Урок № 11
Тема: Внутрішня будова кореня. Лабораторна робота № 3. «Внутрішня будова кореня у зв’язку з його функціями».
Мета: Освітня. Вивчити внутрішню будову кореня, з'ясувати його основні функції; розкрити взаємозв'язок будови та функцій окремих зон і тканин кореня.
Розвиваюча. Удосконалювати вміння і навички роботи з мікроскопом; розвивати спостережливість, уважність.
Виховна. Виховати бережне ставлення учнів до природи рідного краю.
Основні поняття і терміни: кореневий чохлик, зона ділення, зона росту, всмоктувальна зона, провідна зона.
Обладнання: таблиця «Будова кореня», паростки квасолі або гороху, мікроскоп, лупа, препарувальний набір, підручник.
Методи і методичні прийоми: словесні [пояснення, бесіда (контрольно-перевірна)]; наочні (демонстраціяобладнання); практичні (виконаннялабораторноїроботи); робота з текстом підручника.
Тип уроку: застосування знань, вмінь і навичок.
Девіз уроку:
...Повзуче коріння у неї в землі...
Олена Халимон
Хід уроку
I. Організаційний момент. Розминка
Бесіда за запитаннями: — Без цієї речовини життя на планеті неможливе. Вона є складовою всіх живих речовин. Вона буває рідкою, твердою, газоподібною. У ній розчиняються прості речовини, наприклад, сіль, цукор. Вона є основою життя. Про що йдеться? (Про воду.)
— Як вода потрапляє у рослину? (За допомогою кореня — він всмоктує воду з ґрунту і «передає» її до стебла.)
II. Актуалізація опорних знань.
1) Заповнення таблиці (табл.1)
Видозміни кореня
Назва рослин | Видозміни кореня | Значення у житті рослин |
Буряк, морква, ріпа, редис | Коренеплід | Накопичення поживних речовин |
Жоржина | Бульбокорені | Накопичення поживних речовин |
Плющ, ліана, омела | Корені-причіпки | Ріст угору, винесення листя до світла |
Баньян | Ходульні корені | Підпори для крони деяких тропічних дерев |
Орхідея | Повітряні корені | Вбирання дощової води, допомога в тропічних умовах |
2) Фронтальна перевірка знань
Із наведеного переліку термінів і понять вкажіть ті, що відповідають визначенням. Терміни і поняття:
А — Вегетативні органи Д — Стрижнева коренева система
Б — Корінь Е — Мичкувата коренева система
В — Головний корінь Є — Коренеплід
Г — Бічні корені Ж — Бульбокорені
Ґ — Твірна 3 — Повітряні корені
Визначення:
1. Коренева система, утворена додатковими коренями.
2. Корені, що здатні поглинати вологу з повітря.
3. Видозмінений головний корінь, у якому запасаються поживні речовини.
4. Тканина, за рахунок якої відбувається ріст кореня.
5. Основний корінь стрижневої системи.
6. Видозміни коренів жоржини, у яких запасаються поживні речовини.
7. Вегетативний підземний орган рослин.
8. Корені, що утворюються на головному і додаткових коренях.
9. Коренева система, у якій основне значення має головний корінь.
10. Органи, що забезпечують ріст і живлення рослин.
(Відповіді. 1 — Е; 2 — 3; 3 — Є; 4 — Ґ; 5 — В; 6 — Ж; 7 — Б; 8-Г; 9-Д; 10 -А.)
III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1) Розв'язування проблемно-творчої задачі: — У книжці «Життя рослин» К.Тимірязєв писав: «...Природа тут вдалася до хитрощів. Корінь за якнайменшої витрати будівельного матеріалу у змозі оббігти більшу кількість частинок ґрунту, якнайщільніше прилягти до нього...». Про які хитрощі говорить учений?
(Відповідь. Про можливості кореня здобувати воду і поживні речовини з ґрунту.)
2) Зачитування сенканів (з домашнього завдання)
Корінь
Довгий, необхідний
Вбирає, постачає, утримує
Необхідна підземна частина пагона
Якір
Корінь
Розгалужений, підземний
Росте, дихає, всмоктує
Постачає мінеральні речовини рослині
Трудівник
3) Пояснення. Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитись з будовою кореня рослини, а сааме виконаємо лабораторну роботу, яка допоможе нам на власні очі побачити те, про що ми говорили. Наприклад, зони кореня; поперечний розріз кореня; побачимо, з яких тканин складається корінь. Це допоможе нам зрозуміти будову і функції цього органа рослини та як вони пов’язані між собою.
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
1. Корінь — орган поглинання води і розчинених у ній мінеральних речовин.
1) Пояснення вчителя. Усі корені — головний, додаткові й бічні — мають подібну будову {демонстрація таблиці). Розглянувши молодий корінь будь-якої квіткової рослини, можна побачити, що він неоднорідний (демонстрація пророслого насіння пшениці, квасолі). На корені розрізняють зони, що виконують певні міні-функції і таким чином забезпечують постачання рослини поживними речовинами.
2) Робота в малих групах.
Завдання: Вивчити особливості будови і функції:
1-ша група — кореневого чохлика;
2-га група — зони поділу;
3-тя група — зони росту;
4-та група — всисної зони;
5-та група — провідної зони, або зони бічних коренів.
Після виконання завдання представник групи повідомляє результати роботи й одночасно заповнює першу і другу колонки таблиці (табл. 2) на дошці. (Учні заповнюють у зошитах.)
Таблиця 2. Будова кореня
Зони кореня | Тканини зони | Функції зони |
Кореневий чохлик | Міститься на верхівці кореня, вкритий покривною тканиною, утворений механічною тканиною | Захищає живі клітини кореня, що розміщуються під ним. Забезпечує просування кореня у ґрунті |
Зона поділу | Твірна тканина | Утворює нові клітини |
Зона росту Всисна зона з кореневими волосками | Твірна тканина Всисна і покривна (вирости клітин) тканини | Забезпечує ріст кореня Всмоктує воду і мінеральні солі |
Провідна зона, або зона бічних коренів | Провідна тканина | Трансформує по судинах воду і мінеральні солі від всисної зони до пагона |
2. Основні тканини кореня. (Самостійна робота.)
Завдання:
1. Опрацюйте матеріал картки (див. додаток).
2. Визначте, з яких тканин складається корінь та його окремі зони.
3. Заповніть третю колонку таблиці «Будова кореня» (табл. 2). (Учитель перевіряє самостійну роботу.)
V. Рефлексія. Виконання лабораторної роботи №3. «Внутрішня будова кореня у зв’язку з його функціями».
VI. Корекція здобутих знань. Бесіда:
— Які функції виконує корінь?
— Назвіть ділянки кореня.
— Яка функція кореневого чохлика?
— Де містяться кореневі волоски та яку функцію вони виконують?
— Що таке судини? Де вони розміщені? Яке значення мають?
— Як пов'язана будова кореня з його функціями?
VII. Підсумки уроку, аргументація оцінок.
Інтерактивна вправа «Результат». Учні по черзі роблять висновки про те, чого вони навчилися на уроці, якого результату досягли.
VIII. Домашнє завдання.
Вивчити параграф 11.
За бажанням: підготувати повідомлення «Значення пагона в житті рослини».
Підготувати пагони 2-3 дерев довжиною 15-20 см. Поставте їх на ніч у воду.
Додаток. Картка
Тканина — це подібні за будовою і походженням клітини, що виконують однакові функції.
Таблиця 3. Тканини рослин
Назва тканини | Місце розташування й особливості будови | Функції |
Механічна | У кореневому чохлику, в корені, жилках листка. Клітини щільно прилягають одна до одної, утворюють «скелет» рослини, витягнуті вздовж частин рослини, заповнені повітрям | Прокладає шлях кореню у ґрунті. У рослині виконує роль скелета |
Твірна | У корені, стеблі (у пазухах листка). В листках її немає | Утворює плоди, насіння, бруньки (органи рослин). Забезпечує ріст рослин |
Всисна | Тільки в корені. Має повздовжні клітини, здатні всмоктувати воду | Всмоктує воду, забезпечує живлення рослин |
Провідна | У корені (провідна зона), стеблі (деревина, луб), листках (жилки). Складається з відмерлих клітин, які не мають ядер і стінних перегородок, та живих, що з'єднані перегородками (нагадують сито) | Транспортує органічні та неорганічні речовини |
Покривна | Покриває рослину | Захищає рослину від механічних ушкоджень, висихання, забезпечує її киснем |
Запасаюча | У корені, стеблі; зрідка — в листках | Запасає вуглеводи. У стеблі — це серцевина, у корені — всі клітини |
Фотосинтезуюча | У листках, зрідка — у стеблі. Клітини мають хлоропласти з хлорофілом | Забезпечує перебіг процесу фотосинтезу. Утворює органічні речовини з неорганічних. Забезпечує живлення рослин органічними речовинами |