Тема. Моря України

Зінтегровані теми з уроків:

Природознавство

Тема. Чорне і Азовське море

Образотворче мистецтво

Тема. Пропедевтичні відомості про ілюзорне зближення паралельних горизонтальних ліній, що йдуть у глибину. Передавання плановості. Композиція «Захід сонця на морі»

Мета: ключові компетентності: формувати компетентність вміння вчитися, загальнокультурна: прагне бути культурним у спілкуванні; здоров’язбережувальна: дотримується санітарно-гігієнічних норм; соціальна: співпрацює в групі; інформаційно – комунікативна: знаходить у повідомленні інформацію, створює висловлювання з опорою на власний досвід та почуту інформацію; предметні компетентності: ознайомити учнів із Чорним і Азовським морями, їх рослинним і тваринним світом та використанням морських ресурсів людиною; вчити учнів передавати на малюнку чарівний світ природи засобами кольору і техніки; розвивати спостережливість, творчу уяву; передавати стан природи, враження від спостережень навколишнього світу; удосконалювати зорову пам’ять, образне мислення, фантазію, виховувати самостійність в роботі, бажання створити прекрасне навколо себе.

Обладнання: ПК, мультимедійні презентації; альбом «Образотворче мистецтво» 4-клас (авт. С.К.Трач), підручник «Природознавство» 4 клас (авт. Т.Г.Гільберг, Т.В.Сак), карта України.

Тип уроку: інтегрований урок

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сьогодні у нас незвичайний урок, 
Сьогодні ми зробимо ще один крок 
В країну Природу, в країну чудову, 
Що нас чекає — нам ще не відомо. 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Фенологічні спостереження

Вправа «Диктор телебачення»

Учень розповідає про погоду уявляючи себе диктором передачі «Прогноз погоди», використовує картки-позначки.

Пора року.

Місяць.

Суттєві ознаки місяця.

Зміни в неживій природі.

Зміни в живій природі.

2. Тестування

1. Місце, де починається річка, називається:

а) притокою; б) руслом; в) витоком.

2. Заглиблення, яким тече річка, називається:

а) гирлом; б) руслом; в) притокою.

3. Частиною океану є:

а) річка; б) озеро; в) море.

4. Які річки протікають територією України?

а) Нева; б) Дністер; в) Дніпро.

5. Які водойми називають штучними?

а) водосховище; б) озеро; в) море.

6. Морська вода ненридатна для пиття, тому що:

а) вона холодна; б) у ній розчинено багато солей; в) вона брудна.

Перевірка роботи в парах за ключем. Ключ: 1в; 2б; 3в; 4б-в; 5а; 6б.

Правильна відповідь оцінюється двома балами.

3. Фронтальна робота

- Продовжіть речення.

Озерами називають водойми, які...

- Чим озеро відрізняється від ставка?

- Вода у морях гірко-солона, в озерах вода також буває гірко-солоною.

- Чим же озера відрізняються від морів?

- Для людини річка мала і має велике значення. Чому ще в далеку давнину люди намагалися поселитися поблизу річки? (Річка постачала питну воду, рибу, люди підстерігали дичину біля водопою.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми уроку

1. Перегляд відеофільму «З Україною в серці?»










- Сьогодні ми будемо вести розмову про моря України, їх рослинний та тваринний світ, використання морських багатств людиною.

2. Перегляд відеофільму «Які моря є в Україні»










IV. Сприйняття і осмислення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя. Презентація «Чорне і Азовське моря»

Моря — це частини океанів, які заглиблюються в суходіл. З океанами вони сполучені протоками. На карті моря позначаються синім кольором, причому чим глибша ділянка, тим темніший колір. На території України розташовані два моря: Чорне й Азовське.

На півдні Україну омиває Чорне море. Воно глибоке і тепле. Воно мілке біля берегів. Береги у багатьох місцях вкриті піском. В Чорне море впадають майже всі великі річки України.

У морській воді є все необхідне для життя живих організмів. Розчиненим у воді киснем дихають водорості, риби, інші морські тварини.

Фауна моря нараховує близько 350 видів найпростіших тварин, 650 видів ракових, понад 200 видів молюсків, близько 160 видів риб и 4 ссавців : тюлень і три види дельфінів.











- Чому Чорне море так називається? Мовами різних народів його назви звучать по-різному, але перекладається завжди як Чорне море. Річ у тому, що на глибині моря міститься згубний для життя газ із неприємним запахом — сірководень. Предмети, які довго пролежали на дні Чорного моря, під дією сірководню стають чорними. Тому і живі організми у цьому морі поселяються лише до глибини 150–200 м, хоча середня глибина Чорного моря — 2,5 км. Є цікава версія, що море назвали Чорним через жахливі шторми, під час яких вода в морі темніє. Хоча, це буває дуже рідко.У Чорне море впадають близько 15 річок, серед яких Дунай і Дніпро.

Прийом «Мозкова атака».

Звідки береться сіль у морі?

Пригадайте, що вода є розчинником, що більшість річок впадає в моря; поміркуйте, чому при поливі кімнатних рослин через деякий час на поверхні ґрунту утворюється білий наліт.

Висновок: солі в море приносять річки. Їхня вода вимиває солі з ґрунту, розчиняє їх і доправляє до моря. Вода з поверхні морів випаровується, а сіль залишається. Так у морях накопичується сіль, яка надає воді гірко-солоного смаку.

Якби всю воду в океанах і морях випарувати, то залишилося б стільки солі, що розстеливши її на суші, отримали б пласти заввишки понад 150 км.

Пригадайте, яка на смак морська вода. (Гірко-солона.)

У морській воді розчинено багато солей. Найбільше — кухонної. Саме вона надає воді солоного смаку. А гіркий присмак надають інші солі, яких у воді значно менше. У морській воді також містяться інші речовини і хімічні елементи. Є там навіть часточки золота і срібла.

У водах різних морів розчинена неоднакова кількість солей. Так води Азовського моря менш солоні, ніж води Чорного.

Азовське море набагато менше за Чорне і мілкіше. Його найбільша глибина — 14 м.

Улітку вода біля узбережжя морів прогрівається до 22–24 °С, тому тут так багато курортів, оздоровниць та інших місць відпочинку.

Багаті моря також і на водорості. Водорості використовуються в народному господарстві. З них роблять продукти харчування, ліки, папір, клей, йод, різні солі.

В Азовському морі ростуть червоні і зелені водорості, водні квіткові рослини. Тваринний світ небагатий. Із риб поширені хамса, лящ, оселедець, камбала, тюлька, судак, бички, осетрові. У море на нерест та підгодівлю заходить риба з Чорного моря. Найбільше риби – поблизу берегів Керченського півострова.

Останнім часом поверхня морів часто забруднюється нафтопродуктами, отруйними відходами промисловості, хімічними добривами з полів, які приносять ріки. Через це гине риба й інші морські тварини, перелітні птахи. Тому перед людством стоїть важливе завдання: не допускати забруднення морів, охороняти їхнє багатство.

Вправа «Мікрофон».

Розвязування екологічних задач.

2.Робота з підручником

Учні відповідають на запитання на с. 119.

Працюють за завданнями підручника на с. 120-121.

- Розкажіть про рослинний світ Чорного моря.

- За малюнком с.122-123 розкажіть про різноманітність тваринного світу Чорного моря.

- З якими морями сполучається Азовське море?

- Яких риб Азовського моря ви знаєте?

- Що загрожує нашим морям?

- Як охороняють живу природу Чорного та Азовського морів?

V. Робота над композицією «Захід сонця на морі»

1 . Подорож до картинної галереї. Презентація «І.К.Айвазовський»










  • Зараз ми здійснимо подорож до картинної галереї І. К. Айвазовського.

  • Ваше завдання: запамятати назви 1–2 картин художника, які сподобаються найбільше.

Перед вами репродукції картин Івана Костянтиновича Айвазовського.

В історію мистецтва він увійшов, як видатний мариніст, тобто художник, що малює морські пейзажі - марини. Художник неперевершено передавав прозору товщу води, гойдання хвиль, штормову піняву, світлі сонячні промені, що пробиваються крізь товщу води.

  • Назви яких картин ви запам’ятали?

2.Робота з підручником. Словникова робота.

Марина – картина, на якій зображено морський пейзаж.

Мариніст – художник, який пише морські пейзажі.

Порівняльна характеристика картин ( різний стан моря ).

Перегляд демонстраційного матеріалу. (З коментарем вчителя).









Фізкультхвилинка ( під музику )

«На морі»

Хвилі бавляться та б'ються, Роблять хвильові рухи руками

Наче неслухи-хлоп'ята. перед собою, зліва направо і на впаки.

I стрибають, і сміються:

Вітер їм лоскоче п'яти. Стрибають.

Вгору, вниз і знову вгору Руки вниз — вгору, очима

Підганяє дужий вітер. слідкують за рухами.

Розгойдав він ціле море — Розводять руки в сторони,

Як же хвилям не радіти! усміхаються.

3.Послідовність виконання композиції.

Я пропоную вам уявити себе художниками-живописцями та перетворити білий аркуш паперу на морський пейзаж — марину. У своїх роботах ви можете зобразити холодне північне море з крижаними айсбергами, або тепле південне море з островами. Можна показати море ввечері або вночі. Але, яким би не зображували море, пам'ятайте: головне для нас сьогодні — передати певний характер і настрій моря — ніжний, веселий чи тривожний, сердитий, грізний. Працювати будемо у живописній техніці «ала прима» (з «першого разу»).

У процесі практичної роботи використовується диференційований підхід до композиційної побудови роботи учнів.

Алгоритм виконання марини в техніці «ала прима»:

1. Виберіть мотив морського пейзажу.

2. Проведіть лінію горизонту.

3. Визначте композиційну побудову вашої картини:

діагональна композиція;

центральна композиція;

асиметрична композиція.

4. Олівцем зобразіть форму основних елементів малюнку — вітрильник, чайки, сонце (трапеція, трикутник, прямокутник, коло).

5. Придумайте і підберіть кольорову побудову марини.

6. Накладаємо мазки, починаючи від лінії горизонту: спочатку відблиски сонця у морі, небо, сонце, море, вітрильник, чайки...

Учитель на аркуші паперу, який прикріплений на дошці, послідовно виконує морський пейзаж.

Діти у тій же послідовності наносять фарбу, але композиційне рішення у кожного учня своє.

Звучить аудіо запис шуму моря на фоні легкої музики.

VІ. Перегляд, аналіз та оцінювання учнівських робіт. Підсумок уроку. Рефлексія.

Виставка дитячих робіт «Вернісаж».

Як називають художника, який зображує море? (Мариніст).

Яка водна стихія є більшою, ніж море? (Океан).

  • Закінчіть речення, які ви бачите на дошці:

Сьогодні я дізнався …

Мене здивувало…

Мені захотілося …

VII. Домашнє завдання

Опрацювання статті підручника с.119-127