Урок 21. Буква ф і буквосполучення хв

Мета: навчати учнів правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф], вправляти у правильній вимові і правильному написанні слів із цими звуками; розвивати уважність; виховувати допитливість.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 33, вправа 89)

— Які назви предметів ви записали? (Портфель, фарба, шафа, графин)

— Зачитайте речення, які склали.

2. Гра «Цікава буква»

— Назвіть «найпасивнішу», тобто найрідше вживану букву українського алфавіту. (Буква «ф»)

— Доберіть слова з такими буквосполученнями: фі, фо, фа, хв. (Фігура, фікус, фіга, фірма; форма, фокус, форель, формуляр, фортеця; фабрика, фарба, факел; хвалько, хвиля, хвіст, хворостина)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися чітко вимовляти приголосні звуки [хв] та [ф] і правильно позначати їх буквами.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 34–35)

Вправа 90

Учні вправляються у швидкому і правильному читанні скоромовки, вчаться правильно вимовляти звук [ф].

— Доведіть, що цей звук є приголосним.

— Пригадайте і запишіть п’ять слів, які починаються на букву ф. (Фотограф, фазан, фінік, фізкультура, фіалка)

Вправа 91

Учні малюють фонтан у вигляді букви ф.

— Розкажіть про зображене на своїх малюнках. Складіть і запишіть загадку про фонтан. Загадайте її своїм товаришам.

  • Що за струмінь-водоспад?

В спеку кожен йому радий;

В нашім парку — гарний, гожий —

Веселить він перехожих.

В’ються вгору води потоки,

Краплі бризкають нівроку...

Знають Юля та Роман,

Ця загадка про... (фонтан).

Вправа 92

Учні читають і списують слова. Порівнюють вимову звуків, позначених виділеними буквами, роблять висновок.

Правильно вимовляйте і пишіть!

Хвойний фотограф факел

Хвіст фігура смолоскип

хвалько факел

хвилина шофер

хвилюватись фонтан

хворий футбол

— Що спільного у слів першого стовпчика? другого?

Чому слова смолоскип і факел записані в окремому стовпчику? Що означають ці слова?

Смолоскип — це переносний світильник у вигляді палиці з намотаним просмоленим клоччям для освітлення, підпалювання. Давній смолоскип уже майже не зустрічається, бо є факел (наприклад, факел з олімпійським вогнем). А для освітлення існує багато видів світильників. Один з переносних — ліхтар. Отже, смолоскип і факел — це слова, близькі за значенням.

Вправа 93

Учні читають прислів’я, пояснюють, коли їх доречно вживати.

— Спишіть. Підкресліть буквосполучення хв у словах. Запам’ятайте написання слів.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Гра «Ф або ХВ?»

…іалка, …іст, …ея, …утбол, …ороба, …ортеця, …иля, …илина, …онтан, сара…ан, …оя.

— Прочитайте утворені слова, правильно вимовляючи звук [ф].

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Назвіть п’ять слів зі звуком [ф].

— Назвіть п’ять слів зі сполученням звуків [хв].

VII. Домашнє завдання

С. 35, вправа 94.