Природознавство

2 клас

Тема. Зима. Ознаки зими. Спостереження за природою взимку

Мета: Вчити школярів спостерігати за ознаками зими та описувати їх, знаходити інформацію про природу взимку в підручнику, довіднику, енциклопедії, обговорювати отриману інформацію.

Виявити зміни, що сталися у неживій природі, в житті рослин, у праці людей; з'ясувати причини, що зумовлюють ці зміни.

Формувати практичні уміння ведення фенологічних спостережень за температурою повітря, опадами, вимірювання довжини тіні, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.

Розвивати творчі літературні здібності учнів шляхом складання казок, оповідань, віршів про зиму.

Формувати екологічну культуру школярів, правила безпеки життєдіяльності, уміння допомагати тваринам узимку.

Тип уроку: ознайомлення з новим матеріалом

Обладнання: Гільберг Т.Г. Природознавство: підруч. для 2 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Т.Г.Гільберг, Т.В.Сак. – К.: Генеза, 2012. – 160 с.

Чому змінюються пори року?: науково-популярна книга для молодшого шкільного віку / за ред. Дарії Біди – Львів: СТ «Міські інформаційні системи», 2013. – 44с. – (Серія «Бібліотечка «КОЛОСКА»).

Мультимедійна презентація до уроку.


Хід уроку

І. Організаційна частина


Розпочнемо ми урок,

Часу зовсім не гаючи,

І радість ми пізнаємо,

Лиш труднощі долаючи.


Девіз уроку природознавства: Нехай не погасне бажання малят

творити добро на планеті Земля

(Слайд 1)

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень

Сьогодні –

Стан неба –

Температура повітря –

Вітер –

Опади –

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Бесіда

  • Як ви вважаєте, як сьогодні: холодно чи тепло? Чому? (Наступила зима)

  • Чи відповідає стан неба цій порі року? Яким воно стало? (Похмуре, закрите темно-сірими хмарами)

  • Яким найчастіше буває вітер? (Холодний, дме з півночі)

  • Чи впливає це на температуру повітря?

  • Які опади спостерігаються взимку?

  1. Загадка

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я — ... (Зима).

ІV. Повідомлення теми та завдань уроку

Ви вже здогадалися, що на сьогоднішньому уроці мова буде йти про зиму.

Відшукайте тему уроку в буквеному лабіринті. (Слайд 2)


З

О

В

Б

В

С

М

Ф

Т

А

Щ

А

М

Л

Д

О

Є

Ю

Б

Ф

Ж

Р

К

М

І

Ю

М

Б

З

К

У

В

Б

З

И

М

А

Я

В

Х

З

О

В

Б

В

С

М

Ф

Т

А

Г

Щ

Л

Н

Г

Ч

О

К

А

Ї

В

І

Щ

Я

В

С

М

Ф

Т

А

Ф

А

М

Л

Д

О

Є

Ю

Б

Ф


Завдання уроку: спостерігати за природою взимку;

визначати зміни в природі;

вивчати поведінку тварин взимку;

ознайомитися з працею людей у зимовий період.


V. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота в групах (опрацювання статті у підручнику)

І група:

  1. Прочитайте перший абзац статті «Ознаки зими».

  2. Розгляньте фотографії на слайді. (Слайд 3)

  3. Що робить зиму такою неповторною?

  4. Якими стали дерева взимку?

  5. Які птахи залишилися зимувати?


ІІ група:

  1. Прочитайте другий абзац статті «Ознаки зими».

  2. Яка користь від снігу взимку?

  3. Розкажіть, як саме сніг захищає рослини від переохолодження.

  4. Які ознаки зими, крім снігу, можна ще спостерігати?

  5. Розгляньте ілюстрації (Слайд 4)

ІІІ група:

  1. Прочитати третій абзац статті «Ознаки зими».

  2. Яку ще прикрасу має зима?

  3. На що схожі дерева, вкриті інеєм?

  4. Розгляньте фотографії (Слайд 5)

  5. Утворіть порівняння:

Гілочки кущів, немов (чарівні палички);

Іній на деревах, наче ( сріблясте мереживо);

Ягоди горобини, ніби (присипані цукровою пудрою).

ІV група:

  1. Прочитати четвертий перший абзац статті «Ознаки зими».

  2. Про яку ознаку зими ви прочитали?

  3. Що може робити мороз?

  4. Якими бувають зимові ранки?

  5. Розгляньте фотографії зимових картин природи. (Слайд 6)

V група:

  1. Прочитайте віршовані рядки:

Мете метелиця, мете,

Завіяла поріг.

На білу постіль снігову

Зимовий вечір ліг…

Лідія Компанієць

  1. Про яке зимове явище розповідає автор?

  2. Чи доводилося вам спостерігати за ним?

  3. Як ви розумієте слова: «Зацвітає вечір синіми снігами»?

  4. Розгляньте фотографії зимових вечорів. (Слайд 7)

2. Робота з роздатковим матеріалом

– Назвіть зимові місяці.

  • Пронумеруйте порядок зимових місяців:

Овал 4


лютий

Овал 3

грудень

Овал 2

січень


  • Створіть енциклопедичний довідник про зимові місяці.

Грудень

У давні часи груднем називали нерівну, покриту грудками дорогу. Буває, що у грудні ще снігу немає. Перший місяць зими називали ще «мостовиком», бо він крижані мости на річках зводить.

Січень

Кажуть: «Січень – снігом січе». Другий місяць новий рік розпочинає й половину зими відсікає. Отож, чому місяць звуть січнем, зрозуміло. Але існує ще одна думка. Наші предки взимку, коли дерева «сплять», бралися розчищати ліси – «сікти» (рубати) дерева. Розчищені від дерев ділянки лісу й нині називають «просіками». У січні земля врешті-решт укривається суцільною білою сніговою ковдрою.

Лютий

Інколи зима по-справжньому виявляє свій суворий характер тільки в лютому – останньому зимовому місяці. Тоді дмуть сильні вітри, налітають віхоли, частішають хуртовини, дошкуляє мороз. Але сонце повертається на бік весни.


  1. Гра «З якого я місяця?»

  • Доберіть народні вислови до тих зимових місяців, назві яких вони найбільше відповідають.

Грудень


Лютневі прикмети – хурделиці та замети.

Грудень землю грудить, а хату студить.

Січень січе та морозить, а господар дрова із лісу возить.

Грудень – най похмуріший місяць року.

У січневу холодну добу, пам’ятай про худобу.

Як, лютий, не лютуй, а на весну брів не хмур.

Січень


Лютий


  1. Практична робота

Завдання: 1. Спостереження за змінами в неживій природі.

2. Спостереження за змінами в живій природі.

3. Спостереження за змінами у праці людей.

Результати спостережень за змінами в неживій природі.

За календарем зима починається 1 грудня. З настанням зими дедалі холоднішає, настають морози. Майже завжди узимку небо затягують хмари, які приносять вже не дощ, а сніг. Він покриває все. Мороз сковує льодом водойми.

Усе це відбувається тому, що сонце о цій порі року знаходиться низько над землею і не прогріває її. Холодне повітря приносить хмари, в яких водяна пара під дією холоду перетворюється на сніжинки. У безвітряну погоду сніжинки падають на землю спокійно, але варто подути вітру, як здіймається заметіль, залишаючи після себе замети.

Взимку бувають сильні морози. У таку погоду сніг стає пухким і рипучим.

Іноді зимою теплі повітряні течії доходять до засніжених місць і трохи підвищують температуру повітря. Настає відлига теплі сонячні дні, під час яких сніг стає м'яким, і з нього можна ліпити сніжки і снігових баб.


Результати спостережень за змінами в живій природі.

Взимку всі рослини перейшли в стан зимового спокою. Але спершу вони підготувалися до зимових морозів. Кора на стовбурах потовщала, стала міцнішою. А маленькі бруньки, в яких заховалися майбутні листки та квітки, одяглися у численні покривні лусочки, ніби у кофтинки. Тому їм узимку жодні морози не лякають.

У трав’янистих багаторічних рослин надземні частини взимку відмирають. Проте, під землею, у теплому грунті перезимовує їхнє коріння.

Часом здається, що зимовий ліс, поля та луки огорнув міцний сон. Та життя всюди продовжується. Вибиває барабанний дріб працелюбний дятел, він видобуває у корі комах-шкідників. Недарма дятлів називають санітарами лісу.

Складно птахам узимку відшукувати корм. Особливо тоді, коли товста снігова ковдра вкриє землю. Ще гірше їм доводиться, коли ожеледиця скує льодяним короком усе навкруги: і гілки на деревах, і залишки бур’янів, що виглядають з-під снігу. Ось тоді справжня біда для всіх птахів починається. Тому потрібно облаштовувати для них годівнички й підгодовувати пташок узимку.

Звірі також пристосувалися до зими. Їжачок, борсук, ведмідь залягли в зимову сплячку. А кабани, лисиці, вовки, лосі, олені і козулі ведуть активний спосіб життя. Усім звірам сутужно взимку із кормом.Тому часто вони тримаються поближче до житла людини.

Результати спостережень за змінами у праці людей. (Слайд 8)

Певні клопоти приносить зима і людям. Їм потрібно дбати про утеплення та опалення житла. В сільській місцевості необхідно ще й подбати про утеплення приміщень для домашніх тварин.

Під час великих снігопадів потрібно розчищати подвір’я від снігових заметів, очищати дахи будинків від великої кількості снігу.

Слід також подбати про зимовий одяг для дорослих і дітей, про тепле зимове взуття. А також подбати про своє здоров’я.

Люди не повинні забувати про диких тварин і підгодовувати їх взимку.

VІ. Практичне застосування вивченого матеріалу

  1. Виступ ерудита

Раніше думали, що сніг – це замерзлі краплини води. Вважали, що падає він з тих самих хмар, що і дощ. Нині учені розгадали таємницю народження сніжинок.

Водяна пара піднімається дуже високо над землею, де панує сильний холод, і тут з неї утворюються крихітні крижинки-кристалики. Вони поступово ростуть і перетворюються на дивовижні шестикутні зірочки – сніжинки.

  1. Творча робота (Слайд 9)

  • Складіть розповідь про дитячі зимові розваги, використовуючи малюнки та опорні слова.

Слова-опори:зима, кучугури снігу, ставок, лід, ковзани, санки, лижі.

  1. Опрацювання народного календаря

  • Прочитайте народні прикмети зими і доповніть їх тими, які ви знаєте.

Великий лапатий ніг на погоду і відлигу.

Птахи перед потеплінням сідають на нижні гілки дерев.

Собака качається по землі на сніг.

Якщо на падолист листя осики лягає «горілиць» на холодну зиму, «долілиць» зима буде тепла.

Яскраві зірки взимку на мороз.

Миготять зірки в небі на сніг.

Дим із димаря стелиться по землі – буде снігопад.

Якщо червоне сонце заходить не за хмару – завтра буде морозна погода.

Коли горобці принишкли – скоро піде сніг без вітру.

VІІ. Підсумок уроку

  1. Вправа «Мікрофон»

  • Після якої пори року настає зима?

  • Назвіть основні ознаки зими.

  • Назвіть ознаки зими, про які не читали у підручнику.

  1. Вправа «Сенкан»

Зима

Холодна, білосніжна

Морозить, хурделяє, завіває

Взимку природа спить

Сніг

Сніг

Пухнастий, білий

Вкриває, прикрашає, захищає

Сніг, наче ковдра, вкрив землю

Краса



  1. Розгадування кросвордів (Слайд 10)

(Вовк, заєць, білка, сорока)


VІІІ. Домашнє завдання (на вибір)

  1. Підготуйте розповідь про те, коли цього року випав перший сніг.

  2. Напишіть казку про зиму. Подумайте, хто в ній будуть головні герої. Використовуйте у казці явища природи, характерні для цієї пори року.

  3. Створіть календар спостережень за живою і неживою природою.