Тема: Трагедія В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» . Історія створення. Конфлікт справжніх почуттів і забобонів.

Мета: розвивати навички аналізу драматичного твору, поглибити поняття про трагедію як літературний жанр, виховувати повагу до інтимних почуттів, моральні якості, вірність дружбі і коханню.

Обладнання: портрет Шекспіра, тексти твору В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта», увертюра П.І. Чайковського «Ромео і Джульєтта», епіграф, тести.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Сумніших оповідей не знайдете,

Ніж про любов Ромео і Джульєтти

В. Шекспір

Хід уроку

І. Оголошення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Слово вчителя. Нікого вже не дивує, що у багатьох країнах існують пам’ятники літературним героям. У Данії – Русалоньці Андерсена, в Голландії – комісарові Мегре, в Іспанії – Дон Кіхоту. Але в Італії, у Вероні, існує унікальний пам’ятник - могила Джульєтти Капулетті. Італійка, яка ніколи не жила, створена уявою великого англійця, стала такою ж реальною особою, як і мільйони дівчат, що любили і страждали через любов. Ромео і Джульєтта, про яких піде сьогодні мова на уроці , – імена, що стали символами величезної, всепоглинаючої, жертовної пристрасті.

П’єса В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» - одна з найсвітліших і в той же час найтрагічніших історій про кохання у світовій літературі. Головні герої трагедії , так само як і Дон Кіхот та Гамлет , стали вічними образами, що уособлюють силу і велич справжнього кохання. Тому в наш час юних закоханих так і називають – Ромео і Джульєтта.

Олександр Сергійович Пушкін сказав про трагедію В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»: «Герої, створені Шекспіром, не типи якоїсь пристрасті, якогось пороку, а істоти живі, сповнені багатьох пристрастей , багатьох пороків.»

2. Виявлення читацьких вражень учнів.

- Які враження виникли у вас під час читання п’єси, над чим ви замислилися? Які епізоди привернули вашу особливу увагу? Чому?

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1.Повторення літературознавчих термінів.

За жанром «Ромео і Джульєтта» - трагедія. Чи знаєте ви, який твір називається трагедією? (Запис у зошитах.)

Трагедія – це драматичний твір , що втілює непримиренний конфлікт між героями та закінчується смертю одного або декількох героїв.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

  1. Учень – дослідник.

Джерелом сюжету «Ромео і Джульєтта» є старовинна легенда , яка неодноразово переповідалася італійськими новелістами. Найперша її обробка зустрічається в Мазуччо (1476), а Луїджі да Порто (прибл.1524) переносить дію з Сієни до Верони, дає героям імена Ромео і Джульєтта. Імена ворожих одна одній сімей Монтеккі та Капулетті зустрічаються також у «Божественній комедії» Данте Аліг’єрі («Чистилище»,VІ). Джіроламо делла Корта в «Історії Верони» розповідає про трагічну загибель Ромео і Джульєтти вже як про реальну подію , що сталася нібито на початку

14 століття, за часів правління Бартоломео делла Скала. Як встановили дослідники, новелу італійського письменника Бонделло, в якій мовиться про історію Ромео і Джульєтти (1554), було перекладено спершу французькою мовою. Згодом сюжет потрапив до Англії , де поет Артур Брук за його мотивами написав поему «Ромео і Джульєтта», яка й стала безпосереднім сюжетним джерелом шекспірівської трагедії. За життя Вільма Шекспіра трагедія видавалася чотири рази (в 1597-му, 1599-му, 1609-му роках, дата четвертого видання точно не встановлена).

  1. Вчитель. Давайте перегорнемо сторінки цієї всесвітньо відомої оптимістичної трагедії «Ромео і Джульєтта», відчуємо дух цієї епохи і на протязі кількох уроків вивчення твору спробуємо зрозуміти почуття і вчинки героїв. Дія шекспірівської трагедії «Ромео і Джульєтта» розпочинається з прологу , який виголошує хор, виклавши у 14 рядках увесь зміст твору і навіть запропонувавши власне пояснення причин того, що має статися далі. Відтак, судячи з прологу, перед читачем розгортатиметься трагедія долі, яка стає на заваді коханню. Це почуття прекрасне не тільки своєю природністю, а й тим духовним збагаченням , котре наповнює серця закоханих. Але це кохання було трагічним від самого початку, бо на шляху до щастя перешкодою стала давня кривава ворожнеча між родинами Монтеккі та Капулетті.

Питання: Яка причина конфлікту між двома родинами? (Старшини сімей уже й не можуть згадати , чому ворогують. Але у цих сім’ях панують родові середньовічні традиції , звичаї, забобони, людиноненависницька мораль, де нормою поведінки вважається ненависть до ворога роду, бажання його смерті,)

  1. Колективна робота з учнями.

Учень 1 . У трагедії «Ромео і Джульєтта» експозиційними можна вважати сцену розмови Джульєтти-дівчинки з нянею та матір’ю, а також момент, коли Ромео напередодні першої зустрічі з Джульєттою розповідає другові Бенволіо про своє колишнє захоплення дівчиною Розаліндою.

У першому акті трагедії «Ромео і Джульєтта» відбувається подія, яка започатковує розвиток сюжету: зав’язку : юні герої п’єси , котрі вперше зустрілися на балу, закохуються і водночас дізнаються про запеклу ворожнечу, що існує між їхніми родинами. Втім , протистояння Монтеккі й Капулетті – це не конфлікт трагедії , а лише привід для конфлікту, в якому ворожі родини , по суті, виступають однодумцями. Вони перебувають на одному боці барикади, а закохані – потойбіч. У затятому двобої зійшлися не Монтеккі й Капулетті, а ненависть та кохання. І, зрештою , ненависть зазнала поразки – над тілами закоханих. Тобто не доля була проти кохання, а ворожнеча, що охопила ціле місто, яке досі живе за звичаями, успадкованими із сивої давнини, із середньовічного, феодального, родового минулого. Натомість філософією нового часу є Любов.

Учень 2: Розвитком подій у трагедії є згода ченця Лоренцо допомогти закоханим: він обвінчав їх таємно, а потім дає Джульєтті випити сонного зілля, щоб уникнути шлюбу з молодим і багатим паном Парісом, який закохався в дівчину і дочекатися в такому стані Ромео. Хлопець в цей час змушений відбувати вигнання з Верони за вбивство брата Джульєтти Тібальта. Це і смерть друга Ромео Меркуціо від руки Тібальта, це і лист ченця Лоренцо до Ромео з поясненнями і проханням повернутися по Джульєтту, якого не було доставлено у місто Мантуя через епідемію чуми . Ромео у поєдинку вбиває Паріса на кладовищі .

Учень 3: Кульмінаційною є сцена в склепі, коли кожен герой, вважаючи свого коханого мертвим приймає рішення піти з життя. Кохання в «Ромео та Джульєтті» є символом універсальної гармонії. Герої трагедії гинуть , перемагаючи ворожнечу коханням, не зрадивши ні свого почуття, ні самих себе. Такою є розв’язка шекспірівської п’єси – результат розвитку конфлікту трагедії.

  1. Бесіда 1: 1) Які історії великого кохання , відтворені людською фантазією , можна поставити поруч з трагедією «Ромео і Джульєтта»? (Античний міф про Филимона і Бавкиду, середньовічну легенду про Трістана та Ізольду, Дантову історію Паоло і Франчески )

  2. Бесіда 2: 1) Поясніть слова Ромео, які він сказав при зустрічі брату Лоренцо. Про який бенкет і які рани говорить Ромео?

«Бенкетував я з ворогом удвох –

Стялись ми враз, і рани в нас обох.

В моїй душі я злоби не ношу,-

За себе і за ворога прошу.» (Бенкет - це зустріч Ромео і Джульєтти в саду, рани – це кохання, яке виникло між молодими людьми)

  1. Цитати , які свідчать про конфлікт справжніх почуттів і забобонів.

    Справжні почуття:


    Забобони:

    Ромео: «Я присягнув Джульєтті, -

    Люблю дочку синьйора Капулетті.»


    Хор: «Однаково шляхетні дві сім’ї в Вероні пишній….збували в ворожнечі дні свої»

    Ромео:«Я за любов – любов і ласку маю…»


    Самсон: «Кожен пес із дому Монтеккі мене дратує.»

    Ромео: «Я зв’язаний і пут не розірвати. Я падаю під тягарем любові.»

    Грегорі: «Адже ж сваряться наші господарі, а ми – тільки їхні слуги.»

    Самсон: «Дарма»

    Джульєтта: «Злоба єдина у душі буяла, і зі злоби любов єдина встала!...

    …Ох, не на радість ти, любов моя,

    Бо ворога кохаю ніжно я!»

    Тібальт: «Меч у руках, а мир на язиці?!»

    Ромео: «Он владарка моя, моє кохання! Дізналася б вона,як я люблю!»

    Князь: «Ти, Капулетті, й запальний Монтеккі, тривожите ви чварами все місто!»

    Джульєтта: «Тобі до ніг складу я свою долю – з володарем піду хоч на край світу!»

    Капулетті: «Так, нас обох - Монтеккі і мене – покарано, щоб в злагоді жили.»

    Джульєтта: «Не забуду, як з тобою любо!»

    Тібальт: «На святі в нас негідник. Його я не стерплю.»

    Брат Лоренцо: «І через шлюб ваш злоба та родинна у дружбу обернутися повинна.»

    Ромео: «Де ж вороття! У ворога в руках моє життя!»

  2. Вчитель: Ромео і Джульєтта вже почали сумніватися у досі незаперечних законах, звичаях, і, нарешті, забобонах, честь імені для них вже не закриває світ і світло: «Троянда буде пахнути трояндою, хоч називай її трояндою, хоч ні». Ці молоді люди вчаться цінувати особистість, а не титул чи рід. У загибелі закоханих народжується нова істина: людські почуття святіші й значніші за вікові станові забобони. Так було й так буде завжди, доки живе людина.

Учень-дослідник 2: У боротьбі за волю і право жити не за забутими канонами сивої давнини мужніють характери героїв. Їм протистоять не люди, з якими можна порозумітися , можна викликати на двобій і перемогти чи вмерти, - їм протистоїть незрима і страшна сила середньовічна, яка затискувала у свої лещата людей будь-якого класу і регламентувала їхні вчинки. Ще недавно безтурботна дівчинка і ще декілька днів тому веселий юнак приречені, але відчайдушно б’ються . Їхнє гасло ще незрозуміле їм самим, вони ще вважають, що змагаються за кохання. Але насправді їхнє гасло «Свобода або смерть!»

  1. Бесіда: 1) У чому полягає оптимізм трагедії? (Ромео і Джульєтта смертю своєю подолали стару мораль. Ворогуючі родини відкинули помсту , злобу і визнали правоту людяності. Оптимістичного звучання надає твору такого уславлення краси і сили земної любові , віри в розум майбутнього , що освячене добром і спокоєм життя.)

ІV. Закріплення вивченого. (Тести.)

1 варіант.

1.У чому полягала причина туги Ромео:

а) У коханні до Джульєтти; б) у коханні до Розалінди; в) у ворожнечі двох сімей.

2. За кого батьки хочуть видати заміж Джульєтту:

а) За Тібальта; б) за Бенволіо; в) за Паріса.

3. Як познайомилися Ромео і Джульєтта:

а) На балу у Капулетті; б) на святі у Монтеккі; в) на площі у Вероні.

4. За жанром твір В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»:

а) новела; б) роман; в) трагедія.

5. Як Ромео був покараний князем:

а) посаджений під домашній арешт; б) посаджений до в’язниці; в) висланий із міста.

6. Що радить Ромео брат Лоренцо:

а) Розкрити таємницю шлюбу з Джульєттою; б) перечекати у Мантуї; в) поїхати з міста.

7. Що вирішує зробити Джульєтта , щоб не одружуватися з Парісом?

а) Втекти з міста; б) випити «отруту»; в) кинутися з башти.

8. Що стане пам’яткою про кохання Ромео та Джульєтти:

а) трагедія про їхню любов; б) пам’ятники із золота; в) любов їхніх батьків.

9. Вік Джульєтти:

а)14 років; б) 13 років; в) 15 років.

10.Загибель Ромео та Джульєтти стверджує істини:

а) людські почуття святіші за вікові забобони; б) краще ненависть, ніж любов; в) воля рідних понад усе.

11. Історія Ромео і Джульєтти – це:

а) приклад помсти , ненависті до ворога роду; б) зразок чистого і прекрасного кохання; в) історія про реальні події у Вероні.

12. Гасло Ромео та Джульєтти:

а) «Свобода або смерть!»; б) «Кров за кров!»; в) «Мир усім!».

2 варіант.

  1. В який день мало відбутися весілля Джульєтти і Паріса:

а) четвер; б) вівторок; в) суботу;

  1. В поєдинку на вулиці Верони був смертельно поранений:

а) Ромео; б) Меркуціо; в) Тібальт.

  1. Як загинув Тібальт:

а)Був заколотий Ромео; б) помер від чуми; в) був убитий Бенволіо.

  1. В якому місті відбував Ромео своє вигнання:

а)Рим; б) Мантуя; в) Ромари.

  1. Чому Ромео отруївся:

а) Дізнався про «смерть» Джульєтти; б) життя не мало сенсу для нього; в) був винен у смерті інших людей.

  1. Що було причиною смерті Ромео і Джульєтти:

а) примхи долі; б) ворожнеча Монтеккі та Капулетті; в) сильне взаємне кохання.

  1. Як поводяться Монтеккі та Капулетті, дізнавшись про смерть дітей:

а) примиряються; б) ворогують ще сильніше; в) не звертають увагу один на одного.

  1. Вік Ромео:

а) 17 років; б) 15 років; в) 16 років.

  1. Сюжет твору «Ромео і Джульєтта» побудовано на:

а)місцевих переказах Верони; б) казках про принца і принцесу; в) на старовинній легенді 14 ст.

  1. Нормою поведінки веронських родин було:

а) взаємоповага до оточуючих; б) любов до ближнього; в) ненависть до ворога роду, помста.

  1. Щастя Джульєтти у :

а) смерті біля коханого; б) покірності батькам; в) у зєднанні з Ромео.

  1. Кульмінація трагедії:

а) сцена між закоханими у родинному склепі; б) приготування до весілля Джульєтти з Парісом; в) вінчання Джульєтти з Ромео.

V. Підсумок урок.

Слово вчителя. Тільки юні, чисті, не пов’язані забобонами люди можуть так любити. І тільки відважна натура діє так рішуче, прагнучи з’єднати свої життя, хоча доля невблаганно розводить їх. Сюжет трагедії для сучасної людини фантастичний , але почуття, так точно і пронизливо передані Шекспіром, реальні. Скільки Джульєтт втрачало своїх Ромео через расові, станові, національні забобони. «Вестсайдська історія», «Вам і не снилось», «Мадам Батерфляй»… Цей сюжет в літературі буде до тих пір, поки людство любитиме.

Свій урок хочу завершити словами:

Любов – не кара, але й не гра.

Вона не квітка, що зів’яне швидко.

Любов – це дар. І бог сам вибира.

Хто заслужив оце пізнати диво.

VI. Домашнє завдання. Підготувати цитатну характеристику образів Ромео та Джульєтти, скласти сенкани.