Дата __________________

Урок № 26

Тема. Уявлення про дзвінкі і глухі парні приголосні звуки.

Мета: навчати учнів правильно вимовляти дзвінкі і глухі приголосні звуки; розвивати

орфоепічну чіткість, увагу, мовлення; виховувати старанність.


Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 40, вправа 110)

— Зачитайте слова із двома звуками. (Я) Із трьома. (Сон, що, він, дзьоб, ліс, ґедзь) Із чотирма. (Дощ, джміль, яма, щит) Із п’ятьма. (Щука, юнак, їжак)

— У яких словах звуків більше, ніж букв? (Я, що, дощ, яма, щит, щука, юнак, їжак) чому?

— У яких словах звуків менше, ніж букв? (Дзьоб, ґедзь, джміль) чому?

— Чим відрізняються приголосні звуки від голосних?

2. Списування

— Спишіть слова. Поставте над словами наголос. Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.

Хвалько, хвалиться, хвала, хвіст, хвіртка, хвилина.

III. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні ми дізнаємося, за якою ознакою поділяються приголосні в українській мові.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 40–41)

Вправа 111

Учні прикладають долоньку до гортані і чітко вимовляють звуки парами.

Назвіть звуки, під час вимови яких ви чуєте голос і шум.

Вимовте звуки, які утворюються тільки з участю шуму, без голосу.

Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 42.

Вправа 112

Розгляньте таблицю парних дзвінких і глухих приголосних звуків.

Прочитайте таблицю решти приголосних, що не утворюють пар.

Потренуйтеся в попарному вимовлянні дзвінких і глухих звуків.

Пам’ятайте, що під час вимови глухих звуків голосу зовсім не чути.

Переконайтеся, що всі приголосні звуки української мови належать чи то до глухих, чи то до дзвінких звуків.

Вправа 113

Учні читають слова і замінюють за зразком дзвінкий приголосний звук, позначений виділеною буквою, парним глухим.

Зробіть висновок про те, що сталося зі словами під час заміни звуків.

Злива (сильний дощ) — слива (фрукт). Ґуля (на лобі) — куля (земна).

Жити (у світі) — шити (голкою). Гори (вогнем) — хори (співають).

Бити (палицею) — пити (воду). Дітоньки (діти) — тітоньки (тітка).

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Робота в парах

Прочитайте вірш. Знайдіть пари слів, що розрізняються дзвінкими і глухими приголосними.

В дощ шукав у лісі гриб,

Й захворів тепер на грип.

Лікував я довго зуб,

На обід поїв лиш суп. Д. Чередниченко

(Гриб — грип, зуб — суп)

VI. Підбиття підсумків.

За якими ознаками поділяються приголосні звуки?

Чи може один і той самий звук бути то дзвінким, то глухим?

Назвіть пари приголосних за дзвінкістю — глухістю.

Які звуки називаються дзвінкими? А глухими?

VII. Домашнє завдання

с. 41, вправа 114, правило — с. 40.