Тема. Стаття в газету на морально-етичну тему




Мета:

  • Ознайомити учнів із статтею як одним із жанрів писемного мовлення, її особливостями та композицією

  • Формувати соціокультурну, діяльнісну компетентність, вміння писати статтю в газету

  • виховувати інтерес до вивчення української народної педагогіки, до творчої діяльності.


Методи й прийоми: словникова робота, робота за картками, робота з підручником, гра „Випуск газети”.


Обладнання: картки, зошити для корекційної роботи.


Перебіг уроку



І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів і оголошення теми, мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Робота з підручником. Розглянути таблицю підручника „Стилі і жанри мовлення” (с. 178-179), з’ясувати, до якого стилю належить стаття, засвоїти основні ознаки публіцистичного стилю. Робота ведеться шляхом

2. Словникова робота.

Стаття – це науковий чи публіцистичний твір невеликого розміру в журналі або газеті. Звичайно стаття містить роздуми проблемного характеру.

Публіцистика – особливий жанр літературних творів, в яких висвітлюються актуальні питання політики і суспільного життя. Завдання публіцистики – агітація, активний вплив на читача чи слухача.

ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

Основні жанри публіцистичного стилю – замітка, лист у газету, інтерв’ю, репортаж, нарис, фейлетон, стаття.

Замітка – коротке повідомлення в пресі. Складається з 3 частин: вступної (з’ясування місця, часу, обставин дії), основної (викладення фактів) і кінцівки. Замітка має бути короткою, достовірною і чіткою.

Лист у газету – безпосередній відгук на якусь подію, фіксація певного факту з короткою оцінкою.

Інтерв’ю – бесіда кореспондента з особою, думка якого цікава для читача.

Репортаж – розповідь свідка або учасника певної події із вказівкою на її обставини та учасників.

Нарис – прозовий жанр публіцистичного стилю, оснований на спостереженнях і враженнях автора. Включає описові елементи (пейзаж, портрет, опис інтер’єру) і розповідь про дії героя чи героїв нарису.

Нариси бувають проблемні і портретні.

Фейлетон – стаття публіцистичного, побутового чи наукового характеру, в якій сатирично зображуються факти чи явища суспільного життя, риси характеру і поведінка негативних персонажів.

Завдання статті – привернути увагу до якогось важливого питання, проблеми, переконати у справедливості чи хибності певної думки. Зміст її має бути переконливим, доказовим, виявляти особисту позицію автора.

За типом мовлення газетна стаття є роздумами в поєднанні з розповіддю, описами.

Особливості побудови статті:

  • постановка проблеми – зачин;

  • розкриття проблеми (пояснюється, що вона собою являє, роз’яснюється хід подій) – основна частина. Для доведення своєї думки автор використовує логічні докази, приклади;

  • висновок – закінчення.

Висновок: ознайомившись з основними жанрами публіцистики, треба самим навчитися писати в газету, виражати своє ставлення до навколишнього світу, аналізувати, давати оцінку подіям, які відбуваються в житті.

Учні отримують після пояснень учителя аркуші з коротким записом лекції, вкладають їх в зошити для корекційних робіт. Аналізують їх, з’ясовують у вчителя, що не зрозуміло.

Також обговорюється пам’ятка „Як працювати над статтею в газету”.


    1. Обдумайте тему, обрану для статті.

    2. Визначте адресата і мету висловлювання.

    3. Сформулюйте основну думку. Теза може бути висловлена одним реченням (простим за будовою, розповідним) або у формі запитання і відповіді на нього.

    4. Визначте композицію статті (вступ, основна частина, закінчення).

    5. Добирайте переконливі докази (приклади з життя, літератури, висловлювання видатних людей та інше).

    6. Дбайте про мовленнєве оформлення статті: вживайте мовні засоби, характерні для даного стилю (публіцистичний), типу (роздум), жанру висловлювання (стаття). Пов’язуючи аргументи з тезою, вживайте сполучники (тому що, хоча, оскільки, через те що, незважаючи на); вставні слова (по-перше, по-друге, нарешті, отже, таким чином).





2. Завдання класу. Клас ділиться на групи для проведення гри „Випуск газети”. Необхідно виявити такі групи: кореспонденти, коректори, відповідальні редактори. На дошці вивішуються обов’язки для кожної групи.

Кореспонденти повинні відповідно до вимог пам’ятки „Як працювати над статтею в газету” груповим методом написати статтю на тему „Виховні традиції української сім’ї”.

Коректори груповим методом перевіряють написану статтю, редагують її, виправляють орфографічні й пунктуаційні помилки.

Відповідальні редактори звіряють первинний текст і виправлений варіант, роблять висновки про роботу кожної групи, оцінюють якість статті.

Поки працюють окремі групи учні, які ще не починали роботу або вже її закінчили знайомляться з підборкою друкованих матеріалів, підготовлених учителем, з теми „Народна виховна практика”.

3. Самостійна робота з підручником (с. 89-93).

4. Самостійна робота. Кожен окремо працює над написанням статті „Яким повинно бути виховання сучасного підлітка?”

V. Підсумок уроку.

Методом мозкової атаки учні швидко, лаконічно відповідають на запитання вчителя

  • Які стилі мовлення вам відомі?

  • Чому статтю відносять до публіцистичного стилю?

  • З якими жанрами публіцистичного стилю ви знайомі?

  • У чому полягає завдання статті на відміну від інших жанрів публіцистичного стилю?

  • Що вам відомо про особливості побудови статті?

  • Як працювати над статтею в газету?

  • З якою народознавчою темою ми з вами сьогодні познайомились?

VІІ. Домашнє завдання.

Повторити матеріал підручника с. 89-93, 178-179, вивчити конспект лекції, пам’ятку, знати понятійний апарат. Дописати статтю. Повторити правила запису прямої мови.

VІІІ. Оцінювання.