Тема: Не з дієприкметниками

Мета: сформувати в учнів навички написання не з дієприкметниками разом і

окремо; розвити творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати мовні

явища; сприяти збагаченню словникового запасу учнів; виховувати любов до рідної мови, до її багатства.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: картки - завдання, підручник, таблиця, пам’ятки експерта, сигнальні картки, листки успішності.

Соціокультурна лінія: «Моя країна - Україна».


ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


Сьогодні у нас незвичайний урок,

Зробімо до знань ми ще один крок.

В країну незнану, країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.


ІІ. Очікувані результати

На попередньому уроці ви написали очікувані результати від сьогоднішнього уроку. Я зачитаю їх.


Учні повинні знати:

  • що дієприкметник – це особлива форма дієслова;

  • правила вживання розділових знаків у реченнях з дієприкметниковими зворотами;

  • граматичні ознаки дієприкметників;

  • як пишеться часточка не з дієсловами;

  • як пишеться часточка не з прикметниками.


Учні повинні вміти:

  • знаходити в тексті дієприкметники;

  • визначати синтаксичну функцію дієприкметників у реченні;

  • будувати речення, використовуючи дієприкметники та дієприкметникові звороти;

  • правильно писати дієприкметники.


Учні повинні прагнути:

  • здобути знання про правопис часточки не з дієприкметниками;

  • закріпити правопис дієприкметників з не в процесі виконання завдань;

  • визначати синтаксичну функцію дієприкметників у реченні;

  • аргументувати правопис не з дієприкметниками;

  • правильно моделювати речення.


ІІІ. Мотиваційний етап

Сіли діти всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.


Діти, висловіть ваші міркування: чому так важливо вивчати програмовий матеріал з української мови:

  • щоб отримати знання і поступити в університет;

  • щоб вміти правильно висловлювати свої думки;

  • щоб бути освіченою людиною;

  • щоб успішно здати ЗНО;

  • щоб знати частини мови та їх правопис;

  • щоб без помилок писати диктанти, перекази, твори;

  • щоб отримувати хороші оцінки за активну роботу на уроці і радувати своїх батьків;

  • щоб мати хороші оцінки за семестр.


А щоб ваші міркування справдилися, ви повинні докласти свої зусилля, бажання та знання і отримати задоволення від уроку.


Допитливі, цікаві будьте,

Та тільки не байдужі.

В країну знань велику путь

Долайте вперто, друзі!


Усе, що пізнано колись,

Завчіть, збагніть глибоко:

Країна знань, як неба вись,

Красою вабить око.



Учитель. Мандруючи стежками незвіданої країни Морфології, ми побували в містах, де свою гостинність демонстрували Іменники, найпривабливіше місто Прикметник вразило нас своєю довершеністю,у місті Числівник ми визначили пройдену відстань містами та визначили значущість всіх частин мови в житті людини. Лаконічний займенник вказав шлях до ділової столиці країни Морфології – Дієслова.

Живуть у столиці дві династії Дієприкметників та Дієприслівників.

Сьогодні Дієприкметник запрошує нас здійснити подорож у родовий маєток Не з дієприкметниками та пізнати неописану красу.


Щоб подорож була цікавою, давайте пригадаємо які випробування приготувала часточка не з дієсловом.


Щоб робота на уроці пройшла організовано та змістовно затвердимо план уроку.


План уроку


І. Захист проектів «Домашнє завдання»

І група - проект «Не з дієсловами»

ІІ група – проект «Не з прикметниками»

ІІІ група – проект «Примхливі речення»


ІІ. Лінгвістичне дослідження

І група - обґрунтувати написання не з дієприкметниками в речення за таблицею

ІІ група – пояснити написання не з дієприкметниками.

ІІІ група – побудувати різні моделі речень і пояснити правопис не з дієприкметниками.



ІІІ. Тестування. Елементи ЗНО на уроках мови



ІV. Скарбничка мудрості ( індивідуальна робота)



V. Творча лабораторія. ( моделювання речень )



VІ. Золоті зерна народної мудрості ( сигнальні картки )



VІІ. З поетичної скарбнички ( висловлювання про мову, вірші, легенди)



VІІІ. У гостях у гри «Найрозумніший»


ІХ. Рефлексія. Оціночно – емоційний етап ( виставлення оцінок)


ЗАХИСТ ДОМАШНІХ ПРОЕКТІВ


І група. Проект «Не з дієсловами»


1. З усіма формами дієслова (крім дієприслівника) не майже завжди пишеться окремо

Не поспішати, не чув, не бачать, не прибрано, не подумавши, не відчуваючи.


2. Разом не пишеться у дев’яти дієсловах:


Нехтувати, ненавидіти, непритомніти, неволити, непокоїти, незчутися, нетерпеливитися, нетямитися( але не стямитися), нездужатися, які без не вживаються.


3. Разом не пишеться з префіксами недо- , який вказує на неповноту дії: недобачати ( погано бачити), але не добачити (не помітити)

недоїдати ( голодувати) , але не доїдати (залишати їжу)

недолюблювати ( відчувати неприязнь)

недооцінювати ( неповною мірою оцінювати).


4. Треба розрізняти дієслово не має ( не володіє) і заперечне слово немає (нема), які пишуться по – різному.



ІІ група презентує свій проект «Не з прикметниками»

Не з прикметниками пишеться разом:

Якщо не можна дібрати синонім без не: невеселий ( сумний), невеликий ( малий)



Не з прикметниками пишеться окремо:

при протиставленні: не добрий, а злий; не розумний, а дурний.



Якщо є пояснювальні слова з ні або далеко, аж, ніяк, зовсім:

ні до чого не здатний,

зовсім не близький,

аж ніяк не певний.

ІІІ група. Проект «Примхливі речення»

Метод «Уважно стеж»

Завдання. Знайди у реченні дієприкметник і вкажи як він пишеться.



1. Край моря сонце золотить немріяні світи.



2. Причаїлися гори, заворожені красою ніколи не бачених степів.



3. Степ квітував незайманий, неораний.



4. Душа не закута у кригу.



5. Спасибі Вам, мамо, за Ваше тепло і довгі недоспані ночі.



6. Спасибі Вам, мамо, за вічну любов і всю неоплачену ласку.



7. Спасибі вам, літа, за хліб і сіль, за радість і невиплаканий біль.




Проблемне запитання:

Чому в одних випадках не з дієприкметниками пишеться разом, а в інших окремо?


Вчитель. Складний і незвіданий шлях отриманих знань найбільше всього турбує часточку не, яка деколи буває примхливою. Ці примхи ми повинні розкрити.


Вчитель. Країна Частка чарівна,

Запрошує до себе всіх вона.

Подорожуємо в країну мовних фарб,

і відкриваємо для себе мовний скарб.

Скарб Добра, Краси, Любові

Знаходимо у рідній мові.


ІV. Оголошення теми і мети уроку


Тема нашого уроку: «Не з дієприкметниками»

Мета уроку: сформувати в учнів навички написання не з дієприкметниками разом і окремо; розвити творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати мовні

явища; сприяти збагаченню словникового запасу;

виховувати культуру мовлення, любов до рідної мови, до її багатства.


V. Лінгвістичне спостереження з елементами аналізу.

Аналіз таблиці


НЕ З ДІЄПРИКМЕТНИКАМИ ПИШЕТЬСЯ


РАЗОМ


ОКРЕМО


1.Якщо при дієприкметнику немає залежного слова.


Непрочитана повість.

Неполохані зайці.


1. Якщо дієприкметник має при собі пояснювальне слово.

Не прочитана учнем книга. Не полохані мисливцями зайці.


2. Якщо дієприкметник без не не вживається.

Нечувана радість прийшла на їх землю.


2. Коли в реченні є протиставлення.

Мав таланти він до віршів не позичені, а власні.


3. Якщо дієприкметники утворені від дієслів, що пишуться з префіксом недо- разом.


Недописаний твір.

Недопечений хліб.

Недочитана повість.


3. Коли дієприкметник в реченні виступає присудком.

Толока не орана, вівці не лічені.





4. Якщо дієприкметник в реченні виступає означенням і не має при собі залежних слів.

Серед пожовклого листу червоніли незірвані яблука.


4. Якщо в реченні є заперечувальні частки ( ні, ніким, нічим),

або стверджувальна частка ( ще )

Ні, поле не засіяне.

Ніким не бачений гість.

Яскраво горів ще не перетоптаний квітник.


VІ. Лінгвістичне дослідження

Найкраща і незабутня та подорож, яка залишає в пам’яті яскраві моменти.

( Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання творчих завдань).


Робота в групах


І група. Завдання. Спишіть речення. Поясніть написання не з дієприкметниками. Яке правило ілюструє дане речення


1. Оглянути неполиту ділянку.( дієприкметник в реченні виступає означенням і не має при собі пояснювального слова).



2. Ділянка не полита. ( не полита пишеться окремо,бо в реченні виступає присудком).

3. Оглянути не политу нами ділянку. ( дієприкметник не политу в даному реченні пишемо окремо, бо є пояснювальне слово).

4. Не перекопана, а переорана ділянка.( не перекопана пишемо окремо, бо в реченні є протиставлення а переорана ділянка).

5. Земля на розсаднику не торкана.( не торкана пишеться окремо, бо в реченні виступає присудком).

6. Обабіч дороги хвилювалася ніким не скошена трава. ( не з дієприкметником пишеться окремо, бо в реченні є заперечувальна частка ніким).

ІІ група. Завдання. Спишіть речення. Обгрунтуйте свої міркування

1. Поникли не розбруньковані віти верби, торкаючись до цього часу нескреслої ріки.(В даному реченні нескреслої пишемо разом,бо при дієприкметнику не має пояснювального слова, речення ускладнене дієприслівниковим зворотом, дієприкметник не розбруньковані пишемо окремо, бо є пояснювальне слово віти).

2. Не зрізане, а стяте вітром дерево.( У даному реченні не з дієприкметниками пишеться окремо, бо в реченні є протиставлення.)

3. Його неушкоджене гілля стиха похитувалося. ( не з дієприкметником пишемо разом, бо в реченні відсутнє пояснювальне слово, дієприкметник виступає в ролі означення).

4. Упорядкували не розчищені восени кущі.( не розчищені пишемо окремо, бо є пояснювальне слово восени).

5. Червоніли не зірвані вранці яблука.(дієприкметник не зірвані пишемо окремо, бо дієприкметник має пояснювальне слово вранці).

6. Біля тину стояла нефарбована лавка.( В даному реченні дієприкметник нефарбована пишемо разом, бо дієприкметник не має пояснювального слова і в реченні виступає означенням).



ІІІ група. Завдання. Спишіть речення, змінюючи їх так, щоб дієприкметник з не писався окремо. Аргументуйте свою відповідь



1. Серед води темніють не затоплені Серед води темніють незатоплені

повінню верхів’я дерев. дерева.(дієприкметник немає при

( є пояснювальне слово повінню). собі пояснювального слова).



2. Виблискують не зарослі Виблискують незарослі скелі.

чагарником скелі. ( дієприкметник (Дієприкметник незарослі в реченні

має пояснювальне слово чагарником). виступає означенням і немає при

пояснювального слова).



3.Бурхливі потоки змили не 3. Бурхливі потоки змили

прив’язаний звечора човен. неприв’язаний човен.

(дієприкметник не прив’язаний (дієприкметник неприв’язаний

пишеться окремо, бо має пояснювальне пишемо разом, бо в реченні немає

слово звечора). пояснювального слова).





4. Довелося припинити 4. Довелося припинити незавершену

не завершену вчора роботу. роботу.( В даному реченні

(дієприкметник не завершену дієприкметник незавершену

пишемо окремо, бо в реченні є пишемо разом, бо немає

пояснювальне слово вчора). пояснювального слова).



5. Непрочитана книга лежала на столі. 5. Не прочитана вчасно книжка

(В даному реченні непрочитана не давала Оксані спокою.

пишеться разом, бо відсутнє ( В даному реченні дієприкметник

пояснювальне слово, не прочитана пишемо окремо, бо

непрочитана жіночого роду в реченні в реченні є пояснювальне слово

виступає означенням). звечора).

6. Незасіяне поле стояло сиротою. 6. Не засіяне зерном поле стояло

(В даному реченні незасіяне сиротою.

пишеться разом, бо відсутнє ( В даному реченні дієприкметник

пояснювальне слово, дієприкм. не засіяне пишемо окремо, бо

незасіяне середнього роду в реченні в реченні є пояснювальне слово

виступає означенням). зерном).


VІІ. Тестування. Елементи ЗНО на уроках мови.

Робота з карточками. Виконайте запропоноване завдання, і правильну відповідь позначте хрестиком ( завдання додаються).



VІІІ. Скарбничка мудрості. Індивідуальна робота

Завдання. Кожен учень отримує карточку. Запропоновані словосполучення та речення розподіліть у дві скарбнички, в першу – дієприкметники, які пишуться з не окремо, а в другу – дієприкметники, які пишуться з не разом. Завдання на карточках зачитуєте вголос, завдання вкидаєте в одну із скарбничок, відповідь аргументуєте.



1.Ніким не полагоджений тин. 1. Незмащений віз.


2. Поле не зорано. 2. Незгасаюче вогнище.


3. Не зав’язаний добре сніп. 3. Недоплетений тин.


4. Не вироблений ще характер. 4. Нескопані грядки.


5. Хата не накрита соломою. 5. Нечувана радість.


6. Не скопані ще грядки. 6. Кричить як недорізаний.


7. Не висохлий досі рукав. 7. Незагоєна рана.


8. Ще не затоплені острівці. 8. Незатоплені острівці.


9. Не затоплені повінню острівці. 9. Нескошена трава.


10. Ніким не скошена трава. 10. Нестримні хмаринки.


11. Розмова не скінчена. 11. Неспіймана риба.


ІХ. Творча лабораторія

Завдання. Речення переробіть так, щоб частка не, де вона пишеться разом, тепер писалася окремо і навпаки.

1. Над водою піднімалися незатоплені острівці.

Над водою піднімалися ще не затоплені острівці.

Над водою піднімалися не затоплені повінню острівці.



2. Повилягала, погнила обабіч дороги ніким не скошена трава.

Повилягала та погнила обабіч дороги нескошена трава.

Повилягала, погнила обабіч дороги ще не скошена трава.



3. Похилився не підпертий кілками тин.

Похилився не підпертий тин.

Похилився ще не підпертий тин.



4. Сіріла не перекопана латка землі.

Сіріла неперекопана земля.

Сіріла ще не перекопана земля.



5. Яскраво горів ще не перетоптаний квітник.

Яскраво горів неперетоптаний квітник.

Яскраво горів не перетоптаний ніким квітник.



6. Буяв бур’ян на непрополених грядках.

Буяв бур’ян на не прополених ще грядках.

На ніким не прополених грядках буяв бур’ян.



7. Темніли потрісканою корою не побілені досі стовбури дерев.

Темніли потрісканою корою непобілені дерева.

Темніли потрісканою корою не побілені ніким стовбури дерев.



8. Час від часу на дорогу вибігали неполохані зайці.

Час від часу на дорогу вибігали ніким не полохані зайці.

Час від часу на дорогу вибігали ще не полохані мисливцями зайці.



Х. Золоті зерна народної мудрості

Метод «Дивись – не помились» з використанням сигнальних карток

Завдання. На ваших партах є картки жовтого і голубого кольорів. Прочитайте їх зміст, зробіть правильний вибір і підніміть карточку відповідного кольору.

1. Для дурнів закон неписаний. 1. Для дурнів закон не писаний.

2. Ледареві норма невказана. 2. Ледареві норма не вказана.

3. Силуване – несилуване. 3. Силуване – не милуване.

4. Насіяне насіння і на торік непропаде. 4. Насіяне насіння і на той рік не пропаде.

5. Слово не куповане, але й не пропаде. 5. Слово не куповане, але й не пропаде.

6. Він грамотний, та недрукований. 6. Він грамотний, та не друкований.

7. Яка диковина, що собака некована. 7. Яка диковина, що собака не кована.

8. Пішов так мені вік, як не соленій капусті. 8. Пішов так мені вік, як несоленій капусті. \

9. У не доглянутого майна всі господарі. 9. У недоглянутого майна всі господарі.

10.Не закінчене діло покривається снігом. 10. Незакінчене діло покривається снігом.

11. Скачуть неписані рукави, а сите черево. 11. Скачуть не писані рукави, а сите черево.

12. Вір непочутому, а побаченому. 12. Вір не почутому, а побаченому.

13. Найманий кінь ніколи незморений. 13. Найманий кінь ніколи не зморений.

14. Не вживане залізо скоро ржавіє. 14. Невживане залізо скоро ржавіє.

15.Посварилися за шкуру не спійманої білки. 15. Посварилися за шкуру не спійманої білки.

16. З не застреленого лиса шубу не шиють. 16. З незастреленого лиса шубу не шиють.

17. Басує не втішний кінь. 17. Басує невтішний кінь.

18. Пес бреше, бо співати непривчений. 18. Пес бреше, бо співати не привчений.

19.Не гідний братися за що- небудь. 19. Негідний братися за що – небудь.

20.У льотчика серце не схитне й тверде. 20. У льотчика серце несхитне й тверде.

21.Підлога неметена, а вимита. 21. Підлога не метена, вимита.

22.Чого Івась ненавчений, того знати не буде. 22. Чого Івась не навчений, того знати не буде.

23. Бережись хліба не допеченого і фельдшера не довченого. 23.Бережись хліба недопеченого і фельдшера недовченого.

ХІ. «З поетичної скарбнички»

Щоб підтвердити соціокультурну лінію нашого уроку хочу запропонувати прослухати легенду про нашу країну.

Україна

Давня легенда розповідає. На світанку нашої землі Бог оглядав створіння рук своїх. Натомившись, наказав зробити відпочинок і разом з ангелами Він спустився на землю. Ця земля була багатою на сонце, звіра та пташок. А найбільше сподобались Богові люди того краю. Всюди зустрічали його хлібом і сіллю. Він став часто навідуватися туди зі словами:

- Рушаю у край!

Кажуть, з того часу і пішла назва нашої держави: Україна.

Мово, моя калинова,

Звучи в розмові, повсякчас звучи,

Говориш ти – говорить Україна,

До кожного серця дитини дійди.



І тихо – тихенько співай колискову,

Щоб всіх у дитинство вернуть,

Щоб кожна людина – бога творіння

Змогла в душі українцем буть.



Співай калиново у пісні чудовій,

І смійся і в жартах звучи,

Світися щасливо у зірці ранковій

І в побуті теж не мовчи.

Здіймайся у славі у небо високе,

Багатою будь, як земля.

Глибокою будь, наче море широке,

Щоб чути тебе звіддаля.



Квітуй, як весна у чарівнім суцвітті,

Весело по світу йдучи.

Звучи, моя мово чарівна, у світі

І в серці людськім не мовчи!

ХІІ. Оціночно – емоційний етап

Метод «Незакінчене речення».

1. На уроці ми працювали над темою…

2. Ви отримали задоволення від теми уроку та його змісту…

3. Що найбільше запам’яталося на уроці…

4. Коли не з дієприкметниками пишеться разом…

ХІІІ. Рефлексія. Метод «Мікрофон»

Завдання. Дати відповідь одним словом. Запитання до класу.

1. Гість, якого не чекаєш - нежданий.

2. Зустріч, на яку не сподіваєшся – несподівана.

3. Розмова, яка не закінчилася – незакінчена.

4. Докір, який проговорили - несказаний.

5. Скарб, який не можливо ні з чим порівняти – неоцінений.

6. Потік машин, який не можливо порахувати – незлічений.

7. Доказ, який не можливо знищити – незнищений.

8. Мрія, яка не здійснилася – нездійснена.

9. Людина, яка не піддається на вмовляння – невблаганна.

10. Предмет, який не можна впізнати – невпізнаний.

11. Партнер, який не погоджується на примирення – непримиренний.

12. Відстань, яку не в змозі подолати – нездолана.

13. Особа, яка має недоторканість – недоторкана.

14. Досягнення, які не були прийняті до уваги – неоцінені.

15. Папери, які не встигли знищити – незнищені.

16. Матеріали, які не систематизовані – невпорядковані.

17. Учень, який постійно чимось переймається – незадоволений.

18. Повість, яка не завершена – недописана.

19. Почуття, які не можливо вгамувати – невпині.

20. Дівчина, ім’я якої вам невідоме – незнайома.

21. Подорож, яку ви будете часто згадувати – незабутня.

22. Мандрівка, яка не планувалася – непланована. Всім дякую. Молодці!



ХІV. Домашнє завдання ( диференційоване)

1. Виписати з творів художньої літератури 4 речення з різними варіантами написання не з дієприкметниками.

2. Скласти власне письмове висловлювання, використовуючи різні варіанти написання не з дієприкметниками.

3. Виконати вправу з підручника 257.

Завершуємо наш незвичайний урок.

Зробили до знань ми ще один крок.

В країну прекрасну, країну чудову,

Що так збагачує рідну мову.