Тема. Поширені й непоширені речення. Прості й складні речення.
Мета: поглибити знання восьмикласників про будову речення, його граматичну основу; дати поняття про поширені й непоширені речення,прості й складні речення та навчити їх розрізняти й порівнювати; формувати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль простих і складних речень у текстах; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складних реченнях; розвивати творчі вміння моделювати поширені й непоширені, прості й складні речення відповідно до мети й обставин спілкування; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти поглибленню знань восьмикласників про історію своєї країни та її видатних діячів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
III. Актуалізація опорних знань учнів
Групова робота.
Завдання учням
І група
— Складіть зв'язну розповідь на тему «Словосполучення». Користуючись узагальнюючою таблицею, зробіть повідомлення.
II група
— Складіть зв'язне висловлювання на тему «Відмінність словосполучення від слова і речення».
III група
Випереджальне завдання
— Спробуйте накреслити узагальнюючу схему до теми «Речення».
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
► Розглянути таблицю й поміркувати над реченням як основною синтаксичною одиницею, його роль, ознаки, види та структуру.
Коментар учителя.
1) Речення як одиниця синтаксису.
Речення — це синтаксична одиниця мови, що інтонаційно оформлена і виражає закінчену думку про факт чи явище дійсності, які є реальними, бажаними чи можливими за певних обставин.
Речення як синтаксична одиниця складається з однієї, двох або більше граматичних основ.
2) Односкладні й двоскладні речення.
За характером граматичних основ речення бувають двоскладні й односкладні. Двоскладні речення мають підмет і присудок: Ранками на пониклі трави падали холодні роси. (Ю. Збанацький) Односкладні речення мають лише один головний член речення у формі підмета або присудка: Поклонися матері і дому. (А. Малишко) Холодний день. Обвітрена блакить. (М. Луків)
3) Прості й складні речення.
За структурою речення поділяються на прості й складні. Прості речення мають одну граматичну основу: Люблю я пісню солов’їну. (А. Загрудний) Складні речення мають дві й більше граматичних основи, що становлять одне смислове ціле: Українська мова мене не тільки вабить як письменника, вона дивує й захоплює. (В. Шевчук)
4) Непоширені й поширені речення.
Речення, що складається лише з головних членів, називається непоширеним: Є шлях. Я тривожуся. (М. Братан) Речення, у якому є другорядні члени, називається поширеним: Українська мова живе в прекрасних піснях твого народу. (В. Сухомлинський)
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
Випишіть спочатку прості речення, а потім складні. За якими ознаками ви їх розрізняєте?
1.Нагулялося по небу весняному сонце, зазирає на добраніч у низьке віконце… Стало темно по садочках, тихо пил сідає, і село у прохолоді ніби оживає. (Із тв. П. Куліша) 2. Нехай бринять і пахнуть квіти, нехай почує Божий рай, як на землі радіють діти і звеселяють рідний край. (Л. Глібов) 3. Не бажай ти умом понад світом кружить; а скоріш завізьмись в світі праведно жить. (І. Франко) 4.Гей, травень прийде у дні чудові, простелить всюди трави шовкові. (Марійка Підгірянка)
Лінгвістичне дослідження з творчим завданням
► Прочитати. Поділити текст на речення. Довести, що перед вами текст. Сформулювати тему й мікротеми поданого висловлювання. Записати, розставляючи розділові знаки.
Основою докорінного перелому в українській літературі стала творчість
Т. Шевченка переважний інтерес до етнічно-побутових рис українського народу ідеалістичні поривання романтиків до козацького минулого замінюються зверненням послідовників великого поета до корінних антагонізмів кріпосницького суспільства поглиблюється розуміння народності, незрівнянно багатшими стають засоби типізації дійсності, діапазон літературної мови все виразнішою постає залежність характеру і поведінки персонажів від системи суспільних відносин у творах Марка Вовчка виявляється непримиренний конфлікт між поміщиками й пригнобленим селянством виникають типи народних протестантів про трагічну долю буковинських селян і жовнірів розповідає талановитий прозаїк Ю. Федькович в його творчості реалізм поєднується з досить сильним романтичним струменем, що своєрідно забарвлює твори реалістичного плану (За Н. Крутіковою).
► Знайти прості й складні речення. Підкреслити в кожному реченні граматичну основу.
Розвиток комунікативних умінь
► Робота в парах.
Складіть діалог на тему «Звичаї в моїй родині», у якому були б різні речення за метою висловлювання, емоційним забарвленням, будовою, складом граматичної основи, за наявністю чи відсутністю другорядних членів речення.
Дослідження-трансформація
► Подані непоширені речення перетворіть на поширені. Утворені речення запишіть, підкресліть у них граматичні основи.
1. Скрипів клен. 2. Листя шелестить. 3. Чайки летять. 4. Плаче небо. 5. Накрапає дощик.
VI. Систематизація й узагальнення знань
Подумати і дати відповіді на запитання
1.Чому саме речення, а не словосполучення є основною одиницею спілкування?
2. Чи можна у процесі висловлювання обмежитися лише односкладними (або двоскладними) реченнями?
3. Яку роль у мовленні відіграють поширені й непоширені речення?
4. Яку роль у мовленні відіграють прості й складні речення?
VII. Підсумок уроку
Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.
VIII. Домашнє завдання
Здійснити пошукову роботу в мережі Інтернет або в бібліотеці та підготувати повідомлення про відому постать, яка бере безпосередню участь у творенні історії сьогодення. Використати різні за структурою і метою висловлювання речення.