4


Урок № 173-174

Тема уроку: Практична робота № 4. Гідроліз солей і визначення рН середовища.

Підсумково – узагальнюючий урок

Мета уроку: закріпити уміння записувати рівняння гідролізу, визначати реакцію середовища, розвивати навички визначення рН середовища, уміння записувати рівняння гідролізу, сприяти підготовці до ЗНО, формувати предметну компетентність, виховувати наполегливість в досягненні мети.

Унаочнення : підручник, картки-завдання, штатив, пробірки, реактиви для практичної роботи, універсальний індикаторний папір.

Хід уроку:

ММ№1,2 СУ-АП

  1. Оргчастина-1 хв.

  2. Актуалізація опорних знань.

Бесіда:

  1. Що таке гідроліз?

  2. Які випадки гідролізу ви знаєте?

  3. Як визначити реакцію середовища пр. гідролізі?

3. Узагальнення знань.

1.Одне з фундаментальних правил, що стосуються протікання хімічних реакцій, «принцип Ле Шательє», свідчить, що при екзотермічної реакції (що йде з виділенням тепла), підвищення температури перешкоджає її ходу, а при ендотермічної (що йде з поглинанням тепла) - навпаки, сприяє. Гідроліз - Ендотермічна реакція. Отже, якщо ви підвищите температуру розчину, він буде протікати легше і повніше. Навпаки, якщо ви понизите температуру розчину, він буде ослаблений.

2.Чим вище концентрація солі, яка піддається гідролізу, тим повільніше і важче він іде. Тобто, якщо ви хочете послабити гідроліз, додайте в розчин нову порцію солі. Відповідно, якщо ви хочемо посилити гідроліз, зменшіть її концентрацію. Також можна зменшити концентрацію солі, яка піддається гідролізу, за допомогою додавання води. Це також призводить до посилення гідролізу.

3.Якщо в результаті гідролізу один з його продуктів випадає в осад (тобто утворюється малорастворимое з'єднання), або перетворюється в газ, гідроліз протікає до кінця. Іншими словами, сильному гідролізу відповідає видалення хоча б одного продукту з реакційної зони. Оскільки гідроліз - один з різновидів хімічних реакцій, а це правило відноситься до всіх реакцій без винятку.

4.Ефективний метод посилення гідролізу - спосіб «взаємного посилення». Його суть полягає в тому, що при змішуванні розчинів двох незначно гідролізованих солей, одна з яких утворена слабкою кислотою і сильною основою, а інша - сильною кислотою і слабкою основою, відбувається зв'язування в одному розчині водень-іонів і гідроксил-іонів. В результаті, відповідно до вищезгаданого принципу Ле Шательє, «спільний» гідроліз протікає практично повністю.

4. Виконання практичної роботи.

1. Вивчення інструкції 2. повторення правил т/б. 3. виконання та оформлення роботи.

ММ№2,3 КР

Тести.

1. У водних розчинах не піддається гідролізу

1) сульфат натрію 2) сульфат алюмінію 3) сульфіт натрію 4) сульфат міді

2. У водних розчинах необоротно гідролізуються

А) нітрат заліза (III) Б) нітрат заліза (II) В) фосфат натрію Г) сульфід алюмінію Д) силікат амонію Е) нітрат цезію

3. Гідроліз по аніону має місце у водних розчинах:

А) K2SO4 Б) FeSO4 В) Na2CO3 Г) CH3COONa Д) K2S Е) FeCl3

4. Сіль, яка гідролізується не по аніону – це 1) ВаСl2 2) CuCl2 3) CaCl2 4) К2НРО4

5. І аніон і катіон гідролізуються в розчині солі

1) силікат натрію 2) сульфід амонію 3) ацетат калію 4) хлорид міді(II)

6. Тільки аніон гідролізується в розчині солі

1) ацетат амонію 2) іодіда калію 3) бромід алюмінію 4) фторид натрію

7. Установіть відповідність між сіллю і її здатність до гідролізу.

А) SrCl2 Б) NH 4 F 1) за катіоном 2) по аніоном

В) CuSO4 3) за катионом і аніоном

Г) СН3СООNa 4) не піддається гідролізу

8. Установіть відповідність між складом солі і типом її гідролізу у водному розчині

А) СrСl3 1) за катионом

Б) АlВr3 2) по аніоном

В) NaCl 3) за катионом і аніоном

4) не піддається гідролізу

9. Установіть відповідність між формулою солі і її здатність до гідролізу.

А) NН4NO3 1) за катиону

Б) NаI 2) по аніону

В) СН3СООК 3) за катиону і аніону

Г) Ва(NO2)2 4) не піддається гідролізу

10. Установіть відповідність між складом солі і типом її гідролізу у водному розчині

А) нітрат цинку 1) за катиону

Б) карбонат натрію 2) по аніону

В) хлорид кальцію 3) за катиону і аніону

4) не піддається гідролізу

11. Установіть відповідність між назвою солі і ставленням її до гідролізу.

А) пропіонат амонію 1)не гідролізується

Б) сульфід цезію 2)гідролізується з катиону

В) сульфід алюмінію 3)гідролізується по аніону

Г) карбонат натрію 4)гідролізується з катиону і аніону

12. При розчиненні у воді хлориду цинку середовище стає

1) нейтральним 2) кислим 3) лужним 4) слаболужним

13. Кисле середовище в розчині 1) NаНСО3 2) FеСl3 3) Na3PO4 4) KCl

14. Нейтральне середовище має водний розчин1) (NH4)2SO3 2)CaCl2 3) NH4NO3 4)ZnSO4

15. Лужне середовище має розчин

1) сульфату калію 2) силікату натрію 3) хлориду цинку 4) нітрату амонію

16.Лужне середовище має водний розчин:

1) фториду калію 2) хлориду алюмінію 3) броміду натрію 4) хлориду цинку

17. Нейтральне середовище в розчині

1) сульфіт амонію 2) нітрату натрію 3) ацетату натрію 4) фториду калію

18. Кисле середовище має водний розчин

1)нітрату міді (ІІ) 2)нітрату барію 3)ацетату калію 4)карбонату натрію

19.Однакову реакцію середовища мають розчини хлориду міді (II) і

1) хлориду натрію 2) ацетату кальцію 3) хлориду калію 4) нітрату цинку

20. Установіть відповідність між формулою солі і середовищем її водного розчину.

ФОРМУЛА СОЛІ СЕРЕДОВИЩЕ РОЗЧИНУ

А)K2SO4 1)нейтральна

Б)CrCl3 2) лужна

В)Li2CO3 3) кисла

Г)NH4Br 4 )не гідролізується

21. Лакмус стає червоним у водному розчині

1) Ca(NO3)2 2) Na2SiO3 3) CrCl3 4) K2S

22. У розчині ZnI2 лакмус має забарвлення 1) червоне 2) синє 3) зелене 4) фіолетове

23. У розчині нітрату алюмінію метилоранж має забарвлення

1) червону 2) жовту 3) помаранчеву 4) безбарвну.

24. Лакмус стане синім в розчині

1) сульфіду калію 2) сульфату натрію 3) хлориду цинку 4) нітрату магнію

25. Фенолфталеїн придбає малинове забарвлення в розчині

1) сульфату міді (II) 2) хлориду калію 3) карбонату натрію 4) нітрату барію

26. Гідроліз який солі описується рівнянням S2- + H2O ⇄ HS- + OH-

1) Сульфіду алюмінію 2) Сульфіду амонію 3) Сульфіду натрію

27. В результаті гідролізу хлориду амонію:

1) збільшується концентрація [H+]в розчині; 2) зменшується [H+]в розчині; 3) збільшується концентрація [OH-] у розчині; 4) концентрація [H+] і [OH-] у розчині залишається незмінною

28. В результаті гідролізу ацетату натрію:

1) збільшується концентрація протонів в розчині;

2) збільшується концентрація гідроксид-іонів у розчині;

3) концентрація гідроксид-іонів і протонів в розчині залишається незмінною; 4) реакція не йде.

29. Які присутні іони у водному розчині натрію ортофосфату?

1) Na+, PO43– 2) Na+, PO43–, OH3) Na+, PO43–, OH, H+ 4) Na+, PO43–, H2PO4–, HPO42–,OH

30.Установіть відповідність між сіллю і концентраціями іонів водню та іонів гідроксиду в розчині цієї солі.

1) FeI2 А) [H+] = [OH– ] 2) Na2S Б) [H+] > [OH– ] 3) CsCl) [H+] < [OH– ] 4) Be(NO3)2

31. У чотирьох пробірках знаходяться водні розчини перерахованих нижче солей. Розчин якої солі можна відрізнити від інших за допомогою лакмусу? 1) Аl2S3 2) ZnSО3 3) Рb(NO3)2 4) К2ЅО4

32. У чотирьох пробірках знаходяться водні розчини перерахованих нижче солей. Розчин якої солі можна відрізнити від інших за допомогою фенолфталеїну? 1) Sr(NO3)2 2) LiI 3) КСlO4

33. При зливанні розчинів хлориду алюмінію і карбонату натрію...

1) утворюється тільки осад, а газ не виділяється 2) утворюється осад і виділяється газ

3) виділяється газ, а розчин залишається прозорим 4) нічого не відбувається

34.Щоб послабити або припинити гідроліз в розчині хлориду алюмінію необхідно:

А) Додати NaOH Б) Додати сірчану кислоту В) Додати воду Г) Охолодити розчин Д) Нагріти розчин

35.Гідроліз водних розчинів яких солей послаблюється при додаванні мінеральної кислоти: А) NH4NO3 Б) NaHCO3 В) CrCl3 Г) Na2SO3 Д) Sn(NO3)2 Е) CH3COONa

Завдання для самоконтролю

1 Якій кількості речовини відповідає сахароза масою 68,4 г?

2. Під час бродіння з глюкози масою 36 г добули етанол масою 14,8 г. Визначіть вихід етанолу від теоретичного.

3. ДН2 одноосновної насиченої карбонової кислоти за воднем 44. Виведіть формулу.

4. Натуральний мед є насиченим розчином глюкози і фруктози, масова частка яких у меді більше 80%, 18% – води, біля 2% мурашиної кислоти, білка і воску. У штучному меді іноді є крохмаль, хлориди, сульфати. Для їх виявлення мед розчиняють у воді, відфільтровують від воску і проводять хімічні реакції. Які?

5. Здійсніть перетворення:

а) метан → ацетилен → етилен → оцтова кислота → оцтово-метиловий естер;

б) етан→ хлоретан → етанол → оцтова кислота → оцтовобутиловий естер → бутанол.

6. Жири належать до: а) етерів; б) естерів; в) карбонових кислот.

7. Рідкі жири – це естери гліцерину та кислоти: а) оцтової; б) стеаринової; в) олеїнової.

8. Білки – це… а) природні полімери; б) синтетичні полімери; в) мономери.

9. Гідроліз жирів – це: а) перетворення рідких жирів у тверді; б) розпад на гліцерин і жирні кислоти; в) перетворення в непридатний для споживання стан.

10. Укажіть відповідність між речовиною і найбільш типовою функцією:

Речовина Функція

1. білок а. захист внутрішніх органів

2. жир б. запасна

3. вуглевод в. рухова

11. Укажіть відповідність між речовиною і найбільш типовою функцією:

Речовина Функція

1. крохмаль а. регулює перистальтику кишечника

2. клітковина б. адсорбують і виводять з організму токсичні речовини

3. пектинові речовини в. регулює вміст цукру у крові

12. Виберіть фізичні властивості крохмалю: а) білий порошок; б) волокниста речовина; в) не розчиняється у воді.

13. Глюкоза – це: а) альдегід; б) спирт; в) альдегідоспирт.

14. Назвіть основні функції вуглеводів: а) запасна; б) рухова; в) енергетична; г) опорна; д) захисна; е) каталітична.

15.До запасних поживних речовин тваринного організму належать: а) жири; б) крохмаль;

в) глікоген.

16. Добова потреба вуглеводів: а) 20-30 г; б) 400-500 г; в) 100 г.

17. Знайдіть зайву речовину: а) глюкоза; б) крохмаль; в) альдегід; г) сахароза.

18. Які зв’язки беруть участь в утворенні вторинної структури білка: а) йонні; б) водневі; в) пептидні; г) ковалентні.

19. Які з наведених вуглеводів здатні до реакції гідролізу: а) крохмаль; б) глюкоза; в) сахароза; г) целюлоза?

20. Назвіть речовини, до яких класів сполук вони належать: а) СН3ОН; б) СН3СООН; в) С6Н12О6; г) СН3-СОО-С2Н5; д) СН3-О-СН3; е) С12Н22О11; ж) СН4; з) С2Н4.

21. Як розпізнати за допомогою одного і того ж реактиву гліцерин, глюкозу й етанол? Відповідь підтвердіть рівнянням реакції.

22. Якісною реакцією на глюкозу є: а) утворення білого осаду; б) реакція «срібного дзеркала» в) зміна кольору купрум(ІІ) гідрооксиду.

23. Яку масу естеру можна добути при взаємодії розчину мурашиної кислоти масою 20 г з масовою часткою кислоти 92% і розчину масою 16 г з масовою часткою метанолу 90%?

24. Яку масу естеру можна добути, якщо змішати розчин масою 14 г з масовою часткою оцтової кислоти 90% і розчин масою 14 г з масовою часткою етанолу 90%?

25.Здійсніть перетворення:а) СН4 →СО2→С6Н12О6→С2Н5ОН→СН3СООН;б) глюкоза→етанол→СО2.

26. Під час бродіння глюкози одержали етанол масою 55,2 г, вихід якого склав 80%. Яка маса глюкози піддалася бродінню?