество душі (гоп-ля-ля, ой-ля-ля!) |
Ставлення до тих, які оточують | Постійне бурчання | Дружелюбність, ласкаві слова |
Ставлення до Різдва | «Да згинь зі своїми святцями» | «Бажаю усім щастя!» |
Презентація результатів роботи над складанням таблиці.
— Чи можна стверджувати, що Скрудж змінився?
— Порівняйте, яким він був до різдвяної подорожі та після неї?
Скласти сенкан “Скрудж”.
Можливий варіант сенкану.
Скрудж.
Жорстокий, милосердний.
Подорожує, пригадує, перероджується.
Маєш дбати про Різдво в душі.
Віра.
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
Підсумкова бесіда.
— Чи змінили ви свою позицію до запитання, яке прозвучало на початку уроку?
Чи здатні ви вибачити Скруджу ?
Чи прощає йому автор?
Метод ПРЕС
Висловіть свою позицію з питання: “Чи змінила Скруджа подорож, яку він здійснив у різдвяну ніч? “ за такою схемою:
Позиція: починайне зі слів “Я вважаю, що...”
Обґрунтування: починайте зі слів “Тому що...”
Приклад: починаючи словом: “Наприклад,...”
Висновки: закінчіть словами “Отже,...(Таким чином,...)”
Висновок (записується до зошитів).
Подорож, яку здійснив Скрудж у різдвяну ніч, докорінно змінила героя. Самотній жадібний, злий чоловік перетворюється на добру, щиру людину, якою пищається місто. Не всі розуміють “нового” Скруджа, та йому байдуже, бо він знає, що в житті найцінніше. Гроші, багатство усього світу не можуть замінити людині любов близьких, повагу іншихлюдей та щирість спілкування.
VІІ. Домашнє завдання. Опрацювати статтю підручника про особливості жанру різдвяного оповідання. Повторити визначення понять "фантастичне", "реальне".